Reklama

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Grabowej k. Niegowic

Miasto samych ulic

Adam Tarnowski
Edycja sosnowiecka 44/2004

Jest ich 5, a będzie 9 - miasteczka ruchu drogowego. Powstają w małych ośrodkach, gdzie często dzieci muszą dochodzić do szkoły po drodze bez chodnika. Miasteczka uczą bezpiecznych zasad poruszania się po ulicach, a przy okazji można w nich zdobyć kartę rowerową czy motorowerową. Właśnie takie miasteczko zostało otwarte w Grabowej koło Niegowonic. Poświęcił je, 13 października, bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB.

Miasteczko zostało sfinansowane ze środków gminy Łazy, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
„Jestem niezmiernie szczęśliwy, że opracowany kilka miesięcy temu plan nie został schowany do szuflady i doczekał się szybkiej realizacji. Bo przecież miasteczko ma służyć edukacji komunikacyjnej dzieci nie tylko z naszej gminy, ale również z całego województwa śląskiego. Oddaliśmy do użytku znakomicie zaprojektowany i wykonany plac do praktycznej nauki zasad ruchu drogowego. Spełnia on wszystkie normy bezpieczeństwa i w ocenie ekspertów jest jednym z najlepszych w kraju” - powiedział podczas otwarcia miasteczka Tadeusz Czop, burmistrz Łaz.
Burmistrz zdradził też plany na najbliższe miesiące. „Miejsce na budowę miasteczka ruchu drogowego nie zostało wybrane przypadkowo. Jesteśmy na terenie szkoły podstawowej, obok której od lat działa schronisko młodzieżowe. Już niebawem w tych budynkach zostaną uruchomione sale dydaktyczne do nauki przepisów ruchu drogowego. W ten sposób powstanie wojewódzkie centrum edukacji komunikacyjnej. W Grabowej połączymy naukę z wypoczynkiem. Uczniowie nawet z najdalszych zakątków województwa będą mogli zdobywać wiedzę z zasad ruchu drogowego i jednocześnie zwiedzać najpiękniejsze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej” - opowiadał Tadeusz Czop. Do dyspozycji uczniów będzie więc plac do praktycznej nauki, sale dydaktyczne oraz miejsca noclegowe w schronisku. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach będzie kontynuował współpracę z gminą Łazy. Miasteczko ruchu drogowego zostanie otoczone przez Ośrodek nadzorem merytorycznym, a jego pracownicy będą służyć pomocą dydaktyczną i organizacyjną.
WORD, zgodnie ze swoim statutem, propaguje zasady ruchu drogowego. Przez cały rok organizuje spotkania, imprezy plenerowe, konkursy i konferencje poświęcone bezpieczeństwu na drogach. „Szczególną troską otaczamy dzieci. To dlatego tak często gościmy w szkołach, przedszkolach, na koloniach czy obozach. Ale te wszystkie działania nie doszłyby do skutku albo nie przyniosłyby takich efektów, gdyby nie pomoc ze strony samorządów, policji, dyrektorów szkół, księży, pracowników Caritas i wszystkich ludzi, którym leży na sercu troska o najmłodszych uczestników ruchu drogowego” - powiedział Niedzieli Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach.
Jak zapewnił Roman Bańczyk, wicedyrektor WORD, w fazie realizacyjnej są 4 kolejne projekty. Zaś w najbliższym czasie zostaną oddane do użytku 2 kolejne miasteczka: w Mysłowicach i Kobielicach. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo naszych pociech na drogach.

Warszawa: 24 marca Narodowy Marsz Życia

2019-03-22 11:31

pra / Warszawa (KAI)

Prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, konieczność ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawo rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci, to postulaty Narodowego Marszu Życia, który przejdzie ulicami Warszawy 24 marca, w Narodowym Dniu Życia. Organizatorem marszu jest Chrześcijański Kongres Społeczny.

Łukasz Krzysztofka

Chrześcijański Kongres Społeczny w trakcie Narodowego Marszu Życia chce dać wyraz swoim marzeniom, nadziejom, ale także determinacji. „Marzeniom o lepszym świecie bez zabijania, także tych jeszcze nienarodzonych, bez przemocy i nienawiści. Nadziejom, że jest to możliwe tu i teraz, chociaż na pewno nie wszystko od razu” - zapowiadają organizatorzy.

W trakcie Marszu organizatorzy przypomną o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, o konieczności ochrony i wsparcia dla naturalnej rodziny, oraz prawie rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci.

„Będziemy także wprost upominać się o konkretne działania władz, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum jest godność człowieka i prawa rodziny” - zapowiada Chrześcijański Kongres Społeczny. Chodzi m.in. o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenie przez Polskę genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Chrześcijański Kongres Społeczny wierzy, że ten rok może być kluczowy dla realizacji postulatu ochrony życia od poczęcia, a szczególnie w przypadku eugenicznym. Podstawą tej wiary, jak wskazują organizatorzy Narodowego Marszu Życia, jest fakt, że rządzący dziś Polską mają wszystkie instrumenty, aby ochronę życia zagwarantować prawem.

„Mają większość w Sejmie i Senacie, mają większość przekonanych w sprawie ochrony życia posłów i senatorów, mają w Parlamencie gotowy do dalszego procedowania obywatelski projekt ustawy, mają gotowy projekt stanowiska w Trybunale Konstytucyjnym, mają media publiczne” - wylicza Chrześcijański Kongres Społeczny.

„Narodowy Dzień Życia, który obchodzimy 24 marca, to ostatni moment, aby jeszcze raz z pełną mocą zaapelować do rządzących o wypełnienie obietnic i powinności, ale przede wszystkim o realizację tego wielkiego dobra, które jest w ich zasięgu” - podkreślają organizatorzy Narodowego Marszu Życia.

Marsz rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Zamkowym w Warszawie. Organizatorzy zapraszają wcześniej do uczestniczenia we Mszy św. o godz. 12.00 w kościele Św. Anny.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, którego inicjatorem jest poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek. Patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Polska Federacja Ruchów Obrony Życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kielce: ponad 300 osób w nocnej Drodze Krzyżowej na Święty Krzyż

2019-03-23 10:54

dziar, apis / Kielce (KAI)

Ponad 320 osób wyruszyło wczoraj w nocy w 37-kilometrową Drogę Krzyżową prowadzącą z podkieleckiej Dąbrowy do sanktuarium na Świętym Krzyżu. Po raz piąty wydarzenie zorganizowało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Do sanktuarium pielgrzymi docierają w sobotnie przedpołudnie.

Archiwum autora
Opactwo na Świętym Krzyżu

Pątnikom, zmierzającym nocą po górzystym terenie i gołoborzach towarzyszyło hasło: „Zwycięzca śmierci, piekła i szatana".

Poza pierwszym odcinkiem, trasę stanowił czerwony szlak świętokrzyski. Pielgrzymi wyruszyli z Dąbrowy i przez Domaniówkę kierując się na Masłów. Kolejne punkty to m.in. Ameliówka, Wymyślona, Radostowa, Przełęcz Krajeńska, św. Katarzyna, Łysica, Kakonin. Ostatni etap prowadził przez Przełęcz Hucką na św. Krzyż.

To modlitewne wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego w kościele NMP Matki Kościoła w Kielcach-Dąbrowie. Biskup dziękował pielgrzymom za odwagę wyruszenia na tak trudny szlak i zaufania w tej drodze Bogu, mówił także o szczególnym znaczeniu nabożeństwa Drogi Krzyżowej w Wielkim Poście.

Bp Piotrowski zaznaczył także, że jest wiele dróg prowadzących do Boga: post, modlitwa, jałmużna oraz uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, która „zawsze mówi o tym samym, o niezmiennej i zawsze hojnej miłości Boga do ludzi”.

Po drodze uczestnicy indywidualnie lub w niewielkich grupach rozważali stacje Drogi Krzyżowej. Każdy otrzymał książeczkę z rozważaniami i mapę trasy. Po dotarciu do sanktuarium był czas na chwilę modlitwy i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Organizatorzy zapewnili powrót do Kielc autokarami.

Przebieg i organizacja Drogi Krzyżowej zostały zaaprobowane i uzgodnione z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego i klasztorem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie zainicjował tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem