Reklama

Dom na Madagaskarze

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

2013-04-22 07:59

O. Stanisław Tomoń / BPJG

Ania Marszałek

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy odbywa się w niedzielę, 21 kwietnia. Spotkanie zostało zorganizowane przez częstochowskie środowisko motocyklistów, w 80-lecie rozpoczęcia zjazdów gwiaździstych organizowanych przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów.

Zjazd rozpoczął się w niedzielny poranek o godz. 9.00 w Olsztynie k. Częstochowy, u podnóża średniowiecznego zamku. Stamtąd, ok. godz. 10.00 motocykliści wystartowali w kierunku Częstochowy w uroczystej paradzie motocykli. Na placu Biegańskiego ok. godz. 10.45 nastąpiło uroczyste powitanie historycznego sztandaru Częstochowskiego Towarzystwa Cyklistów i Motocyklistów. O godz. 11.00 rozpoczął się przejazd kolumny motocyklistów na błonia jasnogórskie.

O godz. 12.00 na Szczycie Mszy św. przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. Mariusz Jędrzejczyk z parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie. Obecni byli: ks. Jacek Dziel z parafii św. Leonarda w Słupcy, ks. Janusz Michalik z parafii św. Kazimierza w Nowym Sączu.

Reklama

„Gromadzimy się w Jasnogórskim Wieczerniku Narodu, gdzie z Maryją, tak jak apostołowie niegdyś czuwali oczekując zesłania Ducha Świętego, i my pragniemy czuwać, z Matką Naszą Najlepszą, która była przez wieki obecna w narodzie, i jest z nami, wyprasza nam łaski tak bardzo potrzebne w życiu każdego z nas, naszych rodzin, ale i całej społeczności narodu polskiego. W tej Mszy św. pragnę gorąco modlić się z wami, za was, którzy rozpoczynacie kolejny sezon motocyklowy. Zrobiło się ładnie, ciepło, przyszła wiosna. Budzi się przyroda, budzą się motory, budzą się wasze serca, ale pamiętajcie, że nad tym wszystkim niech będzie rozsądek, miłość, wiara, abyśmy nie narażali niepotrzebnie życia swego i innych, abyśmy byli posłuszni Panu Bogu właśnie w tych przykazaniach, szczególnie w przykazaniu miłości i poszanowania życia” - mówił o. Matecki.

Podczas Mszy św. została ofiarowana jako wotum dla Jasnej Góry tablica upamiętniająca Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów, szczególnie Stanisława Czerwińskiego, założyciela CTCiM. Na tablicy poza tekstem umieszczono trzy historyczne znaczki: pierwszy z 1932 roku, kiedy odbył się na Jasnej Górze Zjazd Motocyklistów w 550. rocznicę fundacji klasztoru na Jasnej Górze, i potem kolejne z roku 1933 i 1935. „Te pamiątkowe znaczki świadczą o tym, że mówimy o wielkiej tradycji, o wielkiej historii i naszej wspaniałej przeszłości, częstochowskiej przeszłości. Bardzo serdecznie dziękujemy ojcom paulinom za wielkie serce i za wsparcie dla naszego działania, i za modlitwę, którą dzisiaj możemy wspólnie przeżywać” – powiedział Daniel Stala, prezydent Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego „Jura Riders”.

„Bardzo dziękuję za waszą obecność i za świadectwo pięknej modlitwy w tym wyciszeniu, bo nawet to, że dzisiaj nie użyliśmy ani razu klaksonu, ale może teraz się pozdrowimy wszyscy nawzajem, żebyśmy wiedzili ilu was tutaj jest” – zachęcił pielgrzymów o. Sebastian Matecki. Po dłuższej chwili, gdy umilkły klaksony zachęcił jeszcze: „Kochani, módlmy się przed każdym wsiadaniem na motor. Dziękujmy też Panu Bogu za ukończoną bezpieczną jazdę, za to, że chronił nas Anioł Stróż i jego opiece się oddajmy”.

Po Mszy św. o. Sebastian Matecki i ks. Mariusz Jędrzejczyk poświęcili stojące na błoniach maszyny.

„Wszystko się zaczęło w 1896 r., kiedy to mój dziad założył Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów i zaczął organizować pierwsze Zloty Gwiaździste do Częstochowy. Pierwszy był w 1932 r., później co roku 1935, 1936, i aż do momentu wybuchu wojny. Później pasja została zawieszona, ze względu na okupację. Po wojnie Klub został reaktywowany i normalnie zaczął swoją działalność. Klub ‘Jura Riders’ jest przedłużeniem tego historycznego wydarzenia sięgającego ubiegłego wieku” – opowiada Andrzej Czerwiński, wiceprezydent Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego ‘Jura Riders’ .

„Myślę, ze na przyszły rok będzie jeszcze lepiej, bo na przyszły rok też będziemy organizować ten Zlot Gwiaździsty do Częstochowy, jest już data - 27 kwietnia 2014 r. Będziemy organizować te zloty, dokąd będziemy mogli. Myślę, że nie będziemy już dzielić tej imprezy, tak jak jest do tej pory, może wreszcie dogadamy się i będzie jedna Msza św. na Jasnej Górze” - mówi Daniel Stala, prezydent Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego ‘Jura Riders’.

„Przyjazd na Jasną Górę traktujemy jako pielgrzymkę razem z Klubem Wielkopolskich Fanów Motocykli, oddział w Słupcy. Mieliśmy etapy, na których rozważaliśmy kolejne prawdy kerygmatu chrześcijańskiego i w ten sposób chcieliśmy się przygotować do dzisiejszej Mszy św. - opowiada ks. Jacek Dziel, proboszcz parafii pw. św. Leonarda w Słupcy – Na motocyklach przyjechało 11 osób, to jest osiem maszyn. Osoby działające w klubie, to osoby bardzo różne, z bardzo różnych środowisk, są to małżeństwa, i jest w naszej grupie i policjant, i ratownik medyczny i wiele różnych profesji. Jedno co jest wspólne, to jest miłość do maszyn. I co jest bardzo ważne, osoby, które skupione są w klubie, bardzo mocno zwracają uwagę na bezpieczeństwo na drodze”.

Tagi:
pielgrzymka

II Pielgrzymka Rzemieślników

2019-02-12 09:54

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie serdecznie zaprasza na II Pielgrzymkę Rzemieślników, która odbędzie się 19 marca 2019 roku. Program tegorocznego spotkania upłynie we wspólnej modlitwie i integracji, a dodatkowo uatrakcyjniony będzie wykładem historyczno-edukacyjnym, warsztatami rękodzielniczymi, oraz możliwością zwiedzenia specjalnej trasy "Śladami Budowniczych". Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej - Zbigniew Ładziński.

Cały program tegorocznej pielgrzymki został przygotowany w taki sposób, aby każdym punktem mocno nawiązywać do charakteru naszego spotkania. Łączymy więc modlitwę, ze zdobywaniem nowej wiedzy, dajemy możliwość do wymiany doświadczeń, długich rozmów i integracji. Zachęcamy do zapoznania się z programem, oraz do uczestnictwa.

Godz. 10:00 – Przywitanie (punkt zbiorczy w Biurze Obsługi Pielgrzyma)

Godz. 10:30 – Konferencja edukacyjno-historyczna w wyk. Barbary Skoczylas-Stadnik

Godz. 11:15 – Czas wolny (możliwość osobistej modlitwy, skorzystania z warsztatów, restauracji, czas na zapoznanie się z ofertą turystyczną)

Godz. 12:00 – Uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa

*Kościół pw. Św. Józefa to świątynia, która swym pięknem dorównuje samej bazylice. Wybudowana przez opata Bernard Rose założyciela Bractwa św. Józefa, jednego z największych opatów krzeszowskich. Wnętrze zdobione jest licznymi freskami, które swym malarskim kunsztem stworzył „Śląski Rembrandt” Michał Leopold Willmann, a które opowiadają niezwykłą historię Świętego Cieśli.

Godz. 13:30 – Posiłek dla uczestników pielgrzymki, pożegnanie

Godz. 14:30 – Możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanej na ten dzień oferty turystycznej tj. trasy specjalnej „Śladami Budowniczych”.

Trasa turystyczna „Śladami Budowniczych” jest skierowana bezpośrednio do uczestników II Pielgrzymki Rzemieślników. Uczestnikom zwiedzania przypisani zostaną przewodnicy, którzy w ok. 1,5-godzinnych przejściach oprowadzą grupy po obiektach i miejscach wpisujących się w tematyczny charakter spotkania. Poczynając od Studni Książęcej, uczestnicy zobaczą niedostępne miejsca opactwa, takie jak klasztorne podziemia czy strychy, na wieży widokowej kończąc. Bilety można nabyć przed przyjazdem, korzystając z naszego sklepu internetowego www.sklep.opactwo.eu lub na miejscu w Biurze Obsługi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Tajemnice bolesne

Ks. Robert Strus
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2003

Aktim/pixabay.com

1. Modlitwa w Ogrójcu

Przyszedł z nimi do ogrodu, zwanego Getsemani i rzekł do uczniów: „Usiądźcie tu, Ja tymczasem odejdę tam i będę się modlił”. Potem przyszedł do uczniów i zastał ich śpiących. Rzekł więc do Piotra: „Tak, jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną? Czuwajcie i módlcie się, abyście nie ulegli pokusie; duch wprawdzie ochoczy, ale ciało słabe” (Mt 26, 36-40).
Pan Jezus prosił Apostołów, aby pozostali z nim i modlili się. Dzisiaj do nas kieruje tę prośbę: „Czuwajcie i módlcie się”. Czasy obecne to czasy działania, aktywizmu, czynu. Trudno nam jest docenić wartość modlitwy. Tymczasem to na modlitwie dokonują się rzeczy najważniejsze i przez modlitwę można zrobić najwięcej.

2. Biczowanie Pana Jezusa

Wówczas uwolnił im Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie (Mt 27, 26). Był tam jeden, zwany Barabaszem, uwięziony z buntownikami, którzy w rozruchu popełnili zabójstwo. (...) Piłat chcąc zadowolić tłum uwolnił im Barabasza, Jezusa zaś kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie (Mk 15, 6-15).
Ewangelie mówią o tym wydarzeniu bardzo krótko. Relacjonują, że Piłat kazał ubiczować Jezusa. Można zauważyć pewną dysproporcję między ogromem cierpienia spowodowanego biczowaniem a znikomością słów je opisujących. Nie trzeba bowiem wiele mówić o cierpieniu. Wystarczy je zauważyć, być blisko cierpiących, pomagać im i modlić się za nich.

3. Cierniem ukoronowanie Pana Jezusa

Wówczas Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować. A żołnierze uplótłszy koronę z cierni, włożyli Mu ją na głowę i okryli Go płaszczem purpurowym. Potem podchodzili do Niego i mówili: „Witaj, Królu Żydowski!” I policzkowali Go. A Piłat ponownie wyszedł na zewnątrz i przemówił do nich: „Oto wyprowadzam Go do was na zewnątrz, abyście poznali, że ja nie znajduję w Nim żadnej winy”. Jezus więc wyszedł na zewnątrz, w koronie cierniowej i płaszczu purpurowym. Piłat rzekł do nich: „Oto człowiek” (J 19, 1-5).
Piłat wskazał na Jezusa ubiczowanego, umęczonego, z cierniową koroną na głowie - oto człowiek. Jak bardzo ten ideał człowieka różni się od obrazu człowieka propagowanego przez świat współczesny. Dzisiejszy ideał człowieka bowiem to człowiek młody, zdrowy, piękny, wysportowany. Patrząc na Jezusa z koroną cierniową na głowie, nie zapominajmy, że człowiek nawet przez cierpienie, starość, chorobę nie traci swej godności i swego człowieczeństwa.

4. Dźwiganie krzyża

A gdy Go wyszydzili, zdjęli z Niego purpurę i włożyli na Niego własne Jego szaty. Następnie wyprowadzili Go, aby Go ukrzyżować. I przymusili niejakiego Szymona z Cyreny, ojca Aleksandra i Rufusa, który wracając z pola właśnie przechodził, żeby niósł krzyż Jego. Przyprowadzili Go na miejsce Golgota, to znaczy miejsce Czaszki. Tam dawali Mu wino zaprawione mirrą, lecz On nie przyjął (Mk 15, 20-22).
Pan Jezus obarczony krzyżem wkroczył na drogę. Była to trudna droga, nieraz na niej upadał. Nasze życie też jest drogą, nierzadko drogą krzyżową. Nieraz brakuje nam sił, nieraz upadamy. Prośmy Chrystusa dźwigającego krzyż, abyśmy tak jak On potrafili podnosić się z naszych upadków, zwątpień, załamań i iść do przodu drogą naszego życia.

5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa

Gdy Go ukrzyżowali, rozdzielili między siebie Jego szaty, rzucając o nie losy. I siedząc, tam Go pilnowali. A nad głową Jego umieścili napis z podaniem Jego winy: To jest Jezus, Król żydowski. (…) Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: „Eli, Eli, lema sabachthani?” to znaczy Boże mój, Boże mój, czemuś Mnie opuścił? (Mt 27, 35-46).
Podczas ukrzyżowania mrok ogarnął całą ziemię. Nasz Zbawiciel doświadczył takiego mroku i opuszczenia, że skierował do Ojca modlitwę słowami Psalmu 22: „Boże mój, Boże, czemuś mnie opuścił”. I wtedy dokonało się nasze zbawienie. My również, kiedy doświadczamy krzyża, cierpienia, choroby, samotności, doświadczamy mroku i ciemności. Prośmy Chrystusa, abyśmy nie zapominali, że w takich momentach dokonuje się nasze zbawienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Bassetti: lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci

2019-02-15 19:40

pb (KAI/L’Osservatore Romano) / Rzym

Lepiej mieć mniej księży, niż narażać dzieci - takie przekonanie wyraził kard. Gualtiero Bassetti po spotkaniu z dwoma ofiarami wykorzystywania seksualnego, jakich dopuścili się księża. Jedna z osób, z którymi spotkał się przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej, była niepełnoletnia.

wikipedia.org

Słuchając opowieści o ich cierpieniu tych osób, arcybiskup Perugii utwierdził się w przekonaniu, że u podstaw wykorzystania seksualnego leży nadużycie władzy. Zaznaczył też, że Kościół musi być bardziej rygorystyczny w doborze kandydatów do kapłaństwa, korzystając przy ich selekcji z osiągnięć nauk humanistycznych. Lepiej jest bowiem, jak podkreślił, „mieć mniej księży i zakonników, niż narażać życie osoby małoletniej”.

W listopadzie ub.r. włoski episkopat ustanowił przy swym sekretariacie generalnym Krajowe Biuro Ochrony Małoletnich. Obecnie dokonano nominacji jego Rady Prezydialnej. Przewodniczy jej abp Lorenzo Ghizzoni z Rawenny, a koordynatorką została prawniczka Emanuela Vinai. Przewiduje się także powołanie grona doradców Biura, którego zadaniem jest wspieranie ochrony dzieci i bezbronnych dorosłych w diecezjach, instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego, stowarzyszeniach kościelnych itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem