Reklama

30 lat Drogi Neokatechumenalnej

Lubelska rocznica

25 marca br. przypada 30. rocznica powstania Drogi Neokatechumenalnej w Lublinie i w naszym kraju. Za przyzwoleniem ówczesnego biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka w marcu 1975 r. w kościele Jezuitów w Lublinie, odbyły się - pierwsze w Polsce - katechezy, zmierzające do utworzenia wspólnoty neokatechumenalnej. Prowadzili je katechiści z Włoch pod kierunkiem Stefano Gennariniego i przybyłego z Rzymu jezuity, ks. Alfreda Cholewińskiego. Ze względu na ówczesną sytuację polityczną katechezy odbywały się pod kryptonimem „Specjalne rekolekcje z okazji Roku Świętego”. Zakończenie katechez i utworzenie wspólnoty dokonało się 25 marca 1975 r. w Niepokalanowie. Chęć wejścia do wspólnoty zadeklarowało wówczas 110 osób. Utworzono więc dwie bliźniacze wspólnoty po 55 osób.

Niedziela lubelska 12/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność lubelskich wspólnot

Zaledwie po roku życia wspólnoty niektórzy z jej członków zostali wybrani na katechistów. Utworzono z nich ekipy, które przeszczepiały Drogę najpierw do archidiecezji warszawskiej, potem do Gdańska, Poznania, Wrocławia i innych miast w Polsce, a także na terenie ówczesnej Czechosłowacji, Gruzji, Litwy, Białorusi i Rosji. Obecnie w archidiecezji lubelskiej istnieje 90 wspólnot neokatechumenalnych. W samym Lublinie Droga istnieje w 10 parafiach; są w nich 44 wspólnoty. Liczba ta jednak może się zmienić, gdyż w tej chwili w niektórych parafiach prowadzone są katechezy, zmierzające do utworzenia nowych wspólnot. W całej Polsce Droga istnieje obecnie w 39 diecezjach, a liczba wspólnot zbliża się do 1000. Nad życiem i rozwojem wspólnot w naszej archidiecezji pośrednio czuwają katechiści włoscy, odpowiedzialni za neokatechumenat w całej Polsce: ks. Livio Orsingher oraz Stefano Gennarini i Silvana Venditti. Lubelskimi wspólnotami bezpośrednio opiekuje się zespół w składzie: ks. Zbigniew Czerwiński, Wojciech i Teresa Kaczmarkowie, Kazimierz i Stanisława Wojtasikowie oraz Tomasz i Elżbieta Bojarscy.

Owoce Drogi

W życiu wielu członków wspólnot neokatechumenalnych można zobaczyć dobre owoce ich dojrzewania w wierze. W szczególności jest to miłość do Kościoła, zwiększone poczucie odpowiedzialności za jego misję w świecie, wielki zapał ewangelizacyjny, chętny udział w katechizacji przygotowującej do sakramentów chrztu i małżeństwa, składanie hojnych ofiar na potrzeby ubogich w parafii i w archidiecezji. Dostrzega się tam także wyraźne odrodzenie życia małżeńskiego i rodzinnego, zwłaszcza zaś poszanowanie życia poczętego, wielką otwartość na nowe życie i gorliwą troskę rodziców o przekazywanie wiary dzieciom. Ta troska owocuje licznym udziałem ludzi młodych w życiu wielu wspólnot. Chętnie uczestniczą oni w spotkaniach poświęconych rozważaniu wybranych tekstów biblijnych w atmosferze modlitwy, zwanych skrutacją Pisma Świętego. Spotkania takie odbywają się co miesiąc. Chłopcy, którzy odkryli w sobie powołanie do kapłaństwa, uczęszczają na specjalne spotkania, na których mogą upewnić się co do swego powołania i uczą się to powołanie chronić. Niektórzy z nich wstępują potem do seminarium duchownego i otrzymują święcenia prezbiteratu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prezbiterzy neokatechumenalni

Wśród młodych członków lubelskich wspólnot neokatechumenalnych byli tacy, którzy jako seminarzyści brali udział w życiu wspólnot. Obecnie pracują na terenie naszej archidiecezji albo ewangelizują na terenie Polski lub poza jej granicami. Na przykład wyświęcony przez Ojca Świętego w Lublinie ks. Sławomir Laskowski jest obecnie proboszczem w Homlu na Białorusi, pomaga mu ks. Piotr Golec, w pewnej odległości od Homla pracują jako proboszczowie: ks. Grzegorz Chudek i ks. Tadeusz Samorek. W Kazachstanie jako proboszcz działa ks. Tadeusz Smereczyński; na Ukrainie w Kijowie pracuje ks. Józef Czerwonka, w Berdiańsku pełni swoją służbę ks. Zdzisław Zając, natomiast jako wikariusz w Równem wołyńskim pracuje ks. Grzegorz Draus. Na terenie archidiecezji jako proboszczowie pracują: ks. Jan Bielak, ks. Wojciech Brodowski, ks. Janusz Gzik, ks. Jan Karaś, ks. Wiesław Klimek, ks. Tomasz Lewniewski, ks. Stefan Misa, ks. Piotr Patyk, ks. Piotr Petryk, ks. Zbigniew Szumiło i ks. Ryszard Winiarski. Jako wikariusze pracują: ks. Tomasz Bielecki, ks. Mirosław Flak, ks. Grzegorz Kiciak, ks. Piotr Melko oraz ks. Maciej Warowny. Ks. Andrzej Krasowski i ks. Krzysztof K. Kwiatkowski pracują jako ojcowie duchowni w seminarium, natomiast ks. Zbigniew Wójtowicz jest pracownikiem naukowym KUL i pracownikiem kurialnym. Z lubelskich wspólnot neokatechumenalnych wywodzą się też księża pracujący w ewangelizacji: ks. Marcin Jankiewicz, ks. Zbigniew Lenart - katechista wędrowny w Kazachstanie i na Syberii, ks. Tomasz Struzik - misjonarz w Boliwii oraz ks. Zenon Ziomek - katechista wędrowny na terenie diecezji rzeszowskiej i przemyskiej.

Reklama

Udział w „misji rodzin”

Lubelskie wspólnoty neokatechumenalne mają swój udział w innych formach pracy ewangelizacyjnej. Jedną z nich jest tzw. misja implantatio Ecclesiae, zwana też misją rodzin. Jest ona prowadzona zawsze ze specjalnym błogosławieństwem Ojca Świętego. Misja ta ma zastosowanie w miejscach, gdzie prowadzenie normalnego duszpasterstwa parafialnego jest bardzo utrudnione albo całkiem niemożliwe. Pracują tam zatem małe wspólnoty złożone z księdza, jednej lub dwóch rodzin wielodzietnych oraz kilku osób samotnych. W bardzo ciężkich nieraz warunkach próbują one tworzyć zalążek parafii, wspomagając się wzajemnie w niezwykle trudnej pracy ewangelizacyjnej. Taką misję pełni kilka rodzin ze wspólnot lubelskich. Pracują one w Rosji i w Izraelu, a ostatnio w Serbii i w Danii. Udział w tej misji ma ks. Andrzej Walencik, który pracuje obecnie w Moskwie.

Seminarium „Redemptoris Mater”

Z lubelskich wspólnot wywodzi kilku księży, którzy ukończyli Archidiecezjalne Seminarium Misyjne „Redemptoris Mater” w Warszawie. Erygował je w 1990 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. W seminarium studiuje obecnie kilku kleryków z terenu naszej archidiecezji. Do dzisiaj seminarium ukończyło i zostało wyświęconych ponad 50 prezbiterów, pochodzących z kilkunastu krajów, bowiem seminaria tego typu są zawsze międzynarodowe. Zwykle tak jest, że po święceniach przez 3 lub 4 lata pracują oni jako wikariusze w parafiach archidiecezji warszawskiej. Tak pracują obecnie księża: Adam Mazur, Piotr Jabłoniec i Zbigniew Koman. Po takiej pracy, jeśli jest potrzeba, Ksiądz Prymas udziela im pozwolenia, aby pracowali w różnych regionach Polski albo poza jej granicami, zwłaszcza na terenach byłego Związku Radzieckiego. Jako katechista wędrowny w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej pracuje ks. Jacek Piotrowski, natomiast na Ukrainie działa ks. Michał Brankiewicz.

Konwiwencja w Hispanii

Z rocznicą lubelską zbiegła się też druga rocznica, ważna dla neokatechumenów na całym świecie. W 2004 r. minęło 40 lat od momentu, gdy Bóg wzbudził w Kościele nową rzeczywistość, zwaną Drogą Neokatechumenalną. Obecnie wspólnoty Drogi istnieją w ponad stu krajach na wszystkich kontynentach. Jakby dla uczczenia tych rocznic, w dniach 21-28 stycznia br. odbyła się w Hiszpanii konwiwencja proboszczów i prezbiterów z całej Polski, którzy mają w swoich parafiach wspólnoty neokatechumenalne. Konwiwencja to rodzaj rekolekcji zamkniętych. W Hiszpanii była ona połączona z nawiedzaniem niektórych miejsc świętych w tym kraju, a także z odwiedzinami w tych parafiach Madrytu, w których Droga jest dobrze rozwinięta, a budynki kościelne są specjalnie przystosowane do tego rodzaju duszpasterstwa. W konwiwencji uczestniczyło 6 księży biskupów, którzy mają w swoich diecezjach Drogę oraz 200 prezbiterów - głównie proboszczów - z różnych diecezji polskich, kilku z Ukrainy oraz jeden z Kazachstanu. Naszą archidiecezję reprezentowało 10 kapłanów. W konwiwencji uczestniczyła też 20-osobowa grupa katechistów wędrownych, odpowiedzialnych za Drogę w różnych regionach Polski oraz ekipy katechistów wędrownych odpowiedzialnych za Drogę na Litwie, Łotwie, Ukrainie, Rosji, Białorusi oraz w Estonii i Kazachstanie. Umocnieni duchowo i zapaleni na nowo gorliwością ewangelizacyjną, biskupi i księża powrócili do Polski, aby to umocnienie i zapał zanieść do wspólnot neokatechumenalnych, którym posługują.

2005-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2024-04-25 15:59

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Młodzi po Franciszkowemu „wstali z kanapy”, sprzed ekranów i znaleźli czas dla Boga, a nauczyciele, katecheci, kapłani, mimo wielu obowiązków, przeżywali go z wychowankami. Dobiega końca pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę w roku szkolnym 2023/2024. Dziś przybyła ostatnia grupa diecezjalna - z arch. katowickiej. W sumie w pielgrzymkach z niemalże wszystkich diecezji w Polsce przybyło ok. 40 tys. uczniów. Statystyka ta nie obejmuje kilkuset pielgrzymek szkolnych. Najliczniej przyjechali maturzyści z diec. płockiej, bo 2,7 tys. osób. „We frekwencyjnej” czołówce znaleźli się też młodzi z arch. lubelskiej, diecezji: rzeszowskiej, sandomierskiej i radomskiej.

- Maturzyści są uśmiechnięci, ale myślę, że i stres też jest, stąd pielgrzymka na Jasna Górę może być czasem wyciszenia, nabrania ufności i nadziei - zauważył ks. Łukasz Wieczorek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. katowickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję