Reklama

Niezwykłe własności zwykłej substancji - wody

Niedziela szczecińsko-kamieńska 22/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydział Teologiczny (Katedra Filozofii Chrześcijańskiej), Wydział Humanistyczny (Instytut Filozofii) oraz Wydział Nauk Przyrodniczych (Katedra Mikrobiologii i Immunologii) Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowali interdyscyplinarną konferencję międzynarodową pt. Woda w aspekcie fizykalnym, filozoficznym i teologicznym.
Ze względu na interesującą i wieloaspektową problematykę konferencja trwała dwa dni - 5 i 6 maja. Obrady toczyły się w Auli Wyższego Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Szczecinie.
Woda jest źródłem życia i trudno nam sobie wyobrazić, by kiedykolwiek mogło jej zabraknąć. Utrata 3% wody w organizmie powoduje uczucie zmęczenia, ból i zawroty głowy, a utrata 10% wody zagraża życiu. Woda jest powszechną substancją na Ziemi, bo jest jej aż 70%. Znamienne jest, że istoty żywe składają się w większości z wody. Całość masy ludzkiego organizmu to ponad 70% wody (otyli mają jej mniej, tzn. ok. 55%). Serce składa się w 77%, wątroba z 84%, a mózg nawet z 82-92% wody.
Powszechność występowania cieczy ukrytej pod ogólną formułą H2O powoduje, że nie zastanawiamy się nad tym, że jest ona cenniejsza niż złoto, że jest największym skarbem, który należy szanować i strzec. Jej powszechność powoduje to, że nie zastanawiamy się, jakie ma ona własności. Własności sprzyjające życiu: wznosi się bardzo wysoko w naczynkach kapilarnych wbrew sile ciążenia i zasila najwyższe konary drzew. Największą gęstość otrzymuje w temperaturze 4 stopni Celsjusza, stąd w zimie dna jezior są siedliskiem wszelkiego życia, gdy powierzchnię akwenów wodnych pokrywa tafla lodu. W zakresie temperatur 36,5 do 37,5 stopni posiada tak duże ciepło właściwe, że trudno jest przegrzać organizm. Woda więc chroni nasze organizmy przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Woda stabilizuje klimat Ziemi.
Może wydać się dziwne, ale woda - zgodnie z wodorotlenkami tej samej grupy z tablicy Mendelejewa - powinna wrzeć w temperaturze minus 80 stopni Celsjusza, a zamarzać w temperaturze minus 100 stopni Celsjusza. Jej ciekły stan na Ziemi jest więc cudem wynikającym z jej struktury. Struktura, czyli ułożenie atomów wodorów względem tlenu, powinna wynosić 90 stopni, a w rzeczywistości wynosi 105 stopni. Dlaczego? Nie wiadomo. Woda jest cudowną substancją, najmniej poznaną i zbadaną na Ziemi. Woda oprócz struktury chemicznej ma także własną strukturę fizyczną. Jej strukturę fizyczną możemy podziwiać w różnorodnych wzorach płatków śniegu. Dotychczas nie pojawiły się dwa takie same płatki śniegu. Aby tak się stało, musiałoby spaść ich aż 10 sztuk z pięcioma milionami zer, a dotychczas w dziejach Ziemi spadło zaledwie 10 sztuk z 35 zerami.
Cudowna własność wody została wykorzystana przez różne religie świata. W chrześcijaństwie woda towarzyszy nam od urodzenia, od chwili chrztu aż do śmierci. Jest ona symbolem życia, odrodzenia i oczyszczenia, jest także symbolem ożywczego działania Ducha Świętego w dziejach świata i ludzkości.
Na konferencji prelegenci z różnorodnych dziedzin nauki analizowali jej własności i znaczenie. Początkiem obrad był wykład mgr inż. Elżbiety Ostatek - dyrektor Zakładów Wodociągów i Kanalizacji nt. Poprawa jakości wody w Szczecinie. Chcieliśmy usłyszeć i usłyszeliśmy, że woda, którą pobieramy z kranów, posiada coraz to lepszą jakość, że wysiłki w tym względzie nigdy nie ustają. W pierwszym dniu obrady dotyczyły przyrodniczych związków wody z życiem. Prof. dr hab. Wiesław Skrzypczak (AR Szczecin) w swym referacie pt. Biologia wody ukazał najpierw specyficzne własności fizyczne i chemiczne wody na Ziemi oraz ważność wody w procesach fizjologicznych organizmów żywych. Żadne procesy życia nie byłyby możliwe bez istnienia tej powszechnej i niezwykłej substancji. W drugim referacie pt. Poszukiwanie wody w Układzie Słonecznym dr Maria Błęcka (Polska Akademia Nauk w Warszawie) wskazywała na istnienie wody na innych planetach Układu Słonecznego i na proces zasilania Ziemi w wodę przez komety. Wiele miejsca referentka poświęciła możliwości istnienia wody na Marsie. Istnienie wody nasuwa pytanie o możliwość istnienia tam życia. Prof. dr hab. Zdzisława Piątek (UJ Kraków) w referacie pt. Woda jako element biogenezy. Mity i współczesna nauka wiele miejsca poświęciła procesom biogenezy, czyli powstaniu życia na Ziemi. Woda (w stanie płynnym) stała się środowiskiem, które sprzyja zainicjowaniu, ewolucji i trwaniu życia na Ziemi. Ks. prof. dr hab. Wiesław Dyk (US Szczecin) w swym przemówieniu pt. Zagadnienie pamięci wody poruszył bardzo kontrowersyjny problem zdolności wody do zapisywania informacji. Informacja ta w postaci częstotliwości elektromagnetycznej świadczyć ma o istotnych dla życia fizycznych własnościach wody. Obecnie zwraca się uwagę na jej skład chemiczny, co nie zawsze uwzględnia potrzeby fenomenu życia. Dr Andrzej Zykubek (KUL Lublin) w referacie pt. Głębokomorskie systemy hydrotermalne jako hipotetyczne miejsce powstania życia źródła życia poszukiwał w wodzie, lecz nie w płytkich i ciepłych oceanach, jak to się powszechnie przyjmuje, lecz w ciepłych wodach, w głębinach morskich i oceanicznych, gdzie istniała aktywność wulkaniczna.
Po obradach prelegenci udali się statkiem „Aquator” na zwiedzanie Szczecina z siedmiu rzek (Odra Zachodnia, Święta, Regalica, Płonia, Duńczyca, Parnica, Ina), które jak naczynia krwionośne czynią nasze miasto żywym organizmem. W centrum miasta, wśród gęstej roślinności - zasilanej życiodajnym płynem - oglądano lęgowiska orłów bielików.
Drugi dzień konferencji poświęcony był wodzie w symbolice mitycznej, religijnej i biblijnej. Ks. dr Andrzej Wańka (US Szczecin) w referacie pt. Woda w religiach świata wskazywał na powszechność symboliki wody jako źródła życia w religiach niechrześcijańskich, naturalnych i objawionych. Ks. prof. dr hab. Lothar Wehr z Uniwersytetu w Bambergu w swym przemówieniu pt. Woda jako symbol uzdrowienia w Nowym Testamencie podawał, iż woda jako podstawowa i pierwsza substancja towarzyszy człowiekowi od chwili jego chrztu aż do śmierci. W Nowym Testamencie Jezus wykorzystuje własności oczyszczające wody do obmycia z grzechu, który jest chorobą duszy, a także do oczyszczenia z dolegliwości ciała. Z kolei ks. prof. zw. dr hab. Henryk Wejman (US Szczecin) w swym wystąpieniu pt. Duchowy wymiar wody wskazywał na wodę jako symbol ożywiający moc ducha. W referacie pt. Symbolika wody w homiliach chrzcielnych ks. dr Tadeusz Dyk podawał, iż woda jako symbol w homiliach chrzcielnych przedstawiana jest jako posiadająca moc niszczycielską (niszczy grzech) i jednocześnie ma zbawczy charakter oraz jest znakiem przymierza człowieka z Bogiem. Ks. dr Mariusz Szajda w referacie pt. Woda jako źródło życia podkreślał znaczenie wody w protobiologii. Referat ten był niejako klamrą spinającą pierwszy i drugi dzień obrad.
Na zakończenie Elżbieta Chojnacka - prezes Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych w prezentacji pt. Piękno ojczystej przyrody ukazała dorobek fotografików chwytających w kadry źródła wody i związane z nimi bogactwa życia.
Konferencja mogła się odbyć dzięki wielkiej życzliwości sponsorów: prof. dr. hab. Mirosława Rutkowskiego - prorektora US, mgr. inż. Lecha Pieczyńskiego - prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, mgr. inż. Pawła Zielińskiego - prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji, dr. inż. Andrzeja Krefta - dyrektora regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, mgr Teresy Kordaczuk i mgr. Marcina Szarzyńskiego - dyrektorów ds. sprzedaży Banku BPH.
Materiały pokonferencyjne ukażą się drukiem. Organizatorzy to: ks. prof. US dr hab. Wiesław Dyk, prof. zw. dr hab. Wiesław Deptuła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości odpustowe w Czerwieńsku

2024-04-24 10:54

[ TEMATY ]

Czerwieńsk

parafia św. Wojciecha

Waldemar Napora

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Po zakończonej Eucharystii wokół kościoła parafialnego przeszła uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha

Parafianie z Czerwieńska 23 kwietnia przeżywali odpust ku czci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję