Reklama

Rozmodleni od pokoleń

Na terenie naszej diecezji są parafie niewielkie, ale mogące się pochwalić ogromnymi tradycjami, ale i budowanym na nich ożywionym życiem duszpasterskim. Do takich należy zaliczyć parafię pw. Ducha Świętego w Węgrzynowie, którą w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej 7 października wizytował biskup płocki Stanisław Wielgus.

Niedziela płocka 51/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Ducha Świętego w Węgrzynowie

Patron parafii: Duch Święty
Kościół parafialny: pw. Ducha Świętego
Dekanat: makowski
Terytorium: Bogdalec, Elżbiecin, Kobylin, Kobylinek, Młodzianowo, Obłudzin, Romanowo (część), Szlasy Bure (część), Szlasy Łozino, Węgrzynowo, Zaręby
Proboszcz: ks. Włodzimierz Gawlikowski
Katecheci: Ewa Mosakowska, Bogusława Rutkowska, Barbara Golon
Organista: Jan Łukaszewski
Zakrystian: Mieczysław Stępkowski
W parafii działają: rada gospodarcza, Koła Żywego Różańca (8), asysta procesyjna, schola dziecięca, chór parafialny, liturgiczna służba ołtarza, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci
Współpracuje z parafią: 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej
Msze św. w niedzielę: 9, 11 i 15

Charakterystyka parafii

Utworzona przez biskupa Jakuba z Korzkwi dzień po święcie Matki Bożej Gromnicznej w 1398 r. parafia w Węgrzynowie była wielokrotnie doświadczana przez los. W 1692 r. spłonął drewniany kościół. Już 2 lata później został odbudowany przez ks. Pszczółkowskiego. Na początku ub. stulecia, gdy diecezją zarządzał abp A.J. Nowowiejski, podjęto decyzję o budowie nowej świątyni. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1914 r. i kontynuowano mimo burzliwych czasów dwóch wojen światowych. Niestety, w 1942 r. Niemcy rozebrali prawie gotową już świątynię, wywożąc cegłę do Makowa Mazowieckiego. Pozostał stary, drewniany kościół, niemogący pomieścić już wiernych. W latach 70. ub. wieku został on gruntownie wyremontowany staraniem ks. Tadeusza Michnowskiego.
Obecnie na terenie parafii mieszkają 1462 osoby. Swym terytorium parafia obejmuje 11 wiosek, w których mieszka 467 rodzin. Jak mówił w swoim sprawozdaniu proboszcz ks. Włodzimierz Gawlikowski, wizyty duszpasterskiej nie przyjmuje 6 rodzin, zaś 11 rodzin żyje w związkach niesakramentalnych.

Duszpasterstwo

W niedziele i święta są odprawiane trzy Msze św. Frekwencja na niedzielnej Eucharystii wynosi ok. 42%. Duszpasterza cieszy duża liczba dzieci i młodzieży na Mszach św. Duża liczba wiernych (a wśród nich dzieci przygotowujące się do uroczystego odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz kandydaci do bierzmowania) praktykują I piątki miesiąca, uczestniczą w procesjach i adoracjach Najświętszego Sakramentu w I niedzielę miesiąca. Wielu wiernych gromadzą nabożeństwa okresowe: Różaniec, Droga Krzyżowa, nabożeństwo majowe i czerwcowe, Roraty.
Wierni mają możliwość uczestniczenia w pielgrzymkach do sanktuariów. Corocznie niemal w każdej wiosce odbywa się uroczyste poświęcenie pól. Tworzy się tradycja parafialnych dożynek, na które - jak mówi ksiądz proboszcz - przybywa duża liczba parafian i gości: zorganizowano je już trzykrotnie. Swoją tradycję zaczyna mieć także zorganizowany już dwukrotnie Karnawałowy Parafialny Bal Charytatywny, z którego dochód był przeznaczony na cele parafialne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Życie parafii to także osiągnięcia materialne. Także pod tym względem w Węgrzynowie dzieje się wiele. W 2004 r. został uporządkowany teren i otoczenie cmentarza, utwardzona i wyłożona kostką brukową aleja główna, wybudowano śmietnik, wymieniono krzyż, wał cmentarny został obsadzony czterystoma sadzonkami tui. W kościele zostało wymienione nagłośnienie, przeprowadzony został remont organów (wymieniono i uzupełniono brakujące części), wymieniona została instalacja energii elektrycznej, zakupiono nowe ornaty, wymieniono szaty liturgiczne, dokończono budowę kamiennego ogrodzenia przy wjeździe do kościoła, zakupiono przenośne nagłośnienie. Do plebanii została doprowadzona bieżąca woda, wymieniono przyłącze elektryczne, rozdzielnię i zabezpieczenia, częściowo wymieniono też instalację elektryczną w budynku, wymieniono podłogi w kuchni i korytarzu. Na remont złożyło się też gipsowanie ścian, wymiana 11 okien, 3 drzwi, przystosowanie pomieszczenia wejściowego na potrzeby kancelarii (postawiono ściankę działową), wybudowanie łazienki z wyposażeniem, wymiana pieca c.o., założenie ogrzewania w części plebanii, naprawa instalacji kanalizacyjnej i wybudowanie szamba.
W kolejnym roku wyremontowano i wzmocniono pochylone ogrodzenie przy cmentarzu (odrdzewienie, zabezpieczenie i pomalowanie), wymieniono krzyże przy nowym i „starym” cmentarzu. Członkinie kół Żywego Różańca zakupiły nową monstrancję do kościoła, został zakupiony rzutnik i ekran, zakupiono nowe obrusy ołtarzowe, położono asfalt na parkingu przykościelnym (ok. 400 m2), zamontowane zostały sztachety w ogrodzeniu kamiennym wokół kościoła. Teren wokół plebanii i budynków parafialnych uporządkowano (usunięto krzewy i zarośla), została nawieziona ziemia na wyrównanie terenu, wykonano nowe, dębowe ogrodzenie wraz z fundamentem wokół plebanii i budynków parafialnych, została wykonana i zamontowana nowa brama wjazdowa do plebanii oraz brama wjazdowa i furtka na teren kościelny. W plebanii wymieniono podłogi w trzech pomieszczeniach i położono panele. Usunięto krzewy i zarośla wokół organistówki, uprzątnięto teren, doprowadzono wodę bieżącą do budynku, wykopano szambo, naprawiono instalację elektryczną i centralnego ogrzewania, wykonano wylewki i izolację podłogową, położono panele w pokojach, położono płytki w pokojach, kuchni i łazience, wyposażono łazienkę.
W 2006 r. została poddana odnowieniu i złoceniu zabytkowa monstrancja i dwa kielichy mszalne, założono instalację alarmową w kościele i plebanii, odnowiono i poddano restauracji chrzcielnicę. Wokół kościoła położono ok. 600 m2 kostki brukowej. Członkinie kół Żywego Różańca zakupiły do kościoła nowy chodnik, został zakupiony stojak do paschału oraz nowe chodniki do zakrystii.

Przebieg wizytacji

Wizyta rozpoczęła się odwiedzinami na cmentarzu parafialnym, gdzie Ksiądz Biskup modlił się wraz z parafianami za ich zmarłych bliskich, a także za spoczywających tu kapłanów. W samo południe rozpoczęła się uroczysta Msza św. ingresowa. Biskupa Stanisława powitały m.in. dzieci z polskiego domu dziecka z Podbrodzia na Litwie, które co roku spędzają wakacje u polskich rodzin w Węgrzynowie. Z wyraźnym wzruszeniem dzieci w strojach ludowych recytowały Inwokację z „Pana Tadeusza”. Zanim rozpoczęła się Msza św., ksiądz proboszcz złożył wobec Biskupa Płockiego i parafian sprawozdanie na temat stanu duchowego i materialnego parafii.
„Ogromnie się cieszę, że mogę dziś być z wizytą pasterską, przewidzianą prawem kanonicznym, w waszej prastarej parafii, której początki sięgają XIV wieku; parafii, założonej przez jednego z moich wybitnych poprzedników - biskupa płockiego Jakuba z Korzkwi Kurdwanowskiego, jednego z najwybitniejszych Polaków epoki średniowiecza, absolwenta sławnego uniwersytetu w Bolonii, jednego z członków delegacji na sobór w Konstancji - mówił w homilii Biskup Płocki. - Macie piękną, zabytkową świątynię; ciasną, ale za to przecież tak bardzo omodloną. Ile pokoleń się tutaj modliło! Ściany tej świątyni słyszały najróżniejsze modlitwy, były świadkami rzeczy wspaniałych, radosnych, wielu ślubów, które zawieraliście wy i wasi przodkowie, ale były także świadkami chwil trudnych, kiedy wy czy wasi przodkowie musieli żegnać najbliższych. Dlatego to jest takie ważne, żebyście wraz z tą świątynią tworzyli gromadę dzieci Bożych, przenikniętych łaską”. Po Eucharystii przedstawiciele grup i stowarzyszeń parafialnych złożyły sprawozdania ze swojej działalności.

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję