Reklama

Z wizytą w parafii

Parafia bliska Bogu

7 czerwca br. bp Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej. Parafia liczy sobie niemal 600 lat - powstała bowiem w pierwszej połowie XV w.

Niedziela płocka 29/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Dominika w Krzynowłodze Małej

Patron parafii: św. Dominik
Tytuł kościoła: Kościół parafialny pw. św. Dominika
Kaplica: pw. Świętych Piotra i Pawła w Rudnie Jeziorowym
Dekanat: dzierzgowski
Miejscowości: Borowe, Bystre, Cepki, Chmieleń, Chmielonek, Goski, Kawieczyno, Kłódki, Kosiły, Krajewo, Krzynowłoga Mała, Łanięta, Łoje, Marianowo, Masiak, Morawy, Ostrowe, Piastowo, Rudno Jeziorowe, Rudno Kmiece, Wierciochy, Zalesie, Zbrochy
Proboszcz: ks. Jan Szewczuk
Katechetka: Jagienka Cesarek
Organista: Piotr Grzegorzewski
Zakrystian: Jan Wyrek
W parafii działają: Dziecięce Koło Misyjne, Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, ministranci, schola parafialna, chór parafialny, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koła Żywego Różańca, Rada parafialna
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę:
w kościele parafialnym o godz.: 8.45, 11.15 oraz w sobotę według formularza niedzielnego o 18.00 (w okresie zimowym o 16.00)
w kaplicy w Rudnie Jeziorowym o godz.: 18.00

Charakterystyka parafii

Mimo że ks. Jan Szewczuk jest proboszczem w Krzynowłodze Małej tylko nieco ponad rok, to poznał już parafian od najlepszej strony. Podczas swojego sprawozdania mówił: „W każdą niedzielę i święta parafianie licznie gromadzą się na Mszach św. (przeciętnie jest obecnych ponad 50%). Licznie przyjmują Komunię Świętą. Chętnie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. W maju gromadzą się na nabożeństwach w kościele i przy figurach” - mówi ks. Szewczuk.
Podczas wakacji odprawiana jest na cmentarzu grzebalnym Msza św. za zmarłych. 15 sierpnia parafianie odbywają pieszą pielgrzymkę do Duczymina. W środy odprawiane jest nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a raz w miesiącu nabożeństwo w intencji chorych połączone z Koronką do Miłosierdzia Bożego. Modlitwa różańcowa gromadzi dzieci, młodzież i dorosłych - nie tylko tych zrzeszonych w Podwórkowych Kółkach Różańcowych czy w Różach Żywego Różańca.
W pierwszą niedzielę miesiąca organizowane jest specjalne spotkanie dla członków Rodziny Radia Maryja, połączone z modlitwą w intencji Ojca Świętego, ojczyzny, Radia Maryja oraz Podwórkowych Kół Różańcowych; natomiast w ostatnią niedzielę miesiąca spotkanie mają członkinie Kół Żywego Różańca. Msze św. z racji uroczystości św. Floriana mają członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy również chętnie włączają się w inne uroczystości parafialne.

Grupy duszpasterskie

O tym, jak wzorowo układa się współpraca parafian z Księdzem Proboszczem słyszeliśmy z ust Duszpasterza i wiernych. Że słowa te miały pokrycie w rzeczywistości, udowodnili to sami parafianie.
Krótką relację ze swej aktywnej służby w kościele złożyli ministranci, którzy są jedną z liczniejszych grup działających w parafii. Pod czujnym okiem Księdza Proboszcza pełnią służbę przy ołtarzu zarówno w niedziele, jak i z okazji różnych uroczystości.
Kolejną grupą, która swoim działaniem pozostawia widoczny ślad w życiu tej wspólnoty jest 20-osobowe Koło misyjne dzieci. „Naszym zadaniem jest wspieranie modlitewne i materialne «naszych kolegów z krajów misyjnych»” - mówiły przedstawicielki Koła. Każdego roku w okresie Wielkiego Postu organizują kiermasz książek i zabawek, z którego dochód jest przeznaczony na cele misyjne, a także zbiórkę pieniędzy do puszek. „Redagujemy też gazetki w szkole na temat życia rówieśników w Afryce. Zachęciliśmy wszystkich uczniów z naszej klasy i klasy II do włączenia się w akcję Dzieci komunijne - dzieciom misji. Cieszymy się, że wspierając misje sami stajemy się małymi misjonarzami Jezusa” - mówiły dzieci.
Grupami, które zaprezentowały inicjatywy, są też Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci, nad którymi czuwa s. Zofia Olkowska. W Krzynowłodze Małej należy do kół 40 osób, w Rudnie Jeziorowym - 15. „Głównym celem przynależności do tej grupy jest codzienna modlitwa różańcowa we wszystkich intencjach Kościoła i Ojczyzny. Dużo radości sprawiają nam spotkania opłatkowe, ogniska, w których Ksiądz Proboszcz nie tylko uczestniczy, ale jest także ich sponsorem” - mówiły przedstawicielki Kół.
Aktywnie uczestniczy i upiększa wszystkie uroczystości śpiewem i muzyką 18-osobowa schola, nad którą czuwa organista Piotr Grzegorzewski. Dwa lata temu schola młodzieżowa wykonała w kościele koncert poezji śpiewanej, brała również udział w dwóch konkursach. W Przasnyszu zajęła III miejsce, zaś w Strzegowie otrzymała wyróżnienie.
W parafii prężnie działa również chór parafialny, który pod przewodnictwem organisty oraz przy wsparciu ks. Szewczuka stara się, aby Msze św. były jak najuroczystsze. Chór składa się z ponad 20 osób: kobiet, mężczyzn i młodzieży, podzielonych na trzy głosy.
W parafii działa Rodzina Radia Maryja. „Dzięki przychylności i życzliwości śp. ks. kan. Piotra Urbańskiego uzyskaliśmy zgodę na założenie naszej wspólnoty” - mówili przedstawiciele Rodziny, liczącej 71 osób.
O swojej nieocenionej posłudze w tej wspólnocie opowiedziały również przedstawicielki Kół Różańcowych. W parafii istnieje obecnie 11 kółek różańcowych, które skupiają 183 osoby. „Nasze Róże są mieszane, tzn., że należą do nich nie tylko panie, ale również młodzież i mężczyźni” - informowały reprezentantki KŻR.
Jako ostatnia zaprezentowała Biskupowi Stanisławowi swoją działalność Rada parafialna. „Współpraca z śp. Księdzem Piotrem układała nam się dobrze i polegała na zaspakajaniu najpilniejszych potrzeb naszego kościoła” - mówili na rozpoczęcie swego wystąpienia. Wspólnie planowaliśmy prace, które potem były realizowane. Raz do roku było ogłaszane sprawozdanie dla parafian, w którym była wyszczególniona zebrana kwota z ofiar i jak została wydatkowana. Jednak nieoczekiwana śmierć zabrała nam naszego Proboszcza. Rada włączyła się do przygotowania uroczystości i godnego pogrzebu swojego długoletniego duszpasterza. Ostatnią wolą Księdza Piotra było spoczywanie na tutejszym cmentarzu, co zostało spełnione” - mówili.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

Współpraca Rady parafialnej z nowym Proboszczem układa się bardzo dobrze, widoczne jest pełne zrozumienie i można zaobserwować wzajemne uzupełnianie się. Z inicjatywy Rady zebrano środki na budowę pomnika dla śp. ks. Piotra Urbańskiego. Realizacją tego przedsięwzięcia zajął się obecny duszpasterz ks. Jan Szewczuk, który sfinalizował dzieło. „Podjęte zostały dalsze prace w zakresie koniecznego (częściowego) remontu na plebanii. Zostały częściowo wymienione okna i naprawiona kanalizacja. Poprawiono pokrycie dachowe na budynku gospodarczym uszkodzone przez burzę. W kościele wymieniono nagłośnienie, a do zakrystii zakupiono szafę pancerną. Trwają przygotowania do wymiany pokrycia dachu kościoła. Została już zakupiona dachówka, a dokumentacja na wykonanie wymienionych prac jest w trakcie załatwiania.
W okresie sprawozdawczym w parafii wykonano następujące prace: przebudowa - remont parkanu wokół kościoła wraz z bramą i bramką, zagospodarowanie i uporządkowanie placu wokół kościoła, częściowe utwardzenie placu przy budynku parafialnym i założenie witraży w kościele.
Przy cmentarzu grzebalnym wybudowano parking samochodowy, wykonano wszelkie prace porządkowe, wybudowano również pojemniki na śmieci.
Pilną sprawą jest wymiana dachu na kościele. Jak wspomniano, została już zakupiona nowa dachówka. Ponadto planowany jest zakup desek i części więźby dachowej, która uległa zniszczeniu.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa w parafii rozpoczęła się o godz. 11.00 spotkaniem z przedstawicielami władz gminy oraz dyrektorami działających na terenie parafii szkół. Następnie Biskup Stanisław w eskorcie pojazdów strażackich udał się do Rudna Jeziorowego, by tam spotkać się z miejscową społecznością. Kaplica pw. Świętych Piotra i Pawła powstała w 1985 r. z inicjatywy śp. ks. kan. Piotra Urbańskiego. Powstała ona również - jak zaznaczył witając w niej Księdza Biskupa przedstawiciel lokalnej społeczności - dzięki ofiarności i wspólnemu wysiłkowi wielu parafian, w szczególności mieszkańców Rudna Jeziorowego oraz Rudna Kmiecego.
„W każdą niedzielę oraz święta gromadzimy się tu licznie na Eucharystii sprawowanej przez naszego Księdza Proboszcza” - mówił. Tradycją stała się coroczna uroczystość odpustowa 29 czerwca, w święto Patronów naszej kaplicy. Odprawia się także nabożeństwo majowe, Różaniec, Drogę Krzyżową oraz Gorzkie Żale. Odbywają się również spotkania Podwórkowego Kółka Różańcowego i Koła Żywego Różańca. Dla upamiętnienia inicjatora i budowniczego naszej kaplicy mieszkańcy ufundowali tablicę pamiątkową.
Potrzebę istnienia kaplicy potwierdził Ksiądz Proboszcz, mówiąc, iż „wiele osób starszych, którym trudno byłoby dostać się do kościoła parafialnego, może właśnie tutaj korzystać z możliwości spotkania z Jezusem Eucharystycznym”. Trud budowania kaplicy i jej piękno docenił również Ksiądz Biskup. „Bardzo chciałem przyjechać do Waszego kościoła, bo wiele dobrego słyszałem o Waszej wspólnocie. Bóg zapłać za to spotkanie - bardzo się cieszę, że do niego doszło” - mówił Biskup Stanisław.
O godz. 14.00 w kościele parafialnym Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami działających w parafii grup duszpasterskich i stowarzyszeń. Po spotkaniu Pasterz diecezji udał się na cmentarz, gdzie modlił się za zmarłych parafian. Wizytacja zakończyła się uroczystą Mszą św. ingresową, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży.
„Z wielką radością po raz kolejny przybywam do Waszej parafii, znanej w naszej diecezji z tego, że jest bardzo bliska Bogu, rozmodlona, że czuje swój ścisły związek z Kościołem katolickim - mówił Biskup Stanisław. - Świat, w którym współczesny człowiek żyje, nie jest światem łatwym. Jest to świat trudny, pełen różnego rodzaju zagrożeń, szczególnie tych duchowych, ideowych. Ten świat często odchodzi od Boga, dechrystianizuje się, odrzuca Boże przykazania, idzie na łatwiznę, postępuje zgodnie z duchem czasu. (…) Bez wątpienia nie jest to właściwa droga, właściwa recepta na życie dla współczesnego chrześcijanina. Dlatego to bardzo ważne, by młody współczesny człowiek znalazł oparcie w przykazaniach, w prawdach wiary, które mają stanowić w jego życiu tę skałę, na której buduje swój los”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale to od ponad trzech wieków jedno z najpopularniejszych nabożeństw pasyjnych w Polsce

2024-03-28 20:27

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Grób Pański

Karol Porwich/Niedziela

Adoracja przy Ciemnicy czy Grobie Pańskim to ostatnie szanse na wyśpiewanie Gorzkich Żali. To polskie nabożeństwo powstałe w 1707 r. wciąż cieszy się dużą popularnością. Tekst i melodia Gorzkich Żali pomagają wiernym kontemplować mękę Jezusa i towarzyszyć Mu, jak Maryja.

Autorem tekstu i struktury Gorzkich Żali jest ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo. Pierwszy raz to pasyjne nabożeństwo wyśpiewało Bractwo Świętego Rocha w 13 marca 1707 r. w warszawskim kościele Świętego Krzyża i w szybkim tempie zyskało popularność w Warszawie, a potem w całej Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Bądź dla nas codziennym zmartwychpowstawaniem!

2024-03-28 23:44

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Chrystus zmartwychwstał, lecz każdy z wierzących musi szukać zrozumienia wielkości tej prawdy w swoim życiu i sił, których ona udziela.

Ewangelia (J 20,1 -9)

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję