Reklama

Polska

Prof. Jacek Hilszczański laureatem Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego

Przyroda nie istnieje bez ludzkości. Tu i teraz my jesteśmy częścią przyrody, my ją tworzymy, my ją kształtujemy - mówił laureat prof. Jacek Hilszczański podczas uroczystości wręczenia Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017, która odbyła się w Warszawie. Udział w niej wziął m.in. przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

[ TEMATY ]

nagroda

Łukasz Krzysztofka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017. Otrzymał ją prof. Jacek Hilszczański, członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów.

Łukasz Krzysztofka

Kapituła Nagrody, w której skład wchodzą m.in. bp Alojzy Orszulik i Sławomir Siwek, doceniła prof. Hilszczańskiego m.in. za „odważną i konsekwentną obronę rozumu i naukowej wiedzy w dyskusji o ochronie Puszczy Białowieskiej”. Jak podkreślono w uchwale Kapituły, prof. Hilszczański został wyróżniony także za społeczną aktywność zarówno w Polsce, jak i Europie, co w sposób szczególny wybrzmiewa w podejmowanych przez niego dyskusjach nt. ochrony Puszczy Białowieskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Przez osobę prof. Hilszczańskiego Kapituła jednocześnie wyraża uznanie dla wszystkich naukowców, wychowawców i pracowników na co dzień oddających swe umiejętności dla budowy światowej marki polskich lasów" - podkreślili członkowie Kapituły.

Łukasz Krzysztofka

Tegorocznemu laureatowi nagrodę wręczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. W krótkim wystąpieniu mówił o powołaniu naukowca do dociekania prawd Bożych.

"Pan Bóg dał nam do dyspozycji dwie księgi do studiowania, jeśli nie chcemy błądzić. Pierwszą księgą jest Biblia, która objawia Bożą wolę. Drugą księgą jest stworzenie objawiające Bożą moc. Jeśli dociekanie prawd Bożych zawartych w Biblii jest zadaniem teologa, to dociekanie Bożej prawdy mieszczących się w dziele stworzenia jest zadaniem naukowca. Oba te zadania są szlachetnymi powołaniami, które powiększają naszą wiedzę na temat Bożej mocy i majestatu" - przypomniał abp Gądecki.

Zwrócił też uwagę, że praca naukowca, aby była w pełni owocna musi być przez niego traktowana jako realizowanie życiowego powołania.

Łukasz Krzysztofka

"Oczywiście, aby doprowadzić dzieło do końca, konieczna jest później także wytrwałość, cierpliwość, trzeba rozwiązać tysiące konkretnych problemów, również ekonomicznych. Lecz to wszystko na nic się nie zda, jeśli zabraknie decydującego ognia idei. Jeśli będzie jej pozbawiony, stworzy coś sztucznego, bez życia, bez duszy. Tak, z pewnością istnieje powołanie do nauki, tj. pewien sposób czucia, myślenia, widzenia naukowego" - przekonywał hierarcha.

Reklama

W krótkim podziękowaniu, prof. Hilszczański podkreślił, że otrzymaną nagrodę traktuje jako wyróżnienie całego środowiska naukowego, którego jest przedstawicielem.

"Mam wielkie przeświadczenie, że jest to nagroda dla pewnego środowiska: polskich leśników, naukowców zajmujących się ochroną lasów i szeroko pojętą ochroną przyrody" - mówił. Podkreślił też, że nie znalazłby się w tym miejscu, gdyby nie Puszcza Białowieska, która stała się areną sporów dwóch koncepcji ochrony przyrody: jednej, wykluczającej działalność człowieka i traktującej go jak wroga i tej (z którą laureat się utożsamia), która widzi w człowieku nieodzowny element kształtujący przyrodę.

Łukasz Krzysztofka

"Przyroda nie istnieje bez ludzkości. Tu i teraz my jesteśmy częścią przyrody, my ją tworzymy, my ją kształtujemy" - przekonywał profesor. Odwołując się do przykładu Puszczy Białowieskiej przypomniał także, że "dogmat nic nie robienia", stosowany przez niektórych obrońców przyrody powinien być stosowany z wielką rozwagą i poszanowaniem człowieka, jako istoty mającej ważny wpływ na kształtowanie środowiska przyrodniczego.

Jacek Hilszczański urodził się 8 września 1966 r. w Zabrzu. Ukończył Wydział Leśny Akademii Rolniczej Lasów Polskich , po ukończeniu studiów pracował m.in. w Zakładzie Ochronie Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie, odbył staże w Muzeum historii Naturalnej w Londynie, Stacji Badawczej Rocky Mountain Research w Stanach Zjednoczonych i uczestniczył w międzynarodowych kursach naukowych m.in. w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Kilka lat po obronie pracy doktorskiej pod kierunkiem prof. Barbary Głowackiej, otrzymał roczne stypendium post-doktorskie na Wydziale Leśnym Szwedzkiej Akademii Rolniczej. Rozprawę habilitacyjną, obronioną w 2008 r. poświęcił biologicznym podstawom ograniczenia liczebności kornika drukarza. Od 23 lat angażuje się w badania i debaty dotyczące ochronę przyrody Puszczy Białowieskiej, utrzymując, że człowiek odgrywa ważną rolę w kształtowaniu i utrzymaniu przyrodniczego bogactwa tego obszaru. W 2014 r. z rąk Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. Jest autorem lub współautorem 120 publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym 28. publikacji w czasopismach indeksowanych przez Filadelfijski Instytut Informacji Naukowej. Czynnie uczestniczył w 50. sympozjach i konferencjach naukowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Entomologicznego oraz Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego. Jest pięciokrotnym laureatem nagrody Dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa. W latach 2009-2014 pełnił obowiązki kierownika Zakładu Ochrony Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa, a od 2014 r. był zastępcą dyrektora Instytutu ds. naukowo-badawczych. W 2011 r. odznaczono go srebrnym krzyżem zasługi, a w 2016 r. otrzymał srebrną odznakę inżyniera roku oraz kordelas leśnika polskiego. Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiła w 2004 r. Fundacja „Solidarna Wieś”. Współzałożycielem i przewodniczącym Rady Fundacji oraz przewodniczącym kapituły nagrody jest Sławomir Siwek. Natomiast honorowym przewodniczącym tejże kapituły jest bp Alojzy Orszulik.

Dotychczasowymi laureatami nagrody są prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o dr. Stanisław Jaromi OFM Conv i ks. prał. Kazimierz Kaczor.

2018-02-27 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ślad” dla red. Krzyżaka

Niedziela warszawska 26/2019, str. 2

[ TEMATY ]

nagroda

Wojciech Łączyński

Laureat nagrody bp. Chrapka

Laureat nagrody bp. Chrapka

Tegorocznym laureatem nagrody upamiętnia jącej bp. Jana Chrapka został red. Tomasz Krzyżak, dziennikarz i publicysta „Rzeczpospolitej”. Nagrodę „Ślad” przyznano mu za „niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej”. Tomasz Krzyżak mówił, że pracuje nad swoimi tekstami do ostatniej minuty i zawsze towarzyszy mu przede wszystkim myśl, że bohaterów swoich tekstów powinien szanować. – W pracy towarzyszy mi wspomniana m.in. w listach bp. Chrapka idea dobra wspólnego. Czasem traktujemy to jako słowo wytrych, ale to dobro wspólne naszej Ojczyzny jest do zrealizowania zarówno przez polityków, jak i przez nas, dziennikarzy – mówił Krzyżak.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję