Reklama

Jan Paweł II w Stanach Zjednoczonych

Niedziela w Chicago 22/2005

Arturo Mari, Giuseppe e Alberto Felici

Pierwsza wizyta Jana Pawła II w USA. Takiej manifestacji wiary Stany Zjednoczone nie widziały

Pierwsza wizyta Jana Pawła II w USA. Takiej manifestacji wiary Stany Zjednoczone nie widziały

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stany Zjednoczone okazały się uprzywilejowanym krajem jeżeli chodzi o pielgrzymki papieskie. Jan Paweł II był tu aż 7 razy, z czego 3 wizyty obejmowały kilka miast. Ponadto, 3 razy wizytował on sąsiednią Kanadę, gdzie na spotkanie z nim udało się wielu mieszkańców USA. Licznie zwłaszcza pielgrzymowano 3 lata temu na ostatnie spotkanie do Toronto z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
Wielu Polaków uczestniczyło w tych spotkaniach, tym bardziej, że niemal wszędzie Papież spotykał się z Polonią. Byli jednak i tacy, którzy nie mieli okazji osobiście zetknąć się z Wielkim Rodakiem. Albo byli zbyt zajęci organizowaniem własnego życia w Ameryce, albo po prostu woleli obejrzeć papieską wizytę w telewizji. Każdy jednak, kto osobiście uczestniczył w spotkaniu przyznawał, że spotkanie z Papieżem, nawet stojąc w wielkim tłumie, stanowiło niezapomniane przeżycie.
Szczególnie entuzjastyczna była pierwsza papieska pielgrzymka do Stanów Zjednoczonych jesienią 1979 r. Warto pamiętać, że po Meksyku i Polsce, była to trzecia zagraniczna podróż Ojca Świętego. Kościół amerykański - ważna cząstka Kościoła powszechnego, w owym czasie pod względem ilości wiernych był piątym Kościołem na świecie (obecnie czwartym z 67 milionami katolików). W czasie tej trwającej 8 dni pielgrzymki (od 1 do 7 października) Jan Paweł II odwiedził 6 amerykańskich miast, w większości wielkich centrów życia katolickiego, a program jego spotkań był bardzo bogaty i niezwykle zróżnicowany. I tak, obejmował on m.in. spotkania z mieszkańcami starego Bostonu i katolickiego Nowego Jorku, w tym z czarną społecznością Wielkiego Jabłka, hiszpańskojęzycznymi katolikami na Bronxie i w Filadelfii, uczniami szkół średnich w słynnej sali Madison Square Garden, seminarzystami i księżmi w Filadelfii oraz studentami w Washingtonie. Ogromne znaczenie miało przemówienie Ojca Świętego na forum ONZ w drugim dniu wizyty i spotkanie z ówczesnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Jimmym Carterem oraz przestawicielami amerykańskiej administracji i różnych organizacji.
Dla Polonii największe znaczenie miały jednak odwiedziny przez Ojca Świętego polonijnego centrum Ameryki - Chicago. W czasie dwudniowego nawiedzenia Wietrznego Miasta kalendarz Papieża wypełniony był po brzegi. Setki tysięcy wiernych zapełniło Park Granta, gdzie 5 października odbyła się Msza św. pontyfikalna. W pamięci Polaków pozostanie również nawiedzenie przez Papieża polonijnej parafii pw. Pięciu Braci Męczenników, na południu Chicago. Jej proboszczem był wówczas bp Alfred Abramowicz, którego Ojciec Święty znał jeszcze z wizyty w Chiciago w czasie, gdy był arcybiskupem Krakowa. Ponad 50 tys. Polaków świętowało wówczas spotkanie z Piotrem naszych czasów ciasno wypełniając nie tylko okalający kościół plac, ale i wszystkie okoliczne uliczki.
Kolejna wizyta na ziemi amerykańskiej miała miejsce 2 lata później i trwała tylko jeden dzień. Ojciec Święty w czasie pielgrzymki do krajów Dalekiego Wschodu najpierw zatrzymał się na wyspie Guam - terytorium zależnym od Stanów Zjednoczonych, a w drodze powrotnej 26 lutego 1981 r. nawiedził Anchorage na Alasce. Na Alasce zatrzymał się ponownie 3 lata później, 2 maja 1984 r., tym razem w Fairbanks, w drodze z duszpasterską wizytą m.in. w Korei Płd. i Tajlandii. Tego samego roku w październiku Papież pielgrzymował również do Puerto Rico, należącej do USA wyspy, której mieszkańcy, to w 68 procentach katolicy.
Druga wielka pielgrzymka do Stanów Zjednoczonych (czwarta w kolejności) miała miejsce w 1987 r. W czasie tej najdłuższej papieskiej wizyty w USA (10-21 września) Papież odwiedził m.in.: Miami, Nowy Orlean, San Antonio, Phoenix, Los Angeles (największą amerykańską diecezję), San Francisco i Detroit, by na koniec udać się z jednodniową wizytą do Kanady. Entuzjazm tej wizyty nie był mniejszy od tego, który towarzyszył pierwszej jego pielgrzymce w 1979 r. Również i tym razem Polacy z miast na drodze papieskiej wizyty licznie uczestniczyli w spotkaniach ze „swoim” Papieżem. Do historii przejdzie pełne wzruszenia spotkanie z chorymi na AIDS w bazylice Mission Dolores w San Francisco, w czasie którego Ojciec Święty z miłością objął chorego chłopca imieniem Brendon. Kto wie, czy wizyta w Detroit, która zakończyła całą pielgrzymkę, nie przyczyniła się do nominacji na stolicę arcybiskupią w tym mieście w 1990 r. Polaka, Adama Maidy, dotychczasowego ordynariusza Green Bay.
6 lat trzeba było czekać, by po raz kolejny ziemię amerykańską uświęcił swoją obecnością Jan Paweł II. Była to jego 60. zagraniczna podróż, w czasie której miał on odwiedzić tylko jedno miasto - Denver. Okazja jednak była szczególna - Światowy Dzień Młodzieży, który na stałe wpisał się w kalendarz papieskich podróży. W tym szczególnym spotkaniu uczestniczyła młodzież z niemal każdego zakątka Ameryki i wielu krajów świata. Nie zabrakło również grup polskiej młodzieży zarówno tej polonijnej, jak i z Ojczyzny. Do pięknych tradycji tych spotkań należy m.in. skomponowanie specjalnie na tę okazję pieśni i hymnów. Po tym spotkaniu pozostała m.in. przepiękna piosenka: From a Distance. Inną niezwykłą pieśń Abba, Ojcze - zawdzięczamy częstochowskiemu spotkaniu z 1991 r.
6. papieska wizyta koncentrowała się na Wschodnim Wybrzeżu USA. W dniach 4-9 października 1995 r. Papież odwiedził Brooklyn, Newark i Baltimore. Światowy Dzień Młodzieży w Denver nawet na Papieżu zrobił widać duże wrażenie skoro na Brooklynie nawiązał do tego wydarzenia. W czasie tej pielgrzymki Papież po raz drugi miał sposobność przemawiania na forum Zgromadzienia Ogólnego ONZ.
Ostatni raz ziemia amerykańska gościła Namiestnika Chrystusowego 26 i 27 stycznia 1999 r. w St. Louis - wiekowej katolickiej metropolii. Głównym celem apostolskiej pielgrzymki na drugą stronę Atlantyku był Meksyk, a wizytę w mieście nad rzeką Mississippi szczęśliwie udało się wpleść w program tamtej pielgrzymki. W spotkaniu, przeznaczonym głównie dla młodzieży, uczestniczyło dziesiątki tysięcy wiernych, ale mogło ich przybyć znacznie więcej, choćby z oddalonego o zaledwie 350 mil od Chicago. Niestety, nie wszyscy skorzystali z tej szansy, jak się okazało, ostatniej, po części przestraszeni komunikatami o rzekomych trudnościach komunikacyjnych w mieście. A szkoda, bo spotkanie przebiegało w atmosferze wielkiego święta. Jan Paweł II przypominał wówczas słuchaczom, że są młodzi, i to właśnie „teraz jest czas działania”, a nie później, gdy będą starsi i ich „trening będzie ukończony”. Faktycznie, nigdy się on nie zakończy - podkreślił. „Drodzy przyjaciele - dodał pod koniec spotkania - w ciągu nadchodzących dni, tygodni i lat, tak długo jak będziecie pamiętać ten wieczór, pamiętajcie, że Papież przybył do Stanów Zjednoczonych, by zobaczyć miasto St. Louis, aby wezwać do Chrystusa młodych ludzi w Ameryce i zaprosić ich do naśladowania Go”.
Pamiętajmy o tych słowach!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Ocena: +1 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Rzymskie obchody setnej rocznicy narodzin dla nieba św. Józefa Sebastiana Pelczara

2024-04-19 16:24

[ TEMATY ]

Rzym

św. bp Józef Sebastian Pelczar

100. rocznica

Archiwum Kurii

Św. Józef Sebastian Pelczar

Św. Józef Sebastian Pelczar

Mszą św. w kaplicy Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie wieczorem 18 kwietnia zainaugurowano jubileuszowe spotkanie poświęcone św. Józefowi Sebastianowi Pelczarowi.

Polski Papieski Instytut Kościelny w Rzymie oraz Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (Siostry Sercanki) to dwie instytucje obecne w Rzymie, u początku których stoi były student rzymski, a potem profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz biskup przemyski, dziś święty Józef Sebastian Pelczar. To właśnie ks. prof. Pelczar wraz z s. Ludwiką, dziś błogosławioną Klarą Szczęsną, w 1894 r. założyli w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję