Reklama

Papieska Barka w Trepczy

Marek Łobaza
Edycja przemyska 37/2007

Pan kiedyś stanął nad brzegiem... - słowa tej ulubionej pieśni Papieża Jana Pawła II znane są chyba wszystkim czytającym ten artykuł. Właśnie o „Barce” Jan Paweł II powiedział: „...Ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy usłyszałem wyrok konklawe. I z nią, tą oazową pieśnią, nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te krakowskie Błonia pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję Ci, pieśni oazowa!”. Gdy Ojciec Święty zaczął ją śpiewać będąc w Polsce w 1979 r., autor polskiego tekstu tego hiszpańskiego utworu - ks. prof. Stanisław Szmidt SDB, został przez swych studentów - kleryków seminarium w Lądzie - okrzyknięty tekściarzem Jego Świątobliwości. „Barka” była śpiewana zawsze w trakcie wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II w Polsce, była też śpiewana przez Polaków goszczących w Watykanie za życia polskiego Papieża i jest śpiewana do dziś - w trakcie Mszy św., w Dniu Papieskim, w rocznice odejścia do Pana naszego ukochanego Ojca Świętego.
Pamięć o Papieżu, który swoim prawie 27-letnim pontyfikatem „odmienił oblicze ziemi” trwa na całym świecie, a w sposób szczególny w Jego rodzinnym kraju, gdzie przybiera różne formy. Bardzo ciekawą i pomysłową postać upamiętnienia pontyfikatu Papieża Polaka przybrała ona w pięknie położonej nad Sanem Trepczy - małej, podsanockiej miejscowości - za sprawą pomysłodawcy całego przedsięwzięcia ks. Piotra Rymarowicza, proboszcza tamtejszej parafii. Zauważył on, że „Barka” - już zawsze kojarzona z Janem Pawłem II - jest nie tylko tytułem ulubionej papieskiej pieśni, ale także określeniem rybackiej łodzi. Właśnie dzięki temu skojarzeniu powstała Papieska Barka, pomnik, na którym Papież Jan Paweł II stoi na pokładzie łodzi-barki i z jej pokładu błogosławi wszystkim przejeżdżającym przez tę miejscowość. Ten oryginalny pomnik to znak wdzięcznej pamięci miejscowej wspólnoty parafialnej o „Piotrze naszych czasów” - Synu Polskiej Ziemi, Wielkim Rybaku Serc Ludzkich, Niezłomnym Sterniku Łodzi Kościoła (jak można przeczytać na pamiątkowej tablicy w kształcie ryngrafu umieszczonej poniżej łodzi). Pomnik powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian - mieszkańców Trepczy i Międzybrodzia oraz licznych przyjaciół w kraju i poza jego granicami. To oni składając swe ofiary - cegiełki sprawili, że nieopodal kościoła w Trepczy zacumowała oryginalna szalupa ratunkowa jednego z polskich okrętów. Kiedyś niosąca ratunek ludziom, których pochłaniały morskie fale - dziś gruntownie odnowiona jest wymowną podstawą całego pomnika. Wyposażona w dodatkowe elementy: maszt w kształcie krzyża (symbol wiary) i kotwicę (symbol nadziei), nawiązuje nimi do biblijnych obrazów Kościoła, a nade wszystko przypomina łódź św. Piotra - pierwszego papieża wybranego przez samego Jezusa. Papieska Barka, z żaglem w kolorach papieskiej flagi, w niedalekiej przyszłości w tzw. wersji galowej zostanie wyposażona w proporce wszystkich krajów świata, do których w trakcie swego długiego pontyfikatu pielgrzymował Jan Paweł II.
Poświęcenia Pomnika - Wotum Wdzięczności za Wielki Pontyfikat Papieża Polaka dokonał bp Marian Rojek, który w obecności 15 kapłanów z dekanatu sanockiego i Przemyśla przewodniczył w Trepczy Mszy św. w uroczystość odpustową Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św., w której uczestniczyły rzesze wiernych z Trepczy, Międzybrodzia, Sanoka, a także z Przemyśla modlono się o jak najszybszą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, a także za wszystkich darczyńców i ofiarodawców, dzięki którym mogło powstać to dzieło.
Papieska Barka, która swą bryłą tak pięknie wpisała się w otoczenie trepczańskiej świątyni i będąca materialnym dowodem wdzięcznej pamięci tej małej wspólnoty parafialnej o pontyfikacie Papieża Polaka, stanowi również wezwanie do wprowadzania w codzienne życie nauki Jana Pawła II: miłości wzajemnej, szacunku, wrażliwości na krzywdę i prawdziwej solidarności. Przypominaniu o tych wartościach, o tych naukach ma służyć powstająca przy parafii w Trepczy „Przystań JP II”, w której znajdzie miejsce świetlica, kafejka, czytelnia i biblioteka - w niej poczesne miejsce zostanie zarezerwowane dla różnych dzieł Jana Pawła II. Pięknym przykładem wprowadzania w codzienne życie nauki Papieża będzie niesienie pomocy duchowej dzieciom głęboko upośledzonym oraz ich rodzicom z rejonu sanockiego realizowane przez parafię w Trepczy w porozumieniu z Diecezjalnym Duszpasterzem Osób Niepełnosprawnych.
Gratulując proboszczowi ks. Piotrowi Rymarowiczowi wspaniałego pomysłu, a jego parafianom inicjatywy i zaangażowania przy wznoszeniu tego oryginalnego pomnika a także ubogacenia go elementem duchowym w postaci „Przystani JP II” oraz pomocy dzieciom niepełnosprawnym, wszystkich czytelników tygodnika „Niedziela” zachęcam do odwiedzenia leżącej 5 km od Sanoka Trepczy i obejrzenia na własne oczy Papieskiej Barki, modlitwy o jak najszybszą beatyfikację naszego Papieża i do refleksji nad tym, czego On nas nauczył, a o czym chyba powoli zapominamy.

Marsz w obronie dzieci przed aborcją i LGBT

2019-03-20 16:27

Artur Stelmasiak

W Narodowy Dzień Życia 24 marca, każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje poparcie dla ochrony życia poczętego oraz sprzeciwić się wobec agresywnej kampanii LGBT w edukacji

Artur Stelmasiak/Niedziela

W ostatnich tygodniach Polacy mają aż nadto powodów, aby wyrazić swoje poparcie dla wartości chrześcijańskich w życiu społecznych. To także okazja, by pokazać sprzeciw wobec akcji "edukacyjnej", która jest zagrożeniem dla rodzin, a zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym. - Narodowy Marsz Życia jest ogólnopolską inicjatywą, której celem jest przypomnienie o prawie do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale także będzie wsparciem dla ochrony naturalnej rodziny i prawa rodziców do decydowania o wychowaniu swoich dzieci - mówi rzecznikiem prasowym marszu Lidia Sankowska-Grabczuk. - Ochrona rodziny i dzieci nabiera szczególnego znaczenia w Warszawie choćby ze względu na politykę władz miasta nakierowaną na promocję w szkołach ideologii i postulatów ruchu LGBT.

Uczestnicy ogólnopolskiego marszu będą upomnieć się o konkretne działania władz państwowych, obiecane i deklarowane, a obecnie zaniechane. Będzie to więc kolejny apel o jak najszybsze przyjęcie przez Sejm w formie ustawy obywatelskiego projektu „Zatrzymaj aborcję”, pod którym podpisało się ponad 800 tysięcy obywateli, oraz wypowiedzenia przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. - Jestem mamą rocznej córeczki i jestem przerażona tym co obecnie w Polsce się dzieję. Idę protestować, bo boję się o to w jakim środowisku będzie dorastać i czego będzie uczyć się moje dziecko - mówi Magdalena Korzekwa-Kaliszuk. - Czuję odpowiedzialność za przyszłość mojego dziecka. Jako matka zrobię wszystko, by chronić swoje dziecko przed agresją zideologizowanych środowisk.

Organizatorem Narodowego Marszu Życia jest Chrześcijański Kongres Społeczny, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia i Fundacja św. Benedykta. Rozpocznie się on 24 marca o godz. 13.30 na placu Zamkowym i przejdzie na pl. Trzech Krzyży. Wcześniej o godz. 12.00 uczestnicy zaproszeni są na Msze św. w kościele akademickim św. Anny. - Stajemy w obronie tych dzieci, które dziś są zagrożone legalną aborcją. Przecież w Polsce masowo zabija się dzieci m. in. z Zespołem Downa. Nasz Narodowy Marsz Życia upomina się o prawo do życia dla każdego dziecka, ale także idziemy w obronie rodziny, która jest atakowana wrogimi ideologiami ze wszystkich stron - mówi Korzekwa-Kaliszuk i zaprasza na niedzielny marsz: - Idźmy razem, by bronić tych, którzy sami obronić się nie mogą.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pielgrzymowali w obronie życia

2019-03-24 17:02

Anna Majowicz

23 marca spod pomnika św. Jana Pawła II w Brzegu do sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach wyruszyła III pielgrzymka szlakiem ,,Via Regia”. Kilkudziesięciu pielgrzymów ruszyło w drogę w intencji obrony życia dziecka poczętego.

Anna Majowicz
Pielgrzymowano Drogą św. Jakuba

- Celem naszego wędrowania jest modlitwa w intencji Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego, włączenie się w dzieło duchowej adopcji, a także przybliżenie i propagowanie idei Camino, czyli pielgrzymowania drogami św. Jakuba – powitał pielgrzymów ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan Dróg św. Jakuba w archidiecezji wrocławskiej. Po modlitwie i błogosławieństwie w kościele pw. św. Mikołaja w Brzegu pielgrzymi wyruszyli na szlak liczący ok. 9km. Pierwszym przystaniem był kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu. W świątyni swoim świadectwem podzielił się Waldemar Srokowski, wielokrotny pątnik drogami św. Jakuba. - Wędrówkę po Camino rozpocząłem bardzo późno, bo dopiero na emeryturze. Kilkukrotnie udało mi się dotrzeć do Hiszpanii, ale najmocniej w moim sercu utkwiło Camino portugalskie. Gdy na nie wyruszałem, moja najmłodsza córka była w ciąży. Wyniki badań prenatalnych nie były dobre. Wykazywały, że jeśli córka w ogóle urodzi, to chore dziecko. Lekarze zalecali aborcje. Wyruszyłem więc na Camino, by wspomóc córkę modlitwą. Modlitwa przyniosła wspaniałe owoce. Córka urodziła w pełni zdrową, śliczną dziewczynkę. Camino, to dla mnie nie tylko droga wysiłku, ale przede wszystkim ogromne przeżycie duchowe – wyznał poruszony Waldemar Srokowski.

Zobacz zdjęcia: III pielgrzymka szlakiem ,,Via Regia

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. w sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. W czasie Eucharystii pątnicy włączyli się w dzieło duchowej adopcji. - Pismo Święte mówi, że kto uratował życie ocali nie tylko zbawienie bliźniego, ale również zyska wiele dobra duchowego. My dziś, poprzez ten akt Adopcji Duchowej chcemy stanąć w obronie życia. To dyktuje nam nasze serce – mówił w homilii ks. Mieczysław Sałowski, prosząc, by to dobre dzieło zawierzyć sercu Niepokalanej, która jest najlepszą Wspomożycielką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem