Reklama

Grocholice

Doniosły jubileusz

W tym roku parafia pw. Wszystkich Świętych w Bełchatowie - Grocholicach uroczyście obchodzi jubileusz 775. rocznicy swego istnienia. Z tej okazji z ks. kan. Sławomirem Orłowskim, proboszczem parafii, rozmawia ks. Waldemar Kulbat.

Niedziela łódzka 32/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Kulbat: - Grocholice, dzisiaj dzielnica Bełchatowa, swoją historią poprzedza dzieje tego miasta. Proszę przedstawić nam tę historię.

Ks. kan. Sławomir Orłowski: - Grocholice, wieś wzmiankowana na początku XIII wieku, leżąca na trakcie pomiędzy Kamieńskiem a Bełchatowem, nad rzeką Rakówką, stanowiła łącznie z Kulkami, Parznem i przyległościami znaczną część majątku należącego do dóbr arcybiskupa gnieźnieńskiego. Staraniem arcybiskupa gnieźnieńskiego Zbigniewa Oleśnickiego, w 1485 r. Grocholice zostały podniesione do godności miasta przez króla Kazimierza Jagiellończyka. Najazd Szwedów prawie doszczętnie zniszczył miasto. Odbudowane, spłonęło następnie w czasie wielkiego pożaru w 1781 r. W 1870 r. Grocholicom odebrano prawa miejskie i przyłączono je do gminy Łękawa. W 1977 r. Grocholice zostały włączone do Bełchatowa i obecnie stanowią jego najstarszą dzielnicę.

- Parafia pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach jest jedną z najstarszych w naszej archidiecezji. Czy Ksiądz Kanonik mógłby nam przedstawić jej dzieje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W 1220 r. arcybiskup gnieźnieński Wincenty z Czarnkowa ufundował w Grocholicach kościół. Był to pierwszy kościół w tym rejonie. Jego budowa w stylu gotyckim z kamienia polnego i cegły, trwała od 1220 do 1233 r. W 1230 r. Ksiądz Arcybiskup erygował parafię pw. Wszystkich Świętych.
Tak rozpoczęła się historia najstarszej parafii w Bełchatowie. W tamtym czasie należeli do niej nie tylko mieszkańcy Bełchatowa, ale też innych pobliskich miejscowości. W 1683 r. parafia liczyła 400 osób, w 1729 - 800, a w 1886 r. - 4984 osoby. Obecnie parafia liczy 4331 osób.
Kościół pw. Wszystkich Świętych był największą świątynią w okolicy. Do parafii w Grocholicach należało jeszcze kilka innych kościołów filialnych. W okolicach ul. Zamoście w 1562 r. został wybudowany kościół szpitalny pw. Ducha Świętego. Świątynia ta spaliła się podczas pożaru w 1781 r.
W pierwszej połowie XVI wieku wybudowano także drewniany kościół Jana Chrzciciela i św. Doroty, który również spłonął podczas pożaru. Do 1893 r. na terenie parafii istniał także klasztor Ojców Franciszkanów, dzisiejsza parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Do 1931 r. parafia posiadała również kościół filialny w Łękawie (w tym właśnie roku erygowano tam parafię pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny).

- W dziejach parafii występuje szereg księży proboszczów, którzy opiekowali się kościołem i parafią. Którzy duszpasterze zachowali się szczególnie w pamięci pokoleń?

- W latach 1781-85, z powodu wielkiego zniszczenia i braku należytej opieki, spowodowanej wyludnieniem miasta po pożarze, kościół był zamknięty. W 1788 r. proboszcz ks. Tomasz Kararski przeprowadził gruntowny remont świątyni. Po 1836 r. Grocholice znacznie się powiększyły, a kościół okazał się zbyt mały. W 1886 r. proboszcz parafii ks. Franciszek Zając rozpoczął starania o rozbudowanie świątyni. Po upływie 10 lat przy kościele zaczęto prace, które trwały do 1910 r. Powiększono ołtarze nawy głównej, przebudowano prezbiterium i kruchtę. Zostały wybudowane dwie boczne kaplice, zakrystia i dwie wieże o wysokości 41 m. Ze starego kościoła została jedynie część murów nawy głównej o długości 6 m i skarpy dwóch przęseł. Podczas działań wojennych 1914 r. mury kościoła zostały zniszczone. Naprawiono je w latach 1917-20 z zachowaniem pierwotnego stylu.
W czasie II wojny światowej kościół zamieniono na magazyn zbożowy, a większość wyposażenia zrabowano.
5 marca 1945 r. proboszczem parafii został ks. Teodor Kwarto, który stanął przed wielkim zadaniem odbudowania kościoła po wojnie. Ks. Kwarto głęboko utkwił w pamięci parafian, zwany był „kapłanem wielkiego serca”. W 2004 r., dokładnie w 100. rocznicę urodzin ks. Kwarto, parafianie ufundowali tablicę ku jego czci, wmurowaną w parkan od strony skweru miejskiego, któremu rada miasta nadała jego imię.

Reklama

- Jak przedstawiają się owoce współpracy Księdza Kanonika z wiernymi pod względem gospodarczym w ostatnim czasie?

- W 1999 r. zostałem mianowany proboszczem parafii. W krótkim czasie po objęciu parafii powołałem Radę Parafialną i wspólnie z nią wytyczyłem plan działań gospodarczych. Dużym wysiłkiem parafian i przy częściowym wsparciu instytucji lokalnych, w ciągu 6 lat na 775-lecie istnienia parafii przeprowadzono następujące prace: wykonano nową instalację elektryczną i oświetlenie kościoła, nowe nagłośnienie (zewnętrzne i wewnętrzne), strop chóru i klatkę schodową, ocieplono wszystkie stropy, wymieniono w oknach szyby na podwójne, wykonano 4 skrzydła drzwi zewnętrznych dębowych, centralne ekologiczne ogrzewanie, malowanie całego wnętrza kościoła, wyremontowano obie wieże kościelne i pokryto je blachą miedzianą, odmalowano dach kościoła i wyremontowano sygnaturkę, wykonano nowe umeblowanie w zakrystii i nowe podesty w prezbiterium i ławki, przeprowadzono remont 13 głosowych organów wraz z renowacją szafy, a także renowację kompleksową: chrzcielnicy, ambony, stacji Drogi Krzyżowej, ołtarza miłosierdzia Bożego, tabernakulum, krzyży i szeregu innych drobnych elementów wyposażenia kościoła. Aktualnie trwa rekonstruowanie ołtarza Matki Bożej Częstochowskiej z kaplicy południowej.
Zostały także zrealizowane prace wokół kościoła: przebudowano filary i poszerzono bramy wjazdowe, poddano pełnej renowacji zabytkowy parkan wraz z malaturą, wykonano nowe ciągi piesze z kostki brukowej oraz granitowe schody wejścia głównego, uporządkowano zieleń. Wszystkie te prace były prowadzone pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.

- Zabytkowy kościół jest sam w sobie skarbnicą sztuki. Co zasługuje na szczególną uwagę zwiedzających?

- Warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz główny z rzeźbami świętych z II poł. XVII wieku, kamienną chrzcielnicę z przełomu XVII i XVIII wieku, 3 gotyckie rzeźby św. Doroty, św. Katarzyny i św. Magdaleny z XIV wieku, rzeźby Chrystusa Ukrzyżowanego i Aniołów z XVII i XVIII wieku, obraz Matki Bożej Częstochowskiej w srebrnej sukience z początku XVIII wieku, krucyfiksy z XVII i XVIII wieku, tablice nagrobne i szereg innych.

- Jak się przedstawia praca duszpasterska w parafii? Jakie inicjatywy są podejmowane?

- W 2000 r. odbyły się jubileuszowe misje parafialne, prowadzone przez ks. prał. Andrzeja Świątczaka i ks. kan. Edwarda Wieczorka, zakończone odpustem Wszystkich Świętych z udziałem abp. Władysława Ziółka. W 2001 r. przeprowadzono renowację misji. Corocznie z parafii wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. W 2002 r. odbyła się autokarowa pielgrzymka do Rzymu, a w 2003 r. pielgrzymka do Wilna. Przy parafii działają grupy parafialne: chór parafialny, schola „Orzełki Wszystkich Świętych”, Rycerstwo Niepokalanej, 10 Kół Żywego Różańca, Apostolstwo Dobrej Śmierci, Ministranci i Lektorzy, Rada Parafialna.
W roku jubileuszu 775-lecia parafii stosowana jest pieczęć okolicznościowa oraz redagowana gazeta parafialna. Poczta Polska wydała z tej okazji 2 kartki pocztowe, a 23 października będzie stosowany okolicznościowy datownik pocztowy.
Okazją do podsumowania dotychczasowej pracy była wizyta kanoniczna w 2004 r., którą przeprowadził bp Ireneusz Pękalski. W bieżącym roku taką okazją będzie wizyta abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego 23 października na zakończenie obchodów 775-lecia parafii.

- Dziękuję za rozmowę. Duszpasterzom i wiernym składam z okazji jubileuszu najlepsze życzenia owocnej kontynuacji wspaniałej historii parafii w ich życiu osobistym i wspólnotowym.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Współpracownik Apostołów

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Marek

GK

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Św. Marek, ewangelista - męczeństwo ok. 68 r.

Marek w księgach Nowego Testamentu występuje pod imieniem Jan. Dzieje Apostolskie (12, 12) wspominają go jako „Jana zwanego Markiem”. Według Tradycji, był on pierwszym biskupem w Aleksandrii.

Pochodził z Palestyny, jego matka, Maria, pochodziła z Cypru. Jest bardzo prawdopodobne, że była właścicielką Wieczernika, gdzie Chrystus spożył z Apostołami Ostatnią Wieczerzę. Możliwe, że była również właścicielką ogrodu Getsemani na Górze Oliwnej. Marek był uczniem św. Piotra. To właśnie on udzielił Markowi chrztu, prawdopodobnie zaraz po zesłaniu Ducha Świętego, i nazywa go swoim synem (por. 1 P 5, 13). Krewnym Marka był Barnaba. Towarzyszył on Barnabie i Pawłowi w podróży do Antiochii, a potem w pierwszej podróży na Cypr. Prawdopodobnie w 61 r. Marek był również z Pawłem w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: niech Bóg błogosławi Węgrów!

2024-04-25 11:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Niech Bóg błogosławi Węgrów” - powiedział papież przyjmując dziś na audiencji pielgrzymów z tego kraju, przybyłych, aby podziękować mu za ubiegłoroczną wizytę apostolską w swej ojczyźnie. Obok prymasa Węgier, kardynała Pétera Erdő i przewodniczącego episkopatu Węgier, biskupa Andrása Veresa gronie pielgrzymów obecny był także nowy prezydent kraju Tamás Sulyok.

Ojciec Święty mówiąc o swej ubiegłorocznej pielgrzymce zaznaczył, że przybył jako pielgrzym, aby modlić się wspólnie z węgierskimi katolikami, także za Europę, w intencji „pragnienia budowania pokoju, aby dać młodym pokoleniom przyszłość nadziei, a nie wojny; przyszłość pełną kołysek, a nie grobów; świat braci, a nie murów. Modliłem się za wasz drogi naród, który przez tysiąclecie zamieszkiwał tę ziemię i użyźniał ją Ewangelią Chrystusa. Obyście w modlitwie zawsze znajdowali siłę i determinację do naśladowania, także w obecnym kontekście historycznym, przykładu świętych i błogosławionych, którzy wywodzą się z waszego narodu” - zachęcił papież. Przypomniał, że realizacja daru pokoju „zaczyna się w sercu każdego z nas ... Pokój przychodzi, gdy postanawiam przebaczyć, nawet jeśli jest to trudne, a to napełnia moje serce radością” - stwierdził Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję