Reklama

Z wizytą w parafii

Z Bogiem w kościele, w szkole i w pracy

24 i 25 kwietnia bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Wieczfni (dekanat mławski). Zarówno sama wieś Wieczfnia, jak i parafia mają swoją długą historię. Wieś była wzmiankowana już w 1349 r. jako gniazdo rodziny Wieczfińskich herbu Prus.

Niedziela płocka 22/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława BM w Wieczfni

Patron parafii: św. Stanisław Biskup i Męczennik
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Stanisława BM
Dekanat: mławski
Miejscowości: Bonisław, Chmielewko, Grzybowo, Jabłonowo-Adamy, Jabłonowo-Dyby, Jabłonowo-Maćkowięta, Kapuśnik, Kulany, Michalinowo, Pepłowo, Pepłówek, Pogorzel, Turowo, Turówek, Uniszki Gumowskie, Uniszki Zawadzkie, Wąsosze, Wieczfnia, Windyki, Zakrzewo, Załęże
Proboszcz: ks. mgr Waldemar Karwowski
Wikariusz: ks. mgr Dariusz Pargulski
Katecheci: Małgorzata Gogolewska, Anna Oman
Organista: Kazimierz Cichocki
Zakrystian: Krzysztof Jachymowski
W parafii działają: Koła Żywego Różańca (wśród nich 2 szkolne), Akcja Katolicka, rada gospodarcza, lektorzy, ministranci, schola
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Kościół filialny: Kuklin - pw. św. Anny
Msze św. w niedzielę: 8.30, 11.30, 16.00, w kościele w Kuklinie - 10.00

Wczoraj i dziś parafii

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika została erygowana w II poł. XIV w., choć pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1448 r. Pierwszy kościół, wystawiony staraniem kolatorów i dziedziców wieczfieńskich, uległ zniszczeniu; drugi, fundowany również przez nich, został spalony przez Szwedów. Trzeci wybudowano staraniem parafian i ówczesnych proboszczów. Budowę ukończono w 1754 r. O budowę czwartego, niewielkiego, jednonawowego kościoła w poł. XIX w. zatroszczył się ks. Tomasz Krempski. Konsekrował go w 1866 r. bp Wincenty Popiel. Jego stan pozostawiał jednak wiele do życzenia, dlatego kolejny proboszcz, ks. Remigiusz Jankowski w 1898 r. przystąpił do budowy nowego, trójnawowego kościoła w stylu późnoromańskim. Konsekrował go 3 maja 1905 r. bp Apolinary Wnukowski - dokładnie 3 maja tego roku wieczfieńska świątynia obchodziła jubileusz 100-lecia swojej konsekracji. W 1902 r. ks. Jankowski wybudował także wygodną i obszerną plebanię. Na terenie parafii, w Kuklinie, znajduje się zabytkowa, XVII-wieczna, drewniana kaplica pw. św. Anny.
Parafia jest typowo wiejska. Jak mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Waldemar Karwowski: „Na ogół parafianie przyznają się do Kościoła i wiary świętej. Niektórzy w pewnych rodzinach cierpią z powodu alkoholizmu - jak w całej naszej ojczyźnie”. Część parafian znajduje zatrudnienie w pobliskiej Mławie.

Duszpasterstwo

W każdą niedzielę i w święta w parafii sprawowane są 4 Msze św.: 3 w kościele parafialnym i 1 w kościele filialnym w Kuklinie. „Ponieważ są 2 kościoły, wierni mają zapewnione uczestnictwo we Mszach św., jednak frekwencja w obu kościołach nie przekracza 40% zobowiązanych do uczestnictwa” - mówił Ksiądz Proboszcz. W rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych uczestniczy prawie dwa razy tyle parafian. W pierwsze piątki w Wieczfni i Kuklinie przystępuje do spowiedzi i Komunii św. ok. 70-80 osób.
Parafia co roku organizuje pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i innych sanktuariów. W każdą pierwszą środę miesiąca odprawiana jest nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W każdej wsi należącej do wspólnoty parafialnej jest koło Żywego Różańca. Członkowie tych kół nie tylko modlą się, ale zajmują się również sprawami dobroczynnymi. Działają także dwa dziecięce kółka różańcowe: w szkołach w Wieczfni i w Windykach.
Co roku przez teren parafii przechodzi piesza pielgrzymka warmińska. Parafianie chętnie przyjmują pątników i przygotowują im posiłek. W parafii działa także parafialne koło Akcji Katolickiej, są lektorzy i ministranci, a liturgię upiększa śpiewem profesjonalnie prowadzona przez Marka Nawrockiego schola dziecięco-młodzieżowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

W trosce o dobra parafialne wspiera Księdza Proboszcza rada gospodarcza. Życie parafii bowiem to także troska o jej stronę materialną. Od ostatniej wizytacji w kościele parafialnym wymieniono ołtarz soborowy, wymieniono na nową instalację elektryczną, wymalowano kościół, zainstalowano ogrzewanie promiennikowe, wyremontowano organy, założono nowe szyby w oknach. Sukcesywnie kupowane są także paramenty liturgiczne do kościoła.
W zabytkowym (XVII w.) drewnianym kościele filialnym w Kuklinie wymieniono podłogi, pomalowano go wewnątrz i na zewnątrz, założono nową instalację elektryczną oraz sprawiono ołtarz soborowy. Wyremontowano również wewnątrz i na zewnątrz liczącą ponad 100 lat plebanię.

Przebieg wizytacji

Wizytacja rozpoczęła się w niedzielę 24 kwietnia o godz. 16.00 Mszą św. ingresową, podczas której Biskup Roman udzielił także sakramentu bierzmowania wieczfieńskiej młodzieży. „Sakrament bierzmowania jest w gruncie rzeczy tym momentem w życiu człowieka, kiedy Pan Bóg nas potrzebuje. Pan Bóg nas potrzebuje! Do czego? Do tego, żeby poprzez nas być obecnym w tym świecie - mówił w swojej homilii do młodych Ksiądz Biskup. - Pan Bóg w swojej mądrości objawia się nam i ukazuje się nam poprzez drugiego człowieka: najpierw przez rodziców, przez mamę i tatę - wtedy, gdy uczyli nas żegnać się, wtedy gdy razem z nami się modlili, wtedy, gdy z nami przychodzili do kościoła i wtedy, gdy odpowiadali nam na nasze małe czy duże pytania, bo takie pytania stawialiśmy. Pan Bóg objawia się w miłości rodziców do nas, w cieple, serdeczności, objawia się w trosce, objawia się w przebaczeniu. To są takie proste zjawiska, proste rzeczy, poprzez które Pan Bóg się przez naszych rodziców objawiał. A ty dzisiaj, mając 16 lat, przychodzisz do kościoła, przyjmujesz sakrament umacniający w wierze po to, by poprzez ciebie Bóg się objawiał. Właśnie poprzez ciebie i poprzez mnie jako chrześcijanina, jako bierzmowanego On się objawia światu”.
Podczas Mszy ingresowej sprawozdanie z materialnego i duchowego życia parafii złożył Ksiądz Proboszcz. Skorzystał także z okazji, aby wraz ze wspólnotą parafialną złożyć Księdzu Biskupowi serdeczne życzenia z okazji przypadającej właśnie w tym roku 20. rocznicy sakry biskupiej.
Kolejny dzień wizyty pasterskiej rozpoczął się odwiedzinami chorych w ich domach. Chorzy, którzy mogli przybyć do kościoła, spotkali się z Księdzem Biskupem o godz. 10.00 razem z członkami kół różańcowych, które prezentowały się w krótkim sprawozdaniu. „W naszej parafii jest 14 kół żywego różańca - opowiadała ich przedstawicielka. - Gromadzą one 209 żywych róż. Spotykamy się w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, najpierw na adoracji Najświętszego Sakramentu, później na zmiance w swoich wioskach”. Ksiądz Biskup wyraził wielką radość z tego, że w Wieczfni, podobnie jak i w każdej parafii naszej diecezji spotyka tak wiele osób, które umiłowały modlitwę różańcową.
Podczas tej wizytacji Ksiądz Biskup odwiedził także gościnne progi podwójnej placówki oświatowej w Wieczfni Kościelnej; podwójnej, bo jeden wielki gmach stał się siedzibą Szkoły Podstawowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II. Biskup Roman spotkał się na początku z uczniami podstawówki, którzy dzielili się swymi osiągnięciami w rozmaitych konkursach, organizowanych na szczeblach szkolnym i powiatowym. Wśród inicjatyw podjętych w tej szkole warto wymienić m.in. konkurs na najpiękniejszy różaniec z darów jesieni, na najładniejszą szopkę betlejemską czy bożonarodzeniowe jasełka, w których pojawiły się postaci z bajek. Wszystkie klasy brały także udział w konkursie na największą palmę wielkanocną; prace zostały zaprezentowane w kościele parafialnym.
Uczniowie wieczfnieńskiej szkoły uczestniczyli też w konkursach na szczeblach powiatowych, w tym: w konkursie muzycznym, jednego wiersza, wiedzy o przyrodzie i regionie, a także przeglądzie teatrzyków amatorskich. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tego rodzaju imprezach; równie entuzjastycznie opowiadały o nich i prezentowały swe dokonania Księdzu Biskupowi. „Macie piękną szkołę, wspaniałe warunki nauki. Wierzę, że chcecie tu przychodzić i uczyć się, że bardzo zależy wam na tym, abyście byli mądrzy” - mówił Biskup Roman, zwracając się do wychowanków szkoły.
Następnie Ksiądz Biskup odwiedził część budynku należącą do Gimnazjum. Jego uczniowie przygotowali program artystyczny poświęcony osobie i nauczaniu Jana Pawła II, patrona tej placówki. Myślą przewodnią ich prezentacji stały się słowa: „Nie lękajcie się”. Napis z hasłem pontyfikatu Papieża Polaka umieszczono także na ścianie klasy, w której odbywało się spotkanie. Ksiądz Biskup dziękował młodzieży za ich występ, a także zachęcał do wsłuchiwania się w naukę Ojca Świętego. Ze wzruszeniem dzielił się również osobistymi przeżyciami ze spotkań z Papieżem.
Biskup Roman obejrzał gmach placówki, w tym niedawno wybudowaną potężną salę gimnastyczną z bogatym zapleczem sportowym. Spotkał się również z nauczycielami obu szkół, którzy opowiadali o swojej pracy, jej wyzwaniach, problemach i sukcesach.
Okazję do spotkania z Księdzem Biskupem mieli także samorządowcy oraz parafialna rada gospodarcza. O 16.00 Biskup Roman udał się na cmentarz parafialny, gdzie wraz z parafianami modlił się za ich bliskich zmarłych. Wizytację zakończyło spotkanie w kościele filialnym w Kuklinie z członkami Akcji Katolickiej, którzy również złożyli sprawozdanie ze swojej działalności.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia postępowania w sprawie ks. Michała O.

2024-03-28 19:21

Red.

Niepokoją nas doniesienia płynące od pełnomocnika ks. Michała, mecenasa Krzysztofa Wąsowskiego, dotyczące sposobu prowadzenia postępowania - piszą księża sercanie w opublikowanym dziś komunikacie. To reakcja zgromadzenia na działania prokuratury związku z postępowaniem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Dementują pogłoski, jakoby ich współbrata zatrzymano w niejasnych okolicznościach w hotelu. Wzywają do modlitwy za wszystkich, których dotknęła ta sytuacja.

Publikujemy treść komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

[ TEMATY ]

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

W połowie marca Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze ustawy, "która wprowadza niezdrowe, chore i niebezpieczne dla dzieci zasady". Jego zdaniem tabletka "dzień po" dostępna bez recepty dla osób niepełnoletnich jest "daleko idącą przesadą". Według prezydenta tabletka nadal powinna być wydawana na receptę, a w przypadku dziewczynek jej zażycie powinno być "decyzją rodzica".

CZYTAJ DALEJ

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

rozważanie

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Dzisiaj nie ma Mszy św. w kościele, ale adorując krzyż, rozważamy miłość Boga posuniętą do ofiary Bożego Syna. Izajasz opisuje Jego cierpienie i nagrodę za podjęcie go (Iz 52, 13 – 53, 12). To cierpienie, poczynając od krwi ogrodu Oliwnego do śmierci na krzyżu, miało swoich świadków, choć żaden z nich nie miał pojęcia, że w tym momencie dzieją się rzeczy większe niż to, co widzą. „Podobnie, jak wielu patrzyło na niego ze zgrozą – tak zniekształcony, niepodobny do człowieka był jego wygląd i jego postać niepodobna do ludzi – tak też wprawi w zdumienie wiele narodów. Królowie zamkną przed nim swoje usta, bo ujrzą coś, o czym im nie mówiono, i zrozumieją coś, o czym nigdy nie słyszeli” (Iz 52, 14n). Krew Jezusa płynie jeszcze po Jego śmierci – z przebitego boku wylewa się zdrój miłosierdzia na cały świat. Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję