Reklama

Konkurs „Szukam zapomnianego bohatera wokół siebie” rozstrzygnięty

10 maja w Zespole Szkół w Drohiczynie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Szukam zapomnianego bohatera wokół siebie”. Pomysł przeprowadzenia konkursu zrodził się na jednej z podniosłych uroczystości patriotycznych zorganizowanych w Kurii Biskupiej w Drohiczynie.

Niedziela podlaska 23/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inicjatorem był kapitan żeglugi wielkiej Zbigniew Sulatycki. Organizacji podjął się Zespół Szkół we współpracy Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego w Drohiczynie. Duży wkład w popularyzowanie idei tego konkursu oraz organizację włożyli nauczyciele historii i języka polskiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów i pogłębienie ich wiedzy na temat ludzi, którzy oddawali życie za wolność Ojczyzny, walczyli o zachowanie polskości, a także przez lata żyli i pracowali na rzecz naszej małej ojczyzny. Ponadto zamiarem organizatorów było propagowanie wśród młodzieży postaw patriotycznych opartych na wzorcach osobowych oraz ukazanie istoty tych wartości w życiu narodu.
Konkurs adresowany był do uczniów Zespołu Szkół oraz Liceum Ogólnokształcącego w Drohiczynie. Wyzwanie to podjęło: 61 uczniów Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, 51 uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz 5 uczniów Liceum Ogólnokształcącego.
Uczniowie pisali o różnych bohaterach: duchownych, świeckich sąsiadach, znajomych, żołnierzach Armii Krajowej, zesłańcach syberyjskich i patriotach, którzy kierowali się w życiu hasłem: „Bóg, Honor i Ojczyzna”.
Uroczystość podsumowania rozpoczęła się Mszą św. w intencji Ojczyzny, sprawowaną w katedrze drohiczyńskiej pod przewodnictwem bp. Antoniego Pacyfika Dydycza, który w homilii podkreślił istotną rolę patriotyzmu oraz przypomniał słowa Jana Pawła II skierowane do młodzieży w Polsce w 1983 r.: „Może czasem zazdrościmy Francuzom, Niemcom czy Amerykanom, że ich imię nie jest związane z takim kosztem w historii, podczas gdy nasza polska wolność tak drogo kosztuje. Nie pragnijmy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała”.
Ksiądz Biskup dodał, że „bohaterstwo zawsze wiele kosztuje, mówią o tym nasi bohaterowie. Tylko czy my o nich pamiętamy, czy nosimy w sercu i pamięci wspomnienia tych bohaterów, którzy żyli na naszych ziemiach, dzięki którym nasze Podlasie cieszy się tak wielką życzliwością historyków. Czy chętnie sięgamy do książki, aby czegoś dowiedzieć się o tych, którym zawdzięczamy, że z pewną dumą możemy się wszystkim przedstawiać: Jestem z Podlasia, jestem Polakiem”.
Kolejnym punktem było spotkanie w hali Zespołu Szkół w Drohiczynie. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnili: Pasterz diecezji, minister Mariusz Błaszczak, poseł na Sejm RP Andrzej Fedorowicz, kpt. ż.w. Zbigniew Sulatycki, mecenas Kancelarii Adwokackiej w Warszawie Ireneusz Wilk, dr inż. Jan Jankowski - dyrektor Polskiego Rejestru Statków, Magda Kielecka - pełnomocnik Zarządu Polmos SA, płk Leopold Biłozur ze Związku Polskich Kombatantów Ameryki Łacińskiej, prezes Komitetu Obywatelskiego Chicago Jerzy Darski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego inż. Zbigniew Wysoki, przedstawiciel Radia Maryja Ojciec Grzegorz. Na spotkanie przybyli także przedstawiciele środowiska lokalnego: burmistrz Drohiczyna Wojciech Borzym z pracownikami Urzędu Miejskiego, ks. inf. dr Eugeniusz Borowski, ks. prał. dr Stanisław Ulaczyk, dyrektor Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. dr Krzysztof Mielnicki, ks. Piotr Wójcik i ks. Sandro Barbieri, sekretarz gminy Teresa Malinowska, Rada Miejska na czele z przewodniczącym Janem Żeruniem, dyrektor LO Stanisława Cesarz, dyrektorzy sąsiednich szkół: Dorota Nagórna, Dorota Gauze, Barbara Pogorzelska, dyrektor Domu Kultury Urszula Tomasik, bohaterowie naszej małej ojczyzny oraz dzieci i młodzież drohiczyńskich szkół.
Wicedyrektor Zespołu Szkół Jadwiga Grażyna Borzym powitała ciepłymi słowami przybyłych gości, a w sposób szczególny żyjących bohaterów oraz ich bliskich. Wprowadziła wszystkich w podniosły nastrój tej uroczystości. Przybliżyła gościom informacje dotyczące placówki, w której odbywało się podsumowanie. Zwróciła też uwagę na bogatą przeszłość historycznej stolicy Podlasia.
Zacytowała słowa Lukrecjusza: „Niewiele można zobaczyć w małym mieście, ale to, co można tam usłyszeć, wynagradza niedostatek”. I rzeczywiście, prawdziwość tej sentencji ilustruje fakt, jak wielu bohaterów prac związanych było z samym Drohiczynem, oraz przebieg tej patriotycznej uroczystości.
Następnie głos zabrali goście - uczestnicy uroczystości: bp Dydycz, minister Błaszczak, kpt. ż. w. Sulatycki i burmistrz Borzym, którzy w ciepłych słowach dziękowali za zaproszenie oraz gratulowali uczestnikom konkursu. Podkreślili ogromne znaczenie takich wydarzeń w wychowaniu młodego pokolenia. W celu uświetnienia tej uroczystości młodzież z Zespołu Szkół w Drohiczynie pod kierunkiem Bożeny Niemyńskiej i Małgorzaty Głowackiej przygotowała montaż słowno-muzyczny pod hasłem: „Ich czyny przeszły do historii…”, a zespół „Grodzieńskie Słowiki” wykonał kilka patriotycznych pieśni, potęgujących podniosły nastrój uroczystości.
Nadszedł wreszcie emocjonujący, oczekiwany przez wszystkich moment ogłoszenia wyników i wręczenie nagród.
Prowadząca uroczystość Jadwiga Grażyna Borzym podkreśliła, iż każdy, kto wziął udział w konkursie, może czuć się zwycięzcą, gdyż zdobyta wiedza jest bezcenna, a życie i czyny odkrytych bohaterów będą wzorami do naśladowania.
Komisja konkursowa przyznała I miejsce Joannie Przybyło - uczennicy klasy VI a SP, Mariuszowi Krasowskiemu - uczniowi klasy II c gimnazjum i Pawłowi Tymińskiemu - uczniowi klasy II LO. Nagrody za I miejsce w postaci laptopów ufundowali i wręczyli: Ireneusz Wilk, dr inż. Jan Jankowski oraz Magdalena Bielecka w imieniu Prezesa Zarządu POLMOS SA.
II miejsce zajęli: Adrianna Dzierżanowska - klasa V c SP, Marta Redo - klasa III a gimnazjum, Kamil Miłkowski - klasa II LO. Aparaty cyfrowe ufundował i wręczył Burmistrz Drohiczyna.
III miejsce przypadło: Patrycji Zgierun - klasa VI b SP, Ewelinie Szumskiej - klasa V a SP, Anicie Florczuk - klasa III a gimnazjum, Robertowi Senczyno - klasa I LO. Nagrody w postaci MP-4 ufundował i wręczył proboszcz parafii katedralnej ks. dr Stanisław Ulaczyk.
Nagrody dodatkowe za pierwsze trzy miejsca w postaci dyplomów i wartościowych książek ufundował i wręczył minister Mariusz Błaszczak.
Nagrody za miejsce IV i V ufundowała Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wręczyli je sekretarz gminy Teresa Malinowska oraz poseł na Sejm RP Andrzej Fedorowicz. Komisja wyróżniła i przyznała także nagrody książkowe, a każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom.
Prowadząca uroczystość podziękowała dostojnym gościom, sponsorom, uczestnikom oraz radzie pedagogicznej za obecność i życzliwość, jakiej doświadczyliśmy. Szczególne słowa uznania i wdzięczności skierowała do obecnych na uroczystości bohaterów, dziękując im za obecność i wspaniałe świadectwo życia. Do słów podziękowań dołączyła się młodzież, wręczając kwiaty.
Konkurs miał ogromne znaczenie dla środowiska szkolnego i lokalnego. Był wspaniałą lekcją historii, w której uczniowie żywo uczestniczyli, odkrywając bohaterów. Ocalono od zapomnienia niektóre postacie, wydarzenia, przywołano pamięć o ludziach naszej małej ojczyzny, którzy trafili bądź trafią na karty historii.
Nie można również pominąć aspektu wychowawczego, a wartości, które wniósł konkurs w życie dzieci i młodzieży, ucząc szacunku i poszanowania tradycji, na trwałe zakorzeniły się w sercach tych młodych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: aborcja to temat zastępczy, świetny na kampanię

2024-04-19 08:54

[ TEMATY ]

aborcja

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Tematy, które bazują na społecznych emocjach, są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany w wywiadzie dla TV Republika o projekty liberalizujące przepisy aborcyjne.

"Tematy, które bazują na społecznych emocjach są tematami bardzo wygodnymi, zastępczymi, świetnymi na kampanię. Zostały wyjęte jak przysłowiowy +króliczek z kapelusza+, po to, by się nimi posługiwać" - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w czwartkowym wywiadzie, udzielonym TV Republika w Nowym Jorku.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję