Reklama

„Takie nasze wędrowanie...”

Pątniczki
Edycja łomżyńska 44/2004

6 września br. po Mszy św. porannej odprawionej w myszynieckiej Kolegiacie oraz po uroczystym błogosławieństwie kapłanów, wyruszyła XIII Piesza Pielgrzymka z Myszyńca do Wąsewa. Wędrowaliśmy pod czujnym okiem przewodnika ks. Mirosława Teofilaka. W tym roku pielgrzymowało 170 osób. Nasza wędrująca grupa, to siostry i bracia młodzi duchem. Trasa pielgrzymki była ubogacona ogromną gościnnością mieszkańców poszczególnych wsi i miast, przez które tylko przechodziliśmy czy też nocowaliśmy. Trudno jest wymienić wszystkich, którym zawdzięczamy dach nad głową czy też posilenie wątłych ciał. Wszystkich jednakowo polecamy Bogu i Matce Najświętszej.
Tak jak to bywa na pielgrzymce, atmosfera dnia przepojona była modlitwą. O poranku śpiewaliśmy Godzinki pod przewodnictwem sióstr służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej z Myszyńca - s. Teresy Grabowskiej i s. Małgorzaty Kowalewskiej. Kolejne chwile marszu ubogaciły refleksje i myśli, które płynęły wprost z serca Księdza Przewodnika i znajdywały w naszych sercach miejsce na medytacje. Później mieliśmy możliwość wypowiedzenia ich. Nie mogło także zabraknąć modlitwy różańcowej. Tu wypisywaliśmy setki intencji, próśb, podziękowań Bogu i Jego Matce. Chwile marszu i modlitwy uświetniał i ubogacał przepięknym śpiewem zespół muzyczny. Nie brakowało również bardzo radosnych śpiewów regionalnych, o różnorodnej tematyce. Zapominaliśmy wówczas o trudzie wędrowania i o tym, że słońce grzeje coraz mocniej. Niekiedy nasz Przewodnik oddawał mikrofon pielgrzymom i wtedy naprawdę poczuliśmy się dowartościowani. Naszą wędrówkę do Matki ubogacały również niespodzianki. Już pierwszego dnia w Dylewie gościliśmy ks. prał. Zdzisława Mikołajczyka i ks. dziekana Zbigniewa Jaroszewskiego. Tu również, dzięki wspaniałości Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dylewie, przed budynkiem szkoły została odprawiona Msza św. W drugim dniu dołączył ks. proboszcz Zbigniew. Przyjechał z sercem przepełnionym ojcowską miłością i bagażnikiem pełnym owoców. Słuchaliśmy jego konferencji, a następnie modliliśmy się Koronką do Bożego Miłosierdzia.
Z modlitwą na ustach, z mocnym biciem serca zbliżaliśmy się do Sanktuarium w Wąsewie. W bramie świątyni powitał nas ks. prał. Jan Sołowianiuk, ks. proboszcz Stanisław Sobotka oraz jeden z księży redemptorystów. A potem nastąpiła chwila spotkania z Matką. Nasze stęsknione oczy wypatrywały Jej oblicza z niecierpliwością. Wiele z nich napełniło się łzami szczęścia, radości, wdzięczności. Po Mszy św. wyruszyliśmy autokarami do oczekujących nas najbliższych. „Maryjo - prosimy Cię, uproś szczególne łaski wszystkim ludziom pielgrzymującym do Boga i wstawiaj się za nami, abyśmy zasłużyli w wieczności na oglądanie Jego oblicza w niebie”.

Reklama

Bp Czaja: Z całego serca przepraszam

2019-03-21 19:58

Drogi Panie Dariuszu,

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

zwracam się do Pana tą drogą, ponieważ nie mam innej możliwości, a chcę się odnieść do słów Pana, które za pośrednictwem mediów skierował Pan w moją stronę.

Mój sekretarz i zarazem rzecznik Kurii Diecezji Opolskiej, ks. Joachim Kobienia wyjaśnił kolejny raz niektóre kwestie poruszone w Pana wypowiedzi. Mógłbym i ja, jeszcze coś dodać, ale nie to jest moim zamiarem.

Gorzkie słowa, jakie Pan skierował, wraz z mamą, w moją stronę, staram się zrozumieć i odczytuję je jako wyraz ogromnego bólu i cierpienia, i wielkiej traumy, które są pochodną straszliwego czynu pedofilii, którego dopuścił się wobec Pana, ks. Mariusz. Do tego doszły jeszcze rany związane z sytuacją w parafii, zwłaszcza niezrozumiała dla Pana modlitwa o zdrowie dla sprawcy. Chodzi o sytuację, która powstała jako nieprzewidziany rezultat obranej drogi dyskrecji, którą w dobrej wierze podjąłem, na prośbę Pana mamy. Jest mi bardzo przykro z tego powodu!

Z całego serca przepraszam Pana, podobnie jak w naszym pierwszym spotkaniu i w liście pasterskim, za to, czego dopuścił się wobec Pana ks. Mariusz. Przepraszam za wielką krzywdę, którą Panu wyrządził dopuszczając się przestępstwa pedofilii. Przykro mi też, że podjęta droga dyskrecji przysporzyła Panu, jeszcze więcej bólu i cierpienia.

Panie Dariuszu, boleję także bardzo nad stanem Pańskiego zdrowia i zarówno Panu, jak i mamie, oferuję konieczne wsparcie dla powrotu do pełni sił.

Szkoda, że odwołał Pan spotkanie, o które Pan prosił w środę popielcową. Być może udałoby się uniknąć tego wielkiego napięcia, które powstało. Ufam jednak, że Pan zachce się ze mną spotkać. Zawsze jestem gotów na takie spotkanie, w czasie którego mógłbym jeszcze raz, bardzo osobiście, Pana przeprosić. Niech Pan Bóg ma Pana w szczególnej opiece i uzdrowi wszelkie rany.

+ biskup Andrzej Czaja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Świdnica: 15-lecie ustanowienia diecezji

2019-03-23 16:16

ako / Świdnica (KAI)

W katedrze świdnickiej, 23 marca, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio przewodniczył Mszy św. z okazji XV rocznicy ustanowienia diecezji świdnickiej i święceń biskupich oraz ingresu bp. Ignacego Deca. Eucharystia była okazją do dziękczynienia za 15 lat istnienia diecezji. Mszę św. koncelebrowało kilkunastu biskupów oraz kilkudziesięciu kapłanów. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

- Na diecezjalny świdnicki jubileusz chcemy patrzeć oczyma wiary, to znaczy oczyma oświeconymi przez Boże objawienie, wyrażone w dzisiejszej liturgii. Zatem w światłach i blaskach słowa Bożego i słowa Kościoła pragniemy uroczyście świętować dzisiaj świdnicki jubileusz, który nie jest tylko wymysłem ludzkim, lecz wolą samego Boga – mówił podczas homilii abp Pennacchio.

Nuncjusz apostolski apelował, by młodemu pokoleniu przekazywać dziedzictwo wiary. - Przeżywany świdnicki jubileusz skłania nie tylko do pogłębionej refleksji nad dziedzictwem tego Kościoła, ale do świadomości, iż bez pamięci o przeszłości nie może być mowy o przyszłości. Jest to swoiste dziedzictwo, przy którym Kościół Świdnicki winien trwać i je kontynuować. Oby kiedyś przyszłe pokolenia mogły powiedzieć o nas, nie zmarnowaliśmy dziedzictwa wiary – mówił abp Salvatore Pennacchio.

W uroczystości udział wzięli: kard. Henryk Gulbinowicz, abp Józef Kupny, bp Andrzej Siemieniewski, bp Ignacy Dec, bp Adam Bałabuch, abp Marian Gołębiewski, bp Stefan Cichy, bp Paweł Socha, bp Marek Mendyk, bp Włodzimierz Juszczak, bp Waldemar Pytel, kanonicy kapituł kolegiackich archidiecezji wrocławskiej, przedstawiciele parlamentu i rządu, przedstawiciele władz samorządowych, prezydenci i burmistrzowie miast z terenu diecezji, przedstawiciele służb mundurowych oraz wierni z terenu całej diecezji.

- Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło do naszej katedry, by włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu i ludziom. Im więcej nas, tym dajemy Panu Bogu większą radość i uwielbienie Boga jest pełniejsze. Jesteśmy wdzięczni, że na nasze dziękczynienie przybył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio – mówił bp Ignacy Dec.

Z okazji jubileuszu premier Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych. Za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji od początku jej istnienia - napisał premier.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotował chór „Exultet” i chór WSD w Świdnicy pod dyrekcją Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety.

Diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli “Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Pierwszym biskupem świdnickim jest bp Ignacy Dec, biskupem pomocniczym jest bp Adam Bałabuch. Patronem diecezji jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem