Reklama

Centrum „Metanoia” zaprasza na sympozjum

Dyrektor Diecezjalnego Centrum Psychologiczno-Pastoralnego ks. kan. dr Romuald Jaworski wraz ze współpracownikami zapraszają na kolejne sympozjum organizowane przez tę instytucję. Odbędzie się ono 8 października i przebiegnie pod hasłem „Zdrowy człowiek w zdrowej rodzinie”.

Niedziela płocka 39/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W zaproszeniu skierowanym do naszych Czytelników Ksiądz Dyrektor napisał m.in.: „Zachęceni zainteresowaniem, jakim cieszyło się zorganizowane przez nas w październiku 2004 r. sympozjum nt. Rodzina Polska wobec wyzwań współczesności, postanowiliśmy i w tym roku zaprosić wszystkich zainteresowanych problematyką rodzinną do udziału w jednodniowym seminarium. Tegoroczne sympozjum, które odbędzie się 8 października (sobota) w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, na temat Zdrowy człowiek w zdrowej rodzinie jest skierowane do katechetów, nauczycieli, wychowawców, rodziców, starszej młodzieży, narzeczonych oraz osób odpowiedzialnych za politykę rodzinną”. Jak podkreślił w liście ks. Jaworski, organizatorom udało się zaprosić wybitnych znawców przedmiotu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. prof. Witold Zatoński i prof. Bogdan Chazan. Sympozjum będzie się składać z dwu części: sesji naukowej i warsztatów.
Nauczyciele uczestniczący w sympozjum mogą otrzymać zaświadczenie o udziale w warsztatach, poświęconych profilaktyce uzależnień i promowaniu zdrowego trybu życia. W ramach sympozjum, podobnie jak w ubiegłym roku, został ogłoszony konkurs dla dzieci i młodzieży. Program, informacje o konkursie oraz bliższe informacje dotyczące zgłoszenia udziału w sympozjum są dostępne na stronie internetowej „Metanoi” www.metanoia.plock.opoka.org.pl.
Przy okazji warto dodać, że Centrum „Metanoia” od kilkunastu tygodni funkcjonuje w nowej siedzibie przy ul. Kobylińskiego 21 A. Poświęcenia obiektu dokonał 28 czerwca br. bp Roman Marcinkowski. W uroczystości obok Księdza Biskupa wzięli udział kapłani z Kurii Diecezjalnej, przedstawiciele władz miasta i powiatu, jak również reprezentanci płockich szkół i uczelni. W trakcie spotkania dyrektor Centrum ks. dr Romuald Jaworski zapoznał gości z działalnością „Metanoi”. Od swego powstania w 2003 r. placówka ta udzieliła pomocy psychologiczno-pastoralnej ponad 3 tys. osób.
Jak podkreślił ks. Jaworski, działalność kierowanej przez niego instytucji nie ogranicza się do udzielania bieżących porad czy prowadzenia terapii. Centrum było inicjatorem bądź współorganizatorem szeregu akcji profilaktycznych, realizowanych wspólnie z innymi instytucjami, np. władzami miasta, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, szkołami czy policją. „Metanoia” prowadzi również wiele własnych programów terapeutycznych, szkoleniowych i profilaktycznych. Należą do nich: trening zastępowania agresji, profilaktyka wypalenia zawodowego, warsztaty antystresowe czy terapia grupowa dla osób dorosłych doświadczających skutków utraty ciąży oraz przemocy i zaniedbania w dzieciństwie. W ramach Centrum funkcjonuje kilka ośrodków, zajmujących się poszczególnymi dziedzinami. Jest więc Ośrodek Pomocy Rodzinie, Poradnictwo Teologiczno-Pastoralne, Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Pomocy Doraźnej, Ośrodek Koordynacji i Tworzenia Grup Wsparcia, Ośrodek Poradnictwa i Terapii Psychologicznej, a także Punkt Informacji i Formacji Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich. Warto dodać, że „Metanoia” stale współpracuje z tym stowarzyszeniem.
Ks. Jaworski w trakcie ciekawej multimedialnej prezentacji nakreślił także długofalowe cele i zadania, jakie stoją przed Centrum. Ich realizacja odbywa się na czterech płaszczyznach pracy: edukacyjnej, profilaktycznej, terapeutycznej oraz w ramach poradnictwa. Jedną z dziedzin, w których „Metanoia” ma znaczące osiągnięcia, jest walka z nikotynizmem. Centrum zorganizowało kilka głośnych akcji antytytoniowych, takich jak „Tydzień bez dymu” (2003), „Wolni od zniewoleń” (2004), sympozjum „Rodzina polska wobec wyzwań współczesności” (2004), „Młodzi z Jezusem dla ratowania zdrowia” (2004) oraz marsz „Pokolenie JPII buduje cywilizację życia” (2005). Działalność antynikotynowa „Metanoi” prowadzona jest we współpracy z Centrum Onkologii w Warszawie.
W trakcie spotkania Dyrektor placówki przedstawił też zgromadzonym swojego nowego współpracownika, którym mocą decyzji Biskupa Płockiego został ks. Radosław Dąbrowski, do wakacji pełniący funkcję wikariusza w parafii Dobrzyń n. Wisłą.
W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście podkreślali potrzebę funkcjonowania tego typu placówek. Wiceprezydent Płocka ds. polityki społecznej Piotr Kubera zaznaczył, że dotychczasowa współpraca Centrum i Urzędu Miasta układa się bardzo harmonijnie. Dodał też, że władze miejskie w miarę możliwości będą wspierać działalność „Metanoi” także finansowo.
Siedzibę Centrum pobłogosławił bp Roman Marcinkowski, który podziękował Dyrektorowi placówki za uczynienie z Centrum liczącego się w Polsce ośrodka terapeutycznego. „Aby rozwinąć tak szeroką działalność w tak niedługim czasie, potrzeba ludzi bez reszty zaangażowanych w dane dzieło. Dziękuję wszystkim pracownikom »Metanoi« za tę wielką pracę” - powiedział Biskup Roman. Spotkanie zakończyło się okolicznościowym bankietem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów – nas wszystkich

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 15-20.

Czwartek, 25 kwietnia. Święto św. Marka, ewangelisty

CZYTAJ DALEJ

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

List pasterski z okazji jubileuszu diecezji lubuskiej

2024-04-25 16:00

[ TEMATY ]

jubileusz

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

List Pasterski

diecezja lubuska

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński skierował do diecezjan list pasterski z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Poniżej publikujemy pełną treść słowa Biskupa Diecezjalnego, które w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytane w niedzielę 28 kwietnia 2024.

Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję