Reklama

Święto młodzieży w Serpelicach

Niedziela podlaska 41/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piątek 14 września br. był dla Serpelic, miejscowości zacisznie położonej nad Bugiem, w otoczeniu lasów, dniem wyjątkowym. Wyciszone od dwóch tygodni po wakacyjnym sezonie obudziło się do życia. Wczesnym popołudniem zaczęły zjeżdżać się kolorowe autokary z różnymi napisami i rejestracjami. A w każdym z nich twarze uśmiechniętych dziewcząt i chłopców, cieszących się może z tego, że oderwali się od szkolnej ławki i wróciła pamięć o niedawnych jeszcze wakacyjnych wojażach. Punktem docelowym przybywającej tego dnia do Serpelic młodzieży był klasztor Braci Mniejszych Kapucynów. Na ten bowiem dzień, kiedy w całym Kościele obchodzi się święto Podwyższenia Krzyża Świętego, bp Antoni Dydycz zaprosił do Serpelic młodzież z całej naszej diecezji. W Liście Pasterskim odczytanym we wszystkich parafiach 9 września, w niedzielę poprzedzającą spotkanie, Ksiądz Biskup napisał: "W zeszłym roku, gdy świętowaliśmy Wielki Jubileusz Zbawienia, zaprosiłem Was wszystkich na uroczystość Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, która wypada 14 września, do Serpelic, na wzgórze Kalwarii Podlaskiej, aby tam lepiej przeżyć tajemnicę krzyża. (...) W tym roku kieruję podobne zaproszenie. Przybądźcie na tę naszą Kalwarię. Przynieście ze sobą krzyże. Wstawimy je na powitanie nowego tysiąclecia. Niech będą znakiem naszej wiary. Niech będą wyrazem naszej nadziei, że przyszłość może i musi być lepsza, gdy ją będziemy tworzyć razem z Chrystusem. Uroczystości rozpoczną się w najbliższy piątek, 14 września, o godz. 15.00 przed kościołem parafialnym w Serpelicach, a potem poniesiemy wspólnie nasze krzyże na Kalwarię. Uroczystościom będzie przewodniczył abp Franciszek Gioia z Watykanu.

Na ten Diecezjalny Dzień Młodych zapraszam dziewczęta i chłopców z gimnazjów, ze szkół średnich, uczelni akademickich. Nie powinno w tej modlitwie zabraknąć młodzieży pracującej i bezrobotnej. Niech razem z córkami i synami przybędą przedstawiciele rodziców; wespół z uczennicami i uczniami niech się pomodlą nauczyciele i profesorowie. Liczę na obecność kapłanów, katechetek i katechetów. (...) Wspólnie będziemy się modlić i będziemy prosić, aby Krzyż, znak poświęcenia i miłości pozostał na zawsze na naszej ziemi, aby jego nauka była drogowskazem dla każdego pokolenia, a jego zwycięstwo nad złem i śmiercią napawało wszystkie dusze nadzieją i ufnością, a zwłaszcza serca i umysły dziewcząt i chłopców, dla których jutro jest czasem rozwoju i wzrostu".

W odpowiedzi na zaproszenie Arcypasterza przyjechało do Serpelic ponad 80 autokarów, które przywiozły około 4 tys. uczniów, katechetów i nauczycieli. Przyjeżdżających wprowadzał w atmosferę modlitwy zespół wokalno-muzyczny pod kierunkiem niezawodnego w takich sytuacjach alumna Marcina Kuśmirka. Po krótkim rozśpiewaniu dziewcząt i chłopców spotkanie rozpoczął oficjalnie ks. Zbigniew Rycak, który powitał bp. Antoniego Dydycza, gości zza granicy - m.in.: z Włoch - abp. Francesco Gioia i o. Ennio Tiacci - prowincjała Kapucynów w Asyżu, bp Ruggero Franceschini z Turcji, parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, nauczycieli, katechetów i młodzież, wśród której byli także przedstawiciele Cerkwi prawosławnej. Po powitaniu został przedstawiony program spotkania, na który miały złożyć się: nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Msza św., wystąpienia gości i herbata w pobliskim ośrodku Techma - Robot.

Plac przed kościołem zaległa modlitewna cisza, gdy ks. Roman Kowerdziej przejął mikrofon i rozpoczął Drogę Krzyżową. Na czele procesji stanęli serpeliccy strażacy. Oni, gospodarze tego miejsca poprowadzili młodzież po ścieżkach Podlaskiej Kalwarii, które wiodły nawet przez podwórka mieszkańców, gdyż wcześniej padający deszcz poczynił kałuże na drodze. Las, mówiący dotąd szumem drzew, zastygł w milczeniu, a wysokie sosny zdawały się naginać do ziemi, gdy przy kolejnych stacjach, gdzie przedstawiciele młodzieży ze szkół w Sokołowie Podlaskim, Siemiatyczach, Czartajewie, Ciechanowcu, Łochowie i Bielsku Podlaskim prowadzili rozważania, wszyscy śpiewali Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste. Niecodzienny to był widok - rozciągnięta na długości kilkuset metrów procesja młodych, rozmodlonych ludzi z kilkumetrowymi krzyżami na ramionach.

Ostatnia, 14 stacja usytuowana została na górze, w pobliżu kaplicy wystawionej staraniem Braci Kapucynów. Tutaj, modlitwą w intencji Ojca Świętego dla uzyskania odpustu kończy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Za chwilę rozpocznie się Msza św. Na tle żywej jeszcze zieleni lasu czerwone ornaty księży biskupów i koncelebransów wychodzących z podziemi kaplicy, pełniących rolę zakrystii, są wyraźnym znakiem dla młodzieży, że trzeba się wyciszyć. Przewodniczy Eucharystii bp Antoni Dydycz. Wita serdecznie gości i młodzież. Zanim zaintonuje Hymn Chwała na wysokości Bogu oddaje głos bp. R. Franceschini, który wypowiada świadectwo o Kościele w Turcji. Mówi m.in. o posłudze duszpasterskiej wobec chrześcijan, którą sprawuje kilku kapłanów i braci, 10 sióstr zakonnych, 1 diakon i grupy zaangażowanych świeckich. Czynią to w niezwykle trudnych warunkach, gdyż w Turcji obowiązuje zakaz propagowania wiary chrześcijańskiej. Obok tej posługi jest dawanie świadectwa chrześcijańskiego życia w stosunku do braci muzułmanów. Oklaskami odpowiada młodzież na słowa Księdza Biskupa, gdy mówi on: "Mam w sercu wielką nadzieję, że znajdę tu jakiegoś księdza, siostrę czy brata, którzy pojechaliby świadczyć o Chrystusie w Turcji. Czy znajdzie się ktoś wśród Was, kto zechciałby zostać misjonarzem w Turcji?". Być może już w niedalekiej przyszłości dowiemy się, że u kogoś z obecnych na spotkaniu w Serpelicach słowa te wydały owoc...

Homilię okolicznościową w czasie Mszy św. wygłosił abp Francesco Gioia, który przyznał się na wstępie, że zna tylko trzy słowa po polsku, a są nimi: dziękuję, dziękuję, dziękuję. Wyznaniem tym ujął młodzież, która otworzyła się na słowa kaznodziei wypowiedziane w tłumaczeniu na język polski przez ks. Tadeusza Syczewskiego. Ksiądz Arcybiskup, który mówił o tym, że wierzyć w Boga to znaczy świadczyć o Nim całym swoim życiem i być gotowym na cierpienia z powodu wierności Ewangelii, zaapelował do zebranych, aby nie bali się wyznawać Chrystusa, nawet w przeciwnościach.

Zaraz po kazaniu nastąpiło wręczenie uczestnikom spotkania przez celebransów i obecnych księży prefektów pamiątkowych krzyży i książeczek ofiarowanych przez Księdza Arcybiskupa. I tutaj, w tym miejscu żywiołowość młodzieży wzięła górę nad powagą chwili. Dopiero wydanie wszystkich pamiątek i zapewnienie bp. A. Dydycza, że tym, którzy nie otrzymali pamiątek zostaną one przekazane przez katechetów, przywołały młodzież do porządku.

Po Komunii św., do której przystąpiła zdecydowana większość uczestników liturgii Przesłanie do Młodych Diecezji Drohiczyńskiej wygłosił o. Ennio Tiacci - prowincjał Kapucynów w Asyżu. Mówił m.in.: " Droga Młodzieży, czemu służy Wasze życie, jeśli nie jest darowane braciom? Kościół proponuje Wam wielki wybór: albo egoistyczne zawłaszczenie swojego życia, albo wolny dar z siebie samych dla drugich; albo sukces i kariera dla siebie samego, albo wyniszczenie się poprzez dar z siebie dla innych. Niech Waszym programem życia będzie modlitwa św. Franciszka!". I tę właśnie modlitwę odmówiono wspólnie jako odpowiedź na Przesłanie o. Ennio.

Jako wyraz duchowej łączności z Janem Pawłem II bp Antoni Dydycz wystosował list do Ojca Świętego, który wszystkim zebranym odczytał ks. Zbigniew Rycak - dyrektor Wydziału ds. Młodzieży:

Ojcze Święty!

Młodzież Diecezji Drohiczyńskiej, zebrana na Kalwarii Podlaskiej w Serpelicach, w uroczystość Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, razem z nauczycielami, kapłanami, własnym Biskupem oraz gośćmi: abp. Francesco Gioia, bp. Ruggero Franceschini z Anatolii, o. Ennio Tiacci, prowincjałem Ojców Kapucynów z Umbrii - przekazuje Waszej Świątobliwości słowa wdzięczności, szacunku i miłości.

Każda dziewczyna i każdy chłopiec podczas tego spotkania otrzymali krzyż wedle wzoru z kościoła San Damiano i książeczkę, zawierającą przesłanie na Trzecie Tysiąclecie, oparte na nauczaniu Waszej Świątobliwości. Modliliśmy się wspólnie w intencji Piotra naszych czasów, aby to wszystko, co czyni, umacniało Prawdę i służyło Miłości. Pamiętaliśmy w modlitwach o naszej Ojczyźnie - Polsce, o jej przyszłości.

Prosiliśmy Jezusa Chrystusa Ukrzyżowanego o pomoc dla cierpiących w Stanach Zjednoczonych. Nie mogliśmy też zapomnieć o tragicznie zabitych. Niech wstawiennictwo Matki Najświętszej, Patronki naszej Diecezji w tajemnicy Matki Kościoła sprawi, aby wszyscy ludzie zrozumieli jak najszybciej potrzebę przemiany serc, nawrócenia sumień. A wtedy dobro będzie mogło zwyciężyć zło. Swoje miejsce w kulturze odnajdzie Miłość.

Ojcze Święty,

dzieląc się naszymi przeżyciami, raz jeszcze dziękujemy za obecność wśród nas przed dwoma laty, za stałą troskę o młodzież, za miłość, którą nas darzysz. Z wiarą i nadzieją zwracamy się z gorącą prośbą o Twoje błogosławieństwo dla dziewcząt i chłopców trzeciego Tysiąclecia.

Całując pierścień Rybaka

Biskup Drohiczyński, Drohiczyn, 14 IX 2001

Błogosławieństwo św. Franciszka udzielone przez Księży Biskupów zakończyło oficjalne uroczystości w Serpelicach. Po nim był jeszcze wspólny posiłek - ciastko i herbata - przygotowany w Ośrodku Techma - Robot staraniem Ojca Marka - gwardiana serpelickiego klasztoru i Pań pracujących w tymże Ośrodku z kierowniczką Jadwigą Turutą na czele.

I znów lasy wokół Serpelic wypełniły się szumem autobusowych silników wywożących młodzież do wszystkich prawie parafii naszej diecezji. Żegnał nas mrok, a same Serpelice będą czekały następnego lata, by przyjąć już nie tylko turystów ale i pielgrzymów. To już niespełna za rok...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życzenia przewodniczącego KEP dla biskupa sosnowieckiego nominata

2024-04-23 15:38

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Abp Tadeusz Wojda SAC

Abp Tadeusz Wojda SAC

„W imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz zapewnienia o modlitwie w intencji Księdza Biskupa, kapłanów, osób życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych świeckich Diecezji Sosnowieckiej” - napisał abp Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w liście przesłanym na ręce biskupa sosnowieckiego nominata Artura Ważnego. Nominację ogłosiła dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

„Życzę Księdzu Biskupowi coraz głębszego doświadczania „bycia posłanym” czyli podjęcia misji samego Jezusa Chrystusa, który w pasterskim posługiwaniu objawia miłość Boga do człowieka” - napisał przewodniczący Episkopatu do bp. Artura Ważnego mianowanego biskupem sosnowieckim. „Życzę, aby codzienna bliskość Ewangelii i Eucharystii prowadziły do uświęcenia Księdza Biskupa oraz powierzonego jego pasterskiej pieczy Ludu Bożego Diecezji Sosnowieckiej” - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

[ TEMATY ]

LGBT

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Ranking w gmachu MEN został zaprezentowany po raz pierwszy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję