Reklama

Pamięć o bohaterach nie ginie

Tablica na świątyni

Piotr Jackowski
Edycja sandomierska 51/2004

Tablicę upamiętniającą Jana Zawitkowskiego ps. „Jonas”, AK-owca zamordowanego przez UB w 1946 r., odsłonięto i poświęcono w stalowowolskiej parafii Matki Bożej Różańcowej. Owego aktu dokonał dziekan, ks. Jerzy Warchoł, który przewodniczył okolicznościowej Mszy św.

Środowisko stalowowolskie pielęgnuje pamięć o bohaterach, walczących o wolną i niepodległą Polskę w szeregach Armii Krajowej. Działa tutaj miejscowe koło Światowego Związku Żołnierzy AK, którego przewodniczącym jest Bolesław Maślach. Kombatanci uczestniczą w uroczystościach patriotyczno-religijnych, spotykają się także z młodzieżą z okazji rocznic i świąt. Jednym z miejsc takich spotkań jest Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1, nosząca imię Armii Krajowej.
AK-owcy podejmują inicjatywy upamiętniające swoich kolegów, którzy oddali życie za ojczyznę. Niedawno okazali pomoc w wykonaniu tablicy, poświęconej Janowi Zawitkowskiemu. Funkcjonariusz UB aresztował go 29 maja 1946 r. i od tamtej pory ślad po nim zaginął. Jego ciało odnaleziono trzy tygodnie później na terenie obecnej parafii Matki Bożej Różańcowej w Stalowej Woli.
„Zamieszkały w USA syn zamordowanego, Józef, prosił mnie, abym zajął się wszystkimi sprawami związanymi z wykonaniem tablicy” - powiedział niżański AK-owiec, Bolesław Chmura. W swoich staraniach spotkał się z ogromną życzliwością nie tylko stalowowolskich kolegów, lecz także ks. Jana Folcika, proboszcza wspomnianej parafii. Kapłan wystąpił do kurii diecezjalnej o zgodę na umieszczenie pamiątkowego napisu na murach kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Uroczysta Msza św., poprzedzająca odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, zgromadziła kombatantów, młodzież i wielu mieszkańców parafii Matki Bożej Różańcowej. Modlono się w intencji bohaterów, którzy nie szczędzili krwi ojczyźnie. Nabożeństwo stało się okazją do refleksji nad wartością patriotyzmu w ludzkim życiu.

Reklama

Porwanie księdza w Burkina Faso

2019-03-19 17:10

vaticannews.va / Wagadugu (KAI)

W Burkina Faso, w strefie kontrolowanej przez dżihadystów porwano kapłana. Od dwóch dni nie ma o nim wiadomości.

Senlay/pixabay.com

Ks. Joël Yougbaré został uprowadzony w Djibo, stolicy prowincji Soum, w regionie Sahelu, około 200 km na północ od stolicy kraju Wagadugu. Wiadomość przekazał biskup Laurent Dabiré z Dori. Region ten jest bardzo niebezpieczny ze względu na częste ataki bojówek islamskich.

Nieco ponad miesiąc temu na wschodzie kraju zginął hiszpański ksiądz oraz czterech celników. Burkina Faso od 2015 r. zmaga się z coraz częstszymi atakami dżihadystów. Najpierw grupy operowały na północy kraju, potem uderzyły w stolicę oraz inne regiony, szczególnie wschód kraju. W wyniku ataków przypisywanych bojówkom islamskim zginęło do tej pory ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Zespołu Downa - w 2017 r. było 1035 tzw. aborcji eugenicznych

2019-03-20 12:53

lk / Warszawa (KAI)

Przed obchodzonym 21 marca Światowym Dniem Zespołu Downa KAI przypomina ostatnie oficjalne dane Ministerstwa Zdrowia na temat liczby dozwolonych prawem aborcji - ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub zagrożenie jego życia dokonano ich w 2017 r. aż 1035.

eleonora_os/fotolia.com

Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, w 2017 r. przeprowadzono w Polsce łącznie 1061 dozwolonych prawem aborcji. W 22 przypadkach ciąża stanowiła zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, zaś aż w 1035 przypadkach badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Ponadto z tego samego powodu dokonano czterech aborcji w szpitalach publicznych nadzorowanych przez MSWiA.

Ustawa z 1993 r. pozwala na dokonanie aborcji, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (jak gwałt czy kazirodztwo). W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki; w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Nowelizacji ustawy poprzez usunięcie z niej zapisów o tzw. przesłance eugenicznej domaga się Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", który złożył w tej sprawie w Sejmie obywatelski projekt ustawy wraz z ponad 830 tys. podpisów osób popierających ten postulat. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 10 stycznia 2018 r., ale od tego czasu nie był on procedowany. Specjalnie powołana w tym celu podkomisja zwleka jednak choćby ze zorganizowaniem swoich spotkań.

Działacze pro-life domagają się zatem złożenia mandatu poselskiego przez przewodniczącego podkomisji Grzegorza Matusiaka (PiS), który ich zdaniem wykazuje się biernością i "od miesięcy nie potrafi stanąć na wysokości zadania i powstrzymać zabijania w szpitalach bezbronnych dzieci".

Ponadto w Trybunale Konstytucyjnym czeka na rozpatrzenie złożony przez posłów prawie półtora roku temu wniosek w sprawie niekonstytucyjności tzw. przesłanki eugenicznej. Fundacja Życie i Rodzina, której członkowie tworzą także Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Zatrzymaj aborcję", apelują o jak najszybsze orzeczenie TK w tej sprawie. Ich petycję poparło ponad 20 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem