Reklama

BETEL - Zakupy z sercem - Deribie Mekanene

W ulubionej kaplicy Karola Wojtyły

U św. Karola Boromeusza w Niepołomicach

Tadeusz A. Janusz
Edycja małopolska 48/2006

W sanktuarium św. Karola Boromeusza w Niepołomicach 4 listopada br. święto patronalne Ojca Świętego Jana Pawła II szczególnie uroczyście uczciła młodzież, modląc się o jego rychłą beatyfikację. Odpustową Eucharystię z udziałem harcerzy, Ochotniczej Straży Pożarnej, młodzieży z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, nauczycieli i rodziców sprawował abp Józef Wesołowski - nuncjusz apostolski w Kazachstanie, który poświęcił również odnowioną chrzcielnicę. Arcybiskup zapewnił o swej wdzięczności za zaproszenie do Niepołomic, gdzie czczony jest św. Karol Boromeusz - arcybiskup Mediolanu, który będąc niezwykle pokorny i cichy, potrafił zreformować Kościół i nadać mu nowy, współczesny kształt.
W kazaniu - nawiązując do dziejów niepołomickiej parafii - abp Wesołowski podkreślił wielkie znaczenie dziedzictwa wiary i ukazał ogrom spustoszenia pod tym względem na Wschodzie. „My tam, na Wschodzie, na Syberii, wiemy, co to znaczy dziedzictwo wiary - mówił. - To dziedzictwo systematycznie wydzierano z naszego serca przez ponad 60 lat. Wiara przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, a tam nie ma żadnej tradycji, nie ma nic. Tylko głód, przekleństwo, pijaństwo... Kazachowie nie znają nawet swego języka. Są ludzie, którzy nigdy nie słyszeli słowa «Bóg»”. Arcybiskup dziękował młodzieży za modlitwę i obecność w Kościele, podkreślając: „W ciężkich stalinowskich czasach ludzie na kazachskich stepach opowiadali sobie o waszej wierze, o pełnych kościołach, o tym że, jest dużo młodzieży i dzieci, że się modlą, że są oazy - to nas trzymało w wierze...”.
Niepołomice są pierwszym w Polsce prężnym ośrodkiem kultu św. Karola Boromeusza. Czczony tu od 1604 r. obraz sługi Bożego Karola (kanonizacja miała miejsce w 1610 r.) został przywieziony z Włoch na królewski zamek do Niepołomic na polecenie starosty Jana Ruszcza Branickiego po tym, jak żona starosty, Anna z Myszkowskich, siostra wielkiego marszałka koronnego Zygmunta, zapadła na paraliż obu nóg. Jej głęboka wiara we wstawienniczą moc zmarłego w opinii świętości pasterza Mediolanu sprawiła, że została w cudowny sposób uzdrowiona. Po cudzie uzdrowienia Anna Branicka 1 listopada 1604 r. o własnych siłach przeniosła obraz z zamkowej kaplicy do parafialnego kościoła pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników i pozostawiła go tu, aby każdy mógł wypraszać dla siebie potrzebne łaski. Początkowo obraz był umieszczony w bocznym ołtarzu niepołomickiej świątyni, ufundowanej przez króla Kazimierza Wielkiego w 1350 r. i konsekrowanej w 1358 r. W roku 1640 Stanisław Lubomirski dobudował do kościoła od strony północnej kaplicę św. Karola Boromeusza jako wotum za otrzymane łaski. Po zniszczeniach, jakich dokonali Szwedzi, także dzięki Lubomirskiemu w 1690 r. przebudowano również kościół.
Do szczególnego ożywienia kultu świętego Biskupa w Niepołomicach, zwłaszcza po Soborze Watykańskim II, przyczynił się ksiądz, biskup i kardynał Karol Wojtyła, który, gdy tylko obowiązki mu na to pozwalały, przyjeżdżał do swego szczególnego Orędownika i modlił się w jemu poświęconej kaplicy. Odnowiony kościół w Niepołomicach przygotowuje się do obchodów 650-lecia.

KSM: bronimy życia poczętego

2018-08-14 07:09

Agata Kowalska, KSM Częstochowa

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej wzięło udział w 9. Rajdzie dla Życia.

Agata Kowalska

Młodzież wraz z księdzem Asystentem Andrzejem Witkiem, przejechała aż 120 km na rowerze (trasa Częstochowa - Chęciny) w intencji życia poczętego. Sama inicjatywa to sztafeta, polegająca na przekazywaniu pałeczki kolejnej diecezji, która wyruszy w trasę. Rajd dla Życia swój początek miał w Zabawie, skąd wywodzi się patronka Stowarzyszenia - bł. Karolina Kózkówna, a zakończy 18 sierpnia w Rostkowie, czyli miejscowości kolejnego patrona KSM-u, św. Stanisława Kostki.

Jednocześnie była to także okazja do otoczenia modlitwą Synodu, który będzie miał miejsce 3 października br. w Watykanie. Każdego dnia, od 3 kwietnia 2018 r., aż do 3 października, grupa młodzieżowa bądź wspólnota modli się za Synod Biskupów dotyczący wiary, młodzieży i rozeznania powołania. 13 sierpnia przypadł 133. dzień tejże modlitwy, który należał właśnie do uczestników Rajdu z naszego archidiecezjalnego KSM-u!

Więcej o Rajdzie: https://www.facebook.com/events/845347732338919/

Więcej o Sztafecie Młodych "Młodzież za Synod":

https://www.facebook.com/events/1722432897846730/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Lubelscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

2018-08-14 17:34

olc / Lublin (KAI)

Jubileuszowa 40. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jak co roku zakończyła się uroczystą Eucharystią sprawowaną na Wałach. Tegorocznej liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, natomiast homilię wygłosił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Wśród duchownych obecni byli również bp łowicki Andrzej Dziuba, bp zamojsko-lubaczowskiej Marian Rojek, bp radomski Henryk Tomasik i bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Marek Solarczyk.

W homilii abp Stanisław Budzik nawiązał do znaczenia jasnogórskiego wizerunku Maryii dla historii Polski: - To tutaj Bóg dał narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę. Zwracając się do pielgrzymów podkreślił, że Matka Boża jest szczególnym obrazem Ducha Świętego. - Szczytem działania Ducha Świętego w historii zbawienia jest tajemnica wcielenia. Jest to moment,kiedy Duch Święty zstąpił na Maryję, a Ona za Jego sprawą poczęła dziecię nazwane Synem Najwyższego. W tym najdonośniejszym momencie spotkało się tych dwoje: Duch Święty i służebnica Boża. On w niej dokonał najbardziej zdumiewającego połączenia nieba i ziemi. Nawiązując do tegorocznego hasła lubelskiej pielgrzymki, abp Budzik zwrócił uwagę, że Matka Boża jest przykładem otwarcia się na działanie Ducha Świętego, czego dowodem są Jego owoce. Pierwszym z nich jest miłość. Przypomniał on także, że zaufanie Maryii i Jej odpowiedź na Boże powołanie jest wzorem dla ludzi wszystkich czasów. - Jesteśmy tutaj, w domu Matki, aby znów zacząć żyć jak chrześcijanie i wydawać owoce Ducha – powiedział na zakończenie do przybyłych na Jasną Górę pielgrzymów.

Oprócz lubelskich pątników 14 sierpnia na Jasną Górę dotarły również: 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna, 36. Piesza Pielgrzymka diecezji zamojsko-lubaczowskiej, grupa pielgrzymów z Bełza na Ukrainie, 35. Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin „Totus Tuus”, Warszawska Pielgrzymka Rowerowa, 23. Łowicka Piesza Młodzieżowa Pielgrzymka oraz 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Piesza Strażaków i ich rodzin. 40. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę odbywała się pod hasłem „Owocem Ducha jest miłość...”. Wyruszyła z Lublina 3 sierpnia, liczyła 19 grup i pokonała ok 320 km.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem