Reklama

Złoty jubileusz Arcypasterza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wdniu 22 grudnia 2006 r. przypada 50. rocznica święceń kapłańskich abp. Zygmunta Kamińskiego. Dostojny Jubilat urodził się 20 lutego 1933 r. we Wzgórzu jako pierwszy z trojga dzieci Antoniego i Aleksandry z Rumińskich, w rodzinie rzemieślniczo-rolniczej. Swoją edukację rozpoczął we wrześniu 1939 r. w Szkole Podstawowej w Bełżycach. Kontynuował ją w tzw. „Biskupiaku” w Lublinie. Do egzaminu dojrzałości jako eksternista przed komisją państwową przystąpił w czerwcu 1951 r.
Na dalszy wybór drogi życiowej duży wpływ miała panująca w domu rodzinnym atmosfera żywej wiary i miłości. Mądre rodzicielskie wychowanie religijne, zaowocowało ukształtowaniem wrażliwości sakramentalnej dzieci. „Niezwykle ważne dla mojego powołania wydarzenie, które utkwiło mi w pamięci, miało miejsce w 1939 r. Pojechaliśmy wtedy z mamą do Lublina, gdzie pracował ojciec. To była Niedziela Palmowa, więc poszliśmy do katedry na [Mszę św. i] procesję. Dla sześcioletniego chłopca było to ogromne przeżycie - byłem zafascynowany tą wspaniałą uroczystością. I chyba w tym momencie jakoś Pan Bóg po raz pierwszy poruszył moje serce” - wspomina abp Kamiński.
W 1951 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Czas formacji seminaryjnej został zakończony przyjęciem sakramentu święceń kapłańskich 22 grudnia 1956 r. w katedrze lubelskiej pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy. Rocznik święceń liczył 54 alumnów. Na obrazku prymicyjnym Neoprezbiter wypisał słowa: „Jezu, ufam Tobie!”. Mszę św. prymicyjną odprawił w rodzinnej parafii w Bełżycach 30 grudnia, a kazanie wygłosił ks. Michał Dudkowski.
Tuż po święceniach kapłańskich ks. Kamiński podjął posługę duszpasterską w Piaskach. W latach 1959-61 dokończył studia specjalistyczne na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL-u, rozpoczęte jeszcze w 1956 r. Studia te zostały uwieńczone magisterium w 1965 r. oraz doktoratem na podstawie dysertacji pt. „Aplikacja Mszy św. za wiernych w ustawodawstwie przedkodeksowym Kościoła zachodniego”, napisanej pod kierunkiem ks. prof. Aleksego Petraniego (1971 r.).
Gorliwa praca ks. Kamińskiego na poszczególnych parafiach i w Kurii Biskupiej została uwieńczona powołaniem go na urząd biskupa. Papież Paweł VI bullą nominacyjną z 28 października 1975 r. wyniósł ks. kan. dr. Zygmunta Kamińskiego do godności biskupiej, ustanawiając go na prośbę biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka jego biskupem pomocniczym. Biskup Elekt otrzymał tytularną stolicę Midica. Uroczysta konsekracja ks. kan. dr. Kamińskiego odbyła się w katedrze lubelskiej 30 listopada 1975 r. Głównym konsekratorem był biskup lubelski Bolesław Pylak, a współkonsekratorami: bp Jan Mazur, biskup siedlecki, i bp Józef Drzazga, biskup warmiński.
W przemówieniu na zakończenie Mszy św. nowo konsekrowany Biskup powiedział m.in.: „Pan jest cząstką dziedzictwa mojego, nie mnie, ale Jemu cała ta uroczystość, niech On będzie za wszystko uwielbiony (...). Pragnę, aby w moim życiu nie było nigdy tego, co nazywa się zdradą Kościoła i Chrystusa”. Jako motto pasterskiej posługi bp Kamiński przyjął słowa Chrystusa z modlitwy arcykapłańskiej: „Ut omnes unum sint” („Aby wszyscy stanowili jedno” - J 17, 21). W herbie biskupim natomiast umieścił wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Krasnobrodzie.
Ksiądz Biskup obok pracy w diecezji posługiwał w ramach prac Konferencji Episkopatu Polski. Był przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Turystycznego. Z końcem lat 70. został powołany do Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu i Episkopatu Polski, piastując w niej różne funkcje. Efektem trudnych rozmów i uzgodnień między stroną rządową i kościelną było uchwalenie 17 maja 1989 r. przez Sejm IX kadencji obowiązującej do dziś ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w PRL. Bp Kamiński przewodniczył od kwietnia 1989 r. podzespołowi ds. majątkowych, w ramach prac zespołu redagującego ustawę.
Papież Jan Paweł II bullą nominacyjną z 10 stycznia 1984 r. powołał bp. Kamińskiego na koadiutora biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. 20 lipca 1984 r. został mianowany administratorem apostolskim „sede plena” diecezji płockiej. Po śmierci poprzednika bp Kamiński jako koadiutor przyjął 4 lutego 1988 r. tytuł biskupa płockiego.
W Płocku Ksiądz Biskup m.in. wspierał powstawanie Klubów Inteligencji Katolickiej, Kół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Akcji Katolickiej; powołał do działania Kolegium Teologiczne i Instytut Wyższej Kultury Religijnej w Płocku oraz Katolicki Uniwersytet Ludowy w Ciechanowie; doprowadził do erygowania Płockiego Instytutu Wydawniczego. Przywrócił także tradycję Uroczystości Zygmuntowskich w Płocku i ustanowił Wielki Order Świętego Zygmunta. Reaktywował Caritas Diecezji Płockiej. Z Jego inicjatywy zbudowano Centrum Duchowości Jezusa Miłosiernego w Sikorzu. Poza tym przeprowadził 42. Synod Diecezji Płockiej. Wydarzeniem największej wagi była wizyta apostolska Papieża Jana Pawła II w Płocku w dniach 7-8 czerwca 1991 r. Szczególnym owocem papieskiej pielgrzymki było ożywienie kultu Miłosierdzia Bożego w diecezji płockiej.
W czasie posługiwania w diecezji płockiej i w latach następnych bp Kamiński aktywnie uczestniczył w pracach Konferencji Episkopatu Polski. Od 1994 do czerwca 2006 r. był przewodniczącym Komisji (obecnie Rady) Prawnej Konferencji Episkopatu Polski. Od chwili powstania w 1998 r. Kościelnej Komisji Konkordatowej był i jest do dziś jej członkiem. Bp Kamiński był jednym z założycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, powstałego 7 lutego 1990 r. w Warszawie. W 10. rocznicę istnienia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” został uhonorowany Złotym Medalem za Działalność na rzecz Polaków i Polonii.
1 maja 1999 r. Ksiądz Biskup został mianowany przez Papieża Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Uroczysty ingres do bazyliki katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła odbył się w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego 23 maja 1999 r. Paliusz otrzymał z rąk Papieża Jana Pawła II 29 czerwca 1999 r. w Rzymie, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Ważnym wydarzeniem u początków pasterskiej posługi Arcybiskupa Metropolity w Szczecinie były obchody Jubileuszu Roku 2000. Główne uroczystości Jubileuszu odbyły się w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w dniach 15-18 czerwca. Celem usprawnienia funkcjonowania duszpasterstwa w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp Kamiński wydał dekret o jej organizacji. Powołał również Radę Kapłańską i Kolegium Konsultorów, Radę Duszpasterską oraz Radę ds. Ekonomicznych. Dla ocalenia dorobku duchowego i kulturowego Pomorza Zachodniego powołał do istnienia Archidiecezjalne Archiwum w Szczecinie.
Jednym z najważniejszych celów abp. Kamińskiego, od początku posługi w Szczecinie, było zwołanie Synodu Archidiecezjalnego, pierwszego w jej historii. Bezpośrednie przygotowanie do synodu rozpoczęło się celebracją Mszy św. 6 kwietnia 2002 r. w bazylice katedralnej.
Kolejnym wielkim pragnieniem i ostatecznie dziełem abp. Kamińskiego było utworzenie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. Starania takie podejmowali już jego poprzednicy: abp Kazimierz Majdański i abp Marian Przykucki. Uroczyste otwarcie działalności Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyło się 1 marca 2004 r. Arcybiskup Metropolita przypomniał wówczas wzruszające spotkanie przedstawicieli Uniwersytetu Szczecińskiego z Janem Pawłem II, które odbyło się w jego prywatnej bibliotece 27 stycznia 2004 r. Przywołał wypowiedziane wówczas przez Jana Pawła II słowa: „Przybywacie Państwo w związku ze szczególnym wydarzeniem. Oto Senat Uniwersytetu postanowił, że uczelnia przyjmie pod swój dach Wydział Teologiczny, który do tej pory prowadził samodzielną działalność naukową i edukacyjną. (...) Niech ta współpraca, twórczy dialog, a nawet naukowe spory przynoszą owoce prawdy i niech służą wszechstronnemu rozwojowi tych, którzy zechcą czerpać ze źródła wiedzy i mądrości. (...) Tego życzę Uniwersytetowi Szczecińskiemu, jego Wydziałowi Teologicznemu i całemu Waszemu miastu. (...) Niech Bóg Wam błogosławi”.
Podczas inauguracji roku akademickiego 2004/2005 władze Uniwersytetu Szczecińskiego uhonorowały zasługi abp. Zygmunta Kamińskiego Złotym Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „Sis qui es pro publico bono”. Otrzymał również Złotą Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego nadaną przez Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego za całokształt działalności publicznej na rzecz pomnożenia dóbr materialnych i kulturalnych regionu.
Ważnym wyznacznikiem posługi abp. Kamińskiego jest troska o integralną formację młodego pokolenia. Dla realizacji tego zadania powołał do istnienia Zespół Katolickich Szkół Ogólnokształcących i Katolickie Gimnazjum im. św. Stanisława Kostki w Szczecinie, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II w Pobierowie. Poświęcił również nowo wybudowany Młodzieżowy Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Trzęsaczu. Jako dzieło społeczne Jubileuszu Roku 2000 i wyraz czci dla sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego powołał również fundację na rzecz dzieci i młodzieży. Zadaniem tej fundacji jest pomóc w edukacji młodego pokolenia z terenów dotkniętych biedą.
Związek Arcybiskupa Metropolity z kultem Miłosierdzia Bożego zaznaczył się także w fakcie poświęcenia 14 lutego 2004 r. nowego domu i kaplicy Sióstr Jezusa Miłosiernego przy sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu.
Podczas dotychczasowej posługi w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej abp Kamiński wyświęcił 87 kapłanów, erygował trzy parafie: św. Siostry Faustyny Kowalskiej i św. Mikołaja w Szczecinie oraz św. o. Pio w Pniewie, poświęcił kilkanaście kościołów parafialnych, filialnych i kaplic, udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej ok. 20 000 osób, dokonał wizytacji kanonicznych ok. 100 parafii. Troszcząc się o usprawnienie dostępu wiernych, zwłaszcza chorych, do Komunii św., ustanowił pierwszy raz w historii archidiecezji 41 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Szczególnym wydarzeniem w 2006 r. była uroczystość koronacji cudownego Obrazu Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny w Trzebiatowie, której dokonał Ksiądz Arcybiskup w obecności abp. Józefa Kowalczyka, nuncjusza apostolskiego w Polsce.
Ten krótki rys historyczny ukazuje działalność abp Zygmunta Kamińskiego nie tylko w naszej archidiecezji, ale również w Polskim Kościele.
Redakcja „Kościoła nad Odrą i Bałtykiem” życzy Dostojnemu Jubilatowi dobrych czynów na Bożej niwie, a nade wszystko jednak dużo zdrowia i życzliwości ludzkiej.

Niniejszy artykuł oparto na opracowaniu ks. dr. Romana Misiaka „Życie i posługa pasterska Czcigodnego Jubilata Lublin - Płock - Szczecin”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: Niedziela wolna od handlu strzeżona prawem w wielu państwach europejskich

2024-04-22 13:32

[ TEMATY ]

handel

handel w Niedzielę

Adobe.Stock

O poszanowania kompromisu z 2018 r. dotyczącego handlu w niedzielę zaapelował abp Wiktor Skworc, członek Komisji Duszpasterstwa KEP. Przypomniał, że wolna niedziela, jako humanistyczny kod kulturowy, strzeżona jest przez prawo w wielu krajach europejskich. W ten sposób hierarcha skomentował dla KAI rozpoczęcie przez Trzecią Drogę prac nad projektem zmieniającym ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele i święta.

Wedle inicjatywy Trzeciej Drogi zakupy będzie można byłoby robić w dwie niedziele w miesiącu. Nadzieję na to, że nowelizację poprą wszystkie ugrupowania koalicyjne wyraził Ryszard Petru z ugrupowania Polska 2050.

CZYTAJ DALEJ

Z Czech przez Polskę do nieba

Niedziela Ogólnopolska 16/2018, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Wojciech

Tadeusz Jastrzębski

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół pw. św. Jana Chrzciciela

Św. Wojciech nauczający z  łodzi, malowidło ścienne. Chojnice, kościół
pw. św. Jana Chrzciciela

Urodził się zaledwie 10 lat przed chrztem Polski. Śmierć męczeńską poniósł już jednak w czasach, kiedy nad Wisłą władcy zdawali sobie sprawę ze znaczenia świętych relikwii. Czy Polska byłaby dziś tym samym krajem, gdyby nie św. Wojciech, jego związki z naszym państwem oraz przyjaźń z cesarzem?

Św.Wojciech został biskupem Pragi jako 27-letni mężczyzna. Jak podają jego biografowie, do katedry miał wejść boso, co prawdopodobnie symbolizowało ewangeliczną prostotę przyszłego męczennika. Potwierdzeniem tej tezy są inne historyczne źródła, według których wiadomo dziś ponad wszelką wątpliwość, że Wojciech nie dysponował wielkim majątkiem. To, co posiadał, miało służyć sprawowaniu kultu, zaspokajaniu potrzeb miejscowego kleru oraz jego osobistemu utrzymaniu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję