Reklama

Minął kolejny rok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy rok zapisuje się w historii diecezji nowymi wydarzeniami, a także i takimi, które są wpisane w rytm życia liturgicznego. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak wyglądał A.D. 2006, miesiąc po miesiącu.

Styczeń

8 stycznia - już od lat najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającym nowy rok jest Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego koncert galowy odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. 18 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu, wpisane w ramy Ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Liturgii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 29 stycznia - zawaliła się hala targowa w Chorzowie, bp Śmigielski w specjalnym komunikacie zarządził, by od 29 stycznia do 5 lutego księża po wszystkich Mszach św. odmówili w intencji zmarłych modlitwę Wieczny odpoczynek, jednocześnie poprosił o zbiórkę do puszek na rzecz ofiar i ich najbliższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Luty

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i ojcowie zakonni oraz siostry zakonne spotkali się na wspólnej dziękczynnej Eucharystii w kościele o. pallotynów w Sosnowcu. 11 lutego - Światowy Dzień Chorego. Z tego okazji w wypełnionej o brzegi katedrze bp Adam Śmigielski SDB przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Marzec

18 marca - spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w ramach przygotowań do Aktu zawierzenia NMP. Wykład o aktualności Ślubów Jasnogórskich przedstawił ks. inf. Ireneusz Skubiś. 19 marca: święto patronalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 25 marca - to dzień powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uczynił to 25 marca 1992 r Jan Paweł II.

Kwiecień

2 kwietnia - 1. rocznica śmierci Jana Pawła II. Na pl. Papieski w Sosnowcu przybyło 25 tys. wiernych, by oddać hołd i modlić się o szybką beatyfikację Ojca Świętego. 30 kwietnia - uroczysta Eucharystia w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie wpisana w 80. rocznicę istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgię, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, transmitowała TV Polonia.

Reklama

Maj

20 maja - w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Rada Diecezjalna zawierzyła Akcję Katolicką naszej diecezji Matce Bożej. 20 maja - 5-lecie istnienia obchodziła świetlica dla młodzieży „Tlen”. 18-21 maja - odbył się kolejny już VII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. 21 maja - do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymowali mężczyźni i młodzieńcy.

Czerwiec

3 czerwca - święcenia kapłańskie w sosnowieckiej bazylice przyjęło 6 diakonów. 13 czerwca - rekonsekracja sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. 14 czerwca - 7. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Bp Adam Śmigielski SDB poświęcił na miejscu spotkania z Ojcem Świętym nowy pomnik wykonany staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 czerwca - oddano do użytku Dom Księży im. św. Józefa w Będzinie. 27 czerwca - bp Adam Śmigielski SDB ogłosił Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką Jaworzna.

Lipiec/sierpień

To czas pielgrzymek, wyjazdów - z kolonii przygotowanych przez Caritas skorzystało blisko 1000 dzieci, a z wyjazdów Dzieci Maryi ok. 300. W pielgrzymce zagłębiowskiej na Jasną Górę, składającej się z II etapów, wzięło udział ok. 4 tys. osób. 20 sierpnia - miały miejsce diecezjalne dożynki w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Z rowerowej pielgrzymki wspólnoty „Betlejem” do Ziemi Świętej wróciła grupa z ks. Mirosławem Toszą.

Wrzesień

2 września - ukończono prace nad wznoszeniem metalowej konstrukcji 2 wież w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. 6 września - chorzy z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi. 16 września - pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” świętowali jubileusz 80-lecia istnienia pisma. Z tej okazji ks. inf. Ireneusz Skubiś uhonorował medalem „Mater verbi” 12 kapłanów z naszej diecezji. Uroczystości odbyły się na Jasnej Górze.

Reklama

Październik

3 października - w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się już 7. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. 14 października - chór „Salvatoris Amici” świętował 10-lecie istnienia. Chór działa przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. 15 października - ukazał się kolejny numer „Niedzieli”, tym razem w nowym, pomniejszonym formacie i zmienionej szacie graficznej. „Niedzieli sosnowieckiej” przybyły 4 strony i ma ich obecnie 8. 29 października - bp Adam Śmigielski SDB poświęcił mury świątyni św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu Borze.

Listopad

Bp Piotr Skucha otrzymał złoty medal za oprowadzeni pielgrzymów po Ziemi Świętej nadawany przez Kustodię Ziemie Świętej. Kapituła Funduszu Stypendialnego „Jesteśmy z wami” (powstała przy organizacji Paraspartakiady Śląska i Zagłębia) przyznała 5 rocznych stypendiów dla niepełnosprawnych. 25 listopada - w bazylice katedralnej Akcja Katolicka naszej diecezji świętowała 10. rocznicę istnienia.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W kalendarium bp. Adama Śmigielskiego znalazło się najwięcej wizyt opłatkowych i wigilijnych. 6 grudnia - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie 11 kleryków przyjęło posługę akolitatu. 31 grudnia - bp Śmigielski zakończył rok pracy wizytacją w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marcin Zieliński: Znam Kościół, który żyje

2024-04-24 07:11

[ TEMATY ]

książka

Marcin Zieliński

Materiał promocyjny

Marcin Zieliński to jeden z liderów grup charyzmatycznych w Polsce. Jego spotkania modlitewne gromadzą dziesiątki tysięcy osób. W rozmowie z Renatą Czerwicką Zieliński dzieli się wizją żywego Kościoła, w którym ważną rolę odgrywają świeccy. Opowiada o młodych ludziach, którzy są gotyowi do działania.

Renata Czerwicka: Dlaczego tak mocno skupiłeś się na modlitwie o uzdrowienie? Nie ma ważniejszych tematów w Kościele?

Marcin Zieliński: Jeśli mam głosić Pana Jezusa, który, jak czytam w Piśmie Świętym, jest taki sam wczoraj i dzisiaj, i zawsze, to muszę Go naśladować. Bo pojawia się pytanie, czemu ludzie szli za Jezusem. I jest prosta odpowiedź w Ewangelii, dwuskładnikowa, że szli za Nim, żeby, po pierwsze, słuchać słowa, bo mówił tak, że dotykało to ludzkich serc i przemieniało ich życie. Mówił tak, że rzeczy się działy, i jestem pewien, że ludzie wracali zupełnie odmienieni nauczaniem Jezusa. A po drugie, chodzili za Nim, żeby znaleźć uzdrowienie z chorób. Więc kiedy myślę dzisiaj o głoszeniu Ewangelii, te dwa czynniki muszą iść w parze.

Wielu ewangelizatorów w ogóle się tym nie zajmuje.

To prawda.

A Zieliński się uparł.

Uparł się, bo przeczytał Ewangelię i w nią wierzy. I uważa, że gdyby się na tym nie skupiał, to by nie był posłuszny Ewangelii. Jezus powiedział, że nie tylko On będzie działał cuda, ale że większe znaki będą czynić ci, którzy pójdą za Nim. Powiedział: „Idźcie i głoście Ewangelię”. I nigdy na tym nie skończył. Wielu kaznodziejów na tym kończy, na „głoście, nauczajcie”, ale Jezus zawsze, kiedy posyłał, mówił: „Róbcie to z mocą”. I w każdej z tych obietnic dodawał: „Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych” (por. Mt 10, 7–8). Zawsze to mówił.

Przecież inni czytali tę samą Ewangelię, skąd taka różnica w punktach skupienia?

To trzeba innych spytać. Ja jestem bardzo prosty. Mnie nie trzeba było jakiejś wielkiej teologii. Kiedy miałem piętnaście lat i po swoim nawróceniu przeczytałem Ewangelię, od razu stwierdziłem, że skoro Jezus tak powiedział, to trzeba za tym iść. Wiedziałem, że należy to robić, bo przecież przeczytałem o tym w Biblii. No i robiłem. Zacząłem się modlić za chorych, bez efektu na początku, ale po paru latach, po którejś swojej tysięcznej modlitwie nad kimś, kiedy położyłem na kogoś ręce, bo Pan Jezus mówi, żebyśmy kładli ręce na chorych w Jego imię, a oni odzyskają zdrowie, zobaczyłem, jak Pan Bóg uzdrowił w szkole panią woźną z jej problemów z kręgosłupem.

Wiem, że wiele razy o tym mówiłeś, ale opowiedz, jak to było, kiedy pierwszy raz po tylu latach w końcu zobaczyłeś owoce swojego działania.

To było frustrujące chodzić po ulicach i zaczepiać ludzi, zwłaszcza gdy się jest nieśmiałym chłopakiem, bo taki byłem. Wystąpienia publiczne to była najbardziej znienawidzona rzecz w moim życiu. Nie występowałem w szkole, nawet w teatrzykach, mimo że wszyscy występowali. Po tamtym spotkaniu z Panem Jezusem, tym pierwszym prawdziwym, miałem pragnienie, aby wszyscy tego doświadczyli. I otrzymałem odwagę, która nie była moją własną. Przeczytałem w Ewangelii o tym, że mamy głosić i uzdrawiać, więc zacząłem modlić się za chorych wszędzie, gdzie akurat byłem. To nie było tak, że ktoś mnie dokądś zapraszał, bo niby dokąd miał mnie ktoś zaprosić.

Na początku pewnie nikt nie wiedział, że jakiś chłopak chodzi po mieście i modli się za chorych…

Do tego dzieciak. Chodziłem więc po szpitalach i modliłem się, czasami na zakupach, kiedy widziałem, że ktoś kuleje, zaczepiałem go i mówiłem, że wierzę, że Pan Jezus może go uzdrowić, i pytałem, czy mogę się za niego pomodlić. Wiele osób mówiło mi, że to było niesamowite, iż mając te naście lat, robiłem to przez cztery czy nawet pięć lat bez efektu i mimo wszystko nie odpuszczałem. Też mi się dziś wydaje, że to jest dość niezwykłe, ale dla mnie to dowód, że to nie mogło wychodzić tylko ode mnie. Gdyby było ode mnie, dawno bym to zostawił.

FRAGMENT KSIĄŻKI "Znam Kościół, który żyje". CAŁOŚĆ DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

CZYTAJ DALEJ

R. Czarnecki: Najbardziej ideologiczna kadencja europarlamentu od czasu wstąpienia Polski do UE

2024-04-24 09:01

[ TEMATY ]

polityka

Unia Europejska

parlament europejski

Łukasz Brodzik

Ryszard Czarnecki

Artur Stelmasiak

Ryszard Henryk Czarnecki

Ryszard Henryk Czarnecki

Zbliżają się wybory do europarlamentu. Nie ulega wątpliwości, że ostatnia kadencja była nadzwyczajna ze względu nie tylko na pandemię i wojnę na Ukrainie, ale także wielość spraw ideologicznych forsowanych przez Komisję Europejską.

Czym zajmowali się europosłowie przez ostatnie 5 lat? Czy nastąpią zmiany po wyborach? Czy prawicowe ugrupowania powiększą swój stan posiadania? I czy przyszły parlament wycofa się z tak krytykowanego Zielonego Ładu, czy paktu migracyjnego? O tym z Ryszardem Czarneckim, europosłem Prawa i Sprawiedliwości rozmawia Łukasz Brodzik.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję