Reklama

Turniej piłkarski w Mińsku Mazowieckim

Marlena Ostrowska
Edycja warszawska (st.) 51/2004

20 i 21 listopada w Mińsku Mazowieckim odbył się turniej „Jesień 2004”. Był to II Ogólnopolski Turniej Halowy Piłki Nożnej z udziałem drużyn zagranicznych. Za sprawą Parafialno-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mewa”, ponad dwadzieścia drużyn mogło sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2. Patronat honorowy nad turniejem sprawowali: ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Sławoj Leszek Głódź, starosta Mińska Mazowieckiego Czesław Mroczek i burmistrz miasta Zbigniew Grzesiak.

Drużyny przybyły z Grodna, Brześcia i Naroczy na Białorusi, z Wilna (Litwa), Daugavpils (Łotwa), Łucka (Ukraina), z Czarnej Białostockiej, Dywit, Stanisławowa, Starej Miłosnej, Tychów, Warszawy i Zamienia. Chłopcy walczyli w trzech kategoriach wiekowych: roczniki 1991-1989 (13 drużyn), 1992-1993 (10 drużyn) i 1994 i młodsi (9 drużyn). Drużyny przyjezdne zostały zakwaterowane w Szkole Podstawowej nr 1.
Turniej rozpoczęła w sobotę Msza św., którą celebrowali: o. Józef Joniec, pijar ze Stowarzyszenia „Parafiada”, ks. Maciej Kosewski (duszpasterz P-UKS „Mewa”), o. Bernard Radzik z Naroczy i ks. Hubert Walczyk ze Starej Miłosnej. Tego dnia rywalizowały młodsze drużyny. Wygrały drużyny z Łotwy i Białorusi. W przerwach występował zespół „Cheerleaders Soltare” z Olsztyna. Drugi dzień turnieju także rozpoczął się Mszą św. (ks. Maciej Kosewski z Mińska Maz., o. Antoni Obuchowski z Grodna, a także księża z Warszawy i Czarnej Białostockiej), a rozgrywki w najstarszej grupie wygrała drużyna „Ostaniec 90” z Warszawy. Nagrody wręczał burmistrz Mińska Mazowieckiego Zbigniew Grzesiak. Drużyny, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały puchary i medale, czwarta drużyna puchar, a wszystkie inne dyplomy i upominki. W każdej grupie wiekowej wybrano także najlepszego piłkarza, strzelca i bramkarza, a także przyznano nagrodę Fair Play.
Turniej mógł zostać zorganizowany dzięki nakładowi pracy rodziców i dzieci z P-UKS „Mewa”, którzy bezinteresownie włączyli się w jego przygotowanie i przebieg.

Obraz św. Józefa nawiedził Nowogród Bobrzański

2019-03-17 21:01

Kamil Krasowski

Zakończyła się peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogrodzie Bobrzańskim (16-17 marca). Dzisiaj wieczorem obraz dotarł do parafii św. Józefa w Żaganiu.

Za pośrednictwem Aleksandry Kluz
Powitanie obrazu św. Józefa Kaliskiego w kościele Wniebowzięcia NMP
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa Kaliskiego w Nowogrodzie Bobrzańskim.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: wręczenie Medali św. Brata Alberta

2019-03-18 17:24

md / Kraków (KAI)

Jan Kanty Pawluśkiewicz, Krystyna Mrugalska, ks. Stanisław Łada oraz Diana i Wojciech Bonowiczowie odebrali 18 marca w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie Medale św. Brata Alberta. Wyróżnienie przyznawane jest od 1997 r. za działalność na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Uroczyste wręczenie odznaczeń odbyło się podczas XIX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”.

YouTube.com
Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kompozytor i malarz, od lat wspiera Fundację Anny Dymnej „Mimo wszystko”. Artysta od samego początku zasiada w jury Festiwalu Zaczarowanej Piosenki, wspiera także osoby z niepełnosprawnościami, które marzą o karierze artystycznej.

Odbierając wyróżnienie, kompozytor podkreślał, że od osób z niepełnosprawnościami więcej otrzymuje niż sam daje. „Jeśli dają mi medal, to kocham ich i deklaruję, że do końca moich dni będę ich wspominał” – dodał.

„Życie z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie jest wielkim przywilejem i zaszczytem” - mówił na scenie teatru Wojciech Bonowicz. On i jego żona Diana zaangażowali się w pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną już jako studenci. W latach 80., w ramach Ruchu Wiara i Światło prowadzili wspólnotę dla małych dzieci, zwaną „małymi Muminkami” i choć potem założyli rodzinę, wciąż prowadzą tę wspólnotę.

„Mówi się o mowie nienawiści, o mowie, która dzieli. Moi przyjaciele nigdy tak nie mówią” – podkreślał Bonowicz. Jego zdaniem, osoby z niepełnosprawnością intelektualną są "wielkimi akumulatorami wybaczania". „Jeśli nasze społeczeństwo w ogóle się jeszcze trzyma, to tylko dzięki nim” - zaznaczył.

Krystyna Mrugalska została wyróżniona za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich rodzin. „To legenda w tym środowisku. Jej syn, nieżyjący już Grzegorz, był osobą niepełnosprawną. Gdy się narodził, całkowicie poświęciła się wspieraniu innych rodzin” – podkreślał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Laureatka działała w trudnych czasach komunizmu, kiedy to istnienie osób z niepełnosprawnościami było tematem tabu, a jednak udało się jej stworzyć specjalny dział w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Podobne koła powstały w całej Polsce.

Ks. prałat Stanisław Łada jest kapłanem archidiecezji gdańskiej, pracuje w Pruszczu Gdańskim. Został doceniony za to, że od lat 80. otacza opieką duszpasterską i pomocą charytatywną osoby niepełnosprawne i potrzebujące. „Początkowo wspierał swoich parafian, dziś jego działalność obejmuje już całą archidiecezję” – mówił ks. Isakowicz-Zaleski.

Medal św. Brata Alberta, ustanowiony w 1997 r., przyznawany jest za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Jego pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród laureatów są również m.in. premier Jerzy Buzek, prof. Zbigniew Brzeziński, bp Jan Chrapek, Anna Dymna, kard. Stanisław Dziwisz, prof. Andrzej Zoll, Agata Kornhauser-Duda czy Jakub Błaszczykowski.

Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektował Krzysztof Sieprawski, podopieczny Schroniska dla Niepełnosprawnych w Radwanowicach.

Wyróżnienie tradycyjnie wręczane jest podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. W tym roku odbył się on po raz 19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem