Reklama

Jasna Góra

Błogosławieństwo Kongregacji Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

38. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie odbyła się na Jasnej Górze w dniach 22-25 lutego. To doroczne spotkanie wszystkich odpowiedzialnych - zarówno księży, jak i świeckich - zgromadziło w tym roku w sanktuarium ponad 1,2 tys. osób. Obecny jest bp Adam Szal, delegat Episkopatu ds. Ruchu Światło-Życie.

Ruch Światło-Życie (znany powszechnie jako Oaza) – to jeden z ruchów odnowy. Ruch ten powstał w Polsce, a jego założycielem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Ruch gromadzi ludzi różnego wieku i stanu: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w części rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół (nazywany także Oazą Rodzin). Poprzez odpowiednią dla każdej z tych grup formację Ruch Światło-Życie stara się formować dojrzałych i świadomych chrześcijan oraz służyć ożywianiu lokalnych wspólnot Kościoła – parafii, dekanatów, diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kongregacja zawsze dotyka tego, co nas czeka przez cały rok, czyli ‘Narodzić się na nowo’, to jest ogólny temat, jaki będziemy rozważać przez cały rok formacyjny w Ruchu Światło-Życie – tłumaczy ks. Marek Borowski, Moderator Krajowy Domowego Kościoła - Cieszę się, że zawsze Kongregacja jest taką zapowiedzią, zaczynem, który trzeba potem rozwinąć, żeby to przyniosło plon obfity w naszych sercach”.

Pierwsza Krajowa Kongregacja Odpowiedzialnych odbyła się w 1976 r. w Krościenku, uczestniczyło w niej ok. 70 osób. W następnych latach Kongregacje odbywały się w Krościenku, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Koninie oraz przede wszystkim w Częstochowie na Jasnej Górze, która stała się głównym miejscem tych spotkań.

„Myślę, że to jest taki moment, kiedy można napełnić się Duchem Świętym, posłuchać, czym księża biskupi czy nasz moderator chcą nas ubogacić, jakie nowe ścieżki czy nowe drogi nam wskazać, sposoby do tego, aby wychodzić do człowieka i z miłością prowadzić go do Pana Jezusa – mówi Tomasz Żyrek z Katowic, z Domowego Kościoła – Ruch, rekolekcje oazowe były dla mnie tym miejscem, gdzie spotkałem Pana Jezusa, i jest On moim przyjacielem od tamtego momentu. Jesteśmy z żoną w Diakonii Ewangelizacji, i staramy się posługiwać w różnego rodzaju rekolekcjach, na parafiach, ale też staramy się przede wszystkim o to, żeby Pan Jezus był naszym przyjacielem każdego dnia, czy to przez wspólną modlitwę, czy to przez ewangelizację. Staramy się pociągać innych do tego, aby poszli za Panem Jezusem”.

Reklama

Małgorzata i Marceli Moroń z Katowic działają jako para rejonowa w Domowym Kościele. „Jesteśmy pierwszy raz na tym spotkaniu, bo jesteśmy króciutko w Domowym Kościele, ale jesteśmy zachwyceni tym Ruchem – podkreśla Marceli Moroń – Dla nas, dla małżeństwa dał on bardzo dużo. Ruch daje nam w obecnych czasach przede wszystkim siłę do bycia, i do trwania w tym świecie, poczucie wspólnoty. To jest siła, ogromna siła, to można działać, bo człowiek wie, że za plecami ma ludzi, którzy zawsze pomogą. To jest to, że można ludzi przyprowadzać do Boga. Są różne możliwości, różne rzeczy, które Ruch oferuje. Nam głownie chodzi o to, żeby działać w parafii i pociągać do Jezusa małżeństwa – te, które są w Kościele, ale także te, które się już pogubiły i podążają drogą bez Boga”.

W czasie Kongregacji ze słowem na temat: „Kościół w epoce nowej ewangelizacji – wyzwania i inspiracje” wystąpił bp Edward Dajczak, biskup diec. koszalińsko-kołobrzeskiej. O programie Ruchu na kolejny rok mówił ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

W czasie spotkania był też czas na promocję płyty CD zatytułowanej „Światło-Życie”, a nagranej przez zespół NEW LIFE’M. Na krążku znalazły się ‘piosenki roku’, które obierano w Ruchu Światło-Życie na dany rok formacyjny jako swoiste hymny, a które w zamierzeniu miały być widocznym znakiem jedności oaz. Zamysł założyciela Ruchu, ks. Franciszka Blachnickiego był taki, aby poszczególne ‘piosenki roku’ próbować dopasować do hasła danego roku formacyjnego Ruchu. Pomysł nagrania płyty z ‘piosenkami roku’ narodził się w Carlsbergu - Europejskim Centrum Ruchu Światło Życie, podczas warsztatów muzycznych, prowadzonych przez NEW LIFE’M w 2012 r. Premiera tego krążka miała miejsce podczas Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie 23 lutego na Jasnej Górze.

Reklama

„Płyta powstała z inspiracji ks. Henryka Bolczyka, wieloletniego moderatora Ruchu Światło Życie – mówi Marcin Pospieszalski, członek zespołu NEW LIFE’M – Po naszym graniu w Carlsbergu powiedział: a może byście nagrali ‘piosenki roku’ Ruchu Światło-Życie? Niektóre z nich żyją dosyć krótko, tylko właśnie przez rok, później jakoś odchodzą. I postanowiliśmy nagrać ‘piosenki roku’. Nie są to wszystkie, ponieważ było ich 30, a my wybraliśmy 12, ale jest płyta. Myślę, że ta płyta będzie pełniła takie zadanie, żeby ludzie mogli sobie pewne rzeczy przypomnieć , przypomnieć dobry czas, który mieli w Ruchu Światło-Życie, i który będą mieli. Bo po ta płyta jest”.

Album zawiera dwanaście piosenek w aranżacjach i wykonaniu zespołu New Life'm. Są to: Błogosławiony bądź Ojcze; Dziękuję Bogu dziś; Jezus Chrystus jest moim zbawieniem; Miłość (Wiara choć pierwsza wśród cnót); Nadzieja; Powstań i świeć; Przyjdź Duchu Święty napełnij serca; Serce wielkie nam daj; Uczniowie Pana; Wiele jest serc; Wielki jest Pan; Zwiastunom z gór. Ciekawym dodatkiem jest dołączona książeczka, w której znalazły się teksty o ks. Franciszku Blachnickim, Ruchu Światło-Życie, zespole NEW LIFE’M oraz świadectwa i dużo fotografii. Nagrania odbywały się pod kierunkiem Marcina Pospieszalskiego, członka zespołu NEW LIFE’M, który od 20 lat współtworzy polską muzykę chrześcijańską. Płyta ukazała się w wytwórni Bonart Management (www.bonart.pl) we współpracy z Ruchem Światło-Życie.

Reklama

Centralnym punktem sobotniego programu była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 14.00. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„38. Kongregacja (…) przychodzi, aby na modlitwie szukać mocy Bożej do nowych narodzin w wierze, aby szukać Bożej łaski do tego, abyśmy też innych ludzi potrafili do tego nowego narodzenia w Chrystusie prowadzić” - mówił na wstępie ks. Adam Wodarczyk, Moderator Generalny Ruchu Światło-Życie.

„Chciałbym wyrazić moją radość i wdzięczność Bogu i ludziom za charyzmat Ruchu Światło-Życie, a przede wszystkim za osoby, które go powołały, i są świadkami darów Ducha Świętego dla Kościoła w Polsce, i poza jego granicami – mówił w homilii abp Wacław Depo – Potwierdzamy dzisiaj z odwagą, że Kościół w Polsce to wspólne prace ewangelizacyjne i modlitwy, trudy i cierpienia, ale również nadzieje, które złożyliśmy w Chrystusie Odkupicielu człowieka i jego niepokalanej Matce. Przyjmując zadanie – ‘narodzić się na nowo’ – przeżywaliśmy już na progu spotkań Kongregacji prośbę do Ducha Świętego, aby nikt nie mógł zabronić nam nowego przylgnięcia do Chrystusa umysłem i sercem, i abyśmy byli świadomi istotnej odpowiedzialności, nierozłącznej z naszą tożsamością katolicką, budując na Chrystusie i na opoce św. Piotra. Wierzymy bowiem, że Bóg jest związany z naszym życiem na zawsze, ponieważ On sam tego chciał, i to ze względu na każdego z nas, każdego bez wyjątku. Dlatego też w czasach trudnych doświadczeń Kościoła i niepewności czasu, mamy szansę wypełnić nasze posłannictwo – światła nowego życia w Chrystusie”.

2013-02-25 11:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W wakacje - po raz pierwszy w Rwandzie oaza Ruchu Światło-Życie

[ TEMATY ]

oaza

Ruch Światło‑Życie

ruch

Monika Książek

W Rwandzie trwają przygotowania do pierwszych w tym kraju rekolekcji oazowych, prowadzonych przez Ruch Światło-Życie. Rozpoczną się one 29 lipca w Kigali – Gikondo, parafii prowadzonej przez pallotyńskich misjonarzy.

Pomysłodawcą projektu jest ks. Jerzy Limanówka SAC, prezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej SALVATTI.pl. – Na tegoroczny kurs pallotyńskich wolontariuszy zgłosiło się kilka dynamicznych osób, uformowanych przez Ruch Światło-Życie. Pomyśleliśmy więc, że dobrze byłoby przeszczepić tę narodzoną w Polsce inicjatywę na grunt afrykański. Słyszeliśmy, że podobną próbę podjęła Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie w Kenii. Okazało się, że potrzebne materiały formacyjne już są przetłumaczone na język angielski. Dlaczego więc nie promować oazy na Czarnym Lądzie – mówi duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Święty, który nie szczędził siebie

2024-04-22 16:00

Marzena Cyfert

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

O. Robert Krawiec, kapucyn, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio z relikwią - rękawicą o. Pio.

W parafii św. o. Pio we Wrocławiu-Partynicach nauki głosił o. Robert Krawiec, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio. Kapłan udzielał indywidualnego błogosławieństwa niezwykłą relikwią – rękawicą św. o. Pio. Nosząc ją w San Giovanni Rotondo, o. Pio błogosławił i rozgrzeszał proszących go o pomoc.

W homilii o. Krawiec nawiązał do opowiadania o sprowadzaniu owiec do zagrody przez kilkunastu pasterzy. Każdy z nich stanął w innym miejscu i nawoływał swoje owce, a one znając głos swojego pasterza, bezbłędnie do niego trafiały. Postawił pytanie, czy znamy głos naszego Opiekuna – Pana Boga.

CZYTAJ DALEJ

Wierność i miłość braterska

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję