Reklama

100 lat kościoła w zaleszanach

Jakub Kowalski
Edycja sandomierska 53/2006

Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa

37-415 Zaleszany 55
tel. (0-15) 845-07-17
zaleszany@sandomierz.opoka.org.pl
www.zaleszany.sandomierz.opoka.org.pl
Msze św.:
Niedziele i święta: 7.30; 9.15; 11; 14; 18 lub 17 (zimą)
Dni powszednie: 7.30; 18; 18.30 lub 17 (zimą)
Odpusty:
św. Mikołaja Biskupa (6 grudnia)
Przemienienia Pańskiego (6 sierpnia)

Sto lat, czyli wiek. Długi wiek spoglądający na prace, cierpienia, smutki i codzienne radości przynoszone w te mury, ofiarowane po cichu w kruchcie lub bocznej nawie bądź głośno przy samym ołtarzu. Kamienny świadek wielkich świąt i małych dni Zaleszan, Skwierzyna, Kępia Zaleszańskiego, gdzie sakramenty i modlitwa uświęcały przez kolejne lata każdy kawałek muru, posadzki, aż po wysoką wieżę.
Historia podaje, że parafia Zaleszany istniała już w 1250 r., chociaż dokumentów fundacyjnych, potwierdzających z całą dokładnością początki jej istnienia, odnaleźć nie można. Za czasów Mikołaja Chrząstowskiego, chorążego krakowskiego, który Zaleszany otrzymał w posagu żony, zbudowano tutaj drewniany kościół pw. św. Mikołaja Biskupa. Może dlatego, że Zaleszany - jak podają historycy - znajdowały się na tzw. ruskim szlaku, ten niezwykle popularny na Rusi Święty został patronem kościoła i parafii. Już w 1616 r. powstała tutaj nowa drewniana świątynia, konsekrowana przez sufragana krakowskiego Tomasza Oborskiego. Rozrastająca się parafia potrzebowała jednak większej świątyni i wiosną 1903 r. stary kościół został rozebrany, a na jego miejscu rozpoczęto budowę nowego, murowanego, większego.
Ówczesny właściciel Zaleszan - Franciszek Ksawery Konopka swoją ostatnią wolą zapisał na budowę nowego kościoła poważną kwotę 40 tys. koron, co pozwoliło proboszczowi ks. Bolesławowi Wodyńskiemu rozpocząć gromadzenie materiału i budowę nowej świątyni. Kościół w Zaleszanach został przeznaczony na służbę Bożą 6 grudnia 1906 r., kiedy odbyło się uroczyste poświęcenie. W odpisie dokumentu, podpisanego ręką proboszcza i ówczesnego wikariusza ks. Piotra Bajaka, jaki został odnaleziony w kuli pod krzyżem na wieży kościelnej, widnieje zdanie: „Za to, że budowa tej wspaniałej świątyni doprowadzona została w tak stosunkowo krótkim czasie do skutku, bez znaczniejszych wypadków, niech Bogu Wszechmogącemu będą dzięki, niech Jego Imię najświętsze w tym domu będzie chwalone i wielbione w najdłuższe wieki. Amen!”. Nie doczekał tej chwili inicjator budowy - ks. Bolesław Wodyński, który zmarł 29 sierpnia 1906 r. Probostwo po nim objął ks. Stanisław Malinowski, kontynuując dzieło i doprowadzając je do końca. Uroczystej konsekracji świątyni dokonał biskup przemyski Karol Fischer w 1912 r.
Patrzyły mury zaleszańskiej świątyni przez sto lat swojego istnienia na kolejnych proboszczów: ks. Jakuba Przybyłowicza, ks. Jana Ramockiego, ks. Tadeusza Prucnala. Świadkiem stawały się kamienie neogotyckiego kościoła, kiedy malowano go wewnątrz w 1955 r. i gdy w jego cieniu zaczęto budowę plebanii i wikarówki (1960-1964), a potem odnawiano ołtarze, zainstalowano oświetlenie elektryczne i nagłośnienie w 1966 r. Remonty: dachu, który pokryto miedzią w 1989 r., zabytkowych organów - w 1996 r., położenie nowej polichromii w 1998 r. i wybudowanie jako wotum Jubileuszu Roku 2000 kaplicy cmentarnej - o tym wszystkim śpiewają kamienie zaleszańskiego kościoła, przypominając peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej i Figury Fatimskiej, wielkie uroczystości 600-lecia diecezji przemyskiej czy intronizację obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W 2005 r. świątynia powitała nowego proboszcza - ks. prał. Zygmunta Wandasa, który po modernizacji radiofonii i zainstalowaniu nowych okien w kościele, przez nowennę miesięcy - od marca do listopada - przygotowywał całą parafię do uroczystości 100-lecia kościoła. 10 grudnia Zaleszany przeżywały swoje wielkie święto. Uroczystościom przewodniczył ks. inf. Edmund Markiewicz z Janowa Lubelskiego, który wraz z dziekanem orzyckim ks. Władysławem Drewniakiem, ks. Zygmuntem Wandasem, księżmi pracującymi w zaleszańskiej parafii, księżmi z dekanatu, sprawował uroczystą Eucharystię - wielkie dziękczynienie za dar Bożego błogosławieństwa dla Zaleszan. W uroczystościach brali udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych i gminnych, wraz z hr. Teresą Horodyńską - żoną Dominika Horodyńskiego, potomka rodu właścicieli Zaleszan.
Wydarzenie, którym Zaleszany kontynuują pisanie dalszej historii swojej świątyni, stało się wielkim i ważnym na miarę tamtego sprzed stu lat, kiedy pobożność ówczesnych ludzi wznosiła Panu Bogu na chwałę tę świątynię. Warto zajrzeć na stronę internetową, gdzie można zobaczyć stuletnie cuda, a także do dwóch pamiątkowych albumów wydanych przez parafię z okazji jej 100-lecia, jednak jeszcze lepiej wybrać się osobiście do Zaleszan i pokłonić nasiąkniętym modlitwom starym murom.

Kanada: ksiądz dźgnięty nożem w czasie Mszy

2019-03-22 16:57

pb (KAI/radio-canada.ca) / Montreal

Rektor Oratorium św. Józefa w Montrealu ks. Claude Grou został dźgnięty nożem w czasie, gdy odprawiał Mszę św. w tej świątyni, znajdującej się na górującym nad miastem wzgórzu Mont-Royal. Poranna liturgia jest transmitowana przez telewizję i w internecie, więc świadkami zdarzenia było wielu telewidzów i internautów.

Senlay/pixabay.com

Około 8.30 nieznany mężczyzna podszedł do odprawiającego Mszę kapłana i zaatakował go nożem. Ochrona świątyni szybko obezwładniła napastnika i zatrzymała do czasu przyjazdu policji, która go aresztowała.

Duchowny został przewieziony do szpitala. Okazało się, że został lekko ranny. Jego stan jest stabilny.

Na razie nieznane są tożsamość i motywy napastnika.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia: środowisko pro-life staje się upolitycznione

2019-03-24 17:55

pra / Częstochowa (KAI)

Ruch pro-life w Polsce przeżywa kryzys, staje się upolityczniony; potrzebuje na nowo zbudować niezależność i podmiotowość - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. Prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zwrócił uwagę, że środowisko pro-life potrzebuje wspólnego dzieła, które je zjednoczy i na nowo nada siłę.

Małgorzata Cichoń

„Niestety ruch pro-life staje się upolityczniony. Jesteśmy konsumowani przez różne ruchy polityczne dlatego, że jesteśmy słabi - mówił Jakub Bałtroszewicz w czasie sobotniej 39. Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. - Musimy nauczyć się od nowa budować podmiotowość, niezależność naszego środowiska. I ta potrzeba jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek. To wymaga naszego wspólnego wysiłku” - dodawał prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Bałtroszewicz przypomniał, że powstała 26 lat temu Polska Federacja Ruchów Obrony Życia miała za zadanie reprezentowanie środowiska pro-life wobec polityki i mediów. „Federacja miała dać naszemu środowisku niezależność i podmiotowość - mieliśmy być partnerem dla polityki. Ostatnie lata pokazują, że przeżywamy bardzo duży kryzys naszego środowiska. Zaczęły być widoczne podziały. Federacja nie jest już tak silna jak kiedyś. Różnimy się co do zasad, w jaki sposób powinniśmy docierać do społeczeństwa i do polityków” - zauważył prezes PFROŻ.

Kierujący na codzień Fundacją JEDEN Z NAS Bałtroszewicz zachęcał przedstawicieli wszystkich organizacji tworzących Polską Federację Ruchów Obrony Życia do wysiłku w celu odbudowy podmiotowości środowiska pro-life w Polsce. „My jako Kościół, jako wspólnota wiernych mamy obowiązek bronić tych najbardziej bezbronnych, szczególnie nienarodzonych. Wydaje się, żeby ten ruch odbudować, żeby przywrócić Polskiej Federacji i ruchom pro-life w Polsce jedność i siłę, którą mogła się pochwalić 25 lat temu, kiedy osiągnęliśmy ten olbrzymi sukces ustawy za życiem, potrzeba jakiegoś wspólnego dzieła, potrzeba jakiegoś celu, do którego wszyscy będziemy zmierzać, na który będziemy pracować, którym będziemy się szczycić, który znowu da nam podmiotowość i głos” - mówił Bałtroszewicz.

Jakie to ma być dzieło? „Być może trzeba ogólnopolskiego marszu dla życia, takiego narodowego, który byłby marszem z prawdziwego zdarzenia, który wypełniłby Warszawę ludźmi - może 100 tys, może 200 tys. Czy to jest dzisiaj możliwe? Nie jest. Ale czy ciężko pracując bylibyśmy w stanie to wykonać? Mam taką nadzieję. I proszę wszystkich o modlitwę, by to było możliwe” - apelował prezes PFROŻ.

W swoim wystąpieniu Bałtroszewicz zwrócił także uwagę na różne metody działania obrońców życia w Polsce. „Mamy ruchy pro-life oparte na archetypie wojownika, które w bardzo brutalny sposób przekazują prawdę o aborcji i mamy też ruchy pro-life, które swoje działanie opierają na archetypie opiekuna” - wskazywał prezes PFROŻ podkreślając, że jemu osobiście, jego fundacji i całej Federacji bliższa jest ta druga postawa. Jak tłumaczył Bałtroszewicz, chciałby, żeby kobieta rozważająca aborcję nie bała się przyjść do jego fundacji po pomoc, a w przypadku organizacji opartych na archetypie wojownika strach przed osądem może to uniemożliwić.

W tym kontekście Bałtroszewicz poinformował o pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, która od ponad dwóch lat działa w Krakowie, a z której pomocy w ubiegłym roku skorzystało cztery tysiące osób. „To tylko pokazuje, jak wielkie jest pragnienie wiedzy i szukania pomocy, jeżeli dana fundacja czy organizacja będzie opierała się na archetypie opiekuna, będzie zapraszała ludzi do tego, by przychodzili do niej po pomoc” - zwracał uwagę prezes Fundacji JEDEN Z NAS.

Bałtroszewicz podkreślił, że bardzo ważnym filarem pro-life jest edukacja. Podał przykład przewodnika „Bioetyka dla młodych” wydanego przez Fundację JEDEN Z NAS, Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i francuską Fundację Jérôme’a Lejeune’a. „Jestem bardzo dumny z tego, że przewodnik „Bioetyka dla młodych” stał się dzisiaj w archidiecezji częstochowskiej podręcznikiem obowiązkowym dla ludzi przygotowują się do sakramentu małżeństwa. Oni czytają prawdę o osobie ludzkiej właśnie z tego podręcznika” - mówił Bałtroszewicz.

Na końcu swojego wystąpienia prezes PFROŻ wspomniał zmarłego w ubiegłym roku inż. Antoniego Ziębę, który przez blisko czterdzieści lat organizował Pielgrzymki Obrońców Życia na Jasną Górę. „Jestem dumny z tego, że mogłem go znać osobiście i nazywać swoim mentorem. Jego przykład życia inspiruje i daje siłę” - powiedział Jakub Bałtroszewicz.

Jakub Bałtroszewicz jest założycielem i prezesem zarządu Fundacji JEDEN Z NAS - pierwszej polskiej organizacji pro-life mającej status lobbysty w instytucjach Unii Europejskiej - która prowadzi portal obrony życia www.jedenznas.pl i współtworzy z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie pierwszą w Polsce Poradnię Bioetyczną (www.poradniabioetyczna.pl). Bałtroszewicz jest też sekretarzem generalnym Europejskiej Federacji dla Życia i Godności Człowieka ONE OF US (www.oneofus.eu), zrzeszającej ponad czterdzieści organizacji z ponad dwudziestu krajów Europy.

W marcu 2018 roku został wybrany na prezesa Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, która zrzesza kilkadziesiąt organizacji prorodzinnych zajmujących się obroną życia poczętego oraz wspieraniem rodziny w różnych aspektach jej funkcjonowania: od niesienia pomocy materialnej poprzez edukację społeczeństwa aż do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym na szczeblu samorządowym, krajowym i unijnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem