Reklama

Nieść nadzieję młodym

Niedziela świdnicka 51/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 24 do 26 listopada br. w Kudowie-Zdroju odbyły się IX Elżbietańskie Dni Młodych. Tematem tych dni były słowa bardzo przypominające hasło duszpasterskie mijającego roku liturgicznego: „Ubogim nieść nadzieję”. W tym czasie młodzi ludzie ze starszych klas gimnazjalnych, licealnych, a także przedstawiciele młodzieży studenckiej parafii, w których posługują siostry elżbietanki, modlili się, uczestniczyli każdego dnia w Eucharystii, słuchali krótkich prelekcji poszerzających główny temat tego spotkania, pracowali w grupach, oraz przede wszystkim kilkadziesiąt godzin przebywali ze sobą w atmosferze miłości, życzliwości, pokoju i przyjaźni. Siostry elżbietanki traktowały młodzież tak, jak życzyłby sobie Papież Jan Paweł II: miały dla młodzieży czas, modliły się z młodzieżą i stawiały konkretne zadania na przyszłość.
Tegoroczne dni odbyły się pod hasłem związanym z konkretną postawą życia - niesieniem nadziei, gdyż jak mówi s. Asumpta (odpowiedzialna za duszpasterstwo młodzieżowo-powołaniowe): „nie wystarczy jeden rok wychowania do niesienia pomocy i nadziei ubogim w różne dobra, które są człowiekowi potrzebne do życia; potrzeba, aby postawa wrażliwości, zaangażowania i miłości przeniknęła do życia zwłaszcza młodych ludzi i już na zawsze wyznaczała drogi podejścia do drugiego człowieka”.
Elżbietańskie Dni Młodych w tym roku zgromadziły młodzież, która przybyła do Kudowy z Wrocławia, Wałbrzycha, Świdnicy, Ziębic, Chełmska Śląskiego, Chrząstawy k. Wrocławia, Dusznik, Lewina. W świętowaniu i wspólnej modlitwie uczestniczyli także młodzi ludzie z kudowskich parafii. Jak pamiętamy, od 23 do 25 listopada trwaliśmy w żałobie narodowej po tragicznej śmierci górników w kopalni „Halemba” na Śląsku. Sami młodzi nie zapomnieli o tragedii, w Eucharystii inaugurującej spotkanie nieśli w procesji z darami bryłę węgla (co miało oznaczać złożenie na ołtarzu Pańskim wszystkich spraw związanych z tragedią Śląska: ból i rozpacz żon i dzieci górników, ale również pamięć o duszach zmarłych). Także w modlitwie wiernych nie zabrakło wezwań, które były pełnym ufności wołaniem o miłosierdzie dla tych, którzy odeszli i o potrzebne łaski dla tych, którzy zostali. Pierwszym punktem bogatego programu Elżbietańskich Dni Młodych była Eucharystia, którą w kościele pw. św. Bartłomieja w Kudowie-Czermnej celebrował ks. Romuald Brudnowski, proboszcz parafii. Przy ołtarzu towarzyszyli mu ojcowie klaretyni: Krzysztof Kaniowski i Piotr Ruciński. Ksiądz Romuald rozpoczął głoszenie słowa Bożego od kwestii zasadniczej, a mianowicie zadał dwa pytania: „Co to jest nadzieja?” i „Kto to jest nadzieja?”. Pytanie to dla nas, katolików, może mieć jedną odpowiedź: naszą nadzieją jest sam Jezus Chrystus. Młodzież przekonała się, że nadzieja, jaką jest Jezus Chrystus, a raczej ta nadzieja, którą nasz Zbawiciel nam przyniósł 2000 lat temu, jest pewnością. Usłyszeli także o innym niż materialne ubóstwo: o braku zrozumienia, braku miłości i braku przyjaźni, które często doskwierają człowiekowi tak samo jak brak chleba.
Po Mszy św. postulantki z Zakonu św. Elżbiety zaprezentowały kilka scenek z życia św. Elżbiety, która w swoich czasach potrafiła nieść nadzieję człowiekowi. Te kilka obrazów z życia świętej z pewnością zaskakiwało młodzież delikatnością i tkliwością w podchodzeniu do drugiego człowieka, i wrażliwością na jego rozmaite potrzeby. W podsumowaniu i na zakończenie pierwszego dnia s. Asumpta powiedziała, że „czasami żyje się z dnia na dzień i zapomina się, jak pięknie żyć; tymczasem jest to możliwe w każdych czasach i w każdym miejscu”.
Sobota rozpoczęła się modlitwą i, oczywiście, smacznym śniadaniem. Następnie o godzinie 9.30 w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa (przy Domu Sióstr Elżbietanek) rozpoczęła się seria czterech krótkich prelekcji poszerzających główny temat „Nieść nadzieję ubogim”.
Siostra Bernadetta dzieliła się swoimi doświadczeniami z pracy z chorymi. Cytując Jana Pawła II, przedstawiła prawdę o tym, jak ważne jest odpowiednie podejście do chorego i wypełnianie zwykłych, codziennych czynów (choćby takich jak podawanie posiłków czy robienie zastrzyków) z miłością. Pani Zofia (niespełna 35 lat w małżeństwie) dała świadectwo zaufania Bogu i otwierania się na nadzieję, „która zawieść nie może”, na drodze powołania do życia w rodzinie. Przekazała wiele ważnych wskazówek na temat tego, jak kształtować życie w małżeństwie z Bogiem. Podkreśliła, że modlitwa i wspólne przeżywanie wszystkich chwil (zarówno radosnych, jak i smutnych) to dwa bardzo ważne dary w małżeństwie. Pan Jarosław (3,5 roku stażu małżeńskiego) mówił o tym, jak ważne jest to, żeby o miłość troszczyć się jeszcze daleko wcześniej, zanim ona przyjdzie. Wśród wielu form wymienił m.in. modlitwę do św. Józefa jako patrona czystości.
Siostra Immaculata przekazała młodzieży swoje doświadczenia związane z niesieniem nadziei uzależnionym. Stwierdziła m.in., że młodzi ludzie, poszukując sensu i nadziei, trafiają czasami na bezdroża (w tym np. bezdroża narkotyków, nieczystości, władzy, nienawiści). Ważne przy tym jest umiejętne podejście do osoby uzależnionej i działanie dwutorowe: polecenie uzależnionego fachowej opiece (ośrodki uzależnień, psycholodzy, wychowawcy) oraz modlitwa w intencji jego uzdrowienia. Pan Andrzej z parafialnego zespołu Caritas z Dusznik ukazał kulisy niesienia nadziei ubogim materialnie. Celem jego wypowiedzi było - jak sam mówił - zaszczepienie w młodych ludziach chęci niesienia pomocy innym i dzielenia się swoimi dobrami oraz uwrażliwienie ich na sprawy pracy w formie wolontariatu.
Po południu młodzież pracowała w grupach, zajmując się tematami, które wcześniej były przedmiotem prelekcji i świadectw. Niektórzy chłopcy i dziewczęta podkreślali, iż nigdy wcześniej nie myśleli w ten sposób o roli nadziei w życiu człowieka oraz nie byli świadomi, że tak wiele można zdziałać zwykłym przebywaniem przy chorym czy poświęceniem czasu na rozmowę z nim.
O godz. 14.30 wszyscy przeżywali spotkanie z Chrystusem w Eucharystii, którą celebrował o. Krzysztof Kaniowski w kaplicy sióstr elżbietanek. „Człowiek staje się wrażliwy na dary od Boga, gdy patrzy na swoje życie z perspektywy niebieskiej, z perspektywy życia wiecznego” - oto główna myśl, która przewijała się w rozważaniach o. Krzysztofa.
Tę myśl rozwinęła w sobie właściwy sposób Magda Anioł, która od godz. 16.30 śpiewała w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Piosenki - zarówno te znane, jak i mniej znane - przeplatane były przez Panią Magdę świadectwami dotyczącymi zwykłych, ale jakże ważnych spraw w życiu człowieka, takich jak: pokora, świadomość własnej grzeszności, cuda łaski Bożej, Eucharystia. Nie zabrakło także dobrze znanego wszystkim „Lolka”.
Wieczorne nabożeństwo w kościele św. Bartłomieja zakończyło bogaty w przeżycia i łaskę Bożą dzień. W niedzielę młodzież uczestniczyła we Mszy św. parafialnej w Kudowie-Czermnej, ubogacając liturgię swoim śpiewem i świadectwem swojej obecności.
„Takie spotkania są potrzebne!” - słychać było od wielu uczestników IX EDM. Dla 16-letniej Uli najważniejsza była atmosfera tych dni, pełna życzliwości i otwartości, i to, że wszyscy mieli czas dla siebie i dla Boga. Jej rówieśniczka - Marysia - dzieląc się swoimi przeżyciami, powiedziała, że w trakcie sobotniego nabożeństwo uświadomiła sobie, jak jeszcze wiele może zmienić w swoim życiu. Dodała również, że tej zmiany naprawdę chce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Rocznica imienin ks. Jerzego Popiełuszki

2024-04-23 08:06

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Na imieniny ks. Jerzego Popiełuszki 23 kwietnia 1984 r. przybyło blisko tysiąc osób. Kwiaty wypełniły cały pokój na plebanii. W rocznicę tego wydarzenia, spotkają się niektórzy jego uczestnicy oraz wiele innych osób bliskich ks. Jerzemu i takich, które chcą wyrazić mu wdzięczność.

Po Eucharystii o godz. 18.00 w kościele pw. św. Stanisław Kostki w Warszawie w parafialnym Domu Amicus odbędzie się spotkanie, podczas którego głos zabiorą uczestnicy imienin ks. Popiełuszki z 1984 r. oraz przedstawiciele związanych z nim środowisk, w tym parafii, w których posługiwał. Wszyscy zaproszeni są do tego, by przynieść kwiaty na grób ks. Popiełuszki i wpisać się do „Księgi wdzięczności”, m.in. za pośrednictwem strony: 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

23 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich

2024-04-23 07:38

[ TEMATY ]

książki

Fotolia.com

23 kwietnia obchodzony jest ustanowiony przez UNESCO Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W całym kraju w bibliotekach i księgarniach odbywać się będą spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Święto organizowane jest przez UNESCO od 1995 roku, jednak jego geneza sięga 1926 roku. Pomysł zrodził się w Katalonii, a inicjatorem tego wydarzenia był wydawca Vicente Clavel Andres. Kilka lat później w 1930 roku święto zaczęto oficjalnie obchodzić w Hiszpanii, a od 1964 roku także w pozostałych krajach hiszpańskojęzycznych. Data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję