Reklama

Świadectwo wiary i kultu - ocalone

Barbara Sawic
Edycja włocławska 51/2004

18 sierpnia br. Delegatura Sieradzka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi wydała decyzję o zezwoleniu na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich przy obrazie św. Rocha, pochodzącym z kościoła parafialnego w Wierzchach. Decyzję wydano po rozpatrzeniu wniosku proboszcza tamtejszej parafii św. Mikołaja, ks. Krzysztofa Pietrygi.
Obraz, to malowany farbami olejnymi na płótnie wizerunek św. Rocha, znaleziony przez Księdza Proboszcza na strychu zakrystii! Składając wniosek, ks. K. Pietryga zwrócił się o wpisanie obrazu do rejestru zabytków ruchomych województwa łódzkiego. W trakcie postępowania ustalono, że obraz ma wartość artystyczną i historyczną - jest datowany na 11 maja 1627 r. i sygnowany „F. S.” Stan zachowania płótna był bardzo zły. Zabrudzenia, uszkodzenia mechaniczne, przetarcia i ubytki warstwy malarskiej - wymagały podjęcia prac konserwatorskich. Zlecono je do wykonania Joannie Czernichowskiej z Warszawy, dyplomowanemu konserwatorowi dzieł sztuki. Jak wynika z dokumentacji konserwatorskiej, na początku obraz został oczyszczony z brudu oraz pociemniałych i rozłożonych werniksów. Kolejne, wymagające niesłychanej cierpliwości i uwagi prace to przywrócenie podłożu funkcji nośnych, wzmocnienie i zespolenie warstw technologicznych malowidła, usuwanie bądź neutralizowanie zniekształceń spowodowanych zniszczeniami. Przy tym wszystkim należało powiększyć obecny obraz o fragmenty pierwotnej kompozycji zachowanej na krajkach i wykonać pełną restaurację warstwy malarskiej dzieła.
Prace zostały wykonane zgodnie z ustalonym umownie terminem i 3 grudnia br. obraz powrócił do parafii. Dwa dni później, w niedzielę 5 grudnia został umieszczony w świątyni na ścianie łączącej prezbiterium z zakrystią. Podczas Mszy św. o godz. 11.30 poświęcenia wizerunku św. Rocha dokonał dziekan dekanatu szadkowskiego, ks. prał. Andrzej Ciapciński.
Radosna uroczystość parafialna nie miałaby miejsca, gdyby nie ofiarność, hojność i życzliwość ludzka oraz wkład pracy. Serdeczne podziękowania za okazaną postawę należą się przede wszystkim parafianom wierzchowskim, którzy nie żałowali ofiarnego grosza, jak również gorliwie wspierającym przedsięwzięcie pracownicom Delegatury Sieradzkiej Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi: Elżbiecie Bąbce-Horbacz i Ewie Kozup. Warta zachowania w dobrej pamięci jest życzliwość władz gminy z wójtem Włodzimierzem Owczarkiem na czele i Rady Gminy Zadzim z jej przewodniczącym Wiesławem Twardowskim. Specjalne słowa uznania należą się pani konserwator J. Czernichowskiej, która żmudną, wymagającą wielu umiejętności pracą powstrzymała procesy niszczenia malowidła oraz przywróciła mu właściwe walory artystyczne i historyczne. Dzięki temu stało się możliwe wyeksponowanie wizerunku św. Rocha w kościele parafialnym w Wierzchach jako pełnowartościowego obiektu kultu.

Dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

2019-03-19 10:24

ml / Warszawa (KAI)

Kościół katolicki obchodzi 19 marca uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi i przybranego ojca Jezusa. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa. Jest patronem wszystkich ojców.

Grażyna Kołek/Niedziela
Krzeszów – Kościół św. Józefa. Malował Michał Leopold Willmann

Według św. Mateusza, Józef pochodził z królewskiego rodu Dawida. Był rzemieślnikiem, tradycyjnie uważa się, że cieślą. Ewangelia nazywa św. Józefa „mężem sprawiedliwym”, to znaczy prawdomównym, uczciwym, pracowitym i mądrym. Charakterystyczne cechy św. Józefa to zawierzenie Bogu, pokora i służebność. Imię Józef znaczy „Bóg przydał”.

Św. Józef jest także patronem Kościoła, patronem szczególnym, ponieważ jest wzorem ojcostwa pełnego: był kochający, troskliwy, czuły, mądry, ciągle obecny, zapewniał bezpieczeństwo i służył swojej rodzinie, sam usuwając się w cień. W ten sposób stał się wyraźnym i czytelnym obrazem ojcowskiej miłości Boga. Zapewne niektóre cechy Jezusa są odbiciem osobowości św. Józefa.

Choć nie był ojcem naturalnym Jezusa, według prawa żydowskiego, jako mąż Maryi, był Jego ojcem i opiekunem. Pierwszy o św. Józefie pisał św. Hieronim (+420). Szczególnie jego kult propagowała św. Teresa od Jezusa. Wielokrotnie wyznawała ona, że o cokolwiek poprosiła Boga za wstawiennictwem św. Józefa, zawsze to otrzymywała.

Papież Leon XIII poświęcił św. Józefowi encyklikę, Pius X zatwierdził litanię do św. Józefa, a Jan XXIII, którego św. Józef był patronem chrzcielnym, wprowadził imię do kanonu rzymskiego. Jan Paweł II wydał list pasterski „Redemptoris custos”, w którym ukazuje św. Józefa jako wzór mężczyzny na nasze czasy.

W Polsce, szczególnie w Krakowie, święto Oblubieńca Maryi obchodzono 19 marca już na przełomie XI i XII w. Do liturgii wspomnienie św. Józefa weszło w Jerozolimie w V w. Na Zachodzie przyjęło się w wieku VIII. Do brewiarza i mszału wprowadził je Sykstus IV (1479) a Grzegorz XV (1621-1623) rozszerzył na cały Kościół. W Polsce św. Józefa znany był już na przełomie XI i XII w. W tym czasie w Krakowie obchodzono już jego święto pod datą 19 marca. Czci św. Józefa poświęcony jest cały miesiąc marzec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Tarnowska kuria opublikowała dane dotyczące przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich

2019-03-20 12:45

eb / Tarnów (KAI)

Do Kurii Diecezjalnej w Tarnowie zgłoszono 10 przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich - poinformowała w środę tarnowska kuria. 8 dotyczyło osób poniżej 15. roku życia, a 2 powyżej 15. roku życia. Zgłoszone przypadki obejmują czas od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r.

Kraków - moje miasto / pl.wikipedia.org

Łączna liczba ofiar we wszystkich przypadkach, również tych niepotwierdzonych, poniżej 15. roku życia wynosiła - 18 osób, natomiast powyżej 15 roku życia – 4. Wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletnich było 18 osób płci męskiej i 4 osoby płci żeńskiej.

Trzy zgłoszenia są w toku postępowania cywilnego. - Została o nich powiadomiona Kongregacja Nauki Wiary, natomiast po zakończeniu postępowania cywilnego – w zależności od rezultatów – może być prowadzone postępowanie kanoniczne - informuje ks. Ryszard Nowak, rzecznik Biskupa Tarnowskiego.

Pięć przypadków zakończyło się uznaniem winy w wyniku prowadzonego postępowania, natomiast jeden przypadek zakończył się umorzeniem postępowania cywilnego. W jednym przypadku były prowadzone procesy o zniesławienie, które duchowny wygrał we wszystkich instancjach sądu cywilnego. „W mediach zamieszczono sprostowania, gdyż przedwcześnie ferowano wyroki” - dodaje rzecznik.

Ks. Ryszard Nowak informuje, że względem duchownych, wobec których toczy się aktualnie postępowanie, zostało zastosowane prewencyjnie zawieszenie w czynnościach kapłańskich i odwołanie z placówek, gdzie pracowali. Natomiast na duchownych, którzy zostali uznani winnymi zarzucanych im przestępstw, w zależności od kategorii popełnionych czynów nałożono kary: pobawienia wolności, zakazu wykonywania zawodu nauczyciela, zakazu pracy z małoletnimi, pozbawienia urzędów kościelnych, zakazu sprawowania sakramentów świętych i głoszenia słowa Bożego, upomnienia kanonicznego, przydzielenia kuratora, skierowania na terapię. „Każdy z tych duchownych jest też wezwany do pokuty i gruntownego nawrócenia” - podkreśla ks. Nowak.

Zgłoszenia dotyczące omawianych przypadków pochodziły zarówno od osób poszkodowanych, bliskich poszkodowanych, osób z parafii lub środowisk, gdzie pracował duchowny – zgłaszającymi byli zarówno świeccy jak i inni duchowni.

Opublikowane dane to nawiązanie do przedstawionych 14 marca danych statystycznych nt. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele katolickim w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem