Reklama

Czuwajcie i módlcie się

2018-12-02 18:29

Anna Majowicz

Anna Majowicz

Dzisiejsza niedziela rozpoczęła okres adwentu, radosnego oczekiwania na święta Narodzenia Pańskiego. To 35. adwent, który przeżywa parafia św. Andrzeja Apostoła na wrocławskich Stabłowicach. W dodatku połączony z uroczystością odpustową.

Kazanie odpustowe wygłosił wicerektor Metropolitalnego Wrocławskiego Seminarium Duchowego we Wrocławiu ks. Przemysław Vogt. Przypomniał historię życia św. Andrzeja Apostoła, który był pierwszym uczniem powołanym przez Jezusa na Apostoła. – Andrzej początkowo był uczniem Jana Chrzciciela i pod jego wpływem poszedł za Chrystusem, gdy Ten przyjmował chrzest w Jordanie. Mało tego. Nie tylko sam przystąpił do Chrystusa, ale i przyprowadził do niego swojego brata Piotra – wskazał ks. Przemysław Vogt. – Dziś, gdy przeżywamy odpust parafialny, módlmy się za wstawiennictwem naszego patrona, by wypraszał nam u Boga potrzebne łaski. Chciejmy z tymi łaskami współpracować, szczególnie w tym świętym czasie adwentu – dodał. Kapłan zaznaczył także, że Bóg daje nam czas adwentu, ponieważ upomina się o nas, o naszą miłość do Niego. – Bóg prowadzi nas różnymi drogami: kapłańską, małżeńską, drogą życia zakonnego lub życia w czystości. Jaka by to droga nie była, zawsze powołuje nas do miłości. Dlatego, oczekując na Jego przyjście, czuwajmy i módlmy się. A nasza czujność niech będzie pogłębiona miłością do Boga i bliźniego – nauczał ks.  Vogt.

Zobacz zdjęcia: Odpust w parafii św. Andrzeja Apostoła na wrocławskich Stabłowicach
Tagi:
odpust Św. Andrzej Apostoł

Reklama

Czwarte takie miejsce w Polsce

2018-12-12 07:49

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 50/2018, str. IV

– Na ten dzień lipnicka parafia czekała od XIV wieku. Zwłaszcza ta świątynia dedykowana jego czci. Zatem św. Andrzej Apostoł przybywa do swojego domu – powiedział ks. inf. Adam Kokoszka w czasie uroczystości wprowadzenia relikwii św. Andrzeja Apostoła

Maria Fortuna-Sudor
Po Mszy św. parafianie ustawili się w długiej kolejce, aby ucałować relikwie swego patrona

Tegoroczny odpust ku czci św. Andrzeja Ap. w Lipnicy Murowanej wpisał się w historię parafii w sposób szczególny – w 655. rocznicę wybudowania świątyni przybył w relikwiach jej patron.

Wprowadzenie

W niedzielne, mroźne przedpołudnie do parafialnego kościoła zmierzali z bliska i daleka zaproszeni goście oraz parafianie. Uroczystość zgromadziła m.in. kapłanów z dekanatu lipnickiego, księży rodaków, ojców bernardynów, siostry zakonne i wielu czcicieli jednego z pierwszych apostołów Chrystusa. Z Warszawy przyjechał kapelan Prezydenta RP – ks. Zbigniew Kras, były proboszcz lipnickiej parafii.

Przed Mszą św. nastąpiło wprowadzenie relikwii do kościoła. Księża rodacy przekazali je siostrom urszulankom, te z kolei oddały Skarb w ręce seniorów, którzy wręczyli go rodzicom, a ci – młodzieży, która powierzyła go dzieciom.

Para przedszkolaków oddała relikwie strażakowi, a ten złożył je w ręce ks. inf. Adama Kokoszki. Kapłan zwracając się do ks. Mariusza Jachymczaka mówił: – Księże proboszczu, przyjmij te relikwie, otaczaj je należną czcią i przekazuj do uczczenia wiernym. Niech ich stała obecność w tej świątyni stanie się pieczęcią podkreślającą jedność Kościoła świętego zbudowanego na fundamencie wiary pierwszych apostołów. Niech wszyscy modlący się przed tymi relikwiami za wstawiennictwem św. Andrzeja Apostoła otrzymują obfitość łask i niech go naśladują w wierze i gorliwości!

Wzór

W czasie homilii ks. inf. Adam Kokoszka podkreślił, że dotychczas w Polsce relikwie św. Andrzeja Apostoła znajdowały się w Warszawie, Olkuszu i Nawarzycach (w województwie świętokrzyskim), a Lipnica Murowana jest 4 miejscem. Kapłan przybliżył zebranym przesłanie, z którym św. Apostoł przybywa do lipnickiej społeczności. Mówił o 3 przestrzeniach apostolskiej troski św. Andrzeja. Pierwszą było Słowo Boże – św. Andrzej jako człowiek pierwszego Adwentu w dziejach ludzkości, pragnął bliżej poznać słowo Pana. Drugim polem troski św. Andrzeja był Kościół, a trzecim – wrażliwość Apostoła na potrzeby materialne i duchowe człowieka. Kończąc homilię, duszpasterz nauczał: – Niech każde spojrzenie z wiarą na relikwiarz św. Andrzeja Apostoła pomaga nam na wzór patrona lipnickiej parafii rozwijać w sobie należną troskę o Słowo Boże, o Kościół święty i o potrzeby bliźnich.

Proboszcz parafii ks. Mariusz Jachymczak podziękował zebranym za udział w uroczystości, w tym m.in. ks. inf. Kokoszce – za sprawowaną Eucharystię i za wygłoszoną homilię oraz ks. Zbigniewowi Krasowi – za jego obecność. W sposób szczególny dziękował ojcu Dobromiłowi M. Godzikowi OFM. Podkreślał: – To on prowadził nas przez te trzy dni, aby przygotować nas na ten szczególny dzień. To dzięki jego wstawiennictwu, pomocy, mamy wśród nas relikwie św. Andrzeja. I zwracając się do zakonnika, mówił: – Ojcze Dobromile, za wszystko dobro, za każdą modlitwę, za ofiarę, za przyjaźń, którą nas otaczasz, bardzo dziękuję!

Czas spotkania

Dziękował też zaangażowanym w przygotowanie uroczystości; wikariuszowi – ks. Łukaszowi, siostrom urszulankom, straży, orkiestrze, pocztom sztandarowym. Życzył: – Niech to będzie dzień wielkiej radości! I dodawał: – Rozpoczynamy Adwent, a to czas spotkania, oczekiwania na Pana Boga. Dzisiaj prowadzi nas do Niego sam św. Andrzej, tak, jak prowadził swego brata, Piotra do Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ks. Szczepaniak: prof. Obirek za bardzo zapatrzył się w siebie

2019-02-21 15:21

ms / Poznań (KAI)

Tylko człowiek bardzo zapatrzony w siebie może bez jakiejkolwiek wiedzy na temat stanu zdrowia abp. Stanisława Gądeckiego wypowiadać na antenie Radia Zet słowa podważające uczciwość przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski – uważa ks. Maciej Szczepaniak.

www.teologia.amu.edu.pl

Rzecznik archidiecezji poznańskiej odniósł się w ten sposób do wywiadu udzielonego Radiu Zet przez prof. Stanisława Obirka, byłego jezuity. Stwierdził on w nim, że choroba abp. Gądeckiego to „choroba dyplomatyczna”, „tchórzostwo po prostu”, a przewodniczący Episkopatu „nie uniósł odpowiedzialności”.

„Abp Gądecki na szczęście nigdy nie był człowiekiem tchórzliwym, nigdy nie wycofał się z raz danych przyrzeczeń kapłańskich, z papieżem Franciszkiem wielokrotnie rozmawiał osobiście na trudne tematy, a na spotkanie w Rzymie przygotowywał się od wielu miesięcy, odbywając szereg spotkań z osobami pokrzywdzonymi” – zauważa w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak.

Rzecznik archidiecezji poznańskiej poinformował także, że stan zdrowia abp. Gądeckiego jest nadal poważny, jest on hospitalizowany w jednym z poznańskich szpitali w związku z ostrym zapaleniem płuc. W watykańskim szczycie nt. ochrony małoletnich Konferencję Episkopatu Polski reprezentuje wiceprzewodniczący abp Marek Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portret Sarmaty. Zajęcia plastyczne w Muzeum wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział MZW

2019-02-21 17:32

Część zajęć feryjnych zaproponowanych przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej odbyło się w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Siedzibą placówki jest stary siedemnastowieczny dwór Bartochowskich, który jak najbardziej predysponowany jest do przeprowadzenia warsztatów pt. „Portret sarmaty”. Uczestnicy warsztatów poznali strój szlachecki, który zyskał miano narodowego i nosili go przede wszystkim szlachcice. Ten strój to: żupan, kontusz i dopełniający go ozdobny pas kontuszowy. Strój był modny w XVII i XVIII wieku, także w czasie zaborów, kiedy pełnił rolę symbolu narodowego.

Zofia Białas

W czasie ferii zimowych Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej przygotowywało zajęcia plastyczne, na których można było poznać ten pełen przepychu strój szlachecki i spróbować samodzielnie go namalować.

Na zdjęciach zajęcia z uczestnikami Spółdzielczego Domu Kultury Wieluńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Źródło: Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie Oddział Muzeum Ziemi Wieluńskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem