Reklama

Koronacja Wojcieszowskiej Pięknej Madonny

Niedziela legnicka 18/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prośbę ks. Mirosława Kundzicza (Kanonika Honorowego Legnickiej Kapituły Katedralnej) - proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wojcieszowie oraz wiernych tej parafii, biskup legnicki Stefan Cichy dokonał konoracji figury Wojcieszowskiej Pięknej Madonny. Uroczystość miała miejsce 18 marca br., w IV Niedzielę Wielkiego Postu, zwaną w liturgii „niedzielą laetare” (niedzielą radości). Bez wątpienia dla całego miasta i okolicznych mieszkańców, a także dla przybyłych na tę uroczystość pielgrzymów, pośród których należy wspomnieć grupę z Częstochowy (50 osób) i Katowic, był to dzień szczególnej radości.
Wojcieszowianie, prosząc Biskupa Legnickiego o koronację, zapewniali, iż: „tu w Wojcieszowie ukochaliśmy Matkę Bożą w sposób szczególny. Wpatrujemy się w Jej figurę, aby bardziej zrozumieć wartość wiary. (…) Przychodzimy do Maryi naszej Wojcieszowskiej Pani codziennie ze swoim duszpasterzem, by modlić się na różańcu, a w środy na nowennę ku czci naszej pięknej Wojcieszowskiej Madonny. Powierzamy Jej, jak najlepszej Matce, wszystkie radości, smutki i problemy życia codziennego, a Ona jak najlepsza Matka ochrania nas od zła, zaprasza do pobożności, do życia Ewangelią Jezusa oraz wzywa nas grzeszników, abyśmy nie bali stawać się świętymi”.

Kult Pani Wojcieszowskiej

Celebracja Mszy koronacyjnej, wzorcowo przygotowana od strony liturgicznej, miała miejsce w kościele parafialnym datowanym na XIV w. (r. 1366). W ołtarzu głównym czcigodnej świątyni, nad tabernakulum, króluje słynąca łaskami gotycka figura Wojcieszowskiej Pięknej Madonny z Dzieciątkiem Jezus. Wzrok wiernych gromadzących się na nabożeństwa, spontanicznie biegnie ku bijącej blaskiem figurze z XV w. (r. 1490). Piękno ołtarza współtworzą liczne wota znajdujące się w prezbiterium. Podchodząc bliżej i wpatrując się w oblicze Pięknej Pani widać, że Matka podtrzymując Dzieciątko, zarazem wskazuje na Nie. Syn zaś, bawiąc się włosami swej Matki, starożytnym gestem trynitarnym, mówiącym o troistości Osób Boskich oraz o dwóch naturach Chrystusa, błogosławi wszystkim, którzy przychodzą do Jego Matki.
Szczególne ożywienie kultu Wojcieszowskiej Madonny rozpoczęło się z chwilą objęcia parafii przez obecnego proboszcza (od 1986 r.). Świadczyć o tym mogą specjalne nabożeństwa. Obok wspomnianej już powyżej codziennej modlitwy różańcowej i środowej Nowenny do Wojcieszowskiej Pięknej Madonny (godz. 18), należą do nich także Wojcieszowskie Wieczory Pokutne (II piątek miesiąca godz. 18-21, od maja do października). Wspomnieć należy także opublikowanie specjalnego „Modlitewnika Wojcieszowskiego” (r. 1998). Owo zatroskanie o większą chwałę Maryi dostrzegają u swojego pasterza wdzięczni parafianie, co wyrazili, dziękując mu za to, że w swoim sercu nosi wielką miłość do Matki Najświętszej, i że sam zawierzył Jej swoje życie.
Obrzęd poświęcenia koron i koronacji zawiera specjalną modlitwę. Biskup, wypowiadając ją, prosił: „Boże wejrzyj łaskawie na tych, którzy wieńcząc koroną wizerunek Chrystusa i Jego Matki wyznają, że Twój Syn jest Królem wszechświata i wzywają opieki Najświętszej Dziewicy jako Królowej. Niech idą śladami Jezusa i Maryi, niech służą Tobie i wypełniając przykazanie miłości, niech sobie wzajemnie spieszą z pomocą”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Naśladując Maryję

Na owo kroczenie śladami naszego Pana i Jego Matki, Biskup Legnicki wskazał w sposób szczególny w trakcie swojej homilii. Zwrócił uwagę na to, że ważniejsze od szczerozłotych koron jest nasza postawa naśladowania Matki Bożej. Zachęcał, by nasze wewnętrzne postawy były bardziej podobne do Jej postawy wobec Pana Boga i ludzi. Swoje rozważanie, opierając m.in. na przesłaniu adhotracji apostolskiej „Marialis cultus” O należytym kulcie Najświętszej Maryi Panny papieża Pawła VI (z roku 1974), ukazał słuchaczom Maryję jako: Dziewicę słuchającą; modlącą się; proszącą; rodzącą i ofiarującą. Kończąc homilię mówił: „Za chwilę zostaną nałożone nowe złote korony, najpierw na głowę Dzieciątka Jezus, potem na głowę Matki Najświętszej. To wielkie uczczenie naszej najukochańszej Matki! Ale myślę, że Matka Najświętsza bardziej by się ucieszyła od tych pięknych złotych koron tym, że więcej ludzi będzie do niej podobnymi, że więcej ludzi będzie przychodziło na Mszę św. niedzielną, że więcej będzie się spowiadało, będzie się starało więcej dobra czynić, dostrzegać potrzeby bliźnich. Uwieńczmy Jej skroń nie tylko koronami złotymi, ale naszą wolą naśladowania jej na co dzień, naszą gotowością wypełniania we wszystkim woli Bożej, tak jak Ona. Obyśmy za jej przykładem byli ludźmi słuchającymi Słowa Bożego, ludźmi modlącymi się, proszącymi i ofiarującymi. Obyśmy byli ludźmi żyjącymi Ewangelią na co dzień”.

Reklama

Czy będzie sanktuarium?

Przed końcowym błogosławieństwem Pasterz Kościoła legnickiego nawiązał do listu, jaki otrzymał przed kilkoma miesiącami od proboszcza miejscowej parafii, który zwrócił się z prośbą o koronację figury Wojcieszowskiej Pięknej Madonny oraz o ustanowienie kościoła parafialnego Jej sanktuarium. Odpowiedzią Księdza Biskupa była koronacja, a z ogłoszeniem sanktuarium - jak oznajmił - należy jeszcze „chwilę” poczekać. Stosowną do tego okazją może być srebrny jubileusz ożywienia kultu Wojcieszowskiej Pani, jaki będzie przypadał w roku 2011.
„Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii” wydane przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (tłum. pol. z roku 2003), wskazując na znaczenie sanktuariów w życiu Kościoła, cytując Kodeks Prawa Kanonicznego, zaznacza, że w sanktuarium „należy zapewnić wiernym obfitsze środki zbawienia przez gorliwe głoszenie Słowa Bożego, przez odpowiednie ożywienie życia liturgicznego, zwłaszcza przez sprawowanie Eucharystii i pokuty oraz przez kultywowanie zatwierdzonych form pobożności ludowej” (KPK kan. 1234, § 1). Przypatrując się życiu wiary, miejscowej wspólnoty wiernych, wydaje się, że przedstawione powyżej kryteria w opisanej parafii są już spełnione. Niewątpliwie do jeszcze większego ożywienia kultu Matki Bożej może przyczynić się modlitwa wielu pielgrzymów przybywających do wojcieszowskiej świątyni. Cytowane dyrektorium w rozdziale poświęconym pielgrzymkom, stwierdza jednoznacznie: „pielgrzym potrzebuje sanktuarium, a sanktuarium potrzebuje pielgrzyma”. Życzmy zatem, aby na mapie polskich sanktuariów z koronowanymi wizerunkami Matki Pana pojawiło się już niebawem kolejne miejsce, będące znakiem szczególnej działalności Boga i Jego działania w historii.

Przed koronacją Wojcieszowskiej Madonny w diecezji legnickiej miały miejsce dwie koronacje. Pierwszej dokonał Sługa Boży Papież Jana Paweł II, koronując ikonę Krzeszowskiej Pani podczas uroczystej Eucharystii 2 czerwca 1997 r. na legnickich polach. Drugą koronację przeprowadził bp Tadeusz Rybak - pierwszy biskup legnicki, koronując kopię ikony krzeszowskiej, która podczas przygotowującej i dziękczynnej peregrynacji nawiedziła wszystkie parafie naszej diecezji. Uroczystość miała miejsce w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej w Legnicy 2 kwietnia 1998 r., gdzie obraz Matki Bożej Łaskawej został umieszczony na stałe.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny2024

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

W każdą środę Wielkiego Postu chcemy zachęcać Was do wielkiej modlitwy za dzieci zagrożone aborcją oraz ich matki, a także za nienarodzonych i ofiary aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Eucharystia jest do naśladowania

2024-03-28 21:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wielki Czwartek

archikatedra

bp Andrzej Przybylski

Maciej Orman/Niedziela

– Eucharystia nie jest tylko do konsekracji, pięknego sprawowania obrzędów i adoracji. Eucharystia jest do naśladowania – powiedział biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której w Wielki Czwartek przewodniczył w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

W homilii hierarcha zauważył, że w drugim czytaniu z Pierwszego Listu do Koryntian św. Paweł przywołał dwukrotnie prośbę Jezusa: „Czyńcie to na moją pamiątkę”. Wskazał, że podobne słowa usłyszeliśmy w Ewangelii według św. Jana, gdy po obmyciu uczniom nóg Jezus powiedział do apostołów: „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”. – To jest niejako ta sama prośba w odniesieniu do dwóch aspektów tej samej wieczerzy Pańskiej – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję