Reklama

Z wizytą w parafii

Stawać się duchowym Kościołem

„Łatwiej zbudować kościół, trudniej stawać się Kościołem, ale podjęliście się takiego trudu. To jest wasz dar, który przynosicie Panu Bogu” - mówił 5 czerwca br. podczas wizytacji kanonicznej parafii św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim bp Roman Marcinkowski. Pasterz zachęcał, by parafianie obok podejmowania bardzo wymagających wielkiego wysiłku dzieł materialnych, jak najmocniej angażowali się w rozwój Kościoła duchowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Brata Alberta w Makowie Mazowieckim

Patron parafii: św. Brat Albert
Dekanat: makowski
Miejscowości: Maków Maz., Budzyno, Obiecanowo, Romanowo (część), Słoniawy, Zakrzewo
Proboszcz: ks. kan. Zbigniew Sajewski
Wikariusze: ks. Zbigniew Cichewicz (do 26 czerwca), ks. Dariusz Pargulski, ks. Jacek Godos (od 26 czerwca)
Katechetki: Małgorzata Bielacka, Barbara Talarska, Anna Rykowska, Anna Benbenko, Janina Nowocińska, Renata Nowocińska, Agnieszka Kacprzycka, Marek Chmielewski
Organista: Marek Skoworoński
Zakrystian: Eugeniusz Milewski
W parafii działają: rada gospodarcza, rada duszpasterska, koła Żywego Różańca (16), koła różańcowe dzieci, zespół muzyczny „Effatha”, ministranci, schola, Parafialny Klub Sportowy „Albert”, Ruch Światło-Życie, lektorzy, chór, poradnictwo rodzinne, redakcja biuletynu i strony internetowej, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, grupa animatorów kandydatów do bierzmowania, Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Apostolat Maryjny
Współpracują z parafią: Szpital Powiatowy, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, OSP w Słoniawach,
Msze św. w niedziele: 7.30, 9.30, 11.00, 12.30, 17.00.

Charakterystyka wspólnoty

Mimo że parafia liczy niecałe 8 lat, to zarówno w dziedzinie materialnej, jak i duchowej udało się osiągnąć bardzo wiele. Przypomniał o tym w sprawozdaniu proboszcz ks. kan. Zbigniew Sajewski. „Dzisiejszej wizycie Księdza Biskupa towarzyszy inna niż przed 5 laty sceneria. Świątynia wygląda o wiele okazalej, choć są jeszcze pewne prace do wykonania. Kapłani mieszkają już w domu parafialnym, a grupy mają swoje sale spotkań” - mówił Ksiądz Kanonik. Wszystkie dzieła podejmowano z myślą o ponad 5 tys. parafian zamieszkałych na terenie Makowa i w 5 okolicznych wsiach. Dla nich w każdą niedzielę odprawiane jest 5 Mszy św., w których regularnie bierze udział 1/3 ogółu mieszkańców. W dni powszednie w Eucharystii uczestniczy kilkadziesiąt osób. Wierni chętnie biorą także udział w nabożeństwach dodatkowych. Szczególnie dobrą frekwencją cieszy się Różaniec i Droga Krzyżowa, na których modli się nawet 400 osób.
Wspólnotę cechuje troska o powołania kapłańskie i zakonne. Co 2 lata organizowana jest niedziela powołań. „Bóg błogosławi naszej parafii - już 3 kapłanów pochodzących stąd otrzymało święcenia, a w seminarium jest 4 kleryków” - mówił ks. Sajewski.

Duszpasterstwo

Bogata działalność duszpasterska obejmuje wiele obszarów. Kultywowane i dobrze uczęszczane są comiesięczne nabożeństwa do Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi oraz wprowadzone niedawno nabożeństwo fatimskie. Odprawiane są także modlitwy do św. Brata Alberta, Matki Bożej Nieustającej Pomocy, adoracja eucharystyczna i Koronka do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia kolejne koła różańcowe zanoszą swoją modlitwę.
Szczególnym rysem duszpasterskim jest troska o chorych. Na terenie parafii znajduje się bowiem szpital powiatowy. W każdą sobotę celebrowana jest tam Msza św., kapłani sprawują też sakrament pokuty i udzielają Komunii św. w salach. Duszpasterską troską i modlitwą objęty jest również personel szpitala.
Nie mniej ważna jest katechizacja. W 5 szkołach uczy 10 katechetów. W parafii działa także poradnia rodzinna. Rozwinięte jest też duszpasterstwo pielgrzymkowe. W pieszej pielgrzymce z Płocka na Jasną Górę podąża co roku ok. 50 osób. Ok. 350 parafian bierze udział w pielgrzymce duchowej. Co roku 4 września obywa się pielgrzymka do lokalnego sanktuarium w miejscowości Święta Rozalia. Parafianie chętnie biorą też udział w pielgrzymkach autokarowych, m.in. na Jasną Górę, do Kalwarii Zebrzydowskiej, Niepokalanowa czy Obór. W życiu duszpasterskim obecne są również mass media. Od 4 lat parafia wydaje cotygodniowy biuletyn, posiada także systematycznie aktualizowaną stronę internetową (www.albertmakow.plock.opoka.org.pl).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Grupy parafialne

We wspólnocie funkcjonuje wiele grup skupiających świeckich katolików, którzy pragną - w myśl słów Biskupa Romana - „jeszcze bardziej stawać się Kościołem”. Członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich zaprezentowali swą działalność podczas dwóch spotkań.
Aleksandra Orłowska i Katarzyna Borkowska zaprezentowały Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, zrzeszające ok. 60 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2. Ich działania to m.in. jasełka misyjne, korespondencja z misjonarzami, nabożeństwo różańcowe w intencji misjonarzy czy redagowanie gazetki religijno-misyjnej. Opiekunką grupy jest Małgorzata Bielacka.
Od 2002 r. z inicjatywy Księdza Proboszcza działają Podwórkowe Koła Różańcowe. 31-osobową grupą kieruje Mirosława Piecuska. Prezentujące działalność Anna Jaskułowska i Justyna Stępkowska przypomniały, że członkowie kół wzięli udział m.in. w zakończeniu Roku Różańca w Sikorzu, byli także na pielgrzymce do Niepokalanowa i na Jasną Górę.
Schola dziecięca skupia 28 osób, śpiewających pod kierunkiem organisty Marka Skowrońskiego. Monika Rykowska i Dominika Załuska poinformowały, że grupa wykonuje śpiewy na niedzielnej Mszy św. o godz. 11.00. O godz. 17.00 śpiewa natomiast 20-osobowy zespół młodzieżowy „Effatha”. Członkowie zespołu wykonują także okolicznościowe programy słowno-muzyczne. Grupę zaprezentował Michał Śmiałkowski
W Ruchu Światło-Życie działa 10 gimnazjalistów. Jak poinformowała Martyna Janicka, oazowicze obok regularnych spotkań w parafii uczestniczą też w dniach wspólnoty w Ciechanowie i oazach modlitwy w Winnicy.
Najliczniejszą - liczącą 61 osób - grupę stanowią ministranci. Ich działalność zaprezentował Tomasz Szymborski, który zaznaczył, że na przyjęcie do tego elitarnego grona czeka obecnie 20 kandydatów. Ministranci co tydzień gromadzą się na zbiórkach, uczestniczą też w dorocznych spotkaniach opłatkowych. Udzielają się również w sporcie, biorąc udział w rajdach rowerowych, turniejach tenisa stołowego i piłki nożnej.
Wśród grup skupiających dorosłych szczególną rolę odgrywają animatorzy kandydatów do bierzmowania. 24 osoby spotykają się w każdą IV niedzielę miesiąca małymi grupkami kandydatów, dzieląc się swoją wiarą i doświadczeniem. Pracę grupy przedstawili Wiesława Sinkiewicz i Paweł Sokołowski.
O działaniach kolejnej grupy - parafialnej rady duszpasterskiej - mówiły Agnieszka Kacprzycka i Anna Rykowska. Rada gromadzi 30 osób. Jej zadaniem jest wspomaganie duszpasterzy i podejmowanie inicjatyw duszpasterskich, a także pomoc zagubionej młodzieży.
W parafii funkcjonuje też prężna rada gospodarcza, która początkowo zajmowała się budową kaplicy i domu parafialnego, pozyskując środki m.in. z festynów, datków i ofiar zebranych w II niedzielę każdego miesiąca. Jak poinformowali Rafał Barański i Anna Wawrzonkowska, dzięki działaniom rady grupy parafialne dysponują obecnie 2 dużymi salami spotkań z dostępem do internetu. W planach jest upiększenie kaplicy i otoczenia oraz budowa kościoła.
Od 1998 r. działa przy parafii klub sportowy „Albert”. Pod przewodnictwem Księdza Proboszcza klub organizuje corocznie ogólnopolski turniej dzikich drużyn w piłkę nożną, 2 razy w roku turniej tenisa stołowego i rajd, sierpniowy Rodzinny Dzień Sportu, wyjazd na Międzynarodową Parafiadę Dzieci i Młodzieży, zaś podczas wakacji - kolonie i obozy sportowe. Praca klubu możliwa jest dzięki zaangażowaniu młodzieży i wsparciu, m.in. parafii, Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego, Diecezjalnego Funduszu Społecznego i sponsorów, o czym poinformował Ryszard Dziadak.
Urszula Piątek i Anna Kacprzykowska przybliżyły działalność Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Członkowie tych grup aktywnie uczestniczyli w komitecie budowy kościoła, organizowali też bale charytatywne. Z ich inicjatywy zaczęto organizować festyn parafialny. W okresie Bożego Narodzenia udzielają się w Pogotowiu Brata Alberta, przygotowując paczki dla dzieci. Przez 3 kolejne zimy wspólnie z dyrekcją Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który udostępnił kuchnię, organizacje organizowały weekendowe dożywianie dzieci.
Pracę Poradnictwa Rodzinnego zaprezentowała Lucyna Fordubińska. Przypomniała, że w jego ramach odbywa się ok. 30 spotkań w ciągu roku. W czasie wakacji doradcy mieli w planach zorganizowanie cyklu spotkań dla młodzieży dorastającej, by propagować ideę rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.
Działalność liczącej 20 osób grupy dorosłych lektorów przybliżyli Hanna Milewska i Paweł Roszkiewicz. Do zadań lektorów należy oprawa Mszy św. niedzielnych oraz nabożeństw rekolekcyjnych.
Apostolat Maryjny działa od 2004 r. Do grupy należy ok. 20 osób. Podczas spotkań rozważają Pismo Święte, odmawiają też Różaniec. 2 razy w roku biorą udział w tzw. nieustającym Różańcu. Działalność grupy przedstawili Henryk i Bożenna Chełstowscy. Inną grupą modlitewną są koła różańcowe, skupiające dorosłych. Ich członkinie wzięły udział w porannej Mszy św. o godz. 10.00.
Z parafią współpracuje ściśle jednostka OSP w Słoniawach. Reprezentujący ją Waldemar Leśnik poinformował, że strażacy chętnie wypożyczyli ławki do świątyni do czasu zakupu nowych, a także użyczają swojej świetlicy na Msze św. podczas poświęcenia pól. W kościele uczestniczą natomiast w adoracji przy grobie Pańskim, a także w procesjach.
Istnieje także 13-osobowy chór, który ubogacił śpiewem wieczorną liturgię. Pod opieką organisty Marka Skowrońskiego chórzyści z powodzeniem wykonują utwory jedno- i wielogłosowe na Mszach niedzielnych i z okazji świąt.

Reklama

Dokonania materialne

Parafia może poszczycić się wieloma osiągnięciami także w dziedzinie gospodarczej. Najważniejsze dzieło to budowa i wykończenie kaplicy i domu parafialnego. Od ostatniej wizytacji w 2001 r. położono w kaplicy posadzkę, zbudowano ołtarze Matki Bożej Fatimskiej i św. Brata Alberta, wykonane zostały nowe dębowe ławki i klęczniki, zakupiono i zainstalowano grzejniki halogenowo-kwarcowe, żyrandole i kinkiety, wykonano podsufitkę oraz sprawiono meble do zakrystii. Do celów kultu zakupiono zaś sprzęty i szaty liturgiczne.
Przed kaplicą i domem parafialnym zbudowano utwardzone parkingi, zbudowana została także aleja procesyjna. Zamontowano instalację odprowadzającą wody deszczowe, ogrodzono posesję i zagospodarowano ją pod względem estetycznym.
W planach jest jeszcze montaż kraty w kaplicy, aby świątynia mogła być otwarta w ciągu dnia, wykonanie stacji drogi krzyżowej oraz zakup nowych konfesjonałów. Przed kaplicą zostaną też posadzone krzewy ozdobne.

Przebieg wizytacji

Pasterska wizyta rozpoczęła się przed południem. O godz. 10.00 Biskup Roman odprawił Mszę św. w intencji osób starszych i chorych, do których skierował też słowo Boże. Przytaczając świadectwo zapisane w jednej z książek, Kaznodzieja podkreślił, że „człowiek cierpiący jest piękny, ponieważ jest podobny do Chrystusa”. - Cierpienie pokazuje nam, że ziemia nie jest naszym ostatecznym domem, że zdążamy do ojczyzny w niebie, gdzie nie będzie bólu ani trosk - mówił Pasterz. W Eucharystii wzięli także udział członkowie działających w parafii 16 kół różańcowych oraz dzieci i młodzież z miejscowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z dyrekcją i wychowawcami.
Wczesnym popołudniem - o godz. 13.30 - Ksiądz Biskup odwiedził Szpital Powiatowy, gdzie w imieniu pracowników Gościa powitał dyrektor placówki dr Dariusz Hajdukiewicz. Głos zabrał także ordynator oddziału ortopedii dr Krzysztof Gomółka, który przybliżył ideę działalności fundacji powołanej w celu rozbudowy i modernizacji szpitala. W trakcie spotkania poinformowano, że placówka w ostatnim czasie nabyła 22 nowoczesne urządzenia leczniczo-diagnostyczne za kwotę 3 mln zł. Dyrektor poprosił Biskupa Romana o poświęcenie tych urządzeń, wśród których znalazła się warta ok. 1 mln zł nowoczesna pracownia do badań rentgenowskich.
Dziękując lekarzom, pielęgniarkom, salowym i sanitariuszom za ich pracę, Ksiądz Biskup podkreślił, że wszelkie słuszne postulaty muszą być tak formułowane, „by nie utracić zaufania pacjentów”. Ksiądz Biskup odwiedził także chorych poddanych hemodializie, wśród których znalazł się m.in. pochodzący z parafii Krasnosielc (niegdyś leżącej w granicach naszej diecezji) ks. Ryszard Dębek.
Po wizycie w szpitalu Biskup Roman spotkał się z grupami parafialnymi, zaś o godz. 17.00 przewodniczył uroczystemu ingresowi i udzielił sakramentu bierzmowania. W kazaniu apelował do młodzieży: „Nie idźcie za tym, co płytkie i powierzchowne. Starajcie się wnikać w głąb waszej wiary, coraz lepiej ją rozumieć i żyć nią na co dzień”.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy kiedyś jednak tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Ksiądz biskup przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej. Eucharystię koncelebrowali abp Józef Kupny, bp Jacek Kiciński oraz kapłani z diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję