Reklama

Dom na Madagaskarze

Szkoła Wiary wciąż zaprasza...

2013-04-11 09:55

o. Stanisław Tomoń BPJG / mn

Krzysztof Świertok

Ogólnopolskie Sympozjum Mariologiczno-Maryjne odbywa się w środę, 10 kwietnia na Jasnej Górze. Hasło spotkania brzmi: „Jasnogórska Szkoła Wiary”.

O. prof. Zachariasz Jabłoński, organizator spotkania wskazuje, że Maryja jest dla nas najdoskonalszym wzorem wiary. Ona uczy nas całkowitego, ufnego zawierzenia Bogu. „Szkoła musi kształtować dojrzałego człowieka, jeżeli chce pomóc w tym kształtowaniu dojrzałego czciciela Matki Bozej, dla którego Ona będzie wzorem. W Roku Wiary chcielibyśmy znów spojrzeć na Jej wiarę, i w jakimś sensie Ona jest dla nas tym odnośnikiem, czy wezwaniem, czy programem też, który realizujemy” – wyjaśnia cel spotkania o. profesor.

Sympozjum zainaugurowała Msza św. odprawiona o godz. 8.00 przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył abp senior Stanisław Nowak. Zebranych powitał o. prof. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Reklama

„Maryja to wiara ucieleśniona przez samego Boga – podkreślił w homilii abp senior Nowak – Godzi się więc, żeby na Jasnej Górze w Roku Wiary rozpatrywana była dogłębnie, możliwie najlepiej prawda o wierze Maryi. Wypada, gdy doświadczamy tego, w jak wielkim wymiarze, i z jakim natężeniem głosi się właśnie tu, na Jasnej Górze wiarę Maryi, by i na tym Sympozjum Mariologiczno-Maryjnym objawiła się światu moc tego sanktuarium w utwierdzaniu katolików, zwłaszcza Polaków w wierze. Modlimy się dlatego w czasie tej Mszy św. za pomysłodawców, organizatorów, wykładowców i słuchaczy tego Sympozjum. Niech dzięki nim popłynie stąd wielki apel o odrodzenie się naszego narodu w wierze”.

O godz 9.00 uczestników Sympozjum zgromadzonych w Kaplicy Różańcowej powitał o. Piotr Polek, definitor generalny Zakonu Paulinów. „Rozpoczynające się Sympozjum wpisuje się w Rok Wiary i zaprasza nas do Jasnogórskiej Szkoły Wiary (…) Jasnogórska Szkoła Maryi kształtuje się od przeszło 600 lat, i swoje źródło ma przede wszystkim biblijne. Jansogórska Szkoła Wiary to przede wszystkim wpatrywanie się w Maryję, która, jak nauczał nas bł. Jan Paweł II, przoduje nam w pielgrzymce wiary – powiedział o. Polek – Maryja słuchała tego, co Bóg do Niej mówił. Służebnica Pańska otwarta na Słowo Boga”.

Wprowadzenia merytorycznego w temat dokonał bp diecezjalny kaliski dr Edward Janiak, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych. „Maryja wskazuje nam, w jaki sposób powinniśmy żyć wiarą - mówił bp Janiak – Co znaczy wierzyć? Słowo Boże jako Słowo Boże przyjąć w swoim sercu, i całe serce Bogu powierzyć. Ważne jest, abyśmy dostrzegali, jak wiara Maryi była umocniona i zachowana, najpierw w odwiedzinach krewnej Elżbiety, w otoczeniu ludzi wierzących, błogosławiących Boga, które jest właściwym miejscem doświadczenia, umocnienia i zachowania wiary. Wzajemna wymiana doświadczeń pomiędzy Maryją i Elżbietą umacnia i pomaga zachować wiarę. Kiedy serdecznie się witają, pozdrawiają, Bóg jest pomiędzy nimi (…) Przez siostrzane dusze, w wierze przemawia miłość. I w tym kontekście również Jasna Góra jest dla nas szkołą wiary. Najważniejsze jest nasze osobiste spotkanie z Maryją, ale w doświadczeniu, umocnieniu, zachowaniu wiary pomaga również otoczenie owych błogosławionych Boga”.

Słowo wprowadzające wygłosił także metropolita częstochowski abp Wacław Depo. „Bardzo pragnę serdecznie podziękować za to, że to Sympozjum może się tutaj odbyć w Domu Matki. I chciałbym zwrócić uwagę na takie dwa trójmiany. Pierwszym zadaniem, które zawsze się tutaj dokonuje niezależnie od tematu, to jest budowanie na prawdzie czyli prawda, zaufanie i wspólnota – powiedział abp Depo – Prawda o Maryi, która jest zawsze prawdą o Chrystusie. I kontekst tego czasu, który teraz mamy, a mianowicie wielkanocnego okresu, zawsze skłania nas do tego, żebyśmy tutaj budując na prawdzie, byli ludźmi, którzy dzieląc się prawdą z innymi, są świadkami prawdy”. Przypomniał również, że „Jasnogórska Szkoła Wiary jest szkołą narodu”.

„Kolejny trójmian, to jest, żeby odczytać czas, miejsce i ludzi. I w tym zadaniu w sposób szczególny łączymy się z tajemnicą śmierci i przejścia przez śmierć wspólnoty samolotu prezydenckiego. Nim się rozpoczęło nasze Sympozjum, mogliśmy słyszeć syreny alarmowe w naszym mieście, właśnie w godzinie, kiedy oni tam, trzy lata temu kończyli swoje pielgrzymowanie na ziemi” – przypomniał abp Wacław Depo.

W Sympozjum uczestniczą m.in. przedstawiciele różnych wyższych uczelni w kraju, ojcowie paulini, klerycy paulińskiego WSD na Skałce w Krakowie, kapłani i siostry zakonne, osoby świeckie.

W programie znajduje się kilkanaście referatów. Wśród nich zostaną podjęte tematy: Apel Jasnogórski szkołą wiary Polaków, Jasnogórska pobożność maryjna w służbie odnawiania i pogłębiania wiary, Święci i błogosławieni ukształtowani w jasnogórskiej szkole wiary, Jasnogórska szkoła wiary wyzwaniem do nowej ewangelizacji, Kulturotwórcza rola jasnogórskiej szkoły wiary, Jasnogórska szkoła wiary w służbie mobilizacji moralnej Europy.

Tagi:
Jasna Góra Matka Boża Częstochowska spotkanie

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej w Bazylice Mariackiej

2018-12-16 09:41

Justyna Walicka | Archidiecezja Krakowska

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

- Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki i Królowej Pani Jasnogórskiej - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. sprawowanej w 50. rocznicę koronacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Bazylice Mariackiej w Krakowie. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Na początku uroczystości wszystkich zebranych przywitał proboszcz parafii mariackiej ks. inf. Dariusz Raś. Przypomniał, że dokładnie 50 lat temu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński koronował kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w kościele Mariackim w Krakowie.

Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

– Stoimy przed naszą patronką obecną wśród nas w tejże krakowskiej szczególnej kopii Czarnej Madonny. Niech nami wszystkimi, przedstawicielami wszystkich stanów i powołań, Ona się nadal opiekuje, przedstawia Panu nasze prośby, dodaje odwagi w ewangelicznym powołaniu do odnowy oblicza człowieka i ziemi – tej ziemi.

Następnie abp Marek Jędraszewski pobłogosławił odnowione organy w Bazylice Mariackiej.

W homilii metropolita krakowski przypomniał peregrynację obrazu Nawiedzenia Matki Boskiej Częstochowskiej, która odbywała się w związku z obchodami Millennium Chrztu Polski. Peregrynacja ta rozpoczęła się w roku 1957 i została zawieszona w roku 1966.

– Te pierwsze lata od 1957 do 1966 upływały bez większych trudności, gdy chodzi o szlak maryjny, szlak nawiedzenia przez polską ziemię. Ale trudności zaczęły się wtedy, kiedy rozpoczęły się główne obchody milenijne w naszej ojczyźnie.

Arcybiskup przypomniał, że kiedy obraz Matki Bożej miał w kwietniu trafić do Poznania, władze zabroniły zorganizowania oficjalnej procesji, zgodzono się jedynie na przejazd prywatny. I wtedy poznaniacy wzięli na ręce cały samochód z obrazem Matki Bożej na ramiona i tak przynieśli go do katedry. 6 czerwca natomiast po uroczystościach na KUL-u obraz zamknięto i zawieziono na Jasną Górę, gdzie, z kilkoma epizodami, więziony był kilka lat.

– Takie było działanie władz. Na to odpowiedział polski episkopat twierdząc, że Matki Bożej uwięzić się nie da, mimo że Jej obraz skazano na pobyt w Częstochowie. 4 września 1966 roku zgodnie z planem zaczęło się nawiedzenie w diecezji katowickiej. Zamiast obrazu w kościołach pojawiły się puste ramy, kwiaty, paląca się świeca i ewangeliarz. I te puste ramy będą towarzyszyły przejściu Królowej Polski przez diecezję katowicką, a potem archidiecezję krakowską i dalej diecezję tarnowską, przemyską, archidiecezję w Lubaczowie i diecezję lubelską.

Następnie metropolita przypomniał słynną homilię kard. Stefana Wyszyńskiego, w której prymas pytał dlaczego uwięziono obraz Matki Bożej i kto za to odpowie.

– Odpowiedź znajdziemy w wyjaśnieniu tego, czym była Matka Boża Jasnogórska dla narodu polskiego. Jaką dla niego przedstawiała wartość, wartość, którą chciano za wszelką cenę polskiemu narodowi odebrać.

Arcybiskup przypomniał, że o tej wartości mówił Jan Paweł II podczas pierwszej i drugiej pielgrzymki do ojczyzny, kiedy podkreślał, że chciano nam odebrać Matkę, bo Polacy „przyzwyczaili się ze wszystkim przychodzić na Jasną Górę, aby mówić o wszystkim swojej Matce”.

– Chciano nas odciąć od miejsca, w którym bije serce narodu (…), chciano nas oderwać od miejsca, w którym dzięki Maryi mogliśmy się uczyć, co znaczy autentyczna wolność w wymiarze osobistym i narodowym (…), chciano nas odciągnąć od zmagań o zachowanie szlachetności ducha narodu Polskiego. Chciano sprawić byśmy nie protestowali i nie stawiali oporu wszystkim próbom znieprawiania naszego narodu pod względem duchowym. I chciano także pozbawić nas nadziei na dobrą przyszłość, tej nadziei, której naród nasz potrzebował w chwilach trudnych, tak jak potrzebował tej świadomości, że mimo zaborów jest nasza Matka Królowa Polski i że Ona nas ocali i że jest naszą nadzieją na dobrą przyszłość mimo tak trudnej sytuacji jaka właśnie jest.

W tym kontekście właśnie w sercu kard. Karola Wojtyły zrodził się zamysł, by na zakończenie peregrynacji pustych ram po archidiecezji krakowskiej ukoronować papieskimi koronami kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej znajdującą się od wieków w Kaplicy Salomonowskiej w kościele Mariackim.

W dalszych słowach homilii metropolita podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest dziękczynieniem za tamtą koronację, ale także jest czasem modlitwy, byśmy nie pozwolili odłączyć się od Matki i by Jej głos brzmiał w głębi naszych sumień. Byśmy nie dali się znieprawiać, umieli trwać przy prawdzie oraz byśmy nigdy nie zwątpili, że Maryja jest z nami.

– Musimy trwać przy Bogu. Musimy nasze trwanie przy Bogu umacniać poprzez nasze synowskie przywiązanie do naszej Matki i Królowej Pani Jasnogórskiej.

Po Eucharystii, w której uczestniczyli także kardynał Stanisław Dziwisz, biskupi krakowscy wraz z biskupem nominatem Januszem Mastalskim, miało miejsce odnowienie aktu oddania Matce Najświętszej. Abp Salvatore Pennacchio wyraził swą wielką radość z faktu, że jako przedstawiciel papieski mógł wziąć udział w dzisiejszej uroczystości. Następnie, w imieniu Ojca św. Franciszka, udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Papież i szef Microsoftu rozmawiali o sztucznej inteligencji

2019-02-15 10:24

ts / Watykan (KAI)

Papież Franciszek przyjął na audiencji prywatnej szefa Microsoftu, Brada Smitha. Tematem rozmowy były możliwości zastosowania „sztucznej inteligencji dla dobra ogólnego” i wyzwania przed tym stojące, poinformowano 13 lutego w Watykanie. Poruszono też kwestię utrzymujących się ogromnych różnic w dostępie do digitalizacji. Głównym powodem spotkania była przyszła współpraca Watykanu z Microsoftem, w ramach której mają być wspierane i wyróżniane projekty i badania etyczne dotyczące sztucznej inteligencji.

geralt/pixabay.com

Smith i arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Pro Vita przedstawili papieżowi projekt międzynarodowej nagrody etyki i sztucznej inteligencji, którą w przyszłości będą przyznawały wspólnie Papieska Akademia i Microsoft. Konsekwencje sztucznej inteligencji będą też tematem sesji plenarnej Papieskiej Akademii Pro Vita w 2020 roku.

W wywiadzie dla watykańskiego dziennika “L’Osservatore Romano” z 14 lutego Smith, który jest szefem Microsoftu od 2015 roku, ostrzegł przed skutkami, jakie dla praw człowieka oraz sfery prywatnej może mieć np. automatyczne rozpoznawanie twarzy. Jego zdaniem rozwój technologiczny stał się już elementem ewolucji człowieka. Ale aby sztuczna inteligencja mogła wnieść swój wkład w dobro wspólne, musi jej towarzyszyć refleksja etyczna oraz nowe ustawodawstwo i one muszą nią sterować.

Zadaniem rządów jest z jednej strony rozwijanie sztucznej inteligencji, z drugiej natomiast muszą one rozwijać i implementować efektywne strategie ochrony danych osobowych i sfery prywatnej. W tym celu potrzebny jest ciągły dialog między rządami, przedsiębiorstwami, organizacjami pozarządowymi oraz społeczeństwem obywatelskim, uważa Smith. Szef Microsoftu weźmie udział w konferencji „Robotyka, człowiek, maszyna i zdrowie”, która odbędzie się w dniach 25-27 lutego br. w Watykanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Poznań: rodzina abp. Baraniaka przekaże Order Orła Białego archidiecezji

2019-02-15 21:33

ms / Poznań (KAI)

Order Orła Białego, którym pośmiertnie został uhonorowany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę abp Antoni Baraniak, zostanie przekazany archidiecezji poznańskiej. Rodzina wyróżnionego arcybiskupa przekaże go abp. Stanisławowi Gądeckiemu.

wikipedia.org

„Na ręce metropolity poznańskiego order przekaże siostrzeniec abp. Baraniaka Zenon Łakomy, który odbierał go z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 11 listopada ub. r. na Zamku Królewskim w Warszawie” – mówi KAI Jolanta

Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy, autorka filmów o abp. Baraniaku.

Uroczystość przekazania orderu będzie miała miejsce w katedrze poznańskiej 18 lutego podczas nieszporów akademickich, które poprowadzi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Antoni Baraniak przez wiele lat był osobistym sekretarzem kard. Augusta Hlonda, a w latach 1957-1977 był arcybiskupem metropolitą poznańskim.

Jako najbliższy współpracownik Prymasa Tysiąclecia bp Baraniak przez kilka lat był więźniem komunistycznej bezpieki na warszawskim Mokotowie. Był poddawany okrutnym torturom, a komuniści chcieli wymusić na nim zeznania przeciwko kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

W archidiecezji poznańskiej trwają przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego abp. Antoniego Baraniaka, nazywanego „Żołnierzem Niezłomnym Kościoła”. Prezydent Andrzej Duda uhonorował go Orderem Orła Białego w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem