Reklama

Vivat academia, vivat professores!

Ilona Jadczyk
Edycja łódzka 44/2004

W uczelniach teologicznych

W sobotę 9 października br. trzy łódzkie uczelnie teologiczne zainaugurowały nowy rok akademicki 2004/05. Początkowo studenci i wykładowcy Wyższego Seminarium Duchownego, Punktu Konsultacyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Teologicznego, a także zaproszeni goście zebrali się w bazylice archikatedralnej na Mszy św., której przewodniczył abp Władysław Ziółek. Homilię wygłosił ks. dr Jan Wolski - dyrektor Punktu Konsultacyjnego UKSW. Apelował on do wykładowców, aby byli nie tylko przekazicielami wiedzy, ale przede wszystkim „tego, co pozwoli młodym ludziom z chrześcijańskim humanizmem patrzeć na otaczający ich świat”. Ksiądz Dyrektor prosił też studentów, aby dziękowali Bogu za możliwość studiowania, pamiętając, że wszelka wiedza prowadzi do Niego jako źródła prawdy oraz by nie zmarnowali otrzymanych talentów.
Druga część uroczystości miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Po uroczystym odśpiewaniu Gaude Mater Polonia przez scholę klerycką, rektor WSD ks. dr Janusz Lewandowicz powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, a także reprezentanci wojska, policji straży pożarnej. Przy stole prezydialnym, obok Rektora WSD, zasiedli: ks. dr Stanisław Skobel - rektor Instytutu Teologicznego, ks. dr Marek Wochna - z-ca dyrektora Punktu Konsultacyjnego UKSW oraz rektorzy większości łódzkich wyższych uczelni.
W przemówieniu inauguracyjnym ks. dr J. Lewandowicz podkreślił, że do dawania świadectwa Ewangelii potrzebne jest ukształtowanie postawy prawego sumienia. „Wiarygodność teologa zależy bowiem od spójności tego, co głosi, z tym, czym żyje. Teologia musi prowadzić do wewnętrznej, głębokiej przemiany życia” - mówił Ksiądz Rektor.
Następnie prorektor WSD ks. dr Dariusz Kucharski złożył sprawozdanie z działalności 3 wyższych uczelni teologicznych w Łodzi. Zebrani ofiarowali krótką modlitwę w intencji zmarłego w tym roku ks. dr. Andrzeja Świątczaka - wykładowcy WSD i dyrektora Punktu Konsultacyjnego UKSW. Z kolei klerycy koszem kwiatów wyrazili wdzięczność ks. dr. Karolowi Szumacherowi - długoletniemu wykładowcy teologii fundamentalnej, który w tym roku odszedł na emeryturę.
Głos zabrał także prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, zwracając się do alumnów I roku słowami: „Stajecie przed wielkim wyzwaniem, lokowane są w Was wielkie nadzieje. Cały Kościół będzie Wam wiele zawdzięczał albo wiele przez Was straci”.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było złożenie ślubowania przez studentów I roku. Otrzymali oni też indeksy z rąk przedstawiciela dziekana Wydziału Teologicznego UKSW - ks. dr. Waldemara Graczyka.
Zgodnie z akademicką tradycją, studenci i zebrani goście wysłuchali wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ks. prof. dr hab. Jerzy Pałucki, dziekan Wydziału Teologicznego KUL.
Na zakończenie głos zabrał abp Władysław Ziółek, który wezwał nowych studentów do łączenia nauki z modlitwą.
Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie tradycyjnej pieśni studenckiej Gaudeamus igitur.

W świeckich uczelniach

Studenci i wykładowcy świeckich uczelni naszego miasta również uroczyście zainaugurowali nowy rok akademicki, ofiarując go Bogu i prosząc o potrzebne łaski do wypełniania swoich obowiązków. Msza św. w tej intencji odbyła się w niedzielę 17 października br. w archikatedrze. Przewodniczył jej bp Adam Lepa, który poświęcił także indeksy studentów I roku.

25 marca – Dzień Świętości Życia

2019-03-23 10:59

BP KEP / Warszawa (KAI)

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia. „Pasterze Kościoła w Polsce przypominają o największej wartości, jaką jest ludzkie życie” – czytamy w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Ivan Kmit/Fotolia

Dzień Świętości Życia przypada dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Jego celem jest budzenie wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia na każdym jego etapie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę szczególnej troski o nie. W okolicach tego dnia na Jasną Górę przybywają obrońcy życia z całej Polski, by modlić się w intencji ochrony życia.

Co roku z okazji Dnia Życia w całej Polsce w różnym czasie organizowane są również Marsze dla Życia i Rodziny. To wyraz publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. W tym roku 24 marca, w Narodowym Dniu Życia, ulicami Warszawy przejdzie pierwszy ogólnopolski Narodowy Marsz Życia.

W Dniu Świętości Życia wiele osób składa też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli zobowiązuje się do modlitwy w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Do tego, aby każda parafia włączyła się w dzieło Duchowej Adopcji, zachęcali biskupi w komunikacie po ostatnim zebraniu plenarnym. O włączenie się w tę inicjatywę apeluje również dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin ks. Przemysław Drąg oraz Krajowa Doradczyni Życia Rodzinnego Beata Choroszewska.

„Chcemy zaprosić, aby wszyscy księża proboszczowie, rodzice, katecheci i nauczyciele przypomnieli dzieciom i młodzieży, ale także małżeństwom i rodzinom o tym, że każde życie ludzkie jest piękne i jest święte” – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Depo: prawda o obecności Boga jest w naszym świecie bardzo potrzebna

2019-03-25 20:42

Ks. Mariusz Frukacz

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Chrystus przychodzi po to, aby nasze życie przyjąć i przemienić. Jakże ta prawda o obecności Boga jest w naszym świecie bardzo potrzebna. Zwłaszcza kiedy człowiek i systemy polityczne i społeczne mają swoje zamysły, które są antystworzeniem” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodnicząc w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Msza św. była również dziękczynieniem w 27. rocznicę podniesienia diecezji częstochowskiej do rangi archidiecezji.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m.in. członkowie kapituły bazyliki archikatedralnej oraz duszpasterze rodzin z archidiecezji. Obecni byli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń prorodzinnych m.in. Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Ruchu Domowego Kościoła.

W homilii abp Depo podkreślił, że „Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest świętem Chrystusa Zbawiciela i Najświętszej Dziewicy Maryi” - Bóg niepojęty i nieogarniony dla umysłu ludzkiego w Osobie Syna stał się Bogiem z nami i dla naszego zbawienia – podkreślił abp Depo.

- Syn przyjął wszystko, co ludzkie oprócz grzechu, aby nas za cenę ofiary z samego siebie przywrócić do godności dzieci Boga i usynowić. Nie odrzucił i nie potępił natury skażonej grzechem, ale ją przemienił. Łaska jakiej Bóg nam udziela buduje na naturze i ją udoskonala – kontynuował metropolita częstochowski i dodał: „Oznacza to dla nas przyjęcie siebie takim, jakim się jest i całej historii swojego życia na wzór Maryi, w całej prostocie spotkań z Bogiem”..

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „życie duchowe nie polega na oderwaniu się od rzeczywistości i stworzeniu jakiegoś idealnego ja, czy wymarzonego świata bez bólu, cierpienia, niezrozumienia i śmierci”.

- Wiara w Jezusa Chrystusa Odkupiciela domaga się, aby przyjąć siebie i otaczający nas świat takim, jakim on jest, ale jednocześnie otworzyć się na działanie łaski, która przemienia – kontynuował arcybiskup.

- Bóg objawia siebie w rzeczywistości świata, a nie obok niego. Objawia się w historii naszego świata, a nie poza nią. Chrystus przychodzi po to, aby nasze życie przyjąć i przemienić. Jakże ta prawda o obecności Boga jest w naszym świecie bardzo potrzebna. Zwłaszcza kiedy człowiek i systemy polityczne i społeczne mają swoje zamysły, które są antystworzeniem – podkreślił abp Depo.

- Chrześcijańska duchowość urzeczywistnia się zawsze we wspólnocie Kościoła. Nie ma wspólnoty wiary chrześcijańskiej bez Kościoła i bez eucharystii. Logika wcielenia Syna Bożego prowadzi nas nie tylko do adoracji i uwielbienia Boga za Jego miłość, ale również do ludzi, zwłaszcza tych, którym możemy usłużyć, tych którzy oczekują naszej pomocy, poczynając od poczęcia pod sercem matek, aż po naturalną śmierć – kontynuował metropolita częstochowski.

- Wcielona miłość Syna Bożego jest pokorną służbą, poświęceniem życia za przyjaciół przez śmierć na Golgocie. Tej ewangelicznej miłości, wrażliwości i odwagi wiary na potrzeb nasze i innych uczy nas dzisiaj Jego Matka, Maryja – zakończył abp Depo.

Po homilii odbył się obrzęd ślubowania i przyjęcia do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Ślubowanie to złożyło 26 osób. Natomiast przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski udzielił specjalnego błogosławieństwa matkom oczekującym narodzin dziecka.

Abp Depo podziękował również za wierną służbę Kościołowi redaktor naczelnej „Niedzieli” Lidii Dudkiewicz, jako kontynuatorce dzieła i służby ks. inf. Ireneusza Skubisia. Metropolita częstochowski podziękował również ks. dr. Jerzemu Bieleckiemu, który pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Niedzieli”.

Metropolita częstochowski równocześnie mianował ks. dr. Jarosława Grabowskiego nowym redaktorem naczelnym tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Po Mszy św. w auli przy archikatedrze członkowie ruchów i stowarzyszeń rodzinnych dzielili się świadectwami swojej wiary i uczestniczyli w modlitwie uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem