Reklama

Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota 24 listopada była w diecezji łowickiej Dniem Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. Prezbiterzy spotkali się w trzech ośrodkach diecezji łowickiej: Łowiczu, Kutnie i Rawie Mazowieckiej. Modlitwie w poszczególnych ośrodkach przewodniczyli: biskup łowicki Alojzy Orszulik, ks. prał. Wiesław Wronka - wikariusz biskupi i ks. prał. Franciszek Augustyński - wikariusz generalny.

Uświęcenie Kapłanów wymogiem czasów

Zaproszenie do wspólnej modlitwy wystosował do kapłanów bp Alojzy Orszulik, w odpowiedzi na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II. Już w 1995 r. Papież ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, który miał być celebrowany "we wszystkich diecezjach świata w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa albo też w innym dniu godnym tej celebracji, wybranym przez miejscowych Biskupów diecezjalnych, którzy w wyborze daty kierować się będą chwalebnymi tradycjami lokalnymi" .

Biskup Łowicki, wybierając na Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów sobotę przed Niedzielą Chrystusa Króla, kierował się troską o cenny czas księży. "Wiemy - mówił - ile pracy jako kapłani mamy w maju i czerwcu, u nas w tradycji jest Oktawa Bożego Ciała, potem Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stąd uznałem, że trzeba rozważyć inny termin. Zdecydowałem, że będzie to sobota przed Niedzielą Chrystusa Króla".

W liście skierowanym na ręce bp. Alojzego Orszulika przez Kongregację ds. Duchowieństwa czytamy także: "Uświęcenie Kapłanów jest wymaganiem dzisiejszych czasów nie tylko ze strony kapłanów, lecz również wiernych, którzy szukają w nich ´świadomie czy nieświadomie człowieka Bożego, doradcy, pośrednika pokoju, wiernego i roztropnego przyjaciela, pewnego przewodnika, któremu mogliby powierzyć się w najtrudniejszych chwilach życia, by znaleźć umocnienie i pewność´ ( Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów, n. 39)".

I dalej: "Inicjatywa tego rodzaju angażuje naturalnie każdego Biskupa, którego sercu drogą jest świętość swoich kapłanów. Stąd też Kongregacja ds. Duchowieństwa zwraca się do Waszej Ekscelencji, aby z właściwym zaangażowaniem rozpoczął i realizował w swojej Diecezji ów Dzień, którego treścią byłoby kontynuowanie, pogłębianie i życie bogactwem duchowym Wielkiego Czwartku, który będzie bezpośrednim odniesieniem dla tejże celebracji".

Reklama

Wsparcie ze strony wiernych

Właściwym celem Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów jest po pierwsze ożywienie w świadomości kapłanów konieczności zmierzania do świętości zakorzenionej w tożsamości i misji kapłańskiej. Drugi, równie ważny cel, to zwrócenie szczególnej uwagi całej Wspólnoty diecezjalnej na bogactwo oraz konieczność wspierania stanu kapłańskiego w świętości i jego misji modlitwą i wyrzeczeniami.

Rozpoczynając Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów zorganizowany w Seminarium Łowickim, Ksiądz Biskup podkreślił, że łączy się duchowo ze współbraćmi w kapłaństwie, zgromadzonymi o tej samej godzinie w kaplicach Księży Salezjanów w Woźniakowie i Ojców Pasjonistów w Rawie Mazowieckiej, "aby w spokoju oddać się refleksji nad naszym życiem i dążeniem do świętości".

"Ojciec Święty mówi, by modlili się sami kapłani, ale i wszyscy wierni - przypominał bp Orszulik. - Albowiem wiele razy spotykamy się z niezrozumieniem sensu posługi kapłańskiej, a wierni swe życie religijne sprowadzają często do uczestnictwa w obrzędach. Nie rozumieją sensu kapłaństwa, w tym kapłaństwa służebnego. Dlatego postanowiłem napisać list, który będzie jutro czytany w kościołach. Może spotkamy się z większym zrozumieniem dla naszej posługi?".

"Chcemy być świętymi - rozważał dalej Ksiądz Biskup. - Któż by nie chciał jako kapłan? Ale też chcemy, aby nasza praca, nasze wyrzeczenia zaowocowały w świętości naszych wiernych. W Liście Nuovo millennio ineunte Ojciec Święty wzywa wszystkich, nie tylko kapłanów i osoby z instytutów życia konsekrowanego, do dążenia do świętości. I podkreśla, że świętość nie jest zastrzeżona tylko dla wybranych. Każdy winien dążyć do uświęcenia, do którego zostaliśmy powołani i w akcie Stworzenia, i chrztu św.".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Po co Dzień Modlitw?

Przed rozpoczęciem w seminaryjnej kaplicy uroczystej Mszy św. koncelebrowanej bp Orszulik i wszyscy księża wysłuchali wybranych fragmentów Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów, które przeczytał ks. Henryk Andrzejewski.

Podczas Mszy św. wraz z Biskupem Łowickim przy ołtarzu stanęli: ks. prał. Wiesław Skonieczny - proboszcz parafii katedralnej oraz ks. dr Jacek Skrobisz - rektor WSD w Łowiczu. Eucharystię koncelebrowała także większość z 59 księży, przybyłych do Łowicza na Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów.

W homilii, która przybrała postać medytacji o uświęceniu kapłanów, bp Orszulik raz jeszcze powrócił do pytania: po co Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów? Przecież co roku kapłani spotykają się w Wielki Czwartek, Ojciec Święty kieruje List do Kapłanów, księża odbywają również rekolekcje - udają się na odosobnienie, aby oddawać się refleksji i modlitwie.

"I oto Ojciec Święty ustanawia Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów - rozważał Ksiądz Biskup. - Niejako drugie zgromadzenie kapłanów wokół biskupa, po Wielkim Czwartku". Raz jeszcze bp Orszulik podkreślił, że intencją Ojca Świętego jest zachęcić wiernych do modlitwy o siły do wypełniania posługi kapłańskiej. "Z tą posługą wiąże się wiele radości, ale i trudności. Jeśli Pana naszego prześladowali, to i nas prześladować będą. Nie jest uczeń ponad Mistrza" - przypominał, powołując się na słowa św. Pawła.

A tak się złożyło, że właśnie w noc poprzedzającą Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów został napadnięty i ograbiony ks. Lechosław Łaciński, proboszcz z Jeruzalu. Dlatego bp Orszulik nie ukrywał: " Łatwo mówić o świętości i znoszeniu prześladowań, ale trudniej to robić w życiu codziennym, w samotności, gdy jesteśmy rozproszeni po diecezji, w naszych plebaniach, narażeni na niebezpieczeństwo. Księdzu Proboszczowi w Jeruzalu nawet wiele nie zabrali, bo cóż może mieć wiejski proboszcz? 700 zł, które na pewno nie należały do niego, ale do parafii?". Także Ksiądz Biskup doświadcza problemów i czasem braku wsparcia ze strony wiernych.

Dlatego bp Orszulik powrócił do słów z czytanego podczas Mszy św. Pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan: "Stawajcie się coraz doskonalszymi! Albowiem wolą Bożą jest wasze uświęcenie, (...) aby każdy umiał utrzymywać ciało własne w świętości i we czci. (...) Nie powołał nas Bóg do nieczystości, ale do świętości. A więc kto [ to] odrzuca, nie człowieka odrzuca, lecz Boga, który przecież daje wam swego Ducha Świętego. (...) Bóg was samych naucza, abyście się wzajemnie miłowali. (...) Zachęcam was jedynie, bracia, abyście coraz bardziej się doskonalili i starali się zachować spokój, spełniać własne obowiązki (...). Wobec tych, którzy pozostają na zewnątrz, zachowujcie się szlachetnie, a nie będzie wam potrzeba nikogo" (1 Tes 4, 1-12).

"Św. Paweł kieruje te słowa do wiernych, których pozyskał dla Chrystusa, ale i do nas" - przekonywał Ksiądz Biskup, zwracając się do kapłanów. - My też jesteśmy wiernymi, jesteśmy objęci szczególnym przymierzem: Chrystus zawiera z nami przymierze wierności, odwagi, służby i dążenia do świętości".

Modlitwa, pokora i przebaczenie

Biskup Łowicki zachęcał kapłanów do miłości braterskiej i do postawy współodczuwania i współcierpienia z wiernymi, pokrzywdzonymi przez życie w dzisiejszych trudnych czasach. "Będą na nas wymyślać, że jesteśmy bogaci - ubolewał. - No cóż, musimy znosić potwarze w duchu pokory i przebaczenia".

Następnie Ksiądz Biskup przytoczył wiele fragmentów Starego i Nowego Testamentu, w których mowa jest o potrzebie uświęcania. Powołał się także na dokumenty Kościoła, potwierdzające wezwanie do świętości: Konstytucję Lumen gentium i Katechizm Kościoła Katolickiego.

Jeśli chodzi o kapłanów, to elementem pomagającym na drodze do uświęcenia jest sprawowanie Liturgii Godzin: "Kapłan musi nieustannie odnawiać swoje życie modlitwy. Doświadczenie uczy bowiem, że w tej dziedzinie nie można poprzestawać na tym, co się zdobyło w przeszłości: każdego dnia trzeba na nowo dochowywać zewnętrznej wierności momentom modlitwy, zwłaszcza poświęconym sprawowaniu Liturgii Godzin, a także pozostawionym osobistemu wyborowi, nie wyznaczonym przez rytm służby liturgicznej; przede wszystkim jednak trzeba we właściwy sposób nieustannie poszukiwać autentyczności prawdziwego, osobowego spotkania z Jezusem, ufnej rozmowy z Ojcem, głębokiego doświadczenia Ducha Świętego" (PDV 72; por. także KPK kan. 1175). " Szczytem chrześcijańskiej modlitwy jest Eucharystia, która z kolei stanowi ´szczyt i źródło´ sakramentów i Liturgii Godzin" (PDV 48) .

Biskup Łowicki poddał także refleksji przemówienie św. Karola Boromeusza, a szczególnie ten jego fragment, w którym Święty mówi do kapłanów: "Polecono ci głosić i nauczać? Ucz się i przykładaj do tego, co niezbędne do sprawowania tego urzędu; staraj się przede wszystkim, abyś przepowiadał życiem i obyczajami, aby inni nie szydzili z twych słów i nie potrząsali głowami, widząc, że co innego głosisz, co innego zaś czynisz".

Ale kapłan winien także pamiętać inną prawdę, o której przypomina św. Karol Boromeusz: "Jesteś duszpasterzem? Nie chciej z tego powodu zaniedbywać siebie samego i nie udzielaj się tak bardzo wokoło, aby dla ciebie nic już nie zostało. Masz bowiem pamiętać o duszach, którym przewodzisz, ale nie tak, abyś zapomniał o swojej własnej".

Wszyscy koncelebrujący kapłani przyjęli Komunię św. pod dwiema postaciami, a modlitwę litanijną poprowadził ks. Adam Bednarczyk, ojciec duchowny WSD. Po każdym wezwaniu następowała chwila milczenia na osobistą medytację, następnie zaś śpiewano jako refren: "Ludu Kapłański, Ludu Królewski, Zgromadzenie Święte, Ludu Boży, śpiewaj twemu Panu!".

Na zakończenie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów Biskup Łowicki wyraził nadzieję, że spotkanie to zachęci księży do szukania w ciągu dnia odosobnienia nie tylko na modlitwę brewiarzową, ale na uklęknięcie przed Najświętszym Sakramentem w kościele albo przed krzyżem na plebanii.

Przed udzieleniem błogosławieństwa i rozesłaniem bp Orszulik podziękował jeszcze ks. Adamowi Bednarczykowi za przygotowanie tekstów i komentarzy na Dzień Modlitw, a także wyraził nadzieję, że Pan Bóg pozwoli spotkać się wszystkim księżom za rok, znowu w sobotę przed Niedzielą Chrystusa Króla, w tym samym lub szerszym gronie. Zaprosił także kapłanów na wspólną wieczerzę wigilijną 21 grudnia.

Uczestnicy Pierwszego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów w diecezji łowickiej zakończyli go, śpiewając wspólnie: "Błogosław Panie nas, na pracę i znojny trud".

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Wielki Czwartek, 28 marca

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: niektórzy rządzący usiłują zafundować narodowi holokaust nienarodzonych

2024-03-29 10:20

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

kalwaria

Kalwaria Zebrzydowska

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski, zwracając się w Wielki Piątek do pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej, apelował o ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Mówił, że niektórzy rządzący w imię wolności kobiet usiłują "zafundować narodowi kolejny holokaust nienarodzonych".

Metropolita krakowski, mówiąc do dziesiątków tysięcy wiernych, wskazywał, że nowożytna Europa nie chce mieć niż wspólnego z Chrystusem i Ewangelią, nie chce słyszeć o Bogu, który przejmuje się losem człowieka. W imię czystego rozumu potępia wiarę, ogłaszając ją jako zabobon.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję