Reklama

Francja: upamiętniono 2. rocznicę śmierci ks. Jacquesa Hamela

2018-07-26 17:26

st (KAI) / Saint-Étienne-du-Rouvray

laCroix
Ks. Jacques Hamel

Arcybiskup Rouen, Dominique Lebrun przewodniczył dziś w Saint-Étienne-du-Rouvray (Normandia) Mszy św. w drugą rocznicę tragicznej śmierci ks. Jacquesa Hamela. 85-letni kapłan został zamordowany brutalnie przez dwóch islamistów podczas sprawowania Mszy św. w swoim kościele. Ponad rok temu rozpoczął się proces beatyfikacyjny francuskiego duchownego.

Abp Lebrun podkreślił, że ks. Hamel promieniował swoim przykładem, przykładem sługi wiernego i dyskretnego, w sercu rodziny, swojej parafii, w sercu tego miasta". Następnie zapytał: „Czy wystarczająco przyjęliśmy to, co chciał przekazać Jacques Hamel?”. Jak poinformował postulator sprawy kanonizacyjnej, ks. Paul Vigouroux znaleziono setki homilii napisanych przez księdza Hamela, „krótkich, uporządkowanych, niestrudzenie wyjaśniających Ewangelię”. Około 9.55, po rozdaniu Komunii św., jak donosi dziennik La Croix, abp Lebrun poprosił o chwilę milczenia, bowiem jak twierdzą świadkowie w tym momencie Mszy św. nastąpiła przed dwoma laty tragedia. We Mszy św. wzięła też udział siostra zamordowanego kapłana. Po uroczystości, o godz. 10.30, na placu Saint-Étienne-du-Rouvray miała miejsce „republikańska ceremonia pokoju i braterstwa”.


Przed dwoma laty - 26 lipca 2016 w Rouen na północy Francji - zginął śmiercią męczeńską w wieku 86 lat ks. Jacques Hamel. Został brutalnie zamordowany podczas odprawiania Mszy św. w miejscowym kościele Saint-Etienne-du-Rouvray przez dwóch terrorystów, związanych z tzw. Państwem Islamskim. W drugą rocznicę tego tragicznego wydarzenia w diecezji Rouen odbędą się uroczystości zarówno państwowe, jak i kościelne dla uczczenia mężnego kapłana-męczennika.

W "republikańskiej ceremonii na rzecz pokoju i braterstwa" weźmie udział m.in. Jacqueline Gourault - minister spraw wewnętrznych Francji, natomiast program obchodów religijnych przewiduje odmówienie różańca i krótki milczący marsz, a to wszystko poprzedzone Mszą św., którą odprawił arcybiskup Rouen - Dominique Lebrun. Rozpoczęła się ona o godz. 9, a więc dokładnie wtedy, gdy sprawował ją ks. Hamel.

Reklama

Dwa lata temu sędziwego kapłana - męczennika wspomniał Franciszek w czasie poświęconej mu liturgii 14 września 2016 w kaplicy Domu św. Marty. Przybyli na nią liczni pielgrzymi francuscy z Normandii, wśród nich krewni zamordowanego oraz abp Lebrun, który koncelebrował Eucharystię razem z papieżem.

Główny celebrans określił wówczas ks. Hamela jako "człowieka łagodnego, dobrego, który budował braterstwo". Przypomniał, że był on męczennikiem chrześcijańskim, których jest tak wielu w Kościele dzisiejszym. Są oni "mordowani, torturowani, więzieni, duszeni, gdyż nie chcą wyrzec się Jezusa Chrystusa". Tworzą oni "łańcuch" łączący dawne czasy z ks. Hamelem dzisiaj - dodał Ojciec Święty.

Wspomniał wówczas o "diabelskim okrucieństwie, które należy się zaprzeć", wyrażając życzenie, aby wszystkie wyznania oświadczyły, że “zabijanie w imię Boga jest czymś szatańskim”. Agresor ma wiele imion, ale w istocie jest jeden - podkreślił papież.

Zezwolił on, aby rozpocząć proces beatyfikacyjny tego kapłana, nie czekając na pięć lat, jakie - w myśl przepisów kanonicznych - winny upłynąć od śmierci danej osoby. I taki proces rozpoczęto 13 kwietnia ub.r.

Chaldejski kapłan ks. Rebwar Audisz Basa z Iraku, który był świadkiem zabójstw duchownych w swym kraju ojczystym, powiedział w Radiu Watykańskim, wspominając kapłana francuskiego, że "nienawiść nie zwyciężyła i nigdy nie zwycięży". Zapewnił, że od swych rodaków - chrześcijan nauczył się, że "miłość zwycięża, a my jesteśmy dla życia, nie dla śmierci". "Męczennicy są uczciwymi osobami, kroczącymi drogą Pana i gotowymi oddać życia za brata" - tłumaczył dalej ksiądz z Iraku.

Przypomniał, że greckie słowo "martyria" (czyli męczeństwo) oznacza w oryginale "świadectwo" i dodał, że wielu chrześcijan traci codziennie życie, często w milczeniu i przy międzynarodowej obojętności. Dzieje się tak w Iraku, Pakistanie, na Filipinach, w krajach afrykańskich. W tym kontekście zaznaczył, że mniejszość chrześcijańska w jego kraju mogła przetrwać tylko "dzięki solidarności papieskiej, gdyby nie ona, chrześcijan już by tam nie było".

A nawiązując do słów Ojca Świętego sprzed dwóch lat ks. Basa podkreślił, że przyczyną prześladowań jest deologia nienawiści i nieakceptowania. Organizacje terrorystyczne mogą nazywać się Państwo Islamskie lub Boko Haram, ale mają one wspólny mianownik. Kapłan przytoczył też inne słowa Franciszka, iż wielu wykorzystuje religię i imię Boga do propagowania zamierzeń osobistych, korupcji czy własnych planów politycznych, on sam natomiast uznał za bardzo ważną walkę o przestrzeganie praw człowieka także samych muzułmanów.

Tagi:
rocznica

100. rocznica obrony Lwowa

2018-11-29 09:12

Joanna Ruchniewicz – Wywigacz

Dnia 22 listopada br., na placu przy Ratuszu Miejskim w Żarach odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy Obrony Lwowa.

Joanna Ruchniewicz-Wywigacz
Uroczystości na placu przy Ratuszu Miejskim w Żarach

Obchody rozpoczęły się o godz. 5.00. Choć to wczesna pora do świętowania, na Rynku zgromadzili się mieszkańcy Żar, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, kresowiacy, miłośnicy Lwowa i ich potomkowie. Przybyli również Kapłani żarskich parafii. Po przemówieniach oraz przedstawieniu rysu historycznego upamiętnianego wydarzenia Ks. Paweł Konieczny – Proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia NMP – poprowadził modlitwę za tych, którzy mężnie walczyli w obronie Lwowa. Punktem kulminacyjnym było wciągnięcie na maszt przy żarskim ratuszu biało – czerwonej flagi, jako symbolu wiecznej pamięci o czynie Orląt Lwowskich i hołdu dla najwierniejszego miasta Rzeczypospolitej. Po odczytaniu apelu poległych kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała trzykrotną salwę honorową. Uroczystość zorganizowali: Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.- wschodnich w Żarach oraz Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niemcy: wybrano następczynię Angeli Merkel

2018-12-09 15:08

ts (KAI) / Hamburg

W niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej CDU nastąpiła zmiana kierownictwa. Na zakończonym 7 grudnia w Hamburg zjeździe CDU nową szefową największej niemieckiej partii została Annegret Kramp-Karrenbauer. Przez 18 lat nieprzerwanie na jej czele stała Angela Merkel.

Wikipedia.org
Annegret Kramp-Karrenbauer

Na Kramp-Karrenbauer, nazywaną przez niemieckie media AKK, swoje głosy oddało 517 spośród 999 delegatów zebranych na zjeździe CDU. Jej przeciwnika, przedstawiciela konserwatywnego skrzydła partii, Friedricha Merza, poparło 482 delegatów. Nowa przewodnicząca CDU uznawana jest za kontynuatorkę polityki Angeli Merkel.

Gratulacje na ręce Annegret Kramp-Karrenbauer przesłali przedstawiciele Kościoła katolickiego w Niemczech. "Pochodząca z Zagłębia Saary 56-letnia polityk jest mocno zakorzeniona w Kościele katolickim”, oświadczył na falach „domradio” w Kolonii ks. prałat Karl Jüsten, szef Biura Katolickiego w Berlinie, instytucji pośredniczącej między Kościołem a światem polityki.

Ks. Jüsten zwrócił uwagę, że w walce o następstwo Angeli Merkel Kramp-Karrenbauer miała przewagę nad swymi konkurentami, Friedrichem Merzem i Jensem Spahnem m.in. dlatego, że dotychczas była sekretarzem generalnym CDU. „Ona wie najlepiej, jakie są priorytety partii, zna też wiele spraw, które są najważniejsze dla ludzi i dla nas jako Kościoła”, powiedział ks. Jüsten.

Centralny Komitet Katolików Niemieckich (ZdK) za pośrednictwem Twittera życzył nowej przewodniczącej „szczęścia, sukcesów, radości, a nade wszystko błogosławieństwa Bożego”. Kramp-Karrenbauer jest członkiem tego najwyższego gremium świeckich katolików niemieckich.

Swoje życzenia przesłali także przedstawiciele niemieckiej gminy żydowskiej oraz wspólnota muzułmanów. „Ufam, że CDU pod kierownictwem sprawdzonej w wyborach nowej przewodniczącej utrzyma status partii ludowej i go umocni, co jest rzeczą ważną dla demokracji w naszym kraju”, oświadczyła przewodnicząca izraelskiej gminy wyznaniowej w Górnej Bawarii, Charlotte Knobloch. Była przewodnicząca Centralnej Rady Żydów w Niemczech dodała, że oczekuje od Kramp-Karrenbauer „zdecydowanych kroków” wobec AfD i jej „wrogich ludziom, często też antysemickich wypowiedzi”. (AfD - Alternatywa dla Niemiec, założona w 2013 roku jest eurosceptycznym i konserwatywnym - antyimigranckim i antyislamskim - ugrupowaniem politycznym)

Przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech, Aiman Mazyek, napisał na Twitterze: „Serdeczne życzenia szczęścia i błogosławieństwa Bożego w pracy dla partii i dla naszego kraju”.

W poprzedzającym głosowanie przemówieniu na zjeździe Kramp-Karrenbauer wzywała CDU do odważnego sprzeciwiania się populistom, egoistom i autokratom. Apelowała o to, by nie "patrzeć bojaźliwie na prawo i lewo". Odnosząc się do kryzysu wielkich partii politycznych, nazwała CDU "ostatnim jednorożcem" w europejskim krajobrazie partyjnym. Podkreśliła, że chce, by tak pozostało. - To dobrze, że mamy wiele think tanków w Niemczech, ale naturalnym think tankiem polityki musi być CDU - oznajmiła.

Angela Merkel w swoim ostatnim przemówieniu jako wieloletnia przewodnicząca CDU zaapelowała do partii o jedność, która jest kluczem do sukcesu politycznego. Swojej partii życzyła takiej „radości w sercach”, jaka zawsze towarzyszyła jej w życiu. Podsumowując swoje 18-letnie kierowanie partią. - To była „wielka radość, wielki honor”, stwierdziła. Na te słowa sala zareagowała wielominutowymi oklaskami.

Annegret Kramp-Karrenbauer jest absolwentką nauk politycznych oraz prawa. Zaangażowała się w działalność polityczną w ramach CDU w Saarze. W 2003 została wiceprzewodniczącą CDU w tym kraju związkowym, a w 2011 objęła kierownictwo partii w Saarze. W 2000 po raz pierwszy weszła w skład rządu krajowego jako minister spraw wewnętrznych i sportu. W 2004 powierzono jej dodatkowo nadzór nad sprawami rodziny i kobiet. W 2007 przeszła na stanowisko ministra edukacji, rodziny, kobiet i kultury, a w 2009 została ministrem pracy, rodziny, spraw społecznych i sportu. Od 2011 do 2012 była ministrem sprawiedliwości. W sierpniu 2011 została premierem Saary.

W lutym 2018 Angela Merkel wysunęła jej kandydaturę na funkcję nowego sekretarza generalnego CDU; w mediach decyzję tę skomentowano jako wskazanie swojego potencjalnego następcy przez urzędującą kanclerz. Annegret Kramp-Karrenbauer nowe stanowisko objęła w tym samym miesiącu, rezygnując w związku z tym z urzędu premiera Saary. Jest zamężna, ma trójkę dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Mężczyźni czuwali w Otyniu

2018-12-09 21:34

Kamil Krasowski

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Otyniu 8 grudnia wypełnili sami mężczyźni. Tego dnia po raz pierwszy odbyło się tam modlitewne czuwanie adwentowe.

Karolina Krasowska
W czuwaniu uczestniczyło kilkudziesięciu mężczyzn z naszej diecezji, ale nie tylko

„Adwent po męsku”, bo tak nazywała się ta inicjatywa, zgromadziła mężczyzn nie tylko z naszych okolic, ale również spoza diecezji. W programie spotkania znalazły się: Koronka do Bożego Miłosierdzia, konferencja „Mąż Wiary: Przywódca”, modlitwa o napełnienie darem męstwa i mądrości, Różaniec w intencji małżeństw i rodzin, Msza św. oraz wspólna agapa.

Organizatorem czuwania był ks. Zbigniew Tartak oraz Fundacja Blisko Domu. W czasie konferencji kapłan odniósł się do starotestamentalnej postaci Mojżesza. – Mężczyzna podobnie jak Mojżesz jest powołany do tego, aby mieć bardzo osobistą relację z Panem Bogiem, by Boga słuchać, rozpoznawać Jego wolę, by brać na siebie odpowiedzialność za tych którzy są mu powierzeni i żeby ich tą drogą prowadzić, tak jak to pokazuje Bóg – powiedział organizator spotkania. – Myślą spotkania jest pomoc w odnajdywaniu roli, swojego miejsca i swojej wartości wobec Pana Boga i swojego miejsca w małżeństwie, rodzinie i w życiu.

- Mam dużo dylematów życiowych, różnych spraw, dlatego głównie interesuje mnie ks. Zbigniew Tartak. Chciałbym z nim skonsultować pewne sytuacje życiowe, z którymi się spotykam na co dzień i dowiedzieć jak na nie reagować. Żona wspominała mi, że ks. Zbigniew jest wyjątkowym kapłanem i jednoznacznie wypowiada się na dane tematy – powiedział Wojtek z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem