Reklama

II zlot służby liturgicznej w Loretto

Do pogłębiania wiary i życia Słowem Bożym na co dzień oraz ubogacania życia liturgicznego w parafiach wezwał służbę liturgiczną diecezji warszawsko-praskiej bp Stanisław Kędziora. 9 października ministranci, bielanki i schole już po raz drugi spotkali się na zlocie w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto.

Niedziela warszawska 44/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mimo przenikliwego zimna przyjechało 1200 młodych. - Wprawdzie chłód dzisiaj, ale serca wasze są ciepłe - zauważył na początku Mszy św. bp Kędziora.
Drugi zlot odbywał się w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. - Miejsce jest szczególne, czujemy się tu jak u siebie w domu. Maryja jak dobra Matka zaprasza do siebie wszystkie swoje dzieci. Ideą naszych spotkań jest poznawanie i przybliżanie sanktuariów maryjnych diecezji warszawsko-praskiej, a także wzajemne poznanie się - mówił na początku liturgii ks. Marek Serafin, który wraz z ks. Dariuszem Marczakiem - jest odpowiedzialny za służbę liturgiczną w diecezji.
Homilia bp Kędziory była katechezą skierowaną do służby liturgicznej. - Kiedy otwieracie i czytacie Pismo Święte, musicie zawsze pamiętać, że mówi do was sam Bóg. Wy użyczacie Mu tylko słów. Dlatego wkładajcie w to jak najwięcej serca. Starajcie się, aby Słowo Boże było starannie wypowiadane. Poprzez dobrze przygotowaną liturgię pomagacie innym uczestnikom w przeżywaniu Mszy św. Wypowiadane przez was Słowo Boże ma być przeżywane przez czytającego w głębi jego serca i przekazywane dalej - podkreślał Ksiądz Biskup.
Bp Kędziora zwrócił uwagę na potrzebę takich spotkań jak te organizowane w Loretto. - Każda wspólnota bielanek, scholi czy ministrantów ma być zgraną grupą, która umie się modlić, ale także razem bawić, śpiewać, grać, być blisko siebie. Im bardziej będziecie rozmodleni i osobiście przeżywać będziecie liturgię, tym więcej pomożecie innym się modlić, ale także bardziej będziecie zgrani jako wspólnota. - Dawajcie świadectwo swej wiary i swojego oddania Chrystusowi i Matce Najświętszej poprzez waszą służbę liturgiczną - powiedział na zakończenie homilii bp Stanisław Kędziora.
Pod koniec Mszy św. 17 ministrantów i 21 bielanek otrzymało z rąk Księdza Biskupa dyplomy za wzorową służbę. Ministrantów i bielanki zgłosili duszpasterze. Każdy z dyplomów podpisał ordynariusz warszawsko-praski abp Sławoj Leszek Głodź. Był to bardzo emocjonujący moment uroczystości. Przedstawiciele poszczególnych parafii zgotowali wyróżnionym kolegom i koleżankom owację. Wszyscy wyróżnieni pozowali do zdjęcia z Księdzem Biskupem. Każda parafia mogła przedstawić tylko jednego ministranta i bielankę. Musieli oni mieć za sobą przynajmniej 3 lata służby, gorliwie wypełniać swoje zadania i cieszyć się dobrą postawą moralną.
Później jeszcze były wyróżnienia i nagroda za najlepiej zaprezentowane logo parafii. Tu bezkonkurencyjna okazała się parafia Przemienienia Pańskiego w Radzyminie. Wyróżnienia otrzymały parafie: św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie i św. Antoniego w Mińsku Mazowieckim.
Za zwycięstwa w rozgrywkach sportowych wręczone zostały też puchary Tygodnika Katolickiego Niedziela. Otrzymali je ministranci z parafii św. Stanisława w Siennicy (kategoria licealistów), bł. Edmunda Bojanowskiego w Warszawie (kategoria szkół podstawowych), Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie (kategoria gimnazjów). Puchar otrzymała też parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie (gry i zabawy międzyparafialne). Nagrodami dla zwycięzców były także książki ufundowane przez Edycję św. Pawła.

Reklama

Wyróżnieni ministranci

1/Patryk Borkowski z par. św. Marii Magdaleny w Warszawie; 2/ Marcin Gruba z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz.; 3/ Łukasz Prusinowski z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie; 4/ Paweł Lech z par. św. Wincentego a Paulo w Otwocku; 5/ Marcin Skolasiński z par. św. Michała Archanioła w Nowym Dworze Maz.; 6/ Paweł Maliszewski z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie-Płudach; 7/ Mateusz Osiński z par. Nawrócenia św. Pawła w Warszawie; 8/ Andrzej Pulikowski z par. Matki Bożej Królowej Polski w Warszawie-Aninie; 9/ Hubert Miśko z par. Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie; 10/ Sylwester Siwak z par. Trójcy Świętej w Sulejowie; 11/ Marek Sabak z par. Bożego Ciała w Warszawie; 12/ Przemysław Rosłon z par. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie; 13/ Łukasz Gołąb z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie; 14/ Rafał Ryszawa z par. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie; 15/ Piotr Słowikowski z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku; 16/ Łukasz Zagórski z par. Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie; 17/ Maciej Wojda z par. Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie; 18/ Radosław Ryszawa z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach; 19/ Paweł Kus z par. św. Wacława w Warszawie; 20/ Tomasz Zieliński z par. św. Jakuba w Jadowie; 21/ Marek Lis z par. Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości w Warszawie.

Wyróżnione Bielanki

1/ Emilia Porębska z par. Bożego Ciała w Warszawie; 2/ Ewelina Dębek z par. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie; 3/ Agnieszka Wojtkowska z par. MB Królowej Polski w Wołominie; 4/ Agata Bączkowska z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie; 5/ Justyna Tacikowska z par. św. Jana Chrzciciela i św. Stanisława w Stanisławowie; 6/ Karolina Pękul z par. Matki Bożej Częstochowskiej w Urlach; 7/ Sylwia Kostrzewska z par. św. Marii Magdaleny w Warszawie; 8/Judyta Witkowska z par. św. Wincentego a Paulo w Otwocku; 9/ Katarzyna Bońska z par. św. Józefa Robotnika w Wołominie; 10/ Emilia Jaworska z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chotomowie; 11/ Julia Kamińska z par. św. Antoniego w Mińsku Maz.; 12/ Paulina Kania z par. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie; 13/ Diana Rychlica z par. Matki Bożej Różańcowej w Warszawie; 14/ Joanna Wiśniewska z par. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kamieńczyku; 15/ Aleksandra Wiącek z par. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Maz.; 16/ Aleksandra Laskus z par. św. Antoniego Padewskiego w Ignacowie; 17/ Aleksandra Rodowicz z par. św. Wacława w Warszawie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

To drugie posiedzenie komisji, ale pierwsze merytoryczne. Na poprzednim wybrano przewodnicząca komisji i jej zastępczynie.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję