Reklama

Zmarł o. Pierre-Marie Delfieux - założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich

2013-02-22 11:28

awo / Warszawa / KAI

MARCIN ŻEGLIŃSKI
Podczas śpiewu „Ojcze nasz” wszyscy mają podniesione ręce do góry, aby podkreślić, że są dziećmi Ojca

W czwartek 21 lutego zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich – poinformowali przełożeni generalni tych wspólnot: brat Jean Christophe Calmon i s. Violaine Divry jednocześnie prosząc o modlitwę w intencji zmarłego. Miał 79 lat.

Wiadomo już, że w środę 27 lutego o 10.00 kard. Andre Vingt-Trois, arcybiskup Paryża będzie przewodniczył w jego intencji Mszy św. w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Natomiast pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu w Magdali w obecności wspólnoty i rodziny.

Bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie informują, że z tego powodu nie będzie liturgii monastycznej w ich warszawskim kościele przy Łazienkowskiej 14 od wtorku do soboty.

Reklama

Pierre Marie Delfieux urodził się w 1934 r. w południowej Francji. Ukończył studia teologiczne i socjologiczne w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz filozoficzne na Sorbonie. W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterza akademickiego na Sorbonie i Grand Palais. W 1975 r. założył pierwsze Wspólnoty Jerozolimskie.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały 1 listopada 1975 r. za zgodą ówczesnego arcybiskupa Paryża, kard. François Marty. Ks. Pierre-Marie Delfieux założył je po powrocie z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita.

Regułą Wspólnot stała się „Livre de vie” (Księga życia) napisana przez o. Delfieux. Jej polska wersja ukazała się w 1991 r. pod znamiennym tytułem „Źródło na pustyni miast”. Wskazuje ona na to, co jest szczególną cechą powołania Wspólnot: być mnichami w sercu wielkiego miasta, doświadczającymi codziennych kłopotów zwykłych ludzi, odczuwającymi zmęczenie tłokiem i hałasem, oddychającymi zanieczyszczonym powietrzem. Charyzmatem Wspólnot jest objawianie obecności Boga w świecie poprzez kontemplację, życie wspólnotowe i wychodzenie na spotkanie ludziom, którzy Go poszukują. Chodzi o to, by na pustyni samotności, lęku, obojętności i poszukiwań, jaką często jest wielkie miasto, stworzyć oazę ciszy, modlitwy i spotkania z Bogiem.

Tagi:
Wspólnoty Jerozolimskie

Wkrótce otwarcie sklepu monastycznego w Warszawie

2013-05-10 11:43

Mieszkający naprzeciwko stadionu Legii mnisi i mniszki z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich będą pracowali w nowo otwartym sklepie monastycznym Monastica. Sklep w Warszawie jest jedynym miejscem w Polsce, wyłączając sprzedaż internetową, gdzie będzie można nabyć ręcznie robione produkty przez mniszki z tej wspólnoty.

Sklepy monastyczne istnieją już w Paryżu, Vézelayoraz na Mont Saint-Michel. Ręcznie wykonywane dewocjonalia (m.in. różańce, ikony, świece) nie są jednak jedynymi produktami, które mają zaciekawić klientów. Sklep dzięki współpracy z polskimi rzemieślnikami i artystami oferuje także sandały jerozolimskie (według oryginalnego francuskiego wzoru, stworzonego dla Wspólnot Jerozolimskich), klęczniki do modlitwy, drewniane świeczniki, krzyże, czy ikony malowane na kamieniach. Nie zabraknie tam również dobrej lektury, zwłaszcza pism założyciela Wspólnot brata Pierra-Marie Delfieux oraz płyt z czterogłosowymi pieśniami monastycznymi zaczerpniętymi z duchowości wschodu i zachodu.

Całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów przeznaczony jest na pomoc Monastycznym Wspólnotom. Sklep prowadzi Fundacja Jeruzalem Urbs beta, mająca za zadanie pomóc braciom i siostrom w ich życiu, w Warszawie. Mnisi i mniszki pracują na swoje utrzymanie, co jednak nie wystarcza, by pokryć koszty związane z wyremontowaniem sklepu i pomieszczeń dla świeckich znajdujących się przy kościele. Dlatego rozpoczęli akcję "Bądź filarem", zachęcają tym samym do wsparcia remontu pomieszczeń przy ulicy Łazienkowskiej 14.

Otwarcie sklepu planowane jest w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli w tym roku 19 maja. Sklep bez wątpienia będzie budził zainteresowanie nie tylko swoim asortymentem, ale i położeniem. Jak podkreślają mnisi „cieszymy się, że możemy żyć w pobliżu stadionu, powołani jesteśmy, by żyć w sercu miasta, które jest w sercu Boga”. Godziny otwarcia sklepu będą zgodne z rytmem życia Wspólnot - wt.-pt. 10.00 - 12.00 oraz 15.00-18.00, sob. 15.00-18.00 oraz w niedzielę po Eucharystii.

Braci i siostry można wspomóc poprzez stronę: badzfilarem.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kraków: biskup nominat Franciszek Ślusarczyk zrezygnował z przyjęcia święceń

2018-12-12 17:27

tk, pgo, md / Kraków (KAI)

Biskup-nominat Franciszek Ślusarczyk, "po refleksji i modlitwie zdecydował o nieprzyjmowaniu święceń biskupich i złożył na ręce Ojca Świętego dymisję z tego urzędu" – poinformował dziś metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. 60-letni ks. Ślusarczyk Od 2014 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Mieczysław Pabis
Ks. prał. Franciszek Ślusarczyk

Informację o nominacji przez papieża Franciszka dwóch krakowskich biskupów pomocniczych podano 3 grudnia. Drugim obok ks. prałata Ślusarczyka duchownym mianowanym na ten urząd jest ks. Janusz Mastalski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Ostatecznie więc tylko on przyjmie 5 stycznia 2019 święcenia biskupie.

Informując o tym abp Marek Jędraszewski dodał, powołując się na rozmowę z nuncjuszem apostolskim w Polsce, że dymisja ks. Ślusarczyka z urzędu Biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej została przyjęta przez papieża Franciszka.

Po ogłoszeniu nominacji, 3 grudnia, biskup nominat mówił dziennikarzom, że przeżywa wielką radość, bo posługa wobec ludu Bożego zawsze wiąże się z radością dzielenia Dobrą Nowiną, która człowiekowi współczesnemu jest bardzo potrzebna. Podkreślił, że każdy kapłan jest przede wszystkim sługą Bożego Miłosierdzia.

Wskazywał też, że miejscem kapłana jest konfesjonał, ołtarz i szkoła, i wszędzie tam kapłani są przede wszystkim sługami Bożego Miłosierdzia. Przyznawał, iż ma świadomość, iż zadania, do których został powołany, przerastają go. „Nikt nie jest godzien, by je podejmować, ale nasza nadzieja jest w miłosierdziu Boga” – powiedział.

„Ta tajemnica jest mi szczególnie bliska. Pełnię posługę jako misjonarz miłosierdzia. Brama Miłosierdzia ciągle jest w Łagiewnikach otwarta. Pielgrzymi przez nią przechodzą i mogą tego miłosierdzia doświadczyć poprzez sakrament spowiedzi, posługę Słowa i ufną modlitwę w kaplicy Wieczystej Adoracji” – podsumował.

Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 roku w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989). Rok później zamieszkał w parafii w Gaju. Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a w latach 1997-2002 był jego wicerektorem.

Był pracownikiem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, wieloletnim adiunktem w Katedrze Homiletyki, jest doktorem teologii.

Od 2002 r. ks. Ślusarczyk jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, a od 2014 r. jest jego kustoszem. W 2005 r. papież Benedykt XVI mianował go kapelanem Ojca Świętego. Decyzją papieża Franciszka od 2016 r. jest misjonarzem miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

Chwaliła się aborcją, wystąpi na Gali 'Szlachetnej Paczki"

2018-12-14 13:27

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się XVIII edycja Gali „Szlachetnej Paczki”. Organizatorzy zaprosili na nią Natalię Przybysz – piosenkarkę, która publicznie chwaliła się zamordowaniem własnego dziecka, gdyż – jak mówiła – nie chciało jej się zmieniać pieluch i miała za małe mieszkanie.

pl.wikipedia.org

Przybysz nie tylko nie wyraziła żalu z powodu zamordowania dziecka, ale zasłynęła również udzieleniem swojego poparcia dla politycznych celów skrajnie proaborcyjnego lobby, którego celem jest upowszechnienie zabijania nienarodzonych dzieci w Polsce.

Dlatego wzywamy „Szlachetną Paczkę” do natychmiastowego wycofania się ze współpracy z Natalią Przybysz i skierowanie przeprosin do tysięcy sympatyków i wolontariuszy, oburzonych z powodu porzucenia podstawowych

wartości, jakie od początku przyświecały tej inicjatywie.

Petycję do "Szlachetnej Paczki" można podpisać pod tym linkiem:

Zobacz

Treść petycji:

Szanowni Państwo,

wyrażam oburzenie i stanowczy sprzeciw wobec podjęcia przez „Szlachetną

Paczkę” współpracy z Natalią Przybysz.

Poprzez swoją decyzję wyraziliście poparcie dla osoby, która publicznie

chwaliła się zamordowaniem własnego dziecka z powodu niechęci do zmiany

pieluch i posiadania zbyt małego mieszkania.

Tym samym udzielacie również wsparcia dla politycznych celów radykalnego

lobby aborcyjnego, które reprezentuje Przybysz – gdyż nie tylko nie

wyraziła ona skruchy z powodu tego co zrobiła, ale też publicznie

angażowała się w projekty mające na celu legalizację aborcji w Polsce.

z wyrazami szacunku

Fundacja Pro - Prawo do Życia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem