Reklama

Diecezja otrzyma nowych kapłanów

Niedziela rzeszowska 21/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prosimy Cię, Ojcze wszechmogący, daj tym swoim sługom godność prezbiteratu; odnów w ich sercach Ducha świętości; niech wiernie pełnią przyjęty od Ciebie, Boże, urząd posługiwania kapłańskiego drugiego stopnia i przykładem swojego życia pociągają innych do poprawy obyczajów.
Niech będą godnymi współpracownikami biskupów, aby przez ich przepowiadanie i dzięki łasce Ducha Świętego słowa Ewangelii przyniosły obfity owoc w ludzkich sercach i dotarły aż na krańce ziemi.
Niech (…) będą wiernymi szafarzami Twoich misteriów, aby lud Twój odnawiał się przez odradzające obmycie chrztu świętego, czerpał pokarm z Twego ołtarza; aby grzesznicy doznawali łaski pojednania, a chorzy pokrzepienia w słabości.

Żywotność Kościoła zależy w dużej mierze od jakości kapłanów, a ta z kolei od formacji, jaką otrzymują kandydaci przed przyjęciem święceń w seminarium, nazywanym często sercem diecezji. Cieszymy się, że nasza diecezja otrzyma 24 nowych kapłanów, którzy poprzez sześcioletnią formację ludzką, duchową, intelektualną i pastoralną przygotowali się do przyjęcia święceń.
Obecni kandydaci do prezbiteratu rozpoczęli swoją formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie we wrześniu 2001 r. Pierwszym etapem tego przygotowania były dwuletnie studia filozoficzne. Drugi etap to czteroletnie studia teologiczne. W toku tej formacji, w czasie trzeciego roku, w wigilię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 7 grudnia 2003 r., otrzymali strój duchowny. W Wielkim Poście 2004 r., w trakcie tego samego roku formacji seminaryjnej, przyjęli posługę lektora, zaś rok później w czasie czwartego roku studiów - posługę akolity. Na piątym roku studiów, 7 grudnia 2005 r., przyjęli kandydaturę. Rok VI rozpoczęli rekolekcjami, na zakończenie których, 29 października 2006 r., przyjęli święcenia diakonatu. Tym samym zostali włączeni do grona duchowieństwa diecezji rzeszowskiej. Po zakończeniu I semestru szóstego roku studiów udali się na praktyki duszpasterskie w parafiach naszej diecezji. Po świętach wielkanocnych powrócili do Seminarium, by podjąć bezpośrednie przygotowanie do święceń prezbiteratu. W jego ramach zdali egzamin jurysdykcyjny, następnie egzamin magisterski z obroną pracy naukowej, którą pisali od trzeciego roku studiów, wreszcie od 5 maja uczestniczyli w spotkaniach z opiekunami i przedstawicielami wszystkich duszpasterstw diecezji. W ostatnim tygodniu przed święceniami uczestniczą w tygodniowych rekolekcjach w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu. Święcenia przyjmą z rąk bp. Kazimierza Górnego w wigilię Zesłania Ducha Świętego, 26 maja o godz. 10 w rzeszowskiej katedrze.
Ogarnijmy wszystkich kandydatów do prezbiteratu naszą gorącą modlitwą. Niech tekst z modlitwy konsekracyjnej, którą Ksiądz Biskup odmówi nad święconymi, będzie nam w tym pomocą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Neoprezbiterzy 2007

Ks. Andrzej Chmiel
Ur. 23 lipca 1981 r. w Rzeszowie. Syn Jana i Teresy z domu Pieprzak. Pochodzi z parafii św. Barbary w Ropczycach. Ukończył Technikum Elektryczno-Mechaniczne w Sędziszowie Młp. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Gogołów. Obronił pracę magisterską z liturgiki (PAT), pt. „Odnowa liturgii po Soborze Watykańskim II, na przykładzie parafii Przemienienia Pańskiego w Ropczycach, jako owoc pracy duszpasterskiej ks. prał. Józefa Cieśli (1963-1991)”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Mazura.

Ks. Piotr Anioł
Ur. 12 lutego 1982 r. w Rzeszowie. Syn Tadeusza i Teresy z domu Maciej. Pochodzi z parafii Bożego Ciała i Matki Bożej z Lourdes w Rzeszowie. Ukończył IV Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Brzeziny. Obronił pracę magisterską z pedagogiki (PAT), pt. „Chrześcijańsko-personalistyczna koncepcja wychowania do miłości w świetle myśli ks. Marka Dziewieckiego”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Janusza Miąso.

Reklama

Ks. Tomasz Błaż
Ur. 22 grudnia 1982 r. w Sanoku. Syn Mariana i Marii z domu Bielecka. Pochodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Jasienicy Rosielnej (archidiecezja przemyska). Ukończył Liceum Ekonomiczne w Krośnie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Biała. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Model kapłana na podstawie życia i pism błogosławionego ks. Jana Wojciecha Balickiego”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Ks. Tomasz Blicharz
Ur. 11 grudnia 1981 r. w Kolbuszowej. Syn Jana i Stanisławy z domu Serafin. Pochodzi z parafii Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Ukończył Technikum Drzewne w Kolbuszowej. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Zaczernie. Obronił pracę magisterską z teologii moralnej (PAT), pt. „Obowiązek głoszenia nowej ewangelizacji na podstawie nauczania Jana Pawła II”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Wacława Sopla.

Ks. Łukasz Mariuszyc
Ur. 22 marca 1981 r. w Rzeszowie. Syn Kazimierza i Krystyny z domu Jendyk. Pochodzi z parafii bł. Karoliny w Rzeszowie. Ukończył Technikum Elektroniczne w Rzeszowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Kosowy. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Formacja dojrzałej osobowości kapłańskiej na podst. Adhortacji »Pastores dabo vobis« Jana Pawła II i kwartalnika formacji kapłańskiej »Pastores«”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Ks. Łukasz Leśniak
Ur. 21 grudnia 1982 r. w Strzyżowie. Syn Kazimierza i Heleny z domu Smarz. Pochodzi z parafii Niepokalanego Serca NMP w Grodzisku Strzyżowskim. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii św. Barbary w Ropczycach. Obronił pracę magisterską z teologii moralnej (PAT), pt. „Świętość i nienaruszalność życia ludzkiego na przykładzie męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w odniesieniu do czasów współczesnych”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Wacława Sopla.

Reklama

Ks. Paweł Liszka
Ur. 8 kwietnia 1982 r. w Gorlicach. Syn Jerzego i Grażyny z domu Piecuch. Pochodzi z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bp. Marcina Kromera w Gorlicach. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Łowisko. Obronił pracę magisterską z teologii dogmatycznej (PAT), pt. „Eschatologiczny wymiar Bożego Miłosierdzia na podstawie pism świętej siostry Faustyny Kowalskiej”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Jerzego Buczka.

Ks. Jacek Hajduk
Ur. 22 lutego 1982 r. w Rzeszowie. Syn Wiesława i Anny z domu Wiktor. Pochodzi z parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Łąka. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Doskonałość chrześcijańska. Studium w oparciu o »Życie duchowe« św. Józefa Sebastiana Pelczara”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Ks. Wojciech Radomski
Ur. 19 lutego 1980 r. w Łańcucie. Syn Jana i Krystyny z domu Cag. Pochodzi z parafii Narodzenia NMP w Zaczerniu. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Napisał pracę licencjacką pt. „Squarcia i cieli e scendi tu che hai nascosto il tuo volto”. Analisi esegetico-teologica di Is 63,19b-64,6”, pod kierunkiem o. dr. Charles’a Conroy’a MSC (Papieski Uniwersytet Gregoriański - Rzym).

Ks. Jan Olbrych
Ur. 15 listopada 1982 r. w Jaśle. Syn Kazimierza i Zuzanny z domu Jasik. Pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej w Rożnowicach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bieczu. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Wyżne. Obronił pracę magisterską z teologii moralnej (PAT), pt. „Niedziela jako dzień człowieka według »Dies Domini« Jana Pawła II”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Wacława Sopla.

Reklama

Ks. Sławomir Podraza
Ur. 13 czerwca 1982 r. w Gorlicach. Syn Bogusława i Teresy z domu Pacyna. Pochodzi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Gorlicach. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Gorlicach. Praktykę pastoralną odbywał w parafii św. Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Obronił pracę magisterską z teologii dogmatycznej (PAT), pt. „Misterium paschalne Chrystusa w Sumie teologicznej św. Tomasza z Akwinu”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Jerzego Buczka.

Ks. Paweł Pratko
Ur. 9 października 1980 r. w Rzeszowie. Syn Józefa i Elżbiety z domu Najda. Pochodzi z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Tyczynie. Ukończył Technikum Samochodowe w Rzeszowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Wysoka Strzyżowska. Obronił pracę magisterską z historii Kościoła (KUL), pt. „Życie i działalność ks. Stanisława Bąka 1908-1983”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Ks. Krzysztof Cieśla
Ur. 25 stycznia 1982 r. w Kolbuszowej. Syn Stanisława i Henryki z domu Szczęch. Pochodzi z parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kolbuszowej Górnej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Lutoryż. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Doskonałość życia chrześcijańskiego w oparciu o »Życie duchowe« św. Józefa Sebastiana Pelczara”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Ks. Grzegorz Dąbrowski
Ur. 4 marca 1982 r. w Gorlicach. Syn Henryka i Barbary z domu Gryga. Pochodzi z parafii Bożego Ciała w Bieczu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bieczu. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Kamionka. Obronił pracę magisterską z teologii moralnej (PAT), pt. „Etyczno-moralne aspekty sportu”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Wacława Sopla.

Reklama

Ks. Grzegorz Chmielowski
Ur. 28 lipca 1982 r. w Strzyżowie. Syn Stanisława i Zofii z domu Wanat. Pochodzi z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Stępinie. Ukończył Liceum Zawodowe w Strzyżowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Krzywa Wieś-Podlesie. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Świętość życia w myśli i dziele bł. Matki Teresy z Kalkuty, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Ks. Tomasz Fularz
Ur. 22 września 1980 r. w Rzeszowie. Syn Edwarda i Jadwigi z domu Totoń. Pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kawęczynie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Sędziszowie Młp. Napisał pracę licencjacką pt. „Il dibattito bioetico sull’inizio della vita umana e rispetto dell’embrione alla luce della Evangelium Vitae”, pod kierunkiem dr. Pietro Ramellini (Papieskie Ateneum Regina Apostolorum - Rzym).

Ks. Piotr Nowakiewicz
Ur. 31 października 1982 r. w Zabrzu. Syn Janusza i Zuzanny z domu Kosak. Pochodzi z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rzeszowie. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Płk. Lisa-Kuli w Rzeszowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Palikówka. Obronił pracę magisterską z teologii moralnej (PAT), pt. „Grzechy przeciwko pierwszemu przykazaniu Dekalogu według Katechizmu Kościoła Katolickiego”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Wacława Sopla.

Ks. Wojciech Mazurek
Ur. 14 lutego 1982 r. w Rzeszowie. Syn Alfreda i Heleny z domu Jedynak. Pochodzi z parafii św. Michała Archanioła w Rzeszowie. Ukończył III Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Sędziszów Młp. Obronił pracę magisterską z patrologii (PAT), pt. „Świętego Augustyna rozumienie historii zbawienia”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Krzysztofa Tyburowskiego.

Reklama

Ks. Marcin Nabożny
Ur. 1 marca 1982 r. w Strzyżowie. Syn Stanisława i Marii z domu Kowalczyk. Pochodzi z parafii św. Mikołaja w Lubli. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Strzyżowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Nawsie. Obronił pracę magisterską z historii Kościoła (KUL), pt. „Duszpasterze i duszpasterstwo w parafii Lubla w latach 1939-1945”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

Ks. Tomasz Mytych
Ur. 5 maja 1982 r. w Strzyżowie. Syn Ryszarda i Małgorzaty z domu Koszelnik. Pochodzi z parafii św. bp. Józefa Sebastiana Pelczara w Strzyżowie. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Strzyżowie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Mazury. Obronił pracę magisterską z liturgiki (PAT), pt. „Anabatyczny sens naturalnych symboli i gestów w celebracji sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Mazura.

Ks. Jerzy Szurek
Ur. 20 sierpnia 1973 r. w Gorlicach. Syn Bolesława i Stefanii z domu Dziedzic. Pochodzi z parafii Wniebowzięcia NMP w Lipinkach. Ukończył Technikum Mechaniczne w Krośnie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Widełka. Obronił pracę magisterską z liturgiki (PAT), pt. „Krzyże, kapliczki i figury przydrożne w parafii Lipinki jako wyraz kultu Bożego”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Mazura.

Ks. Rafał Tęcza
Ur. 26 czerwca 1981 r. w Rzeszowie. Syn Jana i Krystyny z domu Wojdyło. Pochodzi z parafii Świętych Biskupów Stanisława i Wojciecha w Porębach Dymarskich. Ukończył Technikum Samochodowe w Nowej Dębie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Wólka Niedźwiedzka. Obronił pracę magisterską z teologii duchowości (PAT), pt. „Rola kierownictwa duchowego w dążeniu do doskonałości chrześcijańskiej. Studium w oparciu o »Dzienniczek« i »Listy« św. Faustyny Kowalskiej”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Stanisława Kamińskiego.

Reklama

Ks. Krzysztof Stawarz
Ur. 24 lipca 1982 r. w Leżajsku. Syn Edwarda i Anny z domu Wojtas. Pochodzi z parafii Nawiedzenia NMP w Medyni Głogowskiej. Ukończył Liceum Ekonomiczne w Łańcucie. Praktykę pastoralną odbywał w parafii św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Obronił pracę magisterską z psychologii i antropologii filozoficznej (PAT), pt. „Problem genezy duszy ludzkiej - dyskusje dawne i współczesne”, napisaną pod kierunkiem ks. dr. Władysława Szewczyka.

Ks. Grzegorz Złotek
Ur. 25 marca 1981 r. w Rzeszowie. Syn Kazimierza i Marii z domu Kordas. Pochodzi z parafii Zwiastowania NMP w Nowej Wsi k. Czudca. Ukończył Technikum Weterynaryjne przy ZS RCKU w Trzcianie k. Rzeszowa. Praktykę pastoralną odbywał w parafii Rzeszów-Staroniwa. Obronił pracę magisterską z historii Kościoła (KUL), pt. „Powstanie i rozwój parafii Zwiastowania NMP w Nowej Wsi k. Czudca w latach 1988-2006 na tle dziejów miejscowości”, napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Stanisława Nabywańca.

2007-12-31 00:00

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kamerun: kard. Sarah krytykuje biskupów Zachodu za uległość wobec świata

2024-04-15 13:33

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Episkopat News

O światowość i uleganie pokusie „praktycznego ateizmu” z powodu utraty wiary w nauczanie Kościoła katolickiego oskarżył niektórych biskupów zachodnich były prefekt Kongregacji d.s. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Robert Sarah. Pochodzący z Gwinei purpurat spotkał się w Jaunde z konferencją episkopatu Kamerunu.

Zdaniem kard. Saraha, wielu biskupów pragnie tak bardzo być „kochanymi przez świat”, że zapomnieli, iż chrześcijaństwo wzywa ich do bycia „znakami sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: 5 lat temu pożar zagroził istnieniu katedry Notre-Dame

2024-04-15 08:04

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

pl.wikipedia.org

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Walkę z ogniem, który trawił katedrę Notre Dame, śledził cały świat

Z chmur się wychyla jak duch Ossyjana…/ Ludzi nie dojrzysz… Lecz nad mgłami fali/ Stoją posągi (gdzie płynie Sekwana) – pisał Juliusz Słowacki o katedrze Notre-Dame w Paryżu. 5 lat temu, 15 kwietnia 2019 r. ogromny pożar zagroził istnieniu tej najsłynniejszej katedry europejskiego średniowiecza.

Już od XVI w. Katedrę Marii Panny za sprawą polskich królów łączy wiele z polską historią. W latach czterdziestych XIX w. gromadzili się w niej emigranci Powstania Listopadowego. W latach osiemdziesiątych XX w. odbywały się tam msze za „Solidarność”. W 2014 w pobliżu odsłonięto pomnik św. Jana Pawła II. W 2018 r. w Notre-Dame umieszczono kopię jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27

[ TEMATY ]

beatyfikacja

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

"Zakończenie procesu o cud kończy wszystkie działania kurii w Olsztynie związane z procesem beatyfikacyjnym siostry Barbary Samulowskiej" – powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Sawicki. Odmówił podania szczegółów dotyczących cudu, który miał się dokonać za wstawiennictwem gietrzwałdzkiej wizjonerki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję