Reklama

Biały Kruk 1

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

Mrzygłód czci swoją Patronkę

Agnieszka Raczyńska-Lorek
Edycja częstochowska 37/2006

Każda koronacja jest doniosłym wydarzeniem dla Kościoła, bo cześć, jaką otaczamy Bogarodzicę jest wypełnieniem Jej słów: „Oto błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia” (Łk 1, 48). Akt nałożenia królewskich diademów na skronie Bożego Dzieciątka i Jego Matki w prastarym Mrzygłodzie miał miejsce w czasie szczególnym - na zakończenie Międzynarodowych Kongresów Mariologicznego i Maryjnego, które odbywały się w Częstochowie. Do tego wydarzenia doszło 25 sierpnia 1996 r. na błoniach myszkowskich. W obecności 34 biskupów, w tym 5 kardynałów, przy ogromnym udziale wiernych i pielgrzymów legat papieski kard. Adam Maida z Detroit w USA dokonał historycznego aktu koronacji.

Minęło 10 lat…

„Z wdzięcznością wspominamy największe w historii naszej parafii, miasta i regionu wydarzenie, aby umocnić i ożywić cześć i miłość do Matki Najświętszej. Czujemy Jej obecność na każdym kroku, Ona jest Tą, która dodaje otuchy, nadziei, wiary i stale zapewnia o swej macierzyńskiej miłości” - mówił rozpoczynając uroczystości rocznicowe gospodarz miejsca, kustosz sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, proboszcz parafii, ks. prał. Zdzisław Skrzek.
Uroczystości jubileuszu koronacji rozpoczęły się w dniu odpustu parafialnego, który obchodzony jest w mrzygłodzkiej wspólnocie 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sumie odpustowej, która rozpoczęła się przy ołtarzu polowym w samo południe, przewodniczył ks. inf. Zenon Janyszek, zaś słowo Boże wygłosił ks. dr Remigiusz Lota - ojciec duchowny częstochowskiego seminarium, niegdyś wikariusz parafii w Mrzygłodzie. W kolejnych dniach, od 16 do 20 sierpnia, zgodnie z tradycją, w ramach tzw. Dni Mrzygłodzkich, do sanktuarium przybywały pielgrzymki kapłanów i wiernych z dekanatów regionu zawierciańsko-żareckiego.
Zwieńczeniem rocznicowych uroczystości była 20 sierpnia wielka procesja maryjna z kopią obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej, której przewodniczył metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Udekorowane domy i ulice wyznaczały procesyjną trasę, podczas której śpiewano maryjne pieśni i rozważano tajemnice różańcowe. Wierni na czele z Arcypasterzem przeszli z placu koronacyjnego na plac kościelny, gdzie przy ołtarzu polowym rozpoczęła się Najświętsza Liturgia. Ksiądz Arcybiskup podkreślił, iż każda procesja przypomina nam naszą wędrówkę do nieba, zachwycił się oryginalnością mrzygłodzkich uroczystości, wskazał na ich specyfikę i głęboką rolę dla regionu.

Owoce koronacji

Kustosz mrzygłodzkiego sanktuarium, ks. prał. Zdzisław Skrzek twierdzi, iż jego dotychczasowa, 23-letnia posługa w tym miejscu dzieli się na trzy zasadnicze etapy: przygotowanie do aktu koronacji - „wówczas podjęta została renowacja zabytkowej świątyni, powstała nowa polichromia, zmienił się wystrój wnętrza, odnowiliśmy wieżę kościelną oraz zewnętrzną elewację. W 1986 r. w dawnym ogrodzie plebańskim, na wzgórzach usypanych z kamienia wapiennego z pobliskiej Jury, zbudowaliśmy stacje Kalwarii Mrzygłodzkiej wykonane w brązie przez rzeźbiarza architekta z Wrocławia, Tadeusza Tellera. Przygotowaliśmy też plac z ołtarzem polowym dla większych zgromadzeń wiernych” - wspomina Ksiądz Kustosz. „Potem doczekaliśmy się dziejowego i niewątpliwie największego wydarzenia, jakim była koronacja Matki Bożej Mrzygłodzkiej, a od 10 lat wypełniamy wyzwania i zadania pokoronacyjne” - dodaje.
Życie religijne w sanktuarium mocno się ożywiło. Można już mówić o duchowych owocach koronacji. Wielu oddających się w opiekę Mrzygłodzkiej Pani doznaje łaski zdrowia i duchowych nawróceń. Nie brakuje pielgrzymów, którzy zatrzymują się tutaj zwłaszcza w drodze do Jasnogórskiej Pani. Co roku przybywają także pielgrzymki dzieci pierwszokomunijnych, wielu indywidualnych turystów oraz zgłoszone grupy pielgrzymkowe, szczególnie ze Śląska. W świątyni odprawiane są: w każdą środę Nieustanna Nowenna do Matki Bożej Mrzygłodzkiej, nabożeństwa adoracyjne Godzina Święta, nabożeństwa majowe i październikowe, apele maryjne, wierni uczestniczą też w czuwaniach pokutno-fatimskich, każdego miesiąca odprawiana jest także Msza św. w intencji Ojca Świętego. Z wieży kościelnej wygrywane są na trąbkach pieśni ku czci Matki Bożej.
Z materialnych zadań pokoronacyjnych na plan pierwszy wysuwa się bardzo nowoczesny Dom Pielgrzyma, którego budowa ruszyła 7 lat temu. „Obecnie wszystkie wysiłki kierujemy na ostateczne wykończenie i oddanie do sprawowania kultu kaplicy w Domu Pielgrzyma, którą poświęci w uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Różańcowej, 7 października Ksiądz Arcybiskup” - informuje ks. prał. Skrzek. Będzie to zarazem dzień Pielgrzymki Wspólnot Żywego Różańca do sanktuarium w Mrzygłodzie. Wtedy też nastąpi uroczyste zakończenie jubileuszowych obchodów.

Reklama

Kult Mrzygłodzkiej Pani

8 września 1644 r. ojcowie dominikanie z Krakowa przywieźli obraz Matki Bożej Różańcowej do Mrzygłodu i jednocześnie bardzo uroczyście zaprowadzili tutaj Arcybractwo Różańca Świętego. Był to początek kultu Matki Bożej Różańcowej w parafii i jednocześnie jedno z pierwszych miejsc wzmożonego kultu Matki Bożej Różańcowej na ziemiach polskich. Z racji gromadzenia się przed ołtarzem różańcowym coraz większych rzesz wiernych, zaistniała potrzeba budowy odrębnej kaplicy, do której uroczyście przeniesiono obraz. W 1782 r. umieszczony został w ołtarzu głównym, nosząc od tej pory wezwanie Wniebowziętej Królowej Różańca Świętego. Obraz wraz z upływem czasu uległ zniszczeniu. Zastąpiono go nowym wizerunkiem Matki Bożej. Niedługo potem, w 1804 r. miała miejsce następna wymiana obrazu w ołtarzu głównym. Ten trzeci wizerunek Matki Bożej dotrwał w centralnym miejscu świątyni do naszych czasów, a mieszkańcy nazwali go obrazem Matki Bożej Mrzygłodzkiej. W 1986 r. metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odnowił kult Matki Bożej Mrzygłodzkiej, uznając tutejszą świątynię sanktuarium maryjnym, a 24 października 1994 r. Jan Paweł II wydał bullę zezwalającą na koronację koronami papieskimi obrazu Matki Bożej Mrzygłodzkiej.
Obraz o wymiarach 110x75 cm namalowany jest na obciągniętym na deskach płótnie. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Kompozycja postaci powtarza ikonograficzny typ Hodegetrii. Tło obrazu jest ciemne, zaś twarze i dłonie postaci są w kolorze naturalnym. Na postaci Matki Bożej i Dzieciątka Jezus nałożono sukienkę i korony pochodzące z wcześniejszego obrazu, co wskazuje na fakt, że obydwa wizerunki musiały mieć podobne rozmiary i kompozycję postaci. Autorem obrazu jest artysta malarz Ciszewski, a fundatorem dziedzic mrzygłodzki Łukasz Bniński. „Szczęśliwe oczy w obrazie Maryi zdają się patrzeć na ciebie, gdziekolwiek klęczysz, raz wesołe, to smutne, stosownie jak twoje sumienie” - pisał o mrzygłodzkim wizerunku Maryi jeden z pracujących tutaj duszpasterzy, ks. Romuald Wójcik.

Bp Dajczak o tragicznym wypadku w Słowinie: ból i współczucie

2018-04-18 14:24

xwp, lk / Koszalin (KAI)

Nie może być innej reakcji, jak ból i współczucie tym wszystkim, którzy zostali dotknięci dramatem niewyobrażalnym. Ja sam zginam kolana i jestem na modlitwie - powiedział KAI biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak na wiadomość o tragicznym wypadku drogowym, do jakiego doszło we wtorek w pobliżu Słowina w województwie zachodniopomorskim. W wyniku zderzenia busa z ciężarówką życie straciło dwoje młodych ludzi.

Magdalena Pijewska
Bp Edward Dajczak

We wtorek około godz. 16.00 na drodze krajowej nr 37 tuż przed Słowinem doszło do makabrycznego zderzenia busa z ciężarówką. Z niewyjaśnionych na razie przyczyny kierowca samochodu ciężarowego zjechał na przeciwległy pas i uderzył w autobus. W wyniku wypadku życie straciło dwoje młodych ludzi - kobieta i mężczyzna w wieku 19 i 20 lat.

Autobusem podróżowały w większości młode osoby w wieku 16-17 lat, uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Darłowie. Policja ustaliła, że kierowca był trzeźwy. Bus należał do prywatnego przewoźnika z powiatu sławieńskiego. Stan sześciu poszkodowanych osób przewiezionych do szpitala jest ciężki.

"Nie może być innej reakcji, jak ból i współczucie tym wszystkim, którzy zostali dotknięci dramatem niewyobrażalnym. Młodzy człowiek zawsze patrzy w przyszłość, ma jakiś plan własnego życia. Wszyscy, którzy go otaczają, jego najbliżsi, żyją właśnie tym. I nagle wszystko zostaje przerwane dramatycznie, ogromnie boleśnie i niespodziewanie" - powiedział KAI bp Edward Dajczak.

"Cieszę się z tego, że reakcje ludzkie są niezwykłe. Wokół tych ludzi szybko znaleźli się wszyscy inni. Cieszę się, że byli tam kapłani, ich katecheta. Otoczyli ich natychmiast bliskością" - dodał biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Bp Dajczak poinformował też, że poprosił natychmiast koszalińską Caritas, aby zorientowała się w potrzebach rodzin poszkodowanych w wypadku i zareagowała na wszelkie prośby pomocy. - Oczywiście sam zginam kolana i jestem na modlitwie. Jadę na bierzmowanie. Będziemy się modlić z tymi, którzy będą bierzmowani - poinformował.

Jak przypomniał, "jesteśmy w okresie Wielkanocy i przez krzyż i śmierć przeszedł Jezus". - Papież Franciszek powiedział niezwykłe i istotne słowa: "Nie pozwólcie wykraść sobie nadziei, tej nadziei, którą daje Jezus zmartwychwstały". Cierpiąc razem z bliskimi, zżywając się z tą całą dramaturgią jak wszyscy ludzie, chcę jako biskup powiedzieć, że to nie jest jednak definitywny finał; że jest nadzieja, która jest większa od tej tragedii, od każdej śmierci" - zaznaczył biskup.

- Bądźmy z tymi, którzy zostali na tej ziemi. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy odeszli. Ale jako chrześcijanie miejmy oczy utkwione w Zmartwychwstałego i trwajmy z nimi, ale z tą nadzieją, która nigdy się nie kończy, a która zamyka się w ramionach Ojca, którzy jest samą Miłością. To tylko nas mobilizuje do tego, aby tu na ziemi tym, których teraz wszystko boli, podarować miłość największą, na jaką nas stać - dodał bp Dajczak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jestem od poczęcia

I Gminny Dzień Rodziny w Żmigrodzie

2018-04-19 17:18

Anna Buchar

Rodzinne karaoke, koncert zespołu Humorek, turniej pokoleń, występ wychowanków Placówki Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie – 13 maja po raz pierwszy na żmigrodzkim Rynku odbędzie się Gminny Dzień Rodziny.


Oficjalne otwarcie imprezy rozpocznie się o godz. 13. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji nie zabraknie stoisk z lokalnymi produktami, darmowej waty cukrowej i popcornu dla wszystkich dzieci oraz kiełbasek z grilla dla całych rodzin. W trakcie zabawy rozstrzygnięty zostanie konkurs twórczy ,,Moja rodzina”, ogłoszony przez GOPS.

Wydarzenie zakończy koncertStars of Melody& City Band.

Serdecznie zapraszamy!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wiele stron internetowych, wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Służą one m.in. do tego, by zagłosować w sondzie. Nowe przepisy zobowiązują nas do poinformowania o tym. Dalsze korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będzie oznaczało, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj o Polityce plików cookies.

Rozumiem