Reklama

Akcja dom

Trzy razy jesień - dar artystów

2018-06-20 12:42

Agnieszka Bugała

Arch. Procesu Beatyfikacyjnego ks. A. Zienkiewicza
Jan Paweł II i sługa Boży ks. Zienkiewicz

Wystawa „Polska jesień 1918, 1978, 2018”, zorganizowana w kościele Św. Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu poświęcona jest 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 40. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Apostolską. Swoje prace przekazało 32. artystów, nie tylko z Wrocławia i Dolnego Śląska, ale też z Krakowa i innych miast – mówi Wanda Linowska.

Organizatorem wystawy jest Fundacja im. Alfredy Poznańskiej, która od 2015 r. działa we Wrocławiu. Zajmuje się krzewieniem, wspieraniem i promocją kultury i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki chrześcijańskiej. Wspiera aktywność artystyczną twórców chrześcijańskich, środowisk młodzieży akademickiej i szkół artystycznych.

Uroczyste otwarcie zaplanowano 21 czerwca o godz. 17.00. wydarzenie poprzedzi Msza św. o godz. 16.00. Patronat nad wydarzeniem objął metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Reklama

Ekspozycję można oglądać do 31 sierpnia. Wystawie towarzyszy katalog, opisujący każde z prezentowanych dzieł i jego twórcę.

Dlaczego Fundacja im. Alfredy Poznańskiej? Warto wiedzieć, kim była ta artystka - ur. 3 I 1939 r. w Małkowie, zm. 7 X 2001 r. we Wrocławiu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła. Od 1965 r. członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1973 r. nauczyciel akademicki w PWSSP we Wrocławiu, od 1995 prof. W III 1968 r. uczestniczka demonstracji we Wrocławiu. w latach 70-tych współorganizatorka wrocławskich Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Od IX 1980 r. w „Solidarności”. Od października 1980 r. współpracowniczka NZS. W 1981 r. uczestniczka strajków studenckich. Po 13 XII 1981 kolporterka prasy podziemnej. W 1982 autorka cyklu medali upamiętniających 600-lecie Jasnej Góry; w 1983 medal jej autorstwa był darem dolnośląskiej „S” dla Jana Pawła II. W 1984 autorka medalu na otwarcie Panoramy Racławickiej. Od 1984 współpracowała z Solidarnością Walczącą. W połowie lat 80 -tych zaprzestała niemal wszystkich form działalności opozycyjnej, udzielając przez wiele miesięcy schronienia ukrywającemu się Kornelowi Morawieckiemu. Prof. Alfreda Poznańska uprawiała rzeźbę w małym i dużym rozmiarze - pomniki, rzeźba ołtarzowa, ale także medale, plakiety. Tworzywo, którym się posługiwała to: kamień, metalowy odlew, ceramika, drewno. Tematy czerpała z otoczenia - księgi, kartki, listy, koperty, liście rozmaitych drzew. Nieprzemijalność wartości duchowych i religijnych odnaleźć można w wielu jej pracach, plakietach i rzeźbach, ze szczególnym wskazaniem na ołtarz świętej siostry Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, w kościele św. Michała Archanioła we Wrocławiu. Rzeźba ołtarzowa, której centralnym punktem jest otwarta święta Księga, zwraca myśl, ku temu co ponadczasowe, do prawd zapisanych w Biblii. Jej plakiety i medale jako małe formy rzeźbiarskie wymagały, szczególnych umiejętności - połączenia z metaforycznie ujętą treścią. W tym aspekcie jej twórczości dominuje nurt realistyczny, mocno osadzony w tradycji. W medalierstwie osiągnęła mistrzostwo, co potwierdzają nagrody uzyskane w konkursach, w tym także międzynarodowych. W 1983 r. medal jej autorstwa jako dar wrocławskiego środowiska plastycznego ofiarowany został papieżowi Janowi Pawłowi II na Partynicach. Ostatnie Jej prace - zrealizowany w piaskowcu i umieszczony w ścianie kościoła św. Marcina (zamontowany przez prof. Poznańską 6 stycznia 2001 r., na zakończenie Roku Jubileuszowego), zwornik z przybitym do kart krzyżykiem oraz medal „1000-lecia Biskupstwa Wrocławskiego”, inspirowane przez cynowy krzyżyk z X w., odnaleziony przez archeologów we Wrocławiu w 1978 r. Symbol cierpienia, pokory i prostoty. Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

Bp Kamiński na temat wpisu ks. Jacka Dunina-Borkowskiego

2019-01-16 14:33

mag / Warszawa (KAI)

Niewłaściwe korzystanie z mediów społecznościowych to znacznie szerszy i poważniejszy problem, z którym musi się zmierzyć całe społeczeństwo – powiedział bp Romuald Kamiński, nawiązując do wpisu ks. Jacka Dunina-Borkowskiego w mediach społecznościowych.

Artur Stelmasiak
Bp Romuald Kamiński

Dwa dni temu na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej pojawił się komunikat, w którym czytamy, że kapłan „dwukrotnie otrzymał już upomnienia kanoniczne. Ponieważ nie zastosował się do nich, władza diecezjalna nałoży na niego środki karne przewidziane prawem kościelnym”.

– Kapłan został już poważnie upomniany słownie, natomiast w najbliższych dniach otrzyma przygotowane dokumenty, z których wynika, że musi zastanowić się nad korzystaniem ze zdobyczy techniki. Będzie to jeden z pierwszych kroków realizacji dokumentu „Dyrektorium dotyczące zasad funkcjonowania w Internecie kościelnych podmiotów publicznych oraz osób duchownych diecezji warszawsko-praskiej”, który wszedł w życie w listopadzie ubiegłego roku – powiedział bp Kamiński.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego, wielu ludzi różnie odnosi się do konkretnych spraw, nie byłoby jednak problemem, gdyby ktoś upuścił sobie żółci. Natomiast dziś, kiedy media są wręcz wszechobecne, pojawia się u ludzi potrzeba wchodzenia na nie i wypowiadania swoich osobistych opinii na szerszym forum.

- Wówczas pojawia się problem. To, co przez dziesiątki wieków było osobistym problem danego człowieka, obecnie jest przedmiotem wiedzy całego świata. Z tą kwestią będzie musiało uporać się całe społeczeństwo – stwierdził bp Kamiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Kolędnicy Misyjni w Senacie RP

2019-01-16 19:39

as/pdm / Warszawa (KAI)

Po raz pierwszy w historii Kolędnicy Misyjni odwiedzili Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego przyjął 16 stycznia 2019 r. marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisław Karczewski.

wpolityce.pl
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski

Marszałek Senatu RP po przywitaniu dzieci powiedział: „Dziękuję wam za przybycie i przykład waszego zaangażowania na rzecz rówieśników na całym świecie”.

Dzieci, które z kolędą misyjną odwiedziły Senat RP, przyjechały z Gliwic-Bojkowa, ze Szkoły Podstawowej nr 8. Opowiedziały Marszałkowi o swoim zaangażowaniu na rzecz tegorocznej pomocy dzieciom w Rwandzie i Burundi, a także o dziecięcej wierze w cud Bożego Narodzenia słowami inscenizacji. „Zawsze, gdy wyciąga ktoś rękę na zgodę, złem nie odpłacając, pokonuje trwogę, troszczy się o chorych, nagich ubierając, dzieli się z ubogim i w potrzebie wspiera, gdy odpowiada na takie pragnienie, wtedy jest małe Boże Narodzenie” – mówiła z przekonaniem Martynka przebrana za Anioła, dodając „Czujemy tę moc! I mamy w tym udział, z Papieskim Dziełem dzieją się cuda!”.

Na koniec przedstawionej scenki dzieci wręczyły Marszałkowi pamiątkę z przesłaniem pokoju i noworocznymi życzeniami. Przy okazji tego spotkania grupa kolędników zwiedziła siedzibę Senatu i Sejmu.

Kolędnicy z Gliwic to reprezentanci licznej grupy Kolędników Misyjnych, którzy od dziesięciu lat w parafii pw. Narodzenia NMP pomagają swoim rówieśnikom w różnych krajach świata za pośrednictwem Papieskich Dzieł Misyjnych. Grupie, pod opieką katechety p. Krzysztofa Kruszyńskiego, towarzyszyli ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM, oraz Anna Sobiech, sekretarz krajowy PDMD.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem