Reklama

KSM-owicze włączyli się w obchody Dnia Papieskiego

2018-10-16 09:23

Archiwum KSM
KSM-owicze rozprowadzali "papieskie" kremówki

„Promieniowanie Ojcostwa” – pod tym hasłem, 14 października, obchodziliśmy już XVIII Dzień Papieski. Z tym dniem wiąże się także rocznica wyboru na Papieża Karola Wojtyły, przypadająca na 16 października – w tym roku obchodzimy 40. rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II.

Zobacz zdjęcia: KSM-owicze w Dniu Papieskim

Dla niektórych oddziałów to już tradycyjna sprzedaż papieskich kremówek. W tym roku pyszne wyroby sprzedawali młodzi z Częstochowy, Kalei i Zawiercia. Swoje kremówki rozprowadzał także nasz Zarząd.

Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wspomożenie finansowe oddziałów, a także całego Stowarzyszenia.

Tagi:
Dzień Papieski

Przekazać pochodnię pamięci

2018-10-31 08:30

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 44/2018, str. IV

Spotkanie słowno-muzyczne i wystawa prac malarskich złożyły się na obchody 18. Dnia Papieskiego, jaki odbył się 15 października w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie

Monika Jaworska
Spotkanie słowno-muzyczne w patio

Wydarzenie rozpoczął występ folklorysty i multiinstrumentalisty Józefa Brody w patio przy budynku muzeum. Zebranych powitał kierownik „Sarkandrówki” Jakub Staroń, który obecnie z Łucją Skrond prowadzi muzeum. – Jako świadkowie pontyfikatu Karola Wojtyły jesteśmy zobowiązani przekazywać pochodnię pamięci kolejnym młodszym pokoleniom – powiedział Jakub Staroń. Józef Broda w wystąpieniu słowno-muzycznym pt. „Spójrz w me serce i choć przez chwilę usłysz, co w nim śpiewa” nawiązywał do wypowiedzi Karola Wojtyły, szczególnie do studium etycznego: „Miłość i odpowiedzialność”. Dzielił się też własnymi przemyśleniami przy dźwiękach instrumentów. – Panie Boże, daj siłę każdemu z nas, abyśmy umieli wybaczać. Ja mam za sobą doświadczenie osobiste, kiedy w ułamku sekund wiedziałem, że z Bożą pomocą zbuduję nowy dom, i spalony... zbudowałem. Jestem w tym samym miejscu i błogosławię każdego poranka swoich sąsiadów – powiedział Józef Broda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Służymy Niepodległej

2018-11-11 19:46

Beata Pieczykura

Beata Pieczykura/Niedziela
Uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Myszkowie

Społeczność Myszkowa swoją miłość do Boga i Ojczyzny wyraziła w konkretnych działaniach, takich jak m.in. ponad 500 flag na cześć ojczyzny w domach mieszkańców, konferencja naukowa, wysoki poziom akademii w myszkowskich szkołach 9 listopada, torty niepodległościowe, spotkanie seniorów i ich twórczość dla ojczyzny, hymn kibiców MKS odśpiewany podczas meczu 10 listopada, śpiewanie pieśni patriotycznych na rodzinnych uroczystościach, dekoracja kościoła pw. Stanisława Biskupa Męczennika, program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowany w świątyni, okolicznościowa karta z modlitwą „Pod Twoją obronę” wydana przez parafię pw. św. Stanisława, liczny udział uczestników i wysoki poziom Festiwalu Pieśni Patriotycznej oraz liczny udział nie tylko mieszkańców w obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Zobacz zdjęcia: Obchody miejskie i kościelne w Myszkowie

Uroczystości z tej okazji miały miejsce w dniach 9 i 11 listopada i zostały zorganizowane przez burmistrza miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka, a współorganizatorem był ks. kan. Jerzy Wachowski, proboszcz pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. 9 listopada w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja naukowa „Ziemi myszkowskiej drogi do niepodległości”, na którą zaprosili burmistrz miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Opolskiego. Wśród prelegentów znaleźli się: ks. dr Jacek Kapuściński, prof. dr hab. Dariusz Nawrot, prof. dr hab. Dariusz Złotkowski, dr Jarosław Durka, mgr Kinga Tyras oraz dr hab. UŚ Kazimierz Miroszewski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Podczas Mszy św. z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości w kościele św. Stanisława w Myszkowie

11 listopada w intencji ojczyzny uroczystą Mszę św. celebrował ks. kan. Jerzy Wachowski w kościele pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. W duchu wdzięczności za dar wolności Ksiądz Proboszcz powiedział: – To nie tylko piękny jubilujesz, lecz także piękna tradycja, kiedy z wiarą, nadzieją i miłością stajemy przy ołtarzu, by dziękować Bogu za to, że dał nam wolną ojczyznę i za tych wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Dlatego sprawujemy tę Mszę św. i na ołtarzu składamy wszystkie nasze prośby i dziękujemy za wolną ojczyznę tę wielką – Polskę i małą – Myszków.

Po Liturgii marsz niepodległości przeszedł ulicami miasta na skwer, gdzie znajduje się pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Tam m.in. harcerze zapalili znicz z urną z ziemią z pól powstańczych na Wołyniu, odśpiewano hymn państwowy i zespół Eskadra zaprezentował utwory patriotyczne.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz województwa, powiatu i miasta, służb mundurowych, organizacji pozarządowych, kombatanckich i szkół oraz strażacy, rzemiosło, harcerze, grupa rekonstrukcyjna strzelców legionowych i orkiestra dęta. Na zakończenie obchodów w sali widowiskowej MDK odbył się koncert galowy 23. Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej – Myszków 2018.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kalendarz pielgrzyma 2019

Muzyczne świętowanie Niepodległej na Jasnej Górze

2018-11-12 17:17

Kuba Szewczyk

Biuro prasowe Jasnej Góry

Patriotyczny wystrój bazyliki jasnogórskiej, tłumnie zgromadzona publiczność, szeroki aparat wykonawczy i majestatyczne utwory Józefa Elsnera. To wszystko złożyło się na niezwykłą atmosferę uroczystego koncertu 10 listopada, w wigilię 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Zobacz zdjęcia: Muzyczne świętowanie na Jasnej Górze

To była już kolejna odsłona świętowania tego niezwykłego jubileuszu w klasztorze ojców Paulinów. 4 listopada miały miejsce duże obchody, upamiętniające setną rocznicę wyzwolenia Jasnej Góry. Łącznikiem między tymi uroczystościami, a rocznicą 11 listopada, był uroczysty koncert polskiej muzyki w bazylice jasnogórskiej.

Jako główny utwór sobotniego wieczoru rozbrzmiała Msza g-moll op. 72 Józefa Elsnera, dedykowana mieszkańcom Grodkowa. To utwór składający się z następujących po sobie śpiewanych części liturgii. Każda z nich zawiera w sobie motyw muzyczny symbolizujący jakąś pieśń kościelną. Drugie dzieło, jakie można było usłyszeć, to Magnificat op. 89, który kompozytor zadedykował Jasnej Górze. Józef Elsner przez pewien czas związany był z częstochowskim sanktuarium i Kapelą Jasnogórską. To także tutaj tworzył swoją muzykę i rozwijał się pod względem duchowo-religijnym.

Na aparat wykonawczy uroczystego koncertu złożyło się ponad 70 wykonawców. Wszystkie zespoły, które wzięły udział w koncercie pochodziły z miast, z którymi w jakiś sposób Elsner był związany: z Częstochowa, Opola oraz Wrocławia.

Wystąpili: Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani – jedna z wizytówek jasnogórskiego klasztoru, cieszący się wieloma sukcesami, reprezentujący Jasną Górę w wielu miejscach w Polsce i za granicą; Chór Kameralny Senza Rigore Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Orkiestra Smyczkowa Wydziału Edukacji Muzycznej, Chóralistyki i Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu; Zespół Instrumentów Dętych Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Opolu, a także soliści: Magdalena Miziołek – sopran, Katarzyna Radoń – alt, Maciej Łykowski – tenor, Julian Skrzymowski – bas. Całością zadyrygował Jarosław Jasiura, jasnogórski organista i dyrygent Jasnogórskiego Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Claromontani.  Chóry przygotowali: prof. dr hab. Jolanta Szybalska-Matczak, Jarosław Jasiura, s. Maria Bujalska. Przygotowaniem orkiestry zajęli się: prof. dr hab. Helena Tomaszek-Plewa, Hubert Prochota. Słowo o koncercie wygłosił Marcin Lauzer, jasnogórski organista. 

Wydarzenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Przy wtórze wielkich organów bazyliki jasnogórskiej, wszyscy wykonawcy koncertu, wraz ze zgromadzoną publicznością, złączyli swoje głosy w jeden wielki chór, dla uczczenie Niepodległej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem