Reklama

Piotrków Trybunalski

330 lat I Liceum im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim

Ryszard Kobendza, absolwent „Chrobrego” z 1948 r.
Edycja łódzka 5/2006

Organizacja obchodów 330-lecia szkoły nawiązującej swym istnieniem do początków szkolnictwa zakonu Pijarów (1775-1831) i Jezuitów (1706-1773) spoczywała w gestii dyrekcji placówki oraz Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim.
10 grudnia u.br. kościół Ojców Jezuitów, a następnie aulę szkoły wypełniło znaczne grono absolwentów (najstarszy był Tadeusz Gozdek - maturzysta z 1932 r.).
Przybyli także nauczyciele i uczniowie tego zakładu naukowego. Uroczystości jubileuszowe zainaugurowała Msza św. celebrowana przez o. superiora Andrzeja Lemiesza i o. Remigiusza Kalskiego - katechetów tej szkoły. Ksiądz superior wygłosił jubileuszową homilię, pięknie tłumacząc wartość i znaczenie tradycji w funkcjonowaniu zarówno instytucji, jak i rodziny. Nadto przekazał zebranym treść okolicznościowego listu abp. Józefa Życińskiego, absolwenta naszej szkoły z 1956 r. Przeżycia doznane w kościele potęgował blask odnowionego ołtarza głównego z obrazem patrona zakonu św. Franciszka Ksawerego.
Wagę jubileuszu doceniły władze miasta. Podczas uroczystości prezydent Piotrkowa Trybunalskiego wręczył dyrektorowi szkoły czek na kwotę 40 tys. zł dla pokrycia jej najpilniejszych potrzeb. Natomiast przedstawiciel Rady Miasta odznaczył 330-letnią jubilatkę złotym medalem za Zasługi dla miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Medale te otrzymali również byli dyrektorzy „Chrobrego” Ryszard Koziński i Zenon Bartczak.
Za najważniejszy punkt jubileuszowego święta należy - moim zdaniem - ocenić wystąpienie Z. Bartczaka, który scharakteryzował napisaną przez siebie monografię liczącą 447 stron pt. Liceum Ogólnokształcące im. B. Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim. Dzieje, wychowankowie, absolwenci.
Uczestnicy obchodów jubileuszu szkoły wysłuchali także ośmiu innych interesujących wystąpień na temat przeszłości szkoły i jej dwóch słynnych dyrektorów: Józefa Fabianiego i Teofila Budzanowskiego. Opracowania te zostały przygotowane pod kierunkiem nauczycielek Iwony Drobniak-Zwolińskiej i Bogumiły Matuszewskiej.
Powodowani troską o nieustannie dewastowany „dąb absolwentów XX w.”, posadzony w 1999 r. przed budynkiem szkoły podczas obchodów jubileuszu 325-lecia, zebrani zorganizowali składkę na wykonanie ogrodzenia wokół drzewa. Fundusze zostały przekazane do dyspozycji Towarzystwa Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. B. Chrobrego, które zajmie się zabezpieczeniem dębu-pomnika.
W nawiązaniu do przypadającej w w tym roku 95. rocznicy powstania harcerstwa w Piotrkowie, absolwenci „Chrobrego” wystosowali kolejny apel do młodzieży i członków Rady Pedagogicznej o reaktywowanie przy szkole 4. Drużyny Harcerskiej im. Cypriana Godebskiego. W przeszłości harcerze „Czwórki” dobrze zasłużyli się szkole i społeczeństwu piotrkowskiemu i wzorowo współpracowali z przełożonymi kościoła Jezuitów.
Miłym akcentem obchodów 330. rocznicy powstania zrębów gimnazjum „Chrobrego” było wręczenie najstarszym absolwentom okolicznościowego artystycznie wykonanego medalu 330-lecia szkoły. Otrzymał go także prezydent miasta Piotrkowa Waldemar Matusewicz, który uzyskał w „Chrobrym” maturę w 1977 r.
Osoby zainteresowane zdobyciem monografii szkoły powinny zwracać się do dyrektora Zenona Bartczaka; tel. (0-44) 646 51 82.

Reklama

Bp Markowski: Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka

2019-04-22 15:28

BP KEP / Warszawa (KAI)

„W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – czytamy w komunikacie bpa Rafała Markowskiego, Przewodniczącego Rady ds. Dialogu Religijnego i Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Biskup Markowski podkreśla: „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka”.

Publikujemy pełną treść komunikatu:

W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego.

W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka.

Bp Rafał Markowski,

Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego

Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej dotyczącego listu otwartego nauczycieli

2019-04-23 20:05

xdm / Świdnica (KAI)

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż zarzuty wobec Biskupa Świdnickiego są bezpodstawne ze względu na szerszy kontekst wypowiedzi - czytamy w przesłanym KAI komunikacie kurii diecezji świdnickiej. Dokument odnosi się do zarzutów środowiska nauczycielskiego wobec słów bp. Ignacego Deca, wypowiedzianych podczas wielkoczwartkowej homilii, w których odniósł się do trwającego strajku nauczycieli.

Oświadczenie Świdnickiej Kurii Biskupiej dotyczącego listu otwartego nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy.

W liście z dnia 19 kwietnia 2019 r. przekazanym przez grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 4 w Świdnicy, zawarte zostały nieprawdziwe stwierdzenia:

1. „Sugerowanie parafianom jakoby nauczyciele nie wywiązują się ze swojej misji i nie trwają przy swoich uczniach do końca jest wysoce niesprawiedliwe i krzywdzące tę grupę zawodową, która – jak żadna inna – poświęca się ich edukacji i wspiera w wychowaniu”.

2. „skłócanie społeczeństwa ze sobą poprzez przywoływanie na mszy bolesnych, nawiązujących do tragicznych przykładów z naszej historii, a tym samym nieadekwatnych do obecnej sytuacji społecznej”.

Świdnicka Kuria Biskupia oświadcza, iż powyższe zarzuty wobec Biskupa Świdnickiego są bezpodstawne ze względu na szerszy kontekst wypowiedzi. Dla właściwej interpretacji wypowiedzianych słów, które stanowiły impuls dla Autorów listu otwartego, należy zauważyć, że Ksiądz Biskup Ignacy Dec podczas homilii wygłoszonej w Wielki Czwartek w trakcie liturgii Wieczerzy Pańskiej, odwołując się do przesłania i treści tego dnia, zwrócił uwagę na wynikającą z wydarzeń Wieczernika wieloraką postawę służby bliźniemu.

Poniżej fragment homilii:

„Drodzy bracia i siostry, Podczas Ostatniej Wieczerzy bardzo wymownym gestem był obrzęd umycia nóg (…). To wieczernikowe umycie nóg, które jest symbolem służby drugim, stało się szczególnym zobowiązaniem uczniów Chrystusa. Jest ono istotą miłości, osnową nowego przykazania, które zostało ogłoszone właśnie w Wielki Czwartek. Dlatego dziś, tego wieczoru, śpiewamy pieśni wzywające nas do przestrzegania tego najważniejszego przykazania: "Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem"; "Gdzie miłość wzajemna i dobroć, tam znajdziesz Boga żywego". Oto nasze zadanie rodzące się z Eucharystii. Przez celebrację Mszy św. nie tylko wchodzimy w jedność z Bogiem, ale jesteśmy z niej posyłani, by służyć drugim i tworzyć z nimi jedną rodzinę dzieci Bożych.

W ubiegłym tygodniu w ramach wizytacji kanonicznej odwiedziłem z ks. proboszczem dwoje chorych osób. Byli to małżonkowie, już w bardzo podeszłym wieku; on - lat 92, ona - 88. Zimą 1940 roku wraz ze swoimi rodzicami zostali zesłani na Sybir, w krainę głodu i mrozu. Byli tam dwa lata a potem 4 lata w Kazachstanie. Cudem wrócili do Polski. Pobrali się. Urodzili i wychowali czworo dzieci. Złożyli świadectwo, że przetrwali dzięki modlitwie i niesieniu sobie wzajemnej pomocy. Lata małżeńskie przeżyli w miłości i zgodzie. Dziś ksiądz z parafii przynosi im Komunię Świętą. Otrzymują w Niej moc - jak mówią - do wzajemnej służby.

Dlaczego dzisiaj kuleje miłość w rodzinach? Może dlatego, że brak jest modlitwy, ze nie docenia się mocy Eucharystii. Zobaczcie, ile ludzi chodzi do kościoła. W naszej diecezji niecałe 30%. W Wałbrzychu gdzieś koło 10%. A we wschodnich diecezjach około 60 – 70%. A reszta? I potem mamy mieć dobrze wychowanych ludzi, dobrych nauczycieli? Korczak poszedł na śmierć z dziećmi do komory gazowej, nie zostawił ich, a dzisiaj różnie bywa. Dajemy dzieci komuś i czasem oni pilnują swoich spraw, a nie tych, którym powinni służyć.

Przepraszam, że to mówię, ale to jest też coś, co nas boli. My się modlimy. Nie chcemy tu być stroną jednych czy drugich. Modlimy się, żeby to się rozwiązało po Bożemu, bo nauczyciele też muszą być wynagradzani, bo to jest wielka służba, trudna służba i bolejemy, jak ona kuleje”.

Mamy głęboką nadzieję, że powyższe informacje ostudzą trwającą w mediach dyskusję, a przy tym pomogą zdezorientowanym odbiorcom przekazów medialnych na temat nauczania Księdza Biskupa Ignacego Deca uzyskać pełny i rzetelny obraz głoszonego słowa.

Ks. dr Daniel Marcinkiewicz

Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem