Reklama

Ławeczka Ireny Sendlerowej

2018-10-16 08:59

Zofia Białas

Zofia Białas
Ławeczka Ireny Sendlerowej w Wieluniu

„Człowieczy los…” - pod takim wymownym tytułem odbyła się 15 października uroczystość w II LO im. Janusza Korczaka w Wieluniu. Inicjatorami wydarzenia był Urząd Miejski w Wieluniu i Grupa Szkoły Dialogu – Szlakiem Wieluńskich Żydów z opiekunką Agnieszką Mysakowską.

W programie uroczystości przewidziano: odsłonięcie, na skwerze obok pomnika „Wieczna Miłość”, ławeczki Ireny Sendlerowej, krótką część artystyczną (piosenka „Miasteczko Bełz”, wiersz „Słoik Holokaustu” autorstwa uczennicy Julii Lesiak poświęcony Irenie Sendlerowej, słowo o Irenie Sendlerowej i „Listy do Sendlerowej X 2018” przedstawione przez uczniów byłego gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Wieluniu, słowo burmistrza Pawła Okrasy, słowo Piotra Piwowarczyka i Agnieszki Mysakowskiej oraz projekcję filmu „Amnezja” w reżyserii Sławomira Grunberga (współautor i scenarzysta Piotr Piwowarczyk).

Zobacz zdjęcia: Ławeczka Sendlerowej w Wieluniu

Odsłonięcia ławeczki dokonali: Paweł Okrasa – burmistrz Wielunia, Renata Tatara – dyrektor II LO im. Janusza Korczaka i Agnieszka Mysakowska. W uroczystości odsłonięcia udział wzięli: reżyser Sławomir Grunberg z żoną Barbarą, reżyser, współautor i scenarzysta Piotr Piwowarczyk, Fotografik Chuck Fishman z żoną Susan, uczniowie II LO, uczniowie III klasy Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej (Szkoła Podstawowa nr 5), pracownicy Urzędu Miejskiego z burmistrzem Pawłem Okrasą.

O nagłośnienie zadbał Dariusz Szymanek z Wieluńskiego Domu Kultury.

Reklama

Słoik Holokaustu

Słoik Holokaustu to pojemny przedmiot…

Pomieścił życie tysięcy dzieci…

Lecz czymże by był bez Sendlerowej?

Bez kobiety zwykłej i niezwykłej zarazem…

Ireny z opieki,

która wekowała karteczki z danymi podopiecznych…

… bez niej byłby zwykłym szklanym przedmiotem…

Tagi:
Irena Sendlerowa

Reklama

Życzenia Wielkanocne

Ks. inf. Ireneusz Skubiś - Redaktor Naczelny
z Zespołem „Niedzieli”
Niedziela Ogólnopolska 13/2005


Perugino, „Zmartwychwstanie”
(fragment)
Alleluja!
Chrystus zmartwychwstał i zajaśniał przed swoim ludem,
który wybawił krwią swoją.
Alleluja!

Na radosne Święta Zmartwychwstania Pańskiego -
zwycięstwa Chrystusa Pana nad śmiercią,
piekłem i szatanem - składamy serdeczne życzenia.
Niech Chrystus Pan otworzy nasze oczy i serca,
napełniając je światłem Zmartwychwstania,
pokojem, radością, mocą ducha i wszelkim
dobrem, abyśmy umieli Go rozpoznawać
i o Nim świadczyć w naszym codziennym życiu.
Wyśpiewujmy radosne ALLELUJA!

Częstochowa, Wielkanoc A.D. 2005

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” w Polskim Radiu Katowice

2019-04-20 17:37

AP

AP
Ks. dr. Jarosław Grabowski w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (21 kwietnia br.) Radio Katowice proponuje wielkanocne spotkanie z ks. dr. Jarosławem Grabowskim - nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela". Kilka minut po 12:00, na 98.4 FM w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem ks. redaktor opowie o nowych wyzwaniach „Niedzieli”. W rozmowie nie zabraknie także myśli związanych z przeżywaniem Wielkanocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem