Reklama

Wspomnienie o śp. ks. kan. Edwardzie Nowaku

Miłośnik Słowa Bożego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tak bez wątpienia można powiedzieć o pasji, z jaką realizował swoje kapłańskie powołanie ks. Edward Nowak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Wodzisławiu i dziekan tegoż dekanatu. Głosił Chrystusa wszelkimi możliwymi sposobami - nie bał się też inernetu i komputera, który wykorzystywał jako narzędzie w ewangelizacji.
11 czerwca 2000 r. została uruchomio na z jego inicjatywy pierwsza internetowa strona dekanatu w diecezji kieleckiej. Oprócz prezentacji poszczególnych parafii, znalazł się tam kącik homiletyczny, w którym ks. Edward systematycznie umieszczał swoje homilie.
Cieszył się z tego bardzo - zauważa ks. Edward Nowak (zbieżność imion i nazwisk przypadkowa), proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Książu Wielkim i obecny dziekan dekanatu. W ten sposób nawiązywał liczne kontakty z ludźmi, nawet spoza kraju. Na stronie obecnie zamieszczonych jest 320 homilii, z których jedna z ostatnich nosi znamienny tytuł: Ostatnie słowo wypowie zawsze Jezus.

Czciciel Maryi

Głosząc Chrystusa nie zapominał o Jego Matce Maryi. W corocznej pieszej pielgrzymce rzeszowkiej, która zatrzymywała się w Wodzisławiu, widział szansę na duchowe przeżycie dla swoich parafian. Był gościnny, życzliwy i zawsze chętny do pomocy - mówi Ksiądz Proboszcz z Książa Wielkiego. Razem z parafianami dużo pielgrzymował do sanktuariów maryjnych. Był doskonałym przewodnikiem. Na terenie parafii działało 11 Kół Żywego Różańca. Był czcicielem Matki Bożej Saletyńskiej. Sprowadził do parafii kopie Jej figury i upowszechnił nabożeństwo w każdą trzecią środę miesiąca ku Jej czci, na wzór fatimskiego. Rozwinął życie wspólnoty Honorowej Straży Najświętszego Serca Jezusa. Nie zapominał też o chorych i starszych. Prowadził duszpasterstwo tej grupy przy współpracy z PCK i GOPS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Gorliwy kapłan

Tak o Zmarłym wypowiada się obecny Dziekan. - Zawsze łączył nasz dekanat i dbał, aby panowała w nim jedność. Był gorliwym spowiednikiem - dodaje.
U śp. Księdza Dziekana spowiadałam się od I klasy Liceum - mówi jedna z katechetek pracujących na terenie dekanatu. Do dziś pamiętam jego nauki. To była swoista katecheza doświadczonego spowiednika, pełna ciepła, mądrości i taktu. Nigdy nie denerwował się, że kolejka do niego zawsze jest długa, nie przyspieszał też z tego względu spowiedzi.
Był wsparciem dla nowych proboszczów - wspomina ks. kan. Jan Rudecki - proboszcz parafii w Książu Małym. Miał dla nas, księży, czas i serce, zależało mu, aby nasza współpraca układała się jak najlepiej. Wyrazem tego była koncelebra z racji imienin któregoś z nas, zawsze na czele z Dziekanem. On też najczęściej głosił homilię. Będąc Dziekanem nigdy nie dawał nam odczuć, że ma jakąś władzę. Interesował się tym, co się dzieje w danej parafii, umiał się tym cieszyć i często powtarzał - ludzie to widzą i doceniają.

Reklama

Dobry Gospodarz

Troszcząc się o żywy Kościół, nigdy nie zapominał o tym z cegły i kamienia. - Był świetnym gospodarzem - zauważa ze wzruszeniem Ryszard Mędryk, organista. Przeprowadził kompleksowy remont kościoła. Dzięki jego staraniom wyremontowano zabytkowe organy. Nie zrażały go żadne trudności. Nawiązał kontakty z Fundacją Lanckorońskich w Anglii. Zbudował plebanię, ołtarz polowy, wyremontował bramy i mury kościelne. Dziedziniec wyłożył kostką brukową, uporządkował cmentarz. To niekończąca się lista zasług, ale jedno jest pewne - tacy ludzie jak on rodzą się w dzisiejszych czasach niezwykle rzadko - podkreśla pan Ryszard.

Przyjaciel dzieci

Nigdy nie przeszedł obojętnie obok dzieci. Zatrzymał się na chwilę, aby porozmawiać i pożartować z nimi. To też przyjaciel szkoły, umiejący z nią współpracować - dodaje Emilia Mędryk - wieloletnia dyrektor Gimnazjum. W chwilach tworzenia gimnazjum w Wodzisławiu wspierał mnie duchowo, a później nauczycieli i młodzież. Często wpadał na szkolne uroczystości niby przypadkiem, ale zawsze świetnie przygotowany i z przesłaniem. Będzie nam brakowało tego wspaniałego kapłana - mówi Pani Dyrektor.

Reklama

Cierpliwy nauczyciel

Dużą wagę przywiązywał do muzyki sakralnej - wspomina Pan organista. W 1984 r. rozpocząłem pracę w tej parafii i chociaż byłem absolwentem Wyższej Szkoły Muzycznej, gra na organach kościelnych wydawała mi się jednak bardzo trudna. Jednakże mój nauczyciel był mistrzem. Powoli uczył mnie rytuału kościelnego. W pierwszym roku mojej pracy zapisałem 30-kartkowy zeszyt z uwagami Księdza Dziekana. Cieszył się z każdej nowej pieśni, której nauczyłem parafian. Był wymagający, ale jednocześnie życzliwy i szczery.

Ostatnie pożegnanie

Do końca mężnie walczył z chorobą, denerwował się, że ona tak długo trwa. Chciał jeszcze popracować w Winnicy Pańskiej; miał jeszcze wiele planów. Na miesiąc przed śmiercią, już resztkami sił, stanął po raz ostatni przy ołtarzu, by celebrować Eucharystię.
Odszedł do Pana w Wielki Czwartek, w dniu kapłańskim. Jego pogrzeb odbył się 30 marca. Zgromadził wokół swojej trumny rzesze wiernych, także spoza diecezji. Ponad 100 kapłanów, pod przewodnictwem kieleckich Biskupów, wzięło udział w jego ostatniej drodze. Spoczął wśród swoich parafian, a oni zawsze będą o nim pamiętać w modlitwie i w ofierze Mszy św. Przychodzą na jego grób, na którym płoną zawsze znicze i leżą świeże kwiaty. Rozpoczęli też starania o zakup pomnika.
Ten skromny, bezinteresowny i pełen pokory człowiek niewątpliwie spełniał się w swoim życiu kapłańskim, takim życiu, którego mógłby sobie życzyć niejeden duszpasterz w swojej posłudze.

Ks. Edward Nowak - ur. się 10 października 1938 r. w Brzezinach. Szkołę Podstawową ukończył w Kielcach. W 1957 r. został absolwentem Liceum Pedagogicznego w Bliżynie. Nie podjął jednak pracy nauczycielskiej i jesienią tego samego roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Jana Jaroszewicza w czerwcu 1964 r. Był wikariuszem w Jerzmanowicach, Małogoszczy, Pińczowie i Miechowie. W 1979 r. został mianowany proboszczem w Mójczy. Tam, na obrzeżach Kielc, tworzył nową parafię. 20 października 1984 r. został mianowany przez bp. Stanisława Szymeckiego proboszczem w Wodzisławiu. Po kilku latach w tej parafii został mianowany dziekanem dekanatu wodzisławskiego. Był też honorowym kanonikiem Kapituły Kieleckiej. Zmarł 24 marca 2005 r. w Wodzisławiu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

[ TEMATY ]

Kościół

prawo

konferencja

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Konferencja w takim kształcie odbyła się po raz pierwszy. W murach Akademii Katolickiej w Warszawie blisko czterdziestu prelegentów – nie tylko uznanych profesorów, ale także młodych naukowców – prezentowało owoce swoich badań. Wystąpienia dotyczyły zarówno zagadnień z zakresu kanonistyki i teologii, jak i prawa polskiego, międzynarodowego oraz wyznaniowego. To sprawiło, że spotkanie miało niezwykle ciekawy wymiar interdyscyplinarny.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik w Watykanie jest kierownikiem Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, a w Rzymie – rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Odpowiada również za duszpasterstwo

Ks. prał. Paweł Ptasznik w Watykanie jest kierownikiem Sekcji Polskiej i Słowiańskiej Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, a w Rzymie – rektorem kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Odpowiada również za duszpasterstwo

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję