Reklama

Na początku drogi do kapłaństwa

Notował diakon Rafał Szkurdź
Edycja zielonogórsko-gorzowska 44/2004

1. Co było powodem, inspiracją, wyboru drogi powołania kapłańskiego?

2. Jak chcesz przygotowywać się do kapłaństwa i jakim pragniesz być kapłanem.
Jaki według Ciebie powinien być kapłan jutra?

Pytanie 1: Momentem przełomowym w moim życiu i w odkrywaniu powołania było bierzmowanie, gdy otrzymałem pełnię darów Ducha Świętego. Następnego dnia zostałem ministrantem i to było dla mnie ważne wydarzenie. Od tego czasu zacząłem bardziej myśleć o swoim zaangażowaniu w Kościele: pielgrzymki, m.in. na spotkania młodzieży w Lednicy, pielgrzymki do Grodowca, jak również spotkania w domu rekolekcyjnym w Paradyżu. Dzięki ks. Pawłowi Brykowi poznałem zasady życia seminaryjnego. Postanowiłem przyjść tutaj i spróbować, a przy pomocy Jezusa i Maryi iść nieustannie dalej i głębiej.
Pytanie 2: Kapłan powinien być otwarty na potrzeby ludzi. Powinien wychodzić nieustannie do ludzi, a w tym wszystkim być pełnym pokory i oddania dla każdego człowieka. Ta wizja kapłana jest mi bliska i tak pragnę realizować swoje przyszłe kapłaństwo.
Alumn Michał Tobis
Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze

Pytanie 1: Pobyt w Seminarium traktuję jako kolejny etap mojego życia, tego, co robiłem wcześniej jako młody chrześcijanin, i tego, do czego się przygotowywałem w wierze i miłości, najpierw w domu rodzinnym, teraz jako alumn WSD. Powołanie to wielki dar, w którym mogę spełniać się jako człowiek, jako chrześcijanin. Mogę być niejako narzędziem w rękach Boga i odkrywać każdego dnia swoje miejsce tu i teraz, w obliczu Bożego planu, jaki dla mnie przygotował.
Pytanie 2: Po pierwsze, kapłan powinien być autentyczny, zarówno wobec Boga, innych ludzi, jak i wobec siebie samego. By nie kamuflować tego, co w nas jest dobre i złe, by nie ukrywać tego pod maską pozorów. Po drugie, powinien być gotowy do poświęcenia, bo człowiek wtedy niejako się sprawdza, weryfikuje i oczyszcza. To są główne wyzwania: autentyczność i poświęcenie. Do tego trzeba dążyć, poznając siebie i życie we wspólnocie, a także życie nieustanną modlitwą.
Alumn Piotr Bartoszek
Ukończył I liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wlkp.

Reklama

Pytanie 1: Kapłaństwo jest dla mnie wyjątkowym darem, który będę pewnie odkrywał przez całe moje życie. Najważniejszym elementem, jaki rozpatrywałem na drodze mojego powołania, była przede wszystkim służba ludziom, szczególnie chorym, doświadczonym chorobą, cierpieniem. Drugim powodem było ogromne zamiłowanie do liturgii, odkrywania jej piękna poprzez sposób poruszania się, czynionych gestów wielbiących Boga. To modlitwa.
Pytanie 2: Moim pragnieniem jest umiłowanie kapłaństwa Chrystusowego, w którym Chrystus jako kapłan zawsze stoi na czele swojej owczarni. Kapłan przede wszystkim powinien być człowiekiem. Społeczeństwo oczekuje kapłana z otwartym sercem, który zawsze będzie stał z otwartymi ramionami i głosił miłość Boga. Człowiek oczekuje kapłana o ludzkim obliczu i spojrzeniu, tak jak Jezus dającego ludziom siebie.
Alumn Patryk Zawiślak
Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Żarach

Nigeria: zamordowano 120 chrześcijan – media milczą

2019-03-19 13:33

ts (KAI) / Wiedeń

Od lutego w Nigerii zamordowano ponad 120 chrześcijan, ostatnio 52 w miniony poniedziałek. Informując o tym katolicki portal internetowy kath.net dziwi się, że ta wiadomość nie znalazła się w serwisach żadnej agencji informacyjnej, nie było żadnej wiadomości telewizyjnej. Milczą o tym także przedstawiciele Kościoła, nie tylko katolickiego.

Wiesław Ochotny
„Jezus, chcąc zdobyć człowieka, oddał wszystko, co miał: pozbawił się bóstwa i poświęcił się aż do śmierci krzyżowej”

Agencja cytuje doniesienia „Christian Post”, według której bilans ostatniego ataku na chrześcijan, to nie tylko 52 zamordowanych, ale także kilkadziesiąt osób ciężko rannych i zniszczone 143 domy w wioskach Inkirimi, Dogonnoma i Ungwan Gora. Dzień wcześniej we wsi Ungwan Barde w regionie Kajuru zamordowano 17 chrześcijan. Pod koniec lutego podczas ataku w Maro zamordowano 38 chrześcijan i spalono kościół.

Nigeria jest obecnie na 12 miejscu wśród krajów świata, najbardziej prześladujących chrześcijan. Według chrześcijańskiej organizacji wspierającej i monitorującej prześladowanych chrześcijan „Open Doors” w 2018 roku muzułmańscy bojownicy zamordowali w tym kraju tysiące wyznawców Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

25-lecie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

2019-03-23 10:56

ks. sk / Katowice (KAI)

Mszą pod przewodnictwem metropolity katowickiego rozpoczęły się w Katowicach obchody 25-lecia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. W homilii abp Wiktor Skworc zachęcał do trwania w Bogu, który jest Miłością.

Life Mental Health / Foter / CC BY

Komentując Ewangelię o synu marnotrawnym abp Skworc podkreślił, że „właściwością Boga jest miłość”. – Dlatego w ewangelicznej przypowieści wybrzmiewa pierwsze i najważniejsze przykazanie: będziesz miłował. To nasze, wasze powołanie i zadanie - mówił metropolita katowicki.

– Miłować każdego bez wyjątku to zadanie, które dotyczy w sposób szczególny was, którzy z powołania wybraliście zawód niejako z natury swej służący człowiekowi – zauważył abp Skworc. przytoczył też sformułowanie z „Preambuły” Statutu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, w której znajduje się zdanie: "Przyrzekamy otoczyć serdeczną troską każdego człowieka od chwili jego poczęcia aż do naturalnej śmierci".

Arcybiskup odniósł się także do Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorych. Za papieżem Franciszkiem przypomniał, że postawa bezinteresowności jest „przeciwieństwem wyzysku, niezwracającego uwagi na ludzką godność”.

– Wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym jako o człowieku, istnieje potrzeba promowania – razem z papieżem Franciszkiem – kultury bezinteresowności i daru, niezbędnych do przezwyciężenia szerzącego się kultu zysku i odrzucenia – mówił abp Skworc.

Hierarcha podziękował również lekarzom za reagowanie na bieżące sprawy. – Niedawno (…) w oświadczeniu przeciw warszawskiej „Deklaracji LGBT+” żądaliście anulowania jej jako programu szkodliwego, groźnego dla zdrowia i życia dzieci - przypomniał abp Skworc.

Podczas Eucharystii metropolita katowicki pobłogosławił także sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Przedstawia on wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, gdyż to właśnie na Jasnej Górze zostało zainicjowane Stowarzyszenie. Z drugiej strony sztandaru umieszczono wizerunek patrona lekarzy, św. Łukasza.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich powstało w 1994. Jako cel stawia sobie promowanie wartości chrześcijańskich w środowisku medycznym oraz nauczania Kościoła katolickiego w zakresie bioetyki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem