Reklama

„Idźmy z radością na spotkanie Pana”

Henryk Tomczyk
Edycja łódzka 50/2004

21 listopada br., w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, metropolita łódzki abp Władysław Ziółek poświęcił rozbudowany kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie-Srebrnej. Akt ten miał miejsce podczas Mszy św., zwieńczającej wizytację kanoniczną konstantynowskiej parafii. Głównymi fundatorami rozbudowy oraz renowacji świątyni byli Bożena i Henryk Ulachowie. Prace budowlane wykonała firma „VARITEX”.

„Nadszedł wyjątkowo sposobny czas, aby Bogu Wszechmogącemu złożyć dziękczynienie za dary i łaski, jakimi zechciał obdarzyć naszą społeczność parafialną - podkreślił w słowie wstępnym ks. kan. Tadeusz Weber, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. (...) - Trudno wymierzyć i ukazać to wszystko, co wiąże się z duchowym życiem człowieka. O wiele łatwiej wskazać na to, co dotyczy sfery materialnej działań ludzkich. Stąd też dostrzegamy nasz rozbudowany i gruntownie odrestaurowany kościół oraz zmodernizowany budynek parafialny. (...) Wykonanie licznych prac i przedsięwzięć stało się możliwe dzięki wielu parafianom, ofiarnie wspomagającym dzieło rozbudowy. Wszystkim najserdeczniej dziękuję. Szczególne podziękowania składam państwu Bożenie i Henrykowi Ulachom, którzy wysunęli ideę rozbudowy kościoła i wzięli na siebie główny ciężar realizacji oraz finansowania całej inwestycji”.
Ksiądz Proboszcz podziękował również architektom, projektantom, inżynierom i robotnikom, których twórczy wysiłek odmienił oblicze parafialnej świątyni i jej otoczenia. Następnie poprosił Księdza Arcybiskupa, aby zechciał pobłogosławić wykonane dzieła. Zanim to jednak nastąpiło, państwo Bożena i Henryk Ulachowie wręczyli Metropolicie łódzkiemu symboliczny klucz, będący znakiem powierzenia jego pasterskiej opiece rozbudowanej świątyni. Dostojny Celebrans poświęcił następnie wnętrze kościoła, zgromadzonych wiernych, nową dzwonnicę, a także upiększone otoczenie przybytku. Oby wygląd pieczołowicie odnowionego domu Bożego pomagał wiernym jak najpełniej uczestniczyć w sprawowanych tu świętych obrzędach.
W słowie pasterskim skierowanym do wiernych abp Władysław Ziółek powiedział: „Nie ukrywam, iż wzruszyłem się wchodząc do tej, tak pięknie rozbudowanej i wyposażonej świątyni, pod każdym względem sprzyjającej modlitewnemu skupieniu. Pragnę wyrazić mój szacunek i podziw wobec Księdza Proboszcza, że podjął się tej mozolnej pracy. Jestem również pełen uznania dla wszystkich, którzy wspierali Księdza Tadeusza w prowadzonym przez niego dziele rozbudowy i renowacji kościoła. (...) »Idźmy z radością na spotkanie Pana« - zachęcają słowa Psalmu responsoryjnego. Przemierzanie drogi wiodącej ku Chrystusowi łączy się z ciągłą pracą nad kształtowaniem swego człowieczeństwa. Należy podjąć ten wysiłek, gdyż Chrystus jest Królem Wszechświata, a wszystko dla Niego i przez Niego zostało stworzone, On jest Panem i Zbawicielem. Jedynie On potrafi zaspokoić najgłębsze pragnienia i tęsknoty ludzkiego serca. (...) »Idźmy z radością na spotkanie Pana« - zechciejmy w całości przyjąć to wezwanie, z którym Kościół zwraca się do nas w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata”.
Wśród darów ołtarza, złożonych na ręce Księdza Arcybiskupa, znalazł się fotogram, przedstawiający rozbudowany kościół konstantynowski.
Za poświęcenie odrestaurowanego domu Bożego Metropolicie łódzkiemu podziękował ks. kan. Tadeusz Weber. Dziękował on także za odznaczenie go tytułem kanonika honorowego Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej. Do wyrazów wdzięczności przekazanych Dostojnemu Celebransowi dołączył się także Henryk Brzyszcz, burmistrz Konstantynowa. Z jego rąk nowo odznaczony Ksiądz Kanonik przyjął dar w postaci ozdobnego Ewangeliarza. Bożenie i Henrykowi Ulachom Burmistrz miasta przekazał natomiast list z podziękowaniami od lokalnych władz samorządowych.
W Liturgii udział wzięli kapłani: ks. kan. Jerzy Spychała - dziekan dekanatu konstantynowskiego, ks. kan. Ireneusz Kulesza, proboszcz łódzkiej parafii katedralnej, ks. prał. Bartłomiej Rurarz - kapelan Księdza Arcybiskupa, ks. dr Zbigniew Tracz, ks. Ryszard Twardowski - proboszcz łódzkiej parafii pw. św. Marka Ewangelisty, ks. dr Grzegorz Leszczyński oraz ks. Jan Grotek i ks. Franciszek Haber. Obecni byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z przewodniczącą Rady Miasta Konstantynowa Teresą Kacperską i wspomnianym już burmistrzem Henrykiem Brzyszczem na czele.
Adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do Najświętszego Serca Jezusowego, a następnie pasterskie błogosławieństwo, udzielone zebranym przez Arcybiskupa łódzkiego, ukoronowały uroczyste celebracje w Konstantynowie-Srebrnej.

Światłość, która nie oślepia

2018-06-23 14:35

Anna Buchar

Wczoraj o godz. 18.30 w katedrze wrocławskiej odbyła się dziękczynna Msza św. za 50 lat istnienia i działalności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Eucharystii przewodniczył kardynał Gerhard Ludwig Müller, niemiecki duchowny, prefekt Kongregacji Nauki Wiary (2012 – 2017).

Anna Buchar
Kard. Müller przewodniczył dziękczynnej Mszy św. w katedrze wrocławskiej

Na początku Mszy św. zebranych przywitał ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT. - Książka, pt. ,,Msza Święta źródło chrześcijańskiego życia” mówi o osobistym spotkaniu z Panem Jezusem w czasie każdej Eucharystii, spotkaniu, które prowadzi do głębokiej wspólnoty życia i miłości z Bogiem. Odpowiadając na dar Bożej miłości, chcemy dziękować w tej Mszy św. koncelebrowanej przez naszych profesorów, wykładowców, księży absolwentów oraz kapłanów zaprzyjaźnionych z naszą uczelnią, za 50 lat istnienia i działalności Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.


W homilii metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski mówił o Chrystusie, który jest światłością. - Stajemy wobec Chrystusa, który jest światłością świata. I nie jest to światłość, która nas oślepia. To światło, dzięki któremu widzimy świat, jako owoc stwórczej miłości Najwyższego. I widzimy Boga, który z miłości powołał wszystko do istnienia i nad tym swoim dziełem nachylił się i nim zachwycił, widząc, że wszystko co stworzył było bardzo dobre. Ważne, byśmy w tym świetle, którym jest Chrystus, dostrzegli siebie – mówił metropolita krakowski, dodając, że tylko wtedy, gdy spojrzymy na Boga, na świat i siebie zrozumiemy w pełni słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział podczas inauguracji swojego pontyfikatu i które pogłębił wizytując Polskę w 1979 r. – Św. Jan Paweł II prosił, abyśmy nie bali się otwierać drzwi Chrystusowi, bo tylko on wie, co kryje się w głębi człowieka. On jest kluczem, dzięki któremu człowiek jest w stanie zrozumieć siebie – puentował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Katolicy na ulicy

2018-06-23 22:20

Agata Iwanek

Agata Iwanek

Dzisiaj na placu przy pomniku bpa Bolesława Kominka ewangelizatorzy odważnie, wobec całego miasta wyznawali swoją wiarę. Nie zabrakło śpiewu – koncertował ks. Jakub Bartczak oraz zespół N.O.E. Nie zabrakło tańca – na scenie zagościła Diakonia Uwielbienia Tańcem z Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”. Nie zabrakło słowa – wybrzmiało wiele świadectw, które poniosły się echem po Odrze. Nie zabrakło także dzielenia się talentami – przy stoiskach można było własnoręcznie upleść swój różaniec! W sercu najstarszej części Wrocławia można było znaleźć także księży, który posługiwali z sakramentem pokuty i pojednania. Dzisiejsze wydarzenia uwieńczyła Eucharystia w Kościele św. Jana Chrzciciela. Po mszy wyruszyła procesja na Runek z Najświętszym Sakramentem, ale ten dzień nie dobiegł jeszcze końca. Obecnie w Katedrze św. Jana Chrzciciela odbywa się adoracja. Słuchy głoszą, że może potrwać do samego rana!

Dlaczego dzisiejszy deszcz nie odstraszył tych, którzy zgromadzili się na Ostrowie Tumskim? Ponieważ są ochrzczeni ogniem!

Zobacz zdjęcia: Katolicy na ulicy
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 5/6 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem