Reklama

Przemyska lista Katyńska (3)

Oprac. Ryszard Tłuczek
Edycja przemyska 12/2005

Kozielsk

Ppor piech. Kluza Bronisław, ur. 15.08.1908 r. w Brzózce, syn Bolesława i Stanisławy.
Po ukończeniu Publicznej Szkoły Powszechnej w Blachowni (pow. częstochowski) i Państwowego Seminarium Nauczycielskiego - Męskiego w Częstochowie został powołany (sierpień 1929) do odbycia czynnej służby wojskowej i wcielony do Baonu Podchorążych w Gródku Jagiellońskim. Następnie skierowany na praktykę wojskową do 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. Po otrzymaniu stopnia sierżanta podchorążego został przeniesiony do rezerwy. W styczniu 1933 r. został mianowany na podporucznika rezerwy.
W 1930 r. otrzymał etat nauczyciela w Szkole Powszechnej w Przyrowie, w której pracował do wybuchu II wojny światowej. W sierpniu 1934 r. zawarł związek małżeński z Albiną Serednicką. Dwa lata później przyszła na świat ich córka Zofia. Bronisław Kluza jako nauczyciel aktywnie uczestniczył w działalności wielu organizacji społecznych. W Związku Strzeleckim pełnił funkcję komendanta, instruktora oraz referenta wychowania obywatelskiego. Prowadził także zajęcia z Przysposobienia Wojskowego oraz - jako pracownik kontraktowy przy Dowództwie Okręgu Korpusu nr. IV w Łodzi - zajęcia z wychowania fizycznego.
„Za zasługi na polu pracy społecznej” w grudniu 1938 r. otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto posiadał Odznakę Pamiątkową 27. Pułku Piechoty, Państwową Odznakę Sportową oraz Odznakę Strzelecką. Jako nauczyciel - oficer rezerwy posiadał zezwolenie na noszenie munduru wojskowego.
30 sierpnia 1939 r. otrzymał kartę mobilizacyjną. Z Kozielska dotarł do rodziny jego list z datą 25 listopada 1939 r.
(Dane od córki - Zofii Rutkowskiej, pełniącej funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie - Koło w Przemyślu).

Por. Pyptiuk Władysław, ur. 10.10.1886 r.
PKU Przemyśl

Kpt. piech. Sordyl Karol Józef, ur. 24.05.1898 r.
Dowódca baonu w Ośrodku Zapasowym 4. DP, brał udział w obronie Przemyśla.

Reklama

Starobielsk

Kpt. piech. Parat Leon Maria, ur. 16.07.1891 r.
Kierownik referatu mob. DOK X. adiutant dowódcy obrony Przemyśla

Płk. Pióro Jan Maria, ur. 21.04. 1887 r., syn Jana i Józefy
Dr. medycyny, chirurg i ginekolog z Przemyśla
Szef służby zdrowia DOK X, potem... Szpital Polowy

Płk piech. Sokół-Szachin Mieczysław, ur. 6.09.1889 r., syn Jana
Komendant Miasta Przemyśla.

Panamska sesja zdjęciowa młodej pary z Trzebini

2019-01-17 21:41

Joanna Adamik/archidiecezja krakowska

Łukasz Muzyka/archidiecezja krakowska

Dziś Martyna i Jakub z Trzebini, którzy wstąpili w związek małżeński podczas dni w diecezjach w ramach ŚDM w Panamie, otrzymali niezwykły prezent od mieszkańców Monagrillo goszczących pielgrzymów z archidiecezji krakowskiej. Para, która poznała się, zakochała podczas ŚDM w Krakowie a właśnie przypieczętowała swoją miłość ślubem, wpisała się na trwałe w historię panamskiego miasta. Ślub był nadzywczaj uroczysty a na weselu bawili się razem krakowscy młodzi pielgrzymi i mieszkańcy gościnnej miejscowości. Nazajutrz młode małżeństwo dostało w prezencie od mieszkańców sesję zdjęciową w tradycyjnych weselnych strojach panamskich. Udało nam się zrobić pierwsze fotografie, które prezentujemy.

Zobacz zdjęcia: Panamska sesja zdjęciowa młodej pary
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem