Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 22/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Chełmno

Pamiętajmy o strażakach

W parafialnym kościele św. Marcina w Sarnowie z okazji Dnia Strażaka została odprawiona Msza św. w intencji strażaków gminy Stolno. W homilii proboszcz ks. kan. Jerzy Pawłowski ukazał współczesną rolę strażaków - ochotników. Niosą oni w każdej chwili bezinteresowną pomoc tym, którzy znaleźli się w niebezpieczeństwie i zagrożeniu życia. Ksiądz Proboszcz przybliżył też wszystkim postać męczennika św. Floriana - patrona strażaków. Strażacy z Robakowa wybudowali pomnik tego Świętego, przy którym odbyła się zbiórka delegacji strażackich wszystkich jednostek z terenu gminy Stolno. Oddano też hołd strażakom, którzy odeszli już po nagrodę do Pana. W uroczystościach, oprócz rodzin strażaków, wzięli udział również przedstawiciele powiatowych władz Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Chełmnie oraz wójt gminy Stolno, Jerzy Rabeszko, pełniący zarazem funkcję prezesa Gminnego Zarządu OSP w Stolnie.
Wyróżniającym się strażakom wręczono odznaczenia, dyplomy i nagrody. Wspominano też zmarłego Papieża Jana Pawła II. W wielkiej gminnej rodzinie strażackiej zamilkły spory, staliśmy się bardziej życzliwi dla siebie. Tradycyjnie już Koło Gospodyń Wiejskich z Robakowa przygotowało wystawne przyjęcie w remizie, przy tanecznej muzyce. W imprezie uczestniczyli goście - strażacy z Holandii, którzy organizowali dostawę samochodów bojowych do akcji strażackich w powiecie chełmińskim.

Stefan Durbacz

Dekanaty grudziądzkie

XVIII Koncert Chórów Kościelnych

24 kwietnia w kościele św. Józefa w Grudziądzu-Mniszku Mszą św. rozpoczęto XVIII Koncert Chórów Kościelnych rejonu grudziądzkiego. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prof. Edward Hinz z Pelplina. Modlono się za duszę śp. Jana Pawła II, o błogosławieństwo Boże dla Papieża Benedykta XVI i za duszę śp. Grzegorza Radziszewskiego, który zmarł na krótko przed 50-leciem swojej pracy organistowskiej w parafii Grudziądzu-Mniszku.
Zjednoczonymi chórami podczas Mszy św. dyrygował ks. dr Mariusz Klimek - profesor WSD i UMK, dyrektor Szkoły Organistowskiej w Toruniu. Ciepłe słowa do chórzystów skierował też dyrektor Wydziału Organistowskiego Kurii Diecezjalnej Toruńskiej ks. kan. Feliks Wnuk-Lipiński. Referent muzyczny rejonu grudziądzkiego - ks. kan. Edmund Tucholski zapowiadał występy poszczególnych chórów i przedstawiał historię ich działalności, a na zakończenie wręczył dyplomy uczestnictwa w koncercie. Wystąpiły następujące chóry: Chór św. Cecylii z Mokrego k. Grudziądza pod dyr. Stanisława Orzechowskiego; Chór św. Cecylii z Nowego nad Wisłą pod dyr. Mariana Rakowskiego; chór św. Cecylii z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu pod dyr. Tadeusza Gusta; „Dzwon” z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego z Grudziądza pod dyr. Józefa Mossakowskiego; „Maximilianum” z parafii św. Maksymiliana w Grudziądzu pod dyr. Adama Szynkiewicza; „Chorus Culmensis” z Chełmna pod dyr. Wojciecha Błaszaka; Chór św. Cecylii z Chełmży pod dyr. Alfonsa Dorawy; „Tibi Maria” z parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny pod dyr. Małgorzaty Gołuńskiej; chór młodzieżowy „Soli Deo” z parafii św. Maksymiliana pod dyr. Adama Szynkiewicza; Chór św. Cecylii z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Wąbrzeźna pod dyr. Michała Wiśniewskiego; Chór św. Cecylii z parafii św. Andrzeja Boboli ze Świecia pod dyr. Marka Ciurko; Chór św. Cecylii z parafii św. Andrzeja Boboli z Grudziądza Mniszka pod dyr. Barbary Małkiewicz.
Kolejny, XIX Koncert Chórów Kościelnych rejonu grudziądzkiego został zapowiedziany na 23 kwietnia 2006 r. w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Grudziądzu. Pieśnią Barka dziękowaliśmy Bogu za pontyfikat Jana Pawła II, zaś śpiewem: „Dziękujemy wam, Bóg zapłać wam, kochamy was” zakończyliśmy nasze radosne spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Edmund Tucholski

Dekanaty toruńskie

Autorzy o „Trudnym sąsiedztwie”

27 kwietnia br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się prezentacja książki pt. Trudne sąsiedztwo. Stosunki polsko-ukraińskie w X-XX w. autorstwa prof. Karola Grünberga (Wydział historii UMK i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku) i dr. Bolesława Sprenglera (Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku). Witając zebranych gości, ks. prof. Jerzy Bagrowicz przedstawił sylwetki obu naukowców. Obecny na promocji bp Andrzej Suski wspomniał o sławie prof. Grünberga, którego prace znane były Papieżowi Janowi Pawłowi II.
W pierwszej części prezentacji dr B. Sprengler przedstawił warsztat pracy, w jakim powstawała owa pierwsza, tak całościowa, pozycja o tym zagadnieniu. Szereg niebezpieczeństw, na jakie zważać musieli autorzy, został pokonany, co sprawia, że książka zachowała charakter klasycznej historiografii i nie jest wynikiem zamówienia jakiejś opcji politycznej. Trudne sąsiedztwo prezentuje dzieje polsko-ukraińskie do 2004 r., swą treścią naruszając granice pomiędzy historią a politologią.
Drugą część spotkania wypełnił wykład prof. Grünberga o wpływie Niemiec na stosunki polsko-ukraińskie w latach 1914-1939. Autorzy, którzy biorą całkowitą odpowiedzialność za powstałe dzieło, pozostawiają je do oceny recenzentom i czytelnikom.

Reklama

Kleryk Andrzej Jankowski

Doktorski koncert

W niedzielę 24 kwietnia w parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie odbył się koncert w ramach przewodu doktorskiego w zakresie dyrygentury mgr Aleksandry Grucza-Rogalskiej. W koncercie wzięło udział 130 młodych wykonawców z Bydgoszczy i Torunia. Wystąpił także toruński Katedralny Chór Chłopięco-Męski „Pueri Cantores Thorunienses”. 60 chórzystów pod dyrekcją Doktorantki wykonało 11 utworów różnych kompozytorów. Następny koncert dał 35-osobowy Chór Żeński Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bydgoszczy, którego dyrygentem na co dzień jest Doktorantka. Prawie cały program przewodu oparty został na muzyce sakralnej. Dyrygentka, układając program koncertu tematycznie, ukierunkowała teksty utworów Chóru Katedralnego o Jezusie Chrystusie i Eucharystii, natomiast Zespół Żeński śpiewał pieśni o Najświętszej Maryi Pannie.
Oprócz utworów a cappella w koncertach doktorskich wymaga się zaprezentowania formy wokalno-instrumentalnej. Doktorantka wybrała Kantatę 182 J. S. Bacha Himmelskönig sei willkommen, którą wykonał wspólnie chór „Pueri Cantores Thorunienses” i Orkiestra Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinstaina w Bydgoszczy oraz soliści: J. Cabała - kontralt, W. Raczkowski - tenor, M. Tlałka - bas.

Reklama

Józef Adamski

Wkrótce

XXI Festiwal Organowy

Zapraszamy na XXI Festiwal Organowy, dedykowany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. 5 czerwca w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Toruniu (Rubinkowo I) o godz. 19.00 odbędzie się koncert, zatytułowany „Muzyka Mariana Sawy”. Wykonawcami będą: Marietta Kruzel-Sosnowska z Warszawy organy - Agnieszka Morisson - sopran; Chór Wydziału Teologii UMK „Tibi Domine”; ks. Mariusz Klimek - dyrygent.

„Diecezjalna Sztafeta Modlitwy o Powołania”

Pierwszą inicjatywą, jaką nasza diecezja chce podjąć z okazji Sztafety Modlitwy o Powołania, jest „Diecezjalna Księga Modlitwy o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele”. Mogą się w niej zapisać wszystkie osoby, które chcą przynajmniej raz w tygodniu - w każdy czwartek - włączyć się w modlitwę o liczne i dobre powołania oraz o świętość powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Modlić się można w domu lub w kościele; może to być Różaniec, inna modlitwa lub Komunia św., ofiarowana w tej intencji. Poniżej zamieszczamy deklarację modlitwy, którą można również otrzymać w każdej parafii naszej diecezji. Można ją przesłać pocztą pod adresem: Diecezjalne Dzieło Powołań; Rynek Staromiejski 30/4; 87-100 Toruń lub e-mailem: ddp@diecezja.torun.pl, za pośrednictwem Głosu z Torunia lub przekazać księdzu proboszczowi.
W poniedziałek, 30 maja, rozpoczyna się modlitwa o powołania w dekanacie Brodnica i trwać będzie do 5 czerwca. Następne etapy sztafety: 6-12 czerwca: parafie dekanatu Chełmno; 13-19 czerwca: parafie dekanatu Chełmża.

Reklama

Diecezjalna Księga Modlitw o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele

Pragnę w każdy czwartek włączyć się do modlitwy w intencji powołań i powołanych do służby w Kościele. Pragnę również, aby moje nazwisko zapisano w Diecezjalnej Księdze Modlitw o Powołania i za Powołanych do Służby w Kościele.
imię i nazwisko......................................................................
parafia...................................................................................
adres.....................................................................................
e-mail (o ile posiadasz).........................................................
Data.............................. Podpis.............................................

Ks. Marian Tomasz Kowalski - dyrektor Diecezjalnego dzieła Powołań

Msza św. w 45. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera

Proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu i bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz toruńskie środowisko Towarzystwa Pamięci gen. Józefa Hallera i Hallerczyków zapraszają na Mszę św. w intencji Błękitnego Generała i jego Żołnierzy, która odbędzie się 4 czerwca o godz. 8.30. Po Mszy św. przewidziane jest złożenie kwiatów pod tablicą pamięci Generała na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Tadeusz Zysnarski

Chełmżyńskie wspomnienia o bł. ks. Stefanie Wincentym Frelichowskim

4 czerwca o godz. 17.00 w konkatedrze Trójcy Świętej w Chełmży prelekcję poświęconą bł. ks. Stefanowi Wincentemu Frelichowskiemu i jego najbliższej rodzinie z Chełmży wygłosi Robert Zadura. Nowe, dotąd nieznane szczegóły z jego życia zostana ukazane w pryzmacie wielu zachowanych fotografii. Serdeczne zaproszenie kierujemy pod adresem tych osób, które pamiętają Chełmże z okresu XX-lecia międzywojennego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Maryja, ekspert od szczęścia. Diecezjalny dzień skupienia dla kobiet, cz. 1

2024-04-20 13:09

Marzena Cyfert

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

Adriana Kwiatkowska i s. Maria Czepiel poprowadziły spotkanie ze słowem Bożym

W kościele Najświętszej Maryi Panny na Piasku trwa diecezjalny dzień skupienia dla kobiet. Wpisuje się on w przygotowania do Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Na spotkanie przybyły kobiety z całej archidiecezji.

Otwarcia spotkania dokonali bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i ks. Krystian Charchut, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny na Piasku. S. Maria Czepiel, elżbietanka i Adriana Kwiatkowska podzieliły się z zebranymi słowem Bożym, które przez kilka dni medytowały. Był to fragment Ewangelii mówiący o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję (Łk 1, 39-56).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję