Reklama

Człowiek wielkiej wiedzy i głębokiej wiary

Ks. Antoni Just
Edycja łódzka 51/2006

Dnia 2 grudnia br. minęła 20. rocznica śmierci ks. prał. Zygmunta Skowrońskiego, zasłużonego profesora i wychowawcy wielu pokoleń kapłanów naszej archidiecezji. Ks. Skowroński urodził się 14 listopada 1909 r. w Pułtusku. W 1927 r. zdał egzamin maturalny i został przyjęty w poczet alumnów WSD w Łodzi. Już po 3 latach studiowania został skierowany na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Warszawskiego.
Uzyskawszy dyspensę od wieku, 17 lipca 1932 r. otrzymał święcenia kapłańskie w Tumie k. Łęczycy. W 1933 r. uzyskał magisterium z teologii dogmatycznej i apologetyki. Ale już w następnym roku bp Tymieniecki mianował ks. Skowrońskiego notariuszem Kurii Biskupiej w Łodzi oraz profesorem miejscowego Seminarium Duchownego. Objął wykłady z homiletyki i łaciny oraz z teologii moralnej ogólnej. Równocześnie z pracą dydaktyczną w łódzkim seminarium kontynuował kurs doktorancki na Wydziale Teologicznym w Warszawie, uwieńczony 15 czerwca 1936 r. doktoratem. Tego roku został prefektem Seminarium Duchownego w Łodzi. Od 1937 r. objął wykłady z teologii dogmatycznej, zaś od 1938 r. z apologetyki. Równolegle przez kilka lat pełnił obowiązki kapelana chorych w szpitalu św. Teresy i spowiednika Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Po wybuchu wojny i zamknięciu seminarium otrzymał nominację wikariuszowską do parafii w Buczku, gdzie obowiązki proboszczowskie pełnił jego stryj ks. Stefan Skowroński. Obydwaj zostali aresztowani i wywiezieni do Dachau. Ksiądz Zygmunt spędził tam prawie 4 lata. Pod koniec pobytu w obozie zapadł na tyfus, którego fatalne następstwa zdrowotne odczuwał długo. O swoim pobycie w obozie napisał do bp. Jasińskiego: „Będąc w Dachau, nie miałem żadnej nadziei na przetrwanie tych ciężkich czasów”. Do kraju wrócił 23 czerwca 1946 r.
Bp Jasiński mianował ks. Skowrońskiego dyrektorem Diecezjalnej Unii Apostolskiej, zaś w styczniu 1947 r. cenzorem ksiąg o treści religijnej, dyrektorem Związku Misyjnego Duchowieństwa oraz posynodalnym egzaminatorem duchowieństwa i wicerektorem Seminarium Duchownego w Łodzi. Tę ostatnią funkcję pełnił przez 37 lat i wraz z ks. inf. Antonim Woronieckim, rektorem seminarium, stanowili nadzwyczaj udany zespół kierownictwa uczelni.
Nowy ordynariusz bp Michał Klepacz, dostrzegając wielkie walory intelektu i ducha kapłańskiego ks. Zygmunta Skowrońskiego, mianował go w 1947 r. wykładowcą w Studium Wyższej Wiedzy Religijnej, zaś w1948 r. - promotorem sprawiedliwości. W późniejszych latach proszono go o wygłaszanie konferencji religijnych dla Sióstr Urszulanek i Służebniczek Najświętszej Maryi Panny.
14 czerwca 1984 r. ks. Skowroński poprosił o zwolnienie z funkcji wicerektora i dyrektora Unii Apstolskiej Kleru. Kontynuował wykłady z teologii dogmatycznej i patrologii. I te przedmioty wykładał aż do śmierci.
Zmarł 2 grudnia 1986 r., przeżywszy 77 lat - w kapłaństwie 54 lata. Wśród swoich wychowanków ks. prał. Zygmunt Skowroński cieszył się wielkim uznaniem. Był niezwykle uzdolnionym człowiekiem. Imponująca rozpiętość wykładanych przez niego przedmiotów dowodziła wielości zainteresowań.
Zajęcia dydaktyczne w seminarium prowadził przez ponad pół wieku. Był wymagającym profesorem i zarazem bardzo sprawiedliwie oceniał wiedzę alumnów. Z uznaniem przyjmowaliśmy taką postawę. Z wielką niecierpliwością czekaliśmy na ostatni wykład każdego semestru, jako że „ultima lectio” poświęcona była przez Księdza Profesora różnorakim ciekawym zjawiskom w świecie astronomii, meteorologii czy fizyki. I w tych dziedzinach nauk imponował nam niezwykłą wiedzą.
W sobotnie popołudnia wprowadzał nas w arkana wielkiej klasycznej muzyki symfonicznej. Przynosił na salę teologiczną płyty z nagraniami symfonii Beethovena i wyjaśniał nam jej strukturę. Po takim wprowadzeniu pełniej się odbierało owe wielkie dzieła muzyczne. Podziwialiśmy nie tylko rozległą wiedzę Księdza Wicerektora, również jego postawa jako wychowawcy i kapłana wzbudzała w nas wielki szacunek. Po systematycznym przerabieniu z nami traktatu o Eucharystii, na zakończenie wykładów prowadził nas do kaplicy, byśmy w cichej adoracji nie tylko przyjęli umysłem tę prawdę, ale i sercem starali się ją przeżyć. Był człowiekiem wielkiej wiedzy i głębokiej wiary. Jako wychowawca nie kierował się emocjami, zmiennymi nastrojami chwili, ale ustalonymi zasadami, których sam przestrzegał i uczył nas je respektować.
Sądzę, że dziś, mimo upływu 20 lat od śmierci Księdza Profesora, liczne grono jego wychowanków wspomina go z wielką wdzięcznością. A za pracę i trudy poniesione dla dobra naszej archidiecezji niech Pan sowicie go nagrodzi.

Abp Ryś na KUL: nasz układ z Chrystusem nie jest układem dwóch równych partnerów

2019-03-18 09:05

olc / Lublin (KAI)

„Nasz układ z Jezusem Chrystusem nie jest układem dwóch równych partnerów. Jezus określa warunki. To co mu poddasz, będzie przemienione. To, czego mu nie poddasz nie będzie przemienione” – mówił abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej rozpoczynającej rekolekcje wielkopostne w Kościele Akademickim KUL, które do wtorku głosił będzie metropolita łódzki.

BP KEP

Odnosząc się do czytania mówiącego o historii Abrahama rekolekcjonista zauważył: „Co roku Kościół stawia nas przed figurą Abrama pytając nas o naszą wiarę. Pytaniem tych rekolekcji nie jest, czy wierzyliśmy dzisięć lat temu, tylko czy wierzymy dzisiaj”.

Abp Ryś wyjaśniał, że Bóg wyprowadził Abrama poza porządek natury, ponieważ człowiek wierzący odkrywa całkiem inne prawo, które jest prawem modlitwy, dobrych czynów, stawania się kimś innym w Bogu. Jest prawem przemienienia.

„Ta przemiana, która się stała w Abramie, że stał się Abrahamem i ojcem potomstwa licznego jak gwiazdy na niebie później dzieje się ciągle. Jakub nie zostanie ojcem narodu, dopóki nie zostanie Izraelem. Szymon nie zostnie głową Kościoła, dokąd nie stanie się Piotrem. Paweł nie stanie się apostołem narodów, dokąd z Szawła nie stanie się Pawłem. Za każdym razem idzie o to samo, to znaczy musi umrzeć ten człowiek, który się opiera na sobie” – mówił rekolekcjonista.

Ostrzegł też, że przemienienie nie dokonuje się w nieprzyjaciołach krzyża Jezusa Chrystusa. Należy przyjąć miłość Boga i oprzeć się na niej, a nie na prawie, przepisach i przynależności.

Jako przykład przemiany abp Ryś przywołał św. Pawła, który w krótkim czasie przestał być prześladowcą chrześcijan i sam zdecydowanie udał się do Rzymu ze świadomością czekającego go męczeństwa. Przypomniał słowa znanego teologa, Hansa Ursa von Balthasara, że prawo, które odwzorowuje swoim życiem Jezus, potem św. Paweł, jest prawem przez które musi przejść każdy z nas i Kościół w każdym pokoleniu.

„My nie jesteśmy skazani na życie w grzechu i klęskę w tej walce. Pod warunkiem, że się poddamy temu prawu Jezusa Chrystusa. Prawu miłości, która nie szuka dla siebie bezpieczeństwa. I wtedy dokonuje się przemienienie” – przekonywał abp Ryś.

Na zakończenie homilii podsumował: „Przestań opierać się na sobie. Oprzyj się na Bogu, który jest Miłością. I On nam to mówi, tak jak mówił Abramowi: „Ja ci to zrobię. Wierzysz w to?” To jest pytanie tej niedzieli”.

Tematem rozważań rekolekcyjnych jest „Stworzenie z upragnieniem oczekuje objawienia się Synów Bożych”. Nauki głoszone będą w poniedziałek i wtorek podczas Mszy świętych o 12.30 i 19.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Peregrynacja obrazu św. Józefa w Żaganiu-Moczyniu

2019-03-18 23:32

Kamil Krasowski

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu zakończył peregrynację w parafii św. Józefa w Żaganiu-Moczyniu i dzisiejszego wieczoru nawiedził Żary.

Maria Romer
Spotkanie dzieci z SP nr 3 im. św. Jana Pawła II ze św. Józefem
Zobacz zdjęcia: Peregrynacja obrazu św. Józefa w Żaganiu-Moczyniu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem