Reklama

Papieska Barka w Trepczy

Marek Łobaza
Edycja przemyska 37/2007

Pan kiedyś stanął nad brzegiem... - słowa tej ulubionej pieśni Papieża Jana Pawła II znane są chyba wszystkim czytającym ten artykuł. Właśnie o „Barce” Jan Paweł II powiedział: „...Ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 laty. Miałem ją w uszach, kiedy usłyszałem wyrok konklawe. I z nią, tą oazową pieśnią, nie rozstawałem się przez wszystkie te lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką na różnych drogach Kościoła i ona przyprowadzała mnie wielokrotnie tu, na te krakowskie Błonia pod Kopiec Kościuszki. Dziękuję Ci, pieśni oazowa!”. Gdy Ojciec Święty zaczął ją śpiewać będąc w Polsce w 1979 r., autor polskiego tekstu tego hiszpańskiego utworu - ks. prof. Stanisław Szmidt SDB, został przez swych studentów - kleryków seminarium w Lądzie - okrzyknięty tekściarzem Jego Świątobliwości. „Barka” była śpiewana zawsze w trakcie wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II w Polsce, była też śpiewana przez Polaków goszczących w Watykanie za życia polskiego Papieża i jest śpiewana do dziś - w trakcie Mszy św., w Dniu Papieskim, w rocznice odejścia do Pana naszego ukochanego Ojca Świętego.
Pamięć o Papieżu, który swoim prawie 27-letnim pontyfikatem „odmienił oblicze ziemi” trwa na całym świecie, a w sposób szczególny w Jego rodzinnym kraju, gdzie przybiera różne formy. Bardzo ciekawą i pomysłową postać upamiętnienia pontyfikatu Papieża Polaka przybrała ona w pięknie położonej nad Sanem Trepczy - małej, podsanockiej miejscowości - za sprawą pomysłodawcy całego przedsięwzięcia ks. Piotra Rymarowicza, proboszcza tamtejszej parafii. Zauważył on, że „Barka” - już zawsze kojarzona z Janem Pawłem II - jest nie tylko tytułem ulubionej papieskiej pieśni, ale także określeniem rybackiej łodzi. Właśnie dzięki temu skojarzeniu powstała Papieska Barka, pomnik, na którym Papież Jan Paweł II stoi na pokładzie łodzi-barki i z jej pokładu błogosławi wszystkim przejeżdżającym przez tę miejscowość. Ten oryginalny pomnik to znak wdzięcznej pamięci miejscowej wspólnoty parafialnej o „Piotrze naszych czasów” - Synu Polskiej Ziemi, Wielkim Rybaku Serc Ludzkich, Niezłomnym Sterniku Łodzi Kościoła (jak można przeczytać na pamiątkowej tablicy w kształcie ryngrafu umieszczonej poniżej łodzi). Pomnik powstał dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian - mieszkańców Trepczy i Międzybrodzia oraz licznych przyjaciół w kraju i poza jego granicami. To oni składając swe ofiary - cegiełki sprawili, że nieopodal kościoła w Trepczy zacumowała oryginalna szalupa ratunkowa jednego z polskich okrętów. Kiedyś niosąca ratunek ludziom, których pochłaniały morskie fale - dziś gruntownie odnowiona jest wymowną podstawą całego pomnika. Wyposażona w dodatkowe elementy: maszt w kształcie krzyża (symbol wiary) i kotwicę (symbol nadziei), nawiązuje nimi do biblijnych obrazów Kościoła, a nade wszystko przypomina łódź św. Piotra - pierwszego papieża wybranego przez samego Jezusa. Papieska Barka, z żaglem w kolorach papieskiej flagi, w niedalekiej przyszłości w tzw. wersji galowej zostanie wyposażona w proporce wszystkich krajów świata, do których w trakcie swego długiego pontyfikatu pielgrzymował Jan Paweł II.
Poświęcenia Pomnika - Wotum Wdzięczności za Wielki Pontyfikat Papieża Polaka dokonał bp Marian Rojek, który w obecności 15 kapłanów z dekanatu sanockiego i Przemyśla przewodniczył w Trepczy Mszy św. w uroczystość odpustową Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie Mszy św., w której uczestniczyły rzesze wiernych z Trepczy, Międzybrodzia, Sanoka, a także z Przemyśla modlono się o jak najszybszą beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II, a także za wszystkich darczyńców i ofiarodawców, dzięki którym mogło powstać to dzieło.
Papieska Barka, która swą bryłą tak pięknie wpisała się w otoczenie trepczańskiej świątyni i będąca materialnym dowodem wdzięcznej pamięci tej małej wspólnoty parafialnej o pontyfikacie Papieża Polaka, stanowi również wezwanie do wprowadzania w codzienne życie nauki Jana Pawła II: miłości wzajemnej, szacunku, wrażliwości na krzywdę i prawdziwej solidarności. Przypominaniu o tych wartościach, o tych naukach ma służyć powstająca przy parafii w Trepczy „Przystań JP II”, w której znajdzie miejsce świetlica, kafejka, czytelnia i biblioteka - w niej poczesne miejsce zostanie zarezerwowane dla różnych dzieł Jana Pawła II. Pięknym przykładem wprowadzania w codzienne życie nauki Papieża będzie niesienie pomocy duchowej dzieciom głęboko upośledzonym oraz ich rodzicom z rejonu sanockiego realizowane przez parafię w Trepczy w porozumieniu z Diecezjalnym Duszpasterzem Osób Niepełnosprawnych.
Gratulując proboszczowi ks. Piotrowi Rymarowiczowi wspaniałego pomysłu, a jego parafianom inicjatywy i zaangażowania przy wznoszeniu tego oryginalnego pomnika a także ubogacenia go elementem duchowym w postaci „Przystani JP II” oraz pomocy dzieciom niepełnosprawnym, wszystkich czytelników tygodnika „Niedziela” zachęcam do odwiedzenia leżącej 5 km od Sanoka Trepczy i obejrzenia na własne oczy Papieskiej Barki, modlitwy o jak najszybszą beatyfikację naszego Papieża i do refleksji nad tym, czego On nas nauczył, a o czym chyba powoli zapominamy.

Abp Głódź: Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował

2019-01-15 17:08

KAI

Człowiekowi rozkochanemu w Gdańsku, wizjonerowi, dla którego to miasto było powołaniem i sensem życia. Panie Prezydencie, Kochany Pawle! Już teraz nam Ciebie brakuje - to napis umieszczony w księdze kondolencyjnej, którą od godz. 10 podpisywano w sali nr 107 Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Na kolejnej karcie księgi kondolencje wpisał metropolita gdański. "Pozostaje w pamięci w naszych oczach ta wyciągnięta dłoń ze światełkiem do nieba, to jest swoista statua wolności" - napisał m.in. abp Głódź. Po dokonaniu wpisu metropolita w rozmowie nie ukrywał emocji i był poruszony uroczystością. - Dziękujemy i wierzymy, że Pan Bóg nagrodzi jego życie. Śp. Paweł Adamowicz był osobą wierzącą, nie wstydził się wiary, praktykował. Teraz zadanie, które stoi przed nami - umarłych pogrzebać, godnie i w ciszy. Rozważany jest pochówek w bazylice Mariackiej. Pani Magda i pan Piotr [żona i brat - przyp. red.] przekażą komunikaty.

Najprawdopodobniej będzie to sobota - dodał abp Głódź.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Noworoczne spotkanie

2019-01-18 11:05

Józef Parzybut

Na progu Nowego Roku w niedzielne popołudnie 13-go stycznia spotkali się przedstawiciele Akcji Katolickiej i Kręgu Biblijnego. Było to spotkanie opłatkowe, które rozpoczął wikariusz czarnożylski ks. Łukasz Wojtan od przeczytania fragmentu Ewangelii o narodzeniu Jezusa.

Józef Parzybut

Po tym głos zabrał proboszcz ks. Marek Jelonek, by po krótkim wprowadzeniu w rozpoczynający się rok złożyć życzenia. Te życzenia wypływające prosto z serca kierowane były zarówno do wszyskich zebranych jak i do każdego z osobna. Proboszcz życzył obecnym dużo zdrowia, błogosławieństwa Bożego, miłości w rodzinach, życzliwości na co dzień, wytrwałości oraz aby za rok znów spotkać się w tym samym gronie.

Liderzy tutejszych stowarzyszeń z wzajemnością kierowali życzenia o podobnej treści do obecnych na spotkaniu kapłanów oraz między sobą łamiąc się przy tym opłatkiem. Po świątecznym posiłku był czas na wspólne rozmowy oraz dzielenie się własnymi problemami oraz wspomnieniami. Snuto także plany na przyszłość. Wreszcie nadszedł czas na śpiewanie kolęd. Śpiewano nie tyko znane i lubiane,ale także dawniejsze trochę już zapomniane utwory. Bo to przecież polskie, najpiękniejsze w świecie kolędy, zawsze ubogacają nam czas okresu Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Koncert kolęd 2019 300x300 nowy termin

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem