Reklama

Zmarł o. Pierre-Marie Delfieux - założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich

2013-02-22 11:28

awo / Warszawa / KAI

MARCIN ŻEGLIŃSKI
Podczas śpiewu „Ojcze nasz” wszyscy mają podniesione ręce do góry, aby podkreślić, że są dziećmi Ojca

W czwartek 21 lutego zmarł o. Pierre-Marie Delfieux, założyciel Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich – poinformowali przełożeni generalni tych wspólnot: brat Jean Christophe Calmon i s. Violaine Divry jednocześnie prosząc o modlitwę w intencji zmarłego. Miał 79 lat.

Wiadomo już, że w środę 27 lutego o 10.00 kard. Andre Vingt-Trois, arcybiskup Paryża będzie przewodniczył w jego intencji Mszy św. w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Natomiast pogrzeb będzie miał miejsce na cmentarzu w Magdali w obecności wspólnoty i rodziny.

Bracia i siostry z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie informują, że z tego powodu nie będzie liturgii monastycznej w ich warszawskim kościele przy Łazienkowskiej 14 od wtorku do soboty.

Reklama

Pierre Marie Delfieux urodził się w 1934 r. w południowej Francji. Ukończył studia teologiczne i socjologiczne w Instytucie Katolickim w Paryżu oraz filozoficzne na Sorbonie. W 1961 r. przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterza akademickiego na Sorbonie i Grand Palais. W 1975 r. założył pierwsze Wspólnoty Jerozolimskie.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały 1 listopada 1975 r. za zgodą ówczesnego arcybiskupa Paryża, kard. François Marty. Ks. Pierre-Marie Delfieux założył je po powrocie z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita.

Regułą Wspólnot stała się „Livre de vie” (Księga życia) napisana przez o. Delfieux. Jej polska wersja ukazała się w 1991 r. pod znamiennym tytułem „Źródło na pustyni miast”. Wskazuje ona na to, co jest szczególną cechą powołania Wspólnot: być mnichami w sercu wielkiego miasta, doświadczającymi codziennych kłopotów zwykłych ludzi, odczuwającymi zmęczenie tłokiem i hałasem, oddychającymi zanieczyszczonym powietrzem. Charyzmatem Wspólnot jest objawianie obecności Boga w świecie poprzez kontemplację, życie wspólnotowe i wychodzenie na spotkanie ludziom, którzy Go poszukują. Chodzi o to, by na pustyni samotności, lęku, obojętności i poszukiwań, jaką często jest wielkie miasto, stworzyć oazę ciszy, modlitwy i spotkania z Bogiem.

Tagi:
Wspólnoty Jerozolimskie

Reklama

Wkrótce otwarcie sklepu monastycznego w Warszawie

2013-05-10 11:43

Mieszkający naprzeciwko stadionu Legii mnisi i mniszki z Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich będą pracowali w nowo otwartym sklepie monastycznym Monastica. Sklep w Warszawie jest jedynym miejscem w Polsce, wyłączając sprzedaż internetową, gdzie będzie można nabyć ręcznie robione produkty przez mniszki z tej wspólnoty.

Sklepy monastyczne istnieją już w Paryżu, Vézelayoraz na Mont Saint-Michel. Ręcznie wykonywane dewocjonalia (m.in. różańce, ikony, świece) nie są jednak jedynymi produktami, które mają zaciekawić klientów. Sklep dzięki współpracy z polskimi rzemieślnikami i artystami oferuje także sandały jerozolimskie (według oryginalnego francuskiego wzoru, stworzonego dla Wspólnot Jerozolimskich), klęczniki do modlitwy, drewniane świeczniki, krzyże, czy ikony malowane na kamieniach. Nie zabraknie tam również dobrej lektury, zwłaszcza pism założyciela Wspólnot brata Pierra-Marie Delfieux oraz płyt z czterogłosowymi pieśniami monastycznymi zaczerpniętymi z duchowości wschodu i zachodu.

Całkowity dochód ze sprzedaży wszystkich produktów przeznaczony jest na pomoc Monastycznym Wspólnotom. Sklep prowadzi Fundacja Jeruzalem Urbs beta, mająca za zadanie pomóc braciom i siostrom w ich życiu, w Warszawie. Mnisi i mniszki pracują na swoje utrzymanie, co jednak nie wystarcza, by pokryć koszty związane z wyremontowaniem sklepu i pomieszczeń dla świeckich znajdujących się przy kościele. Dlatego rozpoczęli akcję "Bądź filarem", zachęcają tym samym do wsparcia remontu pomieszczeń przy ulicy Łazienkowskiej 14.

Otwarcie sklepu planowane jest w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, czyli w tym roku 19 maja. Sklep bez wątpienia będzie budził zainteresowanie nie tylko swoim asortymentem, ale i położeniem. Jak podkreślają mnisi „cieszymy się, że możemy żyć w pobliżu stadionu, powołani jesteśmy, by żyć w sercu miasta, które jest w sercu Boga”. Godziny otwarcia sklepu będą zgodne z rytmem życia Wspólnot - wt.-pt. 10.00 - 12.00 oraz 15.00-18.00, sob. 15.00-18.00 oraz w niedzielę po Eucharystii.

Braci i siostry można wspomóc poprzez stronę: badzfilarem.pl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Radni przegłosowali zamiar likwidacji szkoły dla niepełnosprawnych

2019-02-21 19:16

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

Od godz. 10.00 rodzice uczniów niepełnosprawnych protestowali przed wejściem do wrocławskiego ratusza. Przyszli z transparentami, na których wypisali hasła, których – co podkreślali – nie chcieli wysłuchać urzędnicy. Zdecydowali się przysłuchiwać obradom Rady Miasta korzystając z miejsc dla publiczności.

Dopiero po godz. 15.00 rozpoczęła się dyskusja nad zaproponowanym przez prezydenta Jacka Sutryka 31 stycznia projektem uchwały o zamiarze zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6. Po 16.00 w głosowaniu radni uchwałę przyjęli. Za likwidacją głosowało 23 radnych, 12 (radni PiS) było przeciw.

W uzasadnieniu procedowanej uchwały Jarosław Delewski dyrektor Departamentu Edukacji UM podkreślał, że miasto gwarantuje miejsce dla dzieci w szkołach przy ul. Kamiennej i Parkowej pozostawiając wybór placówki rodzicom dzieci.

W uzasadnieniu w sprawie zamiaru zaprzestania działalności przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 przy ul. ks. Marcina Lutra 6 we Wrocławiu skierowanym do Rady Miasta napisano, że „Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 89 będą mogli od 1 września 2019 r. kontynuować naukę w Publicznej Szkole Podstawowej Specjalnej prowadzonej przez Fundację Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra przy ul. ks. M. Lutra 2-8, zgodnie z wolą (deklaracją) rodziców. Podobnie wychowankowie Ośrodka będą mogli kontynuować pobyt w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 przy ul. Parkowej 27 lub w Niepublicznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Specjalnym przy ul. ks. M. Lutra 2-8”.

Uzasadnienie nie zawiera informacji o gwarancji miejsca dla dzieci w szkole przy ul. Kamiennej, wymienia tylko szkołę przy Parkowej i obecną placówkę, podległą od września ewangelickiej fundacji. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Rodzice opuścili salę zaraz po głosowaniu, byli zdruzgotani, wiele mam miało łzy w oczach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Watykan: drugi dzień spotkania o ochronie nieletnich

2019-02-22 21:04

Paweł Pasierbek SJ / www.vaticannews.va

W Watykanie rozpoczął się drugi dzień szczytu poświęconego ochronie nieletnich. Dziś głównym tematem obrad jest kolegialność. Punktem wyjścia do dyskusji są referaty kard. Oswalda Graciasa z Indii, kard. Blase'a Cupicha z USA oraz Lindy Ghisoni, podsekretarz Dykasterii ds. Rodziny, Świeckich i Życia.

Vatican Media

Spotkanie rozpoczęło się od modlitwy, w czasie której proszono Boga o dar życia w prawdzie, bez hipokryzji. Uczestnicy szczytu wysłuchali także bardzo wzruszającego świadectwa. „Kiedy stałem się ofiarą nadużycia ze strony kapłana, moja matka Kościół pozostawiła mnie samego... Wszyscy się odwrócili i czułem się jeszcze bardziej samotny, nie wiedząc, do kogo się zwrócić” – mówiła w swym świadectwie ofiara nadużyć. Po jego wysłuchaniu nastąpiła długa chwila ciszy.

Następnie o. Federico Lombardi przypomniał, że wszyscy uczestnicy szczytu otrzymali dokument Organizacji Narodów Zjednoczonych na temat walki z przemocą wobec dzieci: „Toward a world free from violence. Global survey on violence against children” oraz dokument UNICEF „A familiar face” wskazujący, że przemoc wobec dzieci często pochodzi od osób najbliżych, od tych, którzy są blisko, od kogoś z rodziny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem