Reklama

Z wizytą w parafii

Odpowiedzialni za Kościół

4 października bp Stanisław Wielgus wizytował parafię pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czernicach Borowych. Parafia powstała w 1398 r. Murowany, późnogotycki kościół, zbudowany został w I poł. XVI w. przy udziale rodziny Czernickich. W kościele, w ołtarzu głównym, znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie tzw. Śnieżnej (określanym tak od wizerunku „Madonna della neve” w Rzymie), nazywany obrazem Matki Bożej Czernickiej. Ikona, po renowacji w 2000 r., została poświęcona przez bp. Romana Marcinkowskiego w czasie poprzedniej wizytacji kanonicznej.

Niedziela płocka 48/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czernicach Borowych

Patron parafii: św. Stanisław BM

Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Achacjusza i Towarzyszy Męczenników
Dekanat: przasnyski
Miejscowości: Chojnowo, Chojnówka, Chrostowo, Czernice Borowe, Dzielin, Jabłonowo, Kownaty, Kuskowo, Miłoszewiec, Nowe Czernice, Zalesie, Zembrzus, Żebry
Proboszcz: ks. kan. Stanisław Bednarski
Katecheci: Beata Gregorczyk, Anna Rekosz
Organista: Andrzej Daniszewski
Zakrystian: Adam Jakubiak
W parafii działają: Akcja Katolicka i rada duszpasterska, rada gospodarcza, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Caritas parafialna, ministranci
Współpracuje z parafią: Ochotnicza Straż Pożarna
Msze św. w niedzielę: 10.00, 12.00, 15.00

Charakterystyka parafii

Parafia jest typowo rolnicza. Należy do niej 13 wiosek, w których mieszka ponad 1400 wiernych, wszyscy wyznania rzymskokatolickiego. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. Janiny Sieklickiej oraz gimnazjum. Uczniowie odnoszą sukcesy: „W 2003 r. jedna z uczennic zajęła II miejsce w IV Diecezjalnym Konkursie Biblijnym dla szkół gimnazjalnych, natomiast w 2005 r. uczennica kl. II Gimnazjum zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym »Krąg«, zorganizowanym przez UKSW” - mówił ks. kan. Stanisław Bednarski, który jest tu proboszczem od 1997 r.
Od 12 kwietnia 2001 r. parafia ma też nadzwyczajnego szafarza Eucharystii - posługę tę pełni Jan Pikus. Wszyscy parafianie przyjmują kapłana podczas wizyty duszpasterskiej. We Mszy św. uczestniczy 30% zobowiązanych. Parafianie czynnie włączają się w Liturgię, w czym od 7 lat pomaga im coniedzielny biuletyn „Dzień Pański”, rozprowadzany w nakładzie 160 egz.

Osiągnięcia duszpasterskie

Jak mówił Ksiądz Proboszcz w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu, parafianie gorliwie i licznie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych, duża grupa korzysta też ze spowiedzi w pierwsze piątki miesiąca. Wiernych gromadzą także okresowe nabożeństwa: godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w I piątek miesiąca, Msza św. ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w I sobotę, procesja eucharystyczna w I niedzielę, Koronka do Miłosierdzia Bożego w I czwartek i III niedzielę miesiąca, Różaniec w II niedzielę. Do udanych akcji duszpasterskich Ksiądz Proboszcz zaliczył wiejską Drogę Krzyżową, odprawianą w Wielką Środę, adorację przy grobie Pańskim, czterdziestogodzinne nabożeństwo, zakończone licznym udziałem we Mszy św., poświęcenie pól we wszystkich wioskach i dożynki parafialne. W Roku Różańca 40 młodych rodzin w czasie kolędy zobowiązało się do odmawiania różańca przez cały rok.
W ciągu ostatnich 5 lat w parafii profesorowie i klerycy WSD prowadzili akcje powołaniowe, zaś Księża Kombonianie - animację misyjną. Organizowano także pielgrzymki do Częstochowy, Lichenia, Gietrzwałdu, Świętej Lipki i Obór. Dzieci i młodzież uczestniczyły w pielgrzymce do Rostkowa, a w tym roku grupa dzieci wraz z opiekunami wzięła udział w III Diecezjalnym Kongresie Misyjnym w Rypinie.
Choć parafia nie jest wspólnotą dużą, to jednak wierni aktywnie działają w grupach parafialnych. Ich przedstawiciele prezentowali swoje osiągnięcia podczas spotkania z Księdzem Biskupem. Ministrantów, mówiących o sobie, że są rycerzami ołtarza, jest 40. Starsi mieszkańcy wspólnoty swoją aktywność okazują podczas działań w innych grupach. Jedną z nich jest Akcja Katolicka i rada duszpasterska. Akcja liczy 20 członków, z których 12 jest zaangażowanych w życie Kościoła i parafii, ponadto organizują pielgrzymki, a z pieniędzy pozostałych po ich rozliczeniu fundują pamiątki do kościoła.
Jak w każdej parafii także w Czernicach strażacy z OSP nie szczędzą swego czasu ani chęci w działaniach na rzecz Kościoła, parafii i lokalnego środowiska. 27 druhów w razie potrzeby zawsze jest gotowych służyć pomocą ludziom, gdy zagrożone jest ich życie. „Wykonujemy dekoracje w Kościele na dużych wysokościach. Druhowie ze sztandarem biorą udział w procesjach. Ksiądz Kanonik w dniu patronalnym strażaków sprawuje Eucharystię za druhów i ich rodziny, oraz za zmarłych” - mówił przedstawiciel OSP.
Parafianka przedstawiająca parafialny zespół Caritas mówiła o grupie jako darze dla Ojca Świętego. Zespół składa się z trzech osób, które uczestniczą w spotkaniach szkoleniowych w Ciechanowie i są uczestnikami rekolekcji w Popowie. Co roku z ramienia Caritas dzieci wysyłane są na kolonie, zaś dla osób potrzebujących organizowana jest zbiórka pieniężna.
W parafii działa także asysta procesyjna, która uświetnia procesje w święta kościelne oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca i podczas odpustów parafialnych - na św. Achacjusza i św. Łukasza. Procesje ubogacają sztandary: rolników, strażaków i kombatantów.
Czynnie w życie religijne parafii angażują się 4 koła Żywego Różańca. Koło w Czernicach Borowych istnieje od 20 lat. Z okazji 20. rocznicy jego istnienia członkinie jako wotum wdzięczności ufundowały ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i bursztynowy różaniec. Koło Czernice Nowe istnieje od 50 lat. Liczy 20 osób, w tym 3 mężczyzn. Koło ze wsi Zembrzus istnieje od ponad 60 lat. Najmłodsze koło, z miejscowości Żebry, istnieje od 1989 r. Do Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej należy 200 osób, w tym wszystkie członkinie kół Żywego Różańca.
W parafii działa również rada gospodarcza, która w ścisłej współpracy z Księdzem Proboszczem dokonała wielu prac, zaś przy budowie nowej plebanii stworzyła komitet budowy, który spotkał się 33 razy, by podejmować kolejne zadania i na bieżąco oceniać stopień zaawansowania prac.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

O gospodarności proboszcza i ofiarności parafian świadczą dzieła materialne. W roku 2002 postawiono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa jako dar wdzięczności za peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego (w 1996 r. w parafii i w latach 2001-02 w rodzinach). Do kościoła zakupiono szaty liturgiczne i 10 nowych krzeseł do prezbiterium.
Najbardziej widoczną inwestycją była jednak trwająca 5 lat budowa nowej plebanii. W latach 2000-04 trwały prace wykończeniowe. Ksiądz Proboszcz zamieszkał w niej od kwietnia 2004 r., a poświęcona została przez bp. Romana Marcinkowskiego 21 czerwca. Wokół wykonano 100 m ogrodzenia, które zabezpieczono przed korozją, a w tym roku pomalowano je. Ogrodzenie z metalowych przęseł, wykonanych nieodpłatnie przez jednego z parafian, wspiera się na solidnych kamiennych fundamentach. Oczyszczono i pomalowano drzwi boczne kościoła; rozebrano budynki gospodarcze i starą plebanię, i uporządkowano po nich plac. W planach jest dokończenie ogrodzenia placu przy nowej plebanii i zagospodarowanie go.
Parafianie są również wrażliwi na potrzeby innych. Od wielu lat parafia jest w czołówce ofiarodawców na potrzeby WSD w Płocku. Mieszkańcy parafii włączyli się również w pomoc dla mieszkańców gminy Turośl (woj. podlaskie), którzy w 2000 r. zostali dotknięci klęską suszy i przymrozków.

Przebieg wizytacji

Wizytację kanoniczną Ksiądz Biskup rozpoczął najpierw od spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz nauczycielami obydwu działających na terenie parafii szkół, a także z władzami gminy. Dziękując dzieciom za piękne powitanie, Biskup Stanisław powiedział:
„Macie bardzo zdolne, mądre i piękne dzieci, i takąż młodzież. Szkoła jest czymś niezwykle ważnym w życiu każdego człowieka i każdy z dorosłych chętnie wraca do tych lat, kiedy chodził do szkoły. W naszych czasach szkoła, uczenie się, jest szczególnie ważne, bo są to czasy niełatwe. Żyjemy w rodzinie narodów, które są bardzo wykształcone, wyszkolone, które dysponują wieloma umiejętnościami. By sprostać innym, by nie pozostać w tyle, trzeba się dużo uczyć”. Wizytę w szkole zakończyło spotkanie w bardziej kameralnym gronie z nauczycielami szkół oraz władzami gminy.
O godz. 14.00 w kościele odbyło się spotkanie z przedstawicielami grup parafialnych, którzy złożyli sprawozdanie ze swej działalności. Dziękując im za wielkie dzieło, jakim jest praca na rzecz wszystkich członków wspólnoty parafialnej, Biskup Stanisław mówił: „Ogromnie się cieszę, że u was jest tak dużo ludzi, którzy się poczuwają do odpowiedzialności za Kościół, a myślę, że to również jest zasługa waszego Proboszcza”.
Godzinę później Biskup Stanisław wraz z kapłanami udał się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie wraz z wiernymi modlił się w intencji zmarłych parafian i ich bliskich. Zwieńczeniem wizytacji w czernickiej wspólnocie była Msza św. ingresowa, połączona z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii Ksiądz Biskup powiedział: „Grupa waszej młodzieży jest skarbem tej ziemi, chociaż być może jeszcze nie zdaje sobie z tego sprawy. Są w tej chwili bowiem na rozdrożu: przed nimi cały świat, mają wiele marzeń, planów, które chcieliby w życiu zrealizować. I mogą to zrobić, mają prawo do marzeń, do szczęścia. Ale pamiętajcie, wszystko, co wielkie, co wspaniałe, kosztuje! To wszystko trzeba okupić pracą, ciężką pracą nad sobą, nad swoim intelektem, umysłem”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: wystarczy, że weźmiemy od Maryi Jezusa

– Maryja chce nam wszystko wyprosić, ale najpierw mówi: weź ode Mnie Jezusa, weź Go na serio do każdego fragmentu swojego życia – powiedział bp Andrzej Przybylski. 16 kwietnia hierarcha przewodniczył w parafii św. Rocha w Naramicach Mszy św. na powitanie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wierni zebrali się przy szkole podstawowej, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania. Po przybyciu obrazu z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego Kapłana i Męczennika w Chojnych-Hucie, przy akompaniamencie strażackiej orkiestry, wyruszyli w procesji do kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek oddał hołd Piusowi X - papieżowi pokoju

2024-04-17 16:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek czuje się blisko związany ze swoim poprzednikiem św. Piusem X, który rządził Kościołem w latach 1903-1914, w swoim zaangażowaniu na rzecz pokoju. Napisał o tym w przedmowie do książki opublikowanej w środę przez włoską oficynę Edizioni Kappadue. Jednocześnie Franciszek zaznaczył, że papież Sarto "nie jest uwięziony w minionych epokach historii lub zmonopolizowany przez pewne grupy, ale należy do dzisiejszego Kościoła, do ludzi Kościoła". Zdaniem Ojca Świętego Pius X był "papieżem dla wszystkich".

Franciszek przypomniał, że Pius X płakał w obliczu I wojny światowej, która wybuchła w ostatnim roku jego pontyfikatu. "Błagał potężnych, by złożyli broń. Jak blisko czuję się z nim w tym tragicznym czasie na świecie..." - napisał Franciszek we wstępie do książki pt. "Omaggio a Pio X. Ritratti coevi" (Hołd dla Piusa X. Współczesne portrety) ks. Lucio Bonory, w której pracownik Sekretariatu Stanu zebrał 80 wizerunków papieża.

CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk do salezjanów: pokora istotna w dialogu synodalnym

2024-04-17 17:54

[ TEMATY ]

salezjanie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Istotną postawą w dialogu synodalnym jest pokora, która skłania każdego do bycia posłusznym woli Bożej i sobie nawzajem w Chrystusie” - uważa bp Krzysztof Włodarczyk, który był gościem XV Kapituły Inspektorialnej, jaka odbywa się w Pile. Uczestniczą w niej salezjanie z wielu krajów.

Ważnym wydarzeniem, wpisującym się w obrady członków Inspektorii św. Wojciecha, jest głos przedstawicieli II Kapituły Młodych, jaka miała miejsce w 2023 r. w Lądzie nad Wartą. Pomaga on salezjanom zweryfikować jakość pracy i wierność powołaniu. - Od kapłanów oczekujemy przede wszystkim, by byli, uczestniczyli w naszym życiu. By byli autentyczni i żyli charyzmatami. Cieszymy się, że podczas takiego wydarzenia, jakim jest kapituła, mamy swój głos. Oznacza to, że jesteśmy ważni, a księża chcą usłyszeć to, co mamy do powiedzenia - powiedziała Ewa Budny, która zaangażowana jest na co dzień w bydgoskim Oratorium „Dominiczek”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję