Reklama

Wydarzenia z diecezji

Pierwsze spotkanie nowych katechetów

Ks. Rafał Bednarczyk
Edycja płocka 44/2004

Pierwsze kroki w nowej szkole to nie tylko wielkie przeżycie dla uczniów klas pierwszych. W podobnie poruszający sposób szkolny dzwonek brzmi w uszach zwłaszcza tych nauczycieli, którzy w tym roku rozpoczynają swoją pracę pedagogiczną. Nie chodzi tu tylko o oswojenie się z nowym miejscem i ludźmi tam pracującymi, ale o codzienne mierzenie wyniesionych ze studiów umiejętności, pomysłów, zapału, rzetelnej wiedzy i osobistej dojrzałości wychowawczej z zadaniami wyznaczanymi przez szkolną rzeczywistość.
W tym roku szkolnym powitaliśmy 38 nowych katechetów naszej diecezji. Wielu z nich już miało wcześniejsze doświadczenia pracy w szkole, ale zdecydowana większość dopiero teraz zaczęła swoją pracę katechetyczną. W tym gronie znaleźli się zarówno nowo wyświęceni księża, jak i kilka sióstr zakonnych oraz katecheci świeccy. To z myślą o nich Wydział Katechetyczny zorganizował 25 września w sali Punktu Konsultacyjnego UKSW w Płocku spotkanie szkoleniowe. Kierujący przebiegiem spotkania ks. dr Ryszard Czekalski, dyrektor Wydziału Katechetycznego, podkreślił, że każdy katecheta jest osobą obdarzoną zaufaniem przez Kościół i Księdza Biskupa. Ten fakt powinien zatem pobudzać duchowo, a jednocześnie zachęcać katechetów do dokładania wszelkich starań, by temu zaufaniu sprostać.
W trakcie spotkania miały miejsce także wystąpienia służące przypomnieniu kilku praktycznych elementów dotykających sytuacji tych młodych nauczycieli. Ks. dr Andrzej Krasiński przybliżył procedurę awansu zawodowego uwzględniającą najnowsze zmiany w Karcie Nauczyciela. Sporządzanie konspektu lekcji religii może wydawać się na początku dużym mozołem, jednak ostatecznie okazuje się czymś bardzo praktycznym. Pokazaniu takiej perspektywy tworzenia konspektów zajęć katechetycznych poświęcone było wystąpienie ks. Rafała Bednarczyka. Nie tylko w realiach życia nauczycielskiego ogromną rolę odgrywają dokumenty. Sprawę ich właściwego gromadzenia, porządkowania i przekazywania ich do Wydziału Katechetycznego omówiła s. Ernesta Zielińska - kierownik sekretariatu.
Po krótkiej przerwie z propozycjami różnych szkoleń, konferencji, seminariów, a także lekcji otwartych wystąpili doradcy metodyczni zatrudnieni przy różnych ośrodkach doskonalenia zawodowego na terenie naszej diecezji - ks. Włodzimierz Gawlikowski, Ewa Jancewicz, Ewa Bembenista i Iwona Kamińska. Spotkanie stało się też okazją do zadawania różnych pytań, porozmawiania o bardziej szczegółowych zagadnieniach, a także zorientowania się, że wszyscy katecheci - rozpoczynający pracę i posiadający już bogate doświadczenie - tworzą wspólnotę, w której mogą wzajemnie siebie wspierać. Na pewno będzie o tym przypominać także zrobione na zakończenie spotkania zdjęcie.

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

2019-03-19 10:24

ml / Warszawa (KAI)

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.

Grażyna Kołek/Niedziela
Krzeszów – Kościół św. Józefa. Malował Michał Leopold Willmann

Według św. Mateusza, Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność. Imię Józef znaczy „Bóg przydał”.

Św. Józef jest także patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ jest wzorem ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Zapewne niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Choć nie był ojcem naturalnym Jezusa, według prawa żydowskiego, jako mąż Maryi, był Jego ojcem i opiekunem. Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim (+420). Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.

Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.

W Polsce, szczególnie w Krakowie, święto Oblubieńca Maryi obchodzono 19 marca już na przełomie XI i XII w. Do liturgii wspomnienie św. Józefa weszło w Jerozolimie w V w. Na Zachodzie przyjęło się w wieku VIII. Do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV (1479) a Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył na cały Kościół. W Polsce św. Józefa znany był już na przełomie XI i XII w. W tym czasie w Krakowie obchodzono już jego święto pod datą 19 marca. Czci św. Józefa poświęcony jest cały miesiąc marzec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

2019-03-20 12:45

eb / Tarnów (KAI)

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

Trzy zgłoszenia są w toku postępowania cywilnego. - Została o nich powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, natomiast po zakończeniu postępowania cywilnego – w zależności od rezultatów – może być prowadzone postępowanie kanoniczne - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Pięć przypadków zakończyło się uznaniem winy w wyniku prowadzonego postępowania, natomiast jeden przypadek zakończył się umorzeniem postępowania cywilnego. W jednym przypadku były prowadzone procesy o zniesławienie, które duchowny wygrał we wszystkich instancjach sądu cywilnego. „W mediach zamieszczono sprostowania, gdyż przedwcześnie ferowano wyroki” - dodaje rzecznik.

Ks. Ryszard Nowak informuje, że względem duchownych, wobec których toczy się aktualnie postępowanie, zostało zastosowane prewencyjnie zawieszenie w czynnościach kapłańskich i odwołanie z placówek, gdzie pracowali. Natomiast na duchownych, którzy zostali uznani winnymi zarzucanych im przestępstw, w zależności od kategorii popełnionych czynów nałożono kary: pobawienia wolności, zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, zakazu pracy z małoletnimi, pozbawienia urzędów kościelnych, zakazu sprawowania sakramentów świętych i głoszenia słowa Bożego, upomnienia kanonicznego, przydzielenia kuratora, skierowania na terapię. „Każdy z tych duchownych jest też wezwany do pokuty i gruntownego nawrócenia” - podkreśla ks. Nowak.

Zgłoszenia dotyczące omawianych przypadków pochodziły zarówno od osób poszkodowanych, bliskich poszkodowanych, osób z parafii lub środowisk, gdzie pracował duchowny – zgłaszającymi byli zarówno świeccy jak i inni duchowni.

Opublikowane dane to nawiązanie do przedstawionych 14 marca danych statystycznych nt. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele katolickim w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem