Reklama

Lubsacro

USA, Wielka Brytania i Francja uderzyły w bazy z bronią chemiczną w Syrii

2018-04-14 10:45


Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford ogłosił zakończenie pierwszej fali nalotów Syrii. Podczas konferencji w Waszyngtonie w sobotę wieczór podał, że celem były dwa obiekty: ośrodek badawczy i składy broni chemicznej.

Atak rozpoczął się o godz. 4 czasu lokalnego w Syrii (o godz. 3 czasu polskiego). Był przeprowadzony wspólnie z siłami zbrojnymi Wielkiej Brytanii i Francji, które były zintegrowane już na pierwszym etapie planowania operacji – oświadczył.

Cele, które objęto atakami z powietrza, były ściśle związane z programami zbrojeń chemicznych władz syryjskich - zaznaczył gen. Dunford. Chodziło o wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, w którym prowadzono badania i eksperymenty związane z technologią broni chemicznej i biologicznej, a także składy znajdujące się na zachód od miasta Hims.

Poproszony o ustosunkowanie się do informacji podanej przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, że władze syryjskie zdołały ewakuować przed kilkoma dniami broń chemiczną ze składów, które były celem sobotniego ataku rakietowego, gen. Dunford powiedział, że „nic mu o tym nie wiadomo”.

Reklama

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych zaznaczył też, że cele dobrano w taki sposób, aby nie doszło do jakiejkolwiek kolizji z siłami rosyjskimi i aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

Powiadomiliśmy Rosjan, że będziemy wykorzystywać syryjską przestrzeń powietrzną, ale nie koordynowaliśmy i nie uzgadnialiśmy z nimi naszej operacji — podkreślił generał Dunford.

Tagi:
USA USA Syria wojna

USA: w przyszłym roku 7 dni rekolekcji dla biskupów

2018-10-24 19:10

(KAI/vaticannews) / Chicago

Na zaproszenie Franciszka episkopat Stanów Zjednoczonych zapowiedział na początku przyszłego roku specjalne rekolekcje dla biskupów. Dzięki modlitwie i refleksji mają one pomóc w zmierzeniu się z kryzysem, jaki w północnoamerykańskim Kościele spowodowały skandale nadużyć seksualnych wśród duchownych.

KEP

Rekolekcje odbędą się w dniach 2-8 stycznia przyszłego roku w seminarium archidiecezjalnym Mundelein w Chicago. Poprowadzi je kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFMCap, którego zaproponował sam Ojciec Święty. Do udziału w siedmiodniowym czasie skupienia zaproszono wszystkich biskupów.

„Jest to okazja do zrobieniu kroku naprzód wobec wyzwania, jakie przed nami stoi a także do przypomnienia sobie, że potrzebujemy zarówno Bożej pomocy, jak i jedności, która nas łączy razem jako następców apostołów zjednoczonych z Piotrem” – powiedział metropolita Chicago kard. Blase Cupich. Dodał, że "jest bardzo ważne, aby się modlić, nawrócić i odnowić wszystko to co nas jednoczy".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Służymy Niepodległej

2018-11-11 19:46

Beata Pieczykura

Beata Pieczykura/Niedziela
Uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Myszkowie

Społeczność Myszkowa swoją miłość do Boga i Ojczyzny wyraziła w konkretnych działaniach, takich jak m.in. ponad 500 flag na cześć ojczyzny w domach mieszkańców, konferencja naukowa, wysoki poziom akademii w myszkowskich szkołach 9 listopada, torty niepodległościowe, spotkanie seniorów i ich twórczość dla ojczyzny, hymn kibiców MKS odśpiewany podczas meczu 10 listopada, śpiewanie pieśni patriotycznych na rodzinnych uroczystościach, dekoracja kościoła pw. Stanisława Biskupa Męczennika, program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowany w świątyni, okolicznościowa karta z modlitwą „Pod Twoją obronę” wydana przez parafię pw. św. Stanisława, liczny udział uczestników i wysoki poziom Festiwalu Pieśni Patriotycznej oraz liczny udział nie tylko mieszkańców w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zobacz zdjęcia: Obchody miejskie i kościelne w Myszkowie

Uroczystości z tej okazji miały miejsce w dniach 9 i 11 listopada i zostały zorganizowane przez burmistrza miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka, a współorganizatorem był ks. kan. Jerzy Wachowski, proboszcz pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. 9 listopada w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa „Ziemi myszkowskiej drogi do niepodległości”, na którą zaprosili burmistrz miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr Jacek Kapuściński, prof. dr hab. Dariusz Nawrot, prof. dr hab. Dariusz Złotkowski, dr Jarosław Durka, mgr Kinga Tyras oraz dr hab. UŚ Kazimierz Miroszewski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Podczas Mszy św. z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości w kościele św. Stanisława w Myszkowie

11 listopada w intencji ojczyzny uroczystą Mszę św. celebrował ks. kan. Jerzy Wachowski w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. W duchu wdzięczności za dar wolności Ksiądz Proboszcz powiedział: – To nie tylko piękny jubilujesz, lecz także piękna tradycja, kiedy z wiarą, nadzieją i miłością stajemy przy ołtarzu, by dziękować Bogu za to, że dał nam wolną ojczyznę i za tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Dlatego sprawujemy tę Mszę św. i na ołtarzu składamy wszystkie nasze prośby i dziękujemy za wolną ojczyznę tę wielką – Polskę i małą – Myszków.

Po Liturgii marsz niepodległości przeszedł ulicami miasta na skwer, gdzie znajduje się pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam m.in. harcerze zapalili znicz z urną z ziemią z pól powstańczych na Wołyniu, odśpiewano hymn państwowy i zespół Eskadra zaprezentował utwory patriotyczne.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, powiatu i miasta, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, kombatanckich i szkół oraz strażacy, rzemiosło, harcerze, grupa rekonstrukcyjna strzelców legionowych i orkiestra dęta. Na zakończenie obchodów w sali widowiskowej MDK odbył się koncert galowy 23. Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej – Myszków 2018.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muzyczne świętowanie Niepodległej na Jasnej Górze

2018-11-12 17:17

Kuba Szewczyk

Biuro prasowe Jasnej Góry

Patriotyczny wystrój bazyliki jasnogórskiej, tłumnie zgromadzona publiczność, szeroki aparat wykonawczy i majestatyczne utwory Józefa Elsnera. To wszystko złożyło się na niezwykłą atmosferę uroczystego koncertu 10 listopada, w wigilię 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

To była już kolejna odsłona świętowania tego niezwykłego jubileuszu w klasztorze ojców Paulinów. 4 listopada miały miejsce duże obchody, upamiętniające setną rocznicę wyzwolenia Jasnej Góry. Łącznikiem między tymi uroczystościami, a rocznicą 11 listopada, był uroczysty koncert polskiej muzyki w bazylice jasnogórskiej.

Jako główny utwór sobotniego wieczoru rozbrzmiała Msza g-moll op. 72 Józefa Elsnera, dedykowana mieszkańcom Grodkowa. To utwór składający się z następujących po sobie śpiewanych części liturgii. Każda z nich zawiera w sobie motyw muzyczny symbolizujący jakąś pieśń kościelną. Drugie dzieło, jakie można było usłyszeć, to Magnificat op. 89, który kompozytor zadedykował Jasnej Górze. Józef Elsner przez pewien czas związany był z częstochowskim sanktuarium i Kapelą Jasnogórską. To także tutaj tworzył swoją muzykę i rozwijał się pod względem duchowo-religijnym.

Na aparat wykonawczy uroczystego koncertu złożyło się ponad 70 wykonawców. Wszystkie zespoły, które wzięły udział w koncercie pochodziły z miast, z którymi w jakiś sposób Elsner był związany: z Częstochowa, Opola oraz Wrocławia.

Wystąpili: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani – jedna z wizytówek jasnogórskiego klasztoru, cieszący się wieloma sukcesami, reprezentujący Jasną Górę w wielu miejscach w Polsce i za granicą; Chór Kameralny Senza Rigore Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestra Smyczkowa Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu; Zespół Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także soliści: Magdalena Miziołek – sopran, Katarzyna Radoń – alt, Maciej Łykowski – tenor, Julian Skrzymowski – bas. Całością zadyrygował Jarosław Jasiura, jasnogórski organista i dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani.  Chóry przygotowali: prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak, Jarosław Jasiura, s. Maria Bujalska. Przygotowaniem orkiestry zajęli się: prof. dr hab. Helena Tomaszek-Plewa, Hubert Prochota. Słowo o koncercie wygłosił Marcin Lauzer, jasnogórski organista. 

Wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Przy wtórze wielkich organów bazyliki jasnogórskiej, wszyscy wykonawcy koncertu, wraz ze zgromadzoną publicznością, złączyli swoje głosy w jeden wielki chór, dla uczczenie Niepodległej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem