Reklama

Parafia pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu

Zygmunt Piotr Cywiński
Edycja szczecińsko-kamieńska 48/2004

Dekanat: Ińsko
Siedziba parafii: Chociwel, ul. Mała 9
Liczba wiernych: 4 300
Proboszcz: ks. Krzysztof Musiałek TChr
Wikariusz: ks. Grzegorz Korzeniewski TChr
Inni księża: ks. Wojciech Bodnar TChr (katecheta, spowiednik)
Kościoły filialne: Bobrowniki - pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Bród - pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Lisowo - pw. Matki Bożej Częstochowskiej, Oświno - pw. św. Michała Archanioła, Wieleń Pomorski - pw. Matki Bożej Królowej Polski
Kaplica publiczna: Kamienny Most - pw. Miłosierdzia Bożego
Wspólnoty: Żywy Różaniec (7 róż), schola dziewczęca, zespół młodzieżowy, chór parafialny, Parafialny Zespół Caritas, ministranci (57) i lektorzy (12)
Czasopisma: „List”, „Miłujcie się”, „Msza św.”, „Niedziela” (15 egzemplarzy)

Chociwel jest niewielkim miastem, położonym na pograniczu Niziny Szczecińskiej i Pojezierza Drawskiego. Leży nad jeziorem Starzyc. Krzyżują się tu drogi wiodące do Stargardu Szczecińskiego (28 km), Dobrej, Ińska, Dobrzan, Maszewa. Od 1857 r. przebiega tu linia kolejowa ze Stargardu do Łobza. Jego początki sięgają XI wieku, kiedy to powstało nad jeziorem istniejące do XIII wieku słowiańskie grodzisko i założona przez rodzinę Wedlów w 1190 r. osada. Prawa miejskie brandenburskie Chociwel otrzymał w 1338 r., natomiast w 1600 r. zmieniono je na lubeckie. Właścicielami jednej części miasta byli margrabiowie brandenburscy, drugiej biskupi kamieńscy (stąd złoty pastorał biskupi w herbie miasta). Ostatni proboszcz rzymskokatolicki - ks. Paulus Kitzmann objął kościół w 1489 r. Wypędzony przez reformację uszedł do Marianowa.
Obecny kościół w Chociwlu powstawał w kilku etapach. Jako pierwsze wzniesione zostało na początku XV wieku prezbiterium, w połowie XV wieku korpus nawowy i wieża, a ok. 1600 r. przybudówki przy ścianach północnej i południowej. Wnętrze korpusu kościoła jest trójnawowe, oddzielone dwoma rzędami ośmiobocznych filarów, wspierających sklepienie gwiaździste. Czteroprzęsłowe prezbiterium jednonawowe, dwu- i półprzęsłowe zamknięte jest trójbocznie. Wyposażenie wnętrza kościoła jest w zasadzie neogotyckie. Chór muzyczny jest dwupiętrowy.
Kościół poświęcił 7 sierpnia 1945 r. przybyły tu ks. Wiktor Szczęsny TChr, który swą działalnością obejmował ogromny teren, rozciągający się w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Dojeżdżał on z posługą kapłańską m.in. do Marianowa, Ińska, Dobrej. Formalna erekcja parafii nastąpiła 1 czerwca 1951 r. Księża chrystusowcy pracują w chociwelskiej parafii do dnia dzisiejszego. Na przestrzeni lat jej administratorami byli następujący duszpasterze: ks. Stanisław Zygiel (1946-48), ks. Jan Szyperski (1948-51), ks. Franciszek Ćwięka (1951-57), ks. Stefan Kaczmarek (1957-58), ks. Alojzy Dudek (1958-60), ks. Władysław Hoffman (1960-69), ks. Jan Bojda (1969-74), ks. Aleksander Melburda (1974-77), ks. Zdzisław Hackiewicz (1977-82), ks. Józef Dudziak (1982-86), ks. Stanisław Malczewski (1986-96), ks. Tadeusz Jóźwiak (1996-2003).
Od 1 lipca 2003 r. proboszczem jest ks. Krzysztof Musiałek. Ksiądz Proboszcz pochodzi z archidiecezji krakowskiej. Studia teologiczne ukończył w Poznaniu, wyświęcony został w 1989 r. Pracował jako wikariusz w Goleniowie w parafii pw. św. Katarzyny, w Szczecinie jako duszpasterz akademicki w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie jako dziennikarz współpracował z Telewizją Polską, był też dyrektorem Radia „Plus” w Szczecinie, skąd przybył do Chociwla.
Niedzielne Msze św. w Chociwlu odprawiane są w następującym porządku: godz. 9.00, 11.00 i 18.00 (zimą godz. 17.00). W kościołach filialnych natomiast niedzielna Eucharystia sprawowana jest: o godz. 8.30 w Bobrownikach, o 10.00 w Lisowie, o 11.30 w Oświnie. Bród ma Mszę św. o godz. 12.30, Wieleń o 13.00, Lublino i Kamienny Most o 13.30. W dni powszednie w kościele parafialnym odprawia się o godz. 7.00 i 18.00 (zimą o 17.00) oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 12.00. Bród, Lisowo i Bobrowniki mają Mszę św. w środy, Oświna i Wieleń w czwartki, Lublino i Kamienny Most na przemian w soboty.
Na terenie parafii znajduje się szkoła podstawowa, gimnazjum, zespół szkół w Kamiennym Moście (Szkoła Mechanizacji Rolnictwa, Liceum Techniczne, Technikum Rolnicze). Katechizację uczniów szkoły podstawowej podjęli: Ksiądz Proboszcz, ks. Wojciech Bodnar oraz Mariola Zaklukiewicz. W gimnazjum naucza Barbara Jaskot, a w Kamiennym Moście ks. Grzegorz Korzeniewski.
„Wierni parafii chociwelskiej są rozproszeni na dużym terenie - relacjonował Ksiądz Proboszcz. - Dojeżdżamy do 5 kościołów filialnych i 2 kaplic. W tych małych ośrodkach widać zaangażowanie wiernych. Parafia wymaga intensywnej pracy w różnych grupach duszpasterskich. Założona została strona internetowa parafii, która jest żywa. Co tydzień jest aktualizowana, podajemy w niej ogłoszenia parafialne, intencje mszalne. Udanym zeszłorocznym przedsięwzięciem był Festiwal Młodych Talentów. Młodzież w 4 kategoriach prezentowała swoje osiągnięcia, by uzyskać stypendia na dalszą naukę. Cieszył się on wielkim zainteresowaniem i będzie dalej kontynuowany. Przygotowujemy się do pielgrzymki do Czernej k. Krakowa, skąd przywieziemy relikwie św. Rafała Kalinowskiego. 20 listopada wprowadzimy je do naszego kościoła. Naszym dużym projektem jest planowany remont wieży kościelnej. Zabiegamy o środki na ten cel. Na wieży pojawiły się pęknięcia spowodowane ruchem ciężkich pojazdów, przemieszczających się po pobliskiej jezdni. Moim zamiarem jest wykorzystanie wieży jako punktu widokowego. W pomieszczeniach znajdujących się tuż przed wyjściem na taras widokowy przygotowywano by wystawy. Przedsięwzięcie to miałoby zatem także swój wymiar edukacyjny. Przejazd pod wieżą to rzadkość, na naszym terenie spotykany tylko w Moryniu. Zrekonstruowaliśmy mechanizm zegarowy na wieży i 2 tarcze zegarowe, zostaną one podświetlone. Kościół jest jednym z najpiękniejszych zabytków w okolicy. Posiada dobrze zachowane freski z XIV wieku. W zbiorach Muzeum Narodowego w Szczecinie od 1882 r. znajduje się grupa figur pasyjnych (ukrzyżowany Chrystus, dwóch łotrów, Matka Boża Bolesna, św. Jan). To dzieło Mistrza Pasji Chociwelskiej, działającego na przełomie XV i XVI wieku w Kołobrzegu, zajmuje wyjątkowe miejsce w późnośredniowiecznej plastyce pomorskiej. Warto by zrobić replikę tego dzieła i eksponować w tutejszej świątyni.
Liczę, że Chociwel, rozpropagowany i włączony w szlak turystyczny, zatrzymywać będzie więcej przejeżdżających tędy turystów”.

Reklama

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Msza św. zainaugurowała Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

2019-03-24 13:51

kos / Warszawa (KAI)

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego zainaugurowano obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek. W homilii zachęcał, aby „spotkanie z tymi, którzy zdali egzamin z przykazania miłości – z obarczonej ogromnym ryzykiem miłości bliźniego – otwierało nasze oczy na potrzeby i zagrożenia, które dziś dotykają naszych bliźnich”.

Cezary Piwowarski/ pl.wikipedia.org

Po południu na murze Domu Prowincjonalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 w Warszawie zostanie odsłonięta tablica w hołdzie Matce Matyldzie Getter, siostrom Franciszkankom, które ukryły w czasie wojny ponad 500 żydowskich dzieci i 250 dorosłych Żydów.

W homilii bp Guzdek powiedział, że obchodzony dziś Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów niejako „przynagla do refleksji nad zagadnieniem relacji Polaków i Żydów w czasie długiej nocy niemieckiej okupacji”. – Słowa Jezusa z odczytanej Ewangelii: „co myślicie?”, pośród niezliczonej ilości wypowiedzianych słów i wielu opinii na temat Holokaustu, obligują nas do ponownego przemyślenia postaw naszych rodaków wobec narodu żydowskiego, który przez nazistowskie Niemcy został skazany na całkowitą zagładę – powiedział.

Ordynariusz wojskowy podkreślił, że Polacy wiedzą, że wśród naszych rodaków byli tacy, którzy nie zachowali się „jak trzeba”, którzy zdecydowali się na współpracę z niemieckim okupantem w eksterminacji narodu żydowskiego. – Zachowanie ich jest godne potępienia. Było jednak wielu takich, którzy z powodów moralnych lub religijnych pomagali naszym starszym braciom w wierze – zaznaczył bp Guzdek.

Dodał, że Polska była jedynym okupowanym krajem w Europie, gdzie za pomoc Żydom groziła śmierć całej rodziny a czasem całej wioski. – Pomimo tego Polacy podczas II wojny światowej bezinteresownie pomagali Żydom; ponad 6 tys. z nich zostało uhonorowanych przez Yad Vashem tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” – przypomniał.

Biskup Guzdek podkreślił, że jest „też wielka rzesza bezimiennych bohaterów, którzy z narażeniem życia własnego i swoich najbliższych nieśli pomoc synom i córkom narodu skazanego na całkowitą zagładę”. Dodał, że wielkim grzechem zaniedbania jest niewystarczające utrwalenie świadectw bohaterów, którzy „którzy bezinteresownie, z narażeniem życia nieśli pomoc synom i córkom narodu żydowskiego”.

Biskup polowy zwrócił uwagę, że co jakiś czas ze zmiennym nasileniem pojawiają się oskarżenia, że Polacy niewystarczająco zaangażowali się w ratowanie Żydów. Przypomniał słowa Władysława Bartoszewskiego, który mówił, że według niektórych „wystarczająco było zrobione tylko przez tych, którzy zginęli”. Przytoczył też słowa Israela Gutmana, jednego z wiodących historyków Holokaustu, uczestnika powstania w getcie oraz więźnia Auschwitz: „Nie ma moralnego nakazu, który wymagałby, aby normalny śmiertelnik ryzykował swoje życie i życie swojej rodziny, aby ocalić sąsiada”.

Biskup przywołał też opinię Gutmana, że Polacy powinni być dumni z liczby Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata” a naród żydowski, zdaniem izraelskiego historyka „nie zrobił wystarczająco dużo, aby podziękować tym wyjątkowym ludziom”. Biskup polowy zaapelował o „rzetelne podejście do przeszłości, które niczego nie pokrywa milczeniem, ale staje na gruncie prawdy”. Jego zdaniem odsłaniana dziś tablica na murze Domu Prowincjalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 w Warszawie upamiętni „Matkę Matyldę Getter, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy ryzykując własnym życiem ratowali żydowskie dzieci skazane na zagładę przez niemieckich okupantów”.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta zmiana wart oraz ceremonia złożenia kwiatów.

Jeszcze dziś na murze Domu Prowincjonalnego Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi przy ul. Hożej 53 w Warszawie zostanie odsłonięta tablica w hołdzie Matce Matyldzie Getter, Siostrom Franciszkankom Rodziny Maryi oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ryzykując własne życie ratowali żydowskie dzieci skazane na zagładę przez niemieckich okupantów.

Podczas wojny siostry ukryły ponad 500 żydowskich dzieci, skazanych przez okupanta niemieckiego na eksterminację. Ocaliły także ok. 250 dorosłych osób pochodzenia żydowskiego. Nastąpi także otwarcie wystawy „Siostry, (…) matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec zagłady Żydów w czasie II wojny światowej”, poświęconej życiu i działalności matki Matyldy Getter, a przedstawiciele Poczty Polskiej zaprezentują okolicznościowy znaczek „Polacy ratujący Żydów”.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów współorganizowane są przez IPN, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Dzień Pamięci został ustanowiony w 2018 r. Jest to święto państwowe przypadające w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów.

Prace nad ustawą o ustanowieniu Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów zainicjowano jesienią 2017 r. podczas uroczystości z okazji 75-lecia powstania „Żegoty” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj, która powstała z Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom, założonego z inicjatywy Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Wandy Krahelskiej-Filipowiczowej.

„Żegota” stała się fenomenem Polskiego Państwa Podziemnego w skali całej okupowanej Europy – była organizacją, która w okresie drugiej wojny światowej miała za swoje zadanie wyłącznie ratowanie Żydów. Trudno oszacować liczbę uratowanych przez Polaków Żydów, waha się ona od ok. 30 tys. do 120 tys.

Dokumentujący ofiary Holocaustu Instytut Yad Vashem od 1953 r. do 1 stycznia 2018 r. uhonorował prawie 27 tys. bohaterów, którzy nieśli pomoc Żydom w tym 6863 Polaków, którzy tworzą największą grupę narodowościową wśród 51 krajów świata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem