Reklama

Wiadomości z diecezji


Edycja łowicka 44/2004

26 września w Boczkach koło Łowicza odbyła się uroczystość dla uczczenia 20. rocznicy odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci pomordowanych przez okupantów hitlerowskich żołnierzy Armii Krajowej. Organizatorami uroczystości byli: Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Terenowy z/s w Łowiczu oraz samorządy Gmin Kocierzew i Chąśno. W programie spotkania jubileuszowego znalazła się uroczysta Msza św., złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową, przemówienia okolicznościowe gości i organizatorów oraz wspólny posiłek.

Biskup senior Alojzy Orszulik zakończył wizytację studentów - kapłanów diecezji łowickiej, pobierających naukę w Rzymie. Wizyty takie odbywają się od 12 lat. Ksiądz Biskup potyka się z księżmi doktorantami zawsze w październiku. W czasie ostatniej wizyty bp Orszulik udał się również na audiencję prywatną u Papieża Jana Pawła II.

15 października w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Żyrardowie już po raz piąty rozpoczęły się imprezy sportowe osób niepełnosprawnych „Nasze Zmagania ’2004”. Impreza co roku przyciąga do miasta podopiecznych z Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski.

15 października obchodziliśmy Światowy Dzień Niewidomych. Został on ustanowiony w 1993 r. przez Europejską Unię Niewidomych. Liczbę niewidomych w Polsce szacuje się na 90 tys.; pół miliona stanowią osoby z poważną dysfunkcją wzroku. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na świecie są ponad 42 mln ludzi niewidomych i słabo widzących. Warto sobie postawić pytanie, czy polskie miasta i wsie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

20 października w Wyższej Szkole Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu odbyła się konferencja pod hasłem: Programy rolno-środowiskowe - wyzwania i szanse dla rolnictwa regionu. W Polsce jest obecnie ponad 2 tys. gospodarstw ekologicznych. Jeszcze kilka lat temu było ich ok. 400. W województwie łódzkim działają zaledwie 23.

Nowe oblicze Kościoła na wsi. Dziś Kościół chce zaistnieć na stronach internetowych, tworzyć parafialne oddziały Caritas, kawiarenki internetowe, miejsca spotkań młodych ludzi, organizować bezpłatne korepetycje dla uczniów z ubogich rodzin. Parafialne Centrum Młodzieży powstanie niebawem w Bolimowie. Ks. Tomasz Muszyńki z parafii św. Trójcy w Bolimowie już teraz zapowiada powstanie przy parafii sekcji Caritas, pomagającej najuboższym. W Bolimowie powstanie również klub sportowy. Początki jego działalności będą stanowiły cotygodniowe wyjazdy na basen do Sochaczewa oraz mecze i biwaki, organizowane dla dzieci i młodzieży.

Papież o świadomej turystyce, która nie jest jedynie konsumpcją

2019-03-22 17:00

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Do promowania turystyki, która nie ogranicza się jedynie do konsumpcji i zaliczania kolejnych doświadczeń, ale promuje spotkanie z ludźmi i zamieszkiwanym przez nich terytorium zachęcił papież Franciszek kierownictwo i członków Młodzieżowego Centrum Turystycznego we Włoszech. Obchodzi ono właśnie 70-lecie powstania. Ponad tysiąc osób związanych z centrum Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI.

Grzegorz Gałązka

Franciszek przypomniał, że powstanie ośrodka było pomysłem, który zrodził się w czasie podróży pociągiem wśród członków Młodzieżowej Akcji Katolickiej wraz z ich odpowiedzialnym ks. Carlo Caretto. Inicjatywa szybko nabrała konkretnych kształtów promując świadomą turystykę, która nie jest jedynie czystą konsumpcją.

„Gdy zwiedzam jakieś miasto, ważne jest bym nie tylko poznał jego zabytki, ale zdał sobie sprawę z jego historii, odkrył, jak obecnie żyją jego mieszkańcy i jakim wyzwaniom stawiają czoło – mówił Franciszek. – Gdy zdobywam jakiś górski szczyt, muszę nie tylko respektować własne możliwości fizyczne, ale też podziwiać i szanować przyrodę, łącząc w ten sposób element poznania, wdzięczności i docenienia. Taki sposób podróżowania mądrze nazwaliście «powolną turystyką» przeciwstawiając ją turystyce masowej, ponieważ promuje wartość doświadczenia, solidarności i zrównoważonego rozwoju”.

Franciszek nawiązał do maskotki centrum, którą jest żółw. Podkreślił, że powolność, jeśli nie jest owocem lenistwa, generuje zatracone przez świat zwracanie uwagi na miejsce i ludzi, a także wierność i oddanie ziemi. Papież wezwał też członków Młodzieżowego Centrum Turystycznego we Włoszech, by byli przykładem i motywacją dla swych rówieśników często rozczarowanych życiem i pozbawionych jakiejkolwiek motywacji, którzy zamiast realizować pasje wegetują stając się „młodymi emerytami”.

„Bazując na waszej duchowości wykutej w Centrum możecie stać się towarzyszami podróży dla waszych rówieśników: możecie im pomóc rozbudzić na nowo entuzjazm, gdy go już nie doświadczają ponieważ został pogrzebany pod gruzami rozczarowań i nieprzeniknionym pyłem złych wzorców – mówił Franciszek. – Dzielenie czasu wolnego jako czasu wysokiej jakości może stać się doskonałym kluczem do otwarcia serc wielu młodych, tworząc więzy przyjaźni zdolne do przekazywania autentycznych wartości i samej wiary”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem