Reklama

Minął kolejny rok

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 53/2006

Każdy rok zapisuje się w historii diecezji nowymi wydarzeniami, a także i takimi, które są wpisane w rytm życia liturgicznego. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak wyglądał A.D. 2006, miesiąc po miesiącu.

Styczeń

8 stycznia - już od lat najważniejszym wydarzeniem rozpoczynającym nowy rok jest Finał Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek, którego koncert galowy odbywa się w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie. 18 stycznia - nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Tomasz Apostoła w Sosnowcu, wpisane w ramy Ogólnopolskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Liturgii przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. 29 stycznia - zawaliła się hala targowa w Chorzowie, bp Śmigielski w specjalnym komunikacie zarządził, by od 29 stycznia do 5 lutego księża po wszystkich Mszach św. odmówili w intencji zmarłych modlitwę Wieczny odpoczynek, jednocześnie poprosił o zbiórkę do puszek na rzecz ofiar i ich najbliższych.

Luty

2 lutego - Dzień Życia Konsekrowanego. Bracia i ojcowie zakonni oraz siostry zakonne spotkali się na wspólnej dziękczynnej Eucharystii w kościele o. pallotynów w Sosnowcu. 11 lutego - Światowy Dzień Chorego. Z tego okazji w wypełnionej o brzegi katedrze bp Adam Śmigielski SDB przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii.

Reklama

Marzec

18 marca - spotkanie prezesów parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej w ramach przygotowań do Aktu zawierzenia NMP. Wykład o aktualności Ślubów Jasnogórskich przedstawił ks. inf. Ireneusz Skubiś. 19 marca: święto patronalne Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. 25 marca - to dzień powołania do życia diecezji sosnowieckiej. Uczynił to 25 marca 1992 r Jan Paweł II.

Kwiecień

2 kwietnia - 1. rocznica śmierci Jana Pawła II. Na pl. Papieski w Sosnowcu przybyło 25 tys. wiernych, by oddać hołd i modlić się o szybką beatyfikację Ojca Świętego. 30 kwietnia - uroczysta Eucharystia w kościele św. Stanisława BM w Chruszczobrodzie wpisana w 80. rocznicę istnienia Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Ks. inf. Ireneusz Skubiś przekazał diecezji obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Liturgię, której przewodniczył bp Adam Śmigielski SDB, transmitowała TV Polonia.

Maj

20 maja - w kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Rada Diecezjalna zawierzyła Akcję Katolicką naszej diecezji Matce Bożej. 20 maja - 5-lecie istnienia obchodziła świetlica dla młodzieży „Tlen”. 18-21 maja - odbył się kolejny już VII Festiwal „Ave Maria” w Czeladzi. 21 maja - do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich pielgrzymowali mężczyźni i młodzieńcy.

Czerwiec

3 czerwca - święcenia kapłańskie w sosnowieckiej bazylice przyjęło 6 diakonów. 13 czerwca - rekonsekracja sanktuarium św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. 14 czerwca - 7. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu. Bp Adam Śmigielski SDB poświęcił na miejscu spotkania z Ojcem Świętym nowy pomnik wykonany staraniem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Jana Pawła II. 21 czerwca - oddano do użytku Dom Księży im. św. Józefa w Będzinie. 27 czerwca - bp Adam Śmigielski SDB ogłosił Matkę Bożą Nieustającej Pomocy patronką Jaworzna.

Lipiec/sierpień

To czas pielgrzymek, wyjazdów - z kolonii przygotowanych przez Caritas skorzystało blisko 1000 dzieci, a z wyjazdów Dzieci Maryi ok. 300. W pielgrzymce zagłębiowskiej na Jasną Górę, składającej się z II etapów, wzięło udział ok. 4 tys. osób. 20 sierpnia - miały miejsce diecezjalne dożynki w parafii św. Mikołaja w Targoszycach. Z rowerowej pielgrzymki wspólnoty „Betlejem” do Ziemi Świętej wróciła grupa z ks. Mirosławem Toszą.

Wrzesień

2 września - ukończono prace nad wznoszeniem metalowej konstrukcji 2 wież w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. 6 września - chorzy z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi. 16 września - pracownicy i czytelnicy „Niedzieli” świętowali jubileusz 80-lecia istnienia pisma. Z tej okazji ks. inf. Ireneusz Skubiś uhonorował medalem „Mater verbi” 12 kapłanów z naszej diecezji. Uroczystości odbyły się na Jasnej Górze.

Październik

3 października - w hali Centrum w Dąbrowie Górniczej odbyła się już 7. Paraspartakiada Śląska i Zagłębia przygotowana przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Sosnowieckiej. 14 października - chór „Salvatoris Amici” świętował 10-lecie istnienia. Chór działa przy parafii Najświętszego Zbawiciela w Sosnowcu. 15 października - ukazał się kolejny numer „Niedzieli”, tym razem w nowym, pomniejszonym formacie i zmienionej szacie graficznej. „Niedzieli sosnowieckiej” przybyły 4 strony i ma ich obecnie 8. 29 października - bp Adam Śmigielski SDB poświęcił mury świątyni św. Szymona i Judy Tadeusza w Sosnowcu Borze.

Listopad

Bp Piotr Skucha otrzymał złoty medal za oprowadzeni pielgrzymów po Ziemi Świętej nadawany przez Kustodię Ziemie Świętej. Kapituła Funduszu Stypendialnego „Jesteśmy z wami” (powstała przy organizacji Paraspartakiady Śląska i Zagłębia) przyznała 5 rocznych stypendiów dla niepełnosprawnych. 25 listopada - w bazylice katedralnej Akcja Katolicka naszej diecezji świętowała 10. rocznicę istnienia.

Grudzień

Ostatni miesiąc roku upłynął pod znakiem przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W kalendarium bp. Adama Śmigielskiego znalazło się najwięcej wizyt opłatkowych i wigilijnych. 6 grudnia - w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Sosnowieckiej w Krakowie 11 kleryków przyjęło posługę akolitatu. 31 grudnia - bp Śmigielski zakończył rok pracy wizytacją w parafii św. Maksymiliana w Olkuszu.

Watykan: 2 kwietnia publikacja adhortacji Christus vivit

2019-03-25 13:58

st (KAI) / Watykan

2 kwietnia, w 14. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II zostanie opublikowany tekst posynodalnej adhortacji apostolskiej „Christus vivit” podsumowującą ubiegłoroczne XV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat: „Młodzi, wiara i rozeznawanie powołania” – poinformował tymczasowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Alessandro Gisotti.

Grzegorz Gałązka

Jak podaje na Twitterze włoski dziennik „Avvenire” data ta pragnie wskazać na chęć powiązania obydwu pontyfikatów bardzo miłowanych i bliskich nowym pokoleniom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Ożary: pogrzeb senatora Wiesława Kiliana

2019-03-26 13:23

ako / Ożary / KAI

W parafii pw. św. Katarzyny w Ożarach odbył się dziś pogrzeb senatora Wiesława Kiliana. Uroczystości przewodniczył biskup Ignacy Dec. Polityk zmarł 15 marca w wieku 67 lat. Był senatorem PO a wcześniej politykiem PiS.

Marek Zygmunt

- Piątek to dzień tygodnia, w którym wydarzyła się najważniejsza śmierć w dziejach świata, śmierć Jezusa Chrystusa na drzewie krzyża, śmierć na odpuszczenie naszych grzechów, śmierć na zbawienie świata. Wysłuchaliśmy Ewangelii o szczególnej, zbawczej śmierci Jezusa, śmierci Boga-Człowieka. Ten fragment prowadzi nas dalej, do grobu kryjącego martwe ciało Jezusa, a potem do grobu pustego. Jezus zgodnie z zapowiedzą zmartwychwstał – mówił biskup.

Wspominając zmarłego bp Dec określił go jako człowieka szlachetnego, serdecznego i zawsze uśmiechniętego. "Był skromny i dumny ze swojego pochodzenia. Znamionowała go żywa, głęboka i radosna wiara w Boga. Kochał Kościół i bronił Kościoła. Był zawsze oddany wartościom, jakie wyniósł z domu rodzinnego i zawsze związany z miejscem z jakiego pochodził, z Ożarami" – mówił bp Dec.

W ostatnim pożegnaniu Wiesława Kiliana uczestniczyli m. in. proboszcz parafii w Ożarowie ks. Józef Mardyła, poseł Grzegorz Schetyna oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

- Wiesław miał plan wycofać się z polityki i wrócić w rodzinne strony. Siedzieliśmy w innych ławach w Senacie i różniliśmy się w poglądach politycznych, ale łączyły nas wspólne wartości - mówił marszałek Senatu.

Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Wiesława Kiliana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności państwowej i publicznej. Pogrzeb odbył się przy wojskowej asyście honorowej.

Śp. Wiesław Kilian urodził się 25 lipca 1952 r. w Ząbkowicach Śląskich, zmarł 15 marca 2019 r. w Warszawie. Był najstarszym z szóstki synów Władysława i Edwarda. W 1979 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 1998 -2002 sprawował mandat radnego Rady Miasta Wrocławia, od 2001 do 2002 zasiadał w Zarządzie Miasta Wrocławia. Należał do NSZZ „Solidarność”. Był posłem na sejm V i VI kadencji i senatorem VIII i IX kadencji.

Był senatorem PO, a wcześniej PiS.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem